Ten dom jest bardziej energooszczędny i tańszy w eksploatacji. Standard WT 2021 zmienia obowiązujące dotychczas współczynniki przepuszczalności ciepła. W projekcie dostosowanym do nowych standardów możesz znaleźć:
Ten dom jest bardziej energooszczędny i tańszy w eksploatacji. Standard WT 2021 zmienia obowiązujące dotychczas współczynniki przepuszczalności ciepła. W projekcie dostosowanym do nowych standardów możesz znaleźć:
grubszą izolację podłogi, ścian i dachu
energooszczędną stolarkę drzwiową i okienną
instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii
Czas realizacji tego projektu może być wydłużony ze względu na zmieniające się przepisy dotyczące standardu WT 2021. Zadzwoń, by zapytać o szczegóły: 71 715 20 60
Extradodatki do projektu GRATIS
Projekt architektury ogrodowej
Tablica informacyjna
Dziennik budowy
Poradnik “Jak urządzić ogród”
Materiały promocyjne i kupony rabatowe
Przejdź na stronę ze szczegółami
Bezpłatna dostawa
Paczkę odbierz tak, jak Ci wygodnie! Jeśli zdecydujesz się na płatność przelewem, dostaniesz od nas darmową dostawę. Przesyłkę dostarczy Ci kurier DPD lub InPost, albo wyślemy ją do wskazanego przez Ciebie Paczkomatu InPost.
Sprawdź pozostałe opcje
Zwrot 30 dni, wymiana 365 dni
Projekt możesz zwrócić przez 30 dni, lub wymienić przez 365 dni od daty zakupu. Po 30 dniach pobieramy opłatę manipulacyjną w wysokości 50% wartości dokumentacji.
Dowiedz się więcej
Bezpłatne pozwolenie na zmiany
Aby dopasować projekt do swoich potrzeb, otrzymasz bezpłatne pozwolenie na zmiany. Standardowo obejmuje ono m.in. przesunięcie drzwi, okien, zmianę funkcji pomieszczeń czy rodzaju ogrzewania. Jeśli taka zgoda to za mało, skontaktuj się z naszym Doradcą.
Dowiedz się więcej
Rzuty
Rzut parteru
1. Wiatrołap3,90 m²
2. Pokój dzienny + kuchnia30 m²
3. Pokój13 m²
4. Hall8,40 m²
5. Spiżarnia1,70 m²
6. Łazienka3,80 m²
7. Pom. gospodarcze6,20 m²
8. Garaż jednostanowiskowy19,30 m²
Razem rzut parteru86,30 m²
Rzut poddasza
9. Hall4,80 m²
10. Pokój12,70 m² (17,20 m²)
11. Pokój8,60 m² (11,90 m²)
12. Pokój10,10 m² (13,50 m²)
13. Garderoba3,10 m² (4,20 m²)
14. Łazienka9,80 m² (13,10 m²)
15. Strych19,30 m²
Razem rzut poddasza68,40 m²
extraTIP!
Jakie zmiany możesz zrobić w gotowym projekcie domu?
Sprawdź na czym polega adaptacja projektu i dowiedz się jakie zmiany może wprowadzić kierownik budowy, a do jakich potrzebna jest zgoda architekta adaptującego
Dowiedz się więcej
Informacje szczegółowe
Powierzchnia i wymiary
Energooszczędność
Technologia
Powierzchnia użytkowa
116,10 m²
Cena przy zakupie z projektem
Suma powierzchni wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, pomniejszona o pow. garażu, kotłowni, strychu, piwnicy. Jest liczona w 100% dla pomieszczeń o wysokości powyżej 2,2 m, w 50% dla pomieszczeń o wys. 2,2-1,4 m i niewliczana dla niższych niż 1,4 m.
Powierzchnia zabudowy
109,80 m²
Cena przy zakupie z projektem
Powierzchnia zajmowana przez część na- oraz nadziemną budynku liczona, jako rzut pionowy budynku na działkę.
Kubatura brutto
615 m³
Cena przy zakupie z projektem
Zazwyczaj jest to suma kubatur (objętości) wszystkich pomieszczeń budynku, liczonych po zewnętrznym obrysie murów (z ociepleniem).
Powierzchnia dachu
187 m²
Cena przy zakupie z projektem
Kąt nachylenia dachu
40°
Cena przy zakupie z projektem
Nachylenie połaci dachu głównego podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych projektów występuje więcej niż jedno nachylenie dachu.
Wysokość budynku
8,06 m
Cena przy zakupie z projektem
Wysokość liczona od części budynku położonej najniżej przy powierzchni terenu do najwyższego punktu dachu (kalenicy) z wyłączeniem kominów.
Min. szerokość działki
20,70 m
Cena przy zakupie z projektem
Najmniejsza możliwa szerokość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z szerokości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
Min. długość działki
16,60 m
Cena przy zakupie z projektem
Najmniejsza możliwa długość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z długości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
Ep
79,20 kWh/(m²rok)
Cena przy zakupie z projektem
Energia pierwotna określa ilość energii nieodnawialnej potrzebnej w ciągu roku do ogrzewania czy też ogrzania wody użytkowej z uwzględnieniem kosztów produkcji i transportu surowców energetycznych.
Ogrzewanie
gazowe
Wentylacja
wentylacja mechaniczna z rekuperacją + panele fotowoltaiczne (wspierające źródło zasilania)
Warunki techniczne
WT 2017 lub WT 2021
Cena przy zakupie z projektem
Warunki techniczne (WT) określają maksymalne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo określają maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu/stropów, podłogi, okien i drzwi.
Parametr
WT 2017
WT 2021
Energia pierwotna (Ep)
do 90 kWh/(m2rok)
do 70 kWh/(m2rok)
Ściany zewnętrzne
maks. 0,23 W/m2K
maks. 0,20 W/m2K
Dach/stropodachy
maks. 0,23 W/m2K
maks. 0,15 W/m2K
Podłogi na gruncie
maks. 0,23 W/m2K
maks. 0,30 W/m2K
Okna i drzwi balkonowe
maks. 1,10 W/m2K
maks. 0,90 W/m2K
Okna dachowe(połaciowe)
maks. 1,30 W/m2K
maks. 1,10 W/m2K
Drzwi i bramy
maks. 1,50 W/m2K
maks. 1,30 W/m2K
Ściany z betonu komórkowego z warstwą styropianu, strop gęstożebrowy, więźba wykonana z drewna. Jako pokrycie przewidziano dowolną dachówkę betonową albo ceramiczną. Tynkowane elewacje obłożone częściowo płytkami kamiennymi albo ceramicznymi. Inne materiały do zastosowania po zmianach w trakcie adaptacji.
Extradodatki w prezencie
Projekt domu Elegant, a w nim:
Część podstawowa
Projekt architektoniczny
Projekt konstrukcyjny
Projekt instalacyjny
Zgoda na zmiany
Uprawnienia architektów i branżystów
Charakterystyka energetyczna
Przejdź na stronę ze szczegółami
Extradodatki w prezencie
Projekty architektury ogrodowej
gratis!
Tablica informacyjna
gratis!
Dziennik budowy
gratis!
Poradnik “Jak urządzić ogród?”
gratis!
Materiały promocyjne i kupony rabatowe
gratis!
Przejdź na stronę ze szczegółami
Dodatkowo możesz zamówić
Wszystkie dodatki możesz zamówić telefonicznie u naszego Doradcy.
Kosztorys - stan deweloperski690 zł
Częste zmiany cen robocizny i materiałów mogą się bardzo mocno odbić na ostatecznym koszcie wybudowania domu. Dlatego też ważny jest kosztorys, który pozwoli Ci odpowiednio się przygotować do jednej z najważniejszych inwestycji w Twoim życiu. Szacunkowe koszty budowy to ważny punkt odniesienia, który pomoże:
rozplanować budżet
wybrać rozsądną ofertę wykonania domu
zastosować możliwie najlepsze rozwiązania materiałowe
zaplanować i śledzić kolejne etapy budowy
Zredukuj szanse na niekontrolowane wydatki i zamów kosztorys.
Ogrzewanie podłogowe + pompa ciepła650 zł
“Podłogówka” to nowoczesna, coraz częściej wybierana i oszczędna forma ogrzewania domu. Znakomicie sprawdzi się jako samodzielny układ grzewczy lub uzupełnienie innego, np. standardowych grzejników.
Pomijając niższe opłaty za ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe ma też inne zalety:równomierne ogrzewanie w całym pomieszczeniu
niższe koszty eksploatacyjne
brak kaloryferów sprawia, że jest więcej powierzchni użytkowej do wykorzystania
przyjazne dla alergików
Zastosowanie ogrzewania podłogowego sprawia, że temperatura przy podłodze (jak i sama podłoga) jest ciepła pomimo naturalnej cyrkulacji powietrza. Jest to znakomite rozwiązanie, jeśli chcemy sprawić, żeby dom był jeszcze bardziej przyjazny dla najmłodszych członków rodziny.
Dodatkowo pakiet wzbogacony został o pompę ciepła, czyli niskotemperaturowe urządzenie grzewcze. Jej działanie polega na wykorzystywaniu energii cieplnej, której ogromne ilości znajdują się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Mechanizm oparty jest na typowych przemianach fizycznych, które zachodzą w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu skraplaniu oraz rozprężaniu.
Zaletami tego systemu są:bezpieczeństwo
tańsze koszty eksploatacji w porównaniu z ogrzewaniem domu paliwem stałym lub gazem
wygoda użytkowania
ekologia
Przy pompie ciepła zaleca się zastosowanie ogrzewania podłogowego. Jest to niskotemperaturowy system grzewczy, przez co kompatybilność z całym systemem jest niezwykle istotna.
Dodatkowy egzemplarz projektu698 zł
Oprócz egzemplarzy stanowiących komplet dokumentacji projektowej zachęcamy również do nabycia dodatkowego egzemplarza.
Niejednokrotnie po złożeniu projektu do urzędu pojawia się potrzeba ponownego wglądu do dokumentacji.
Dodatkowy egzemplarz projektu posłuży
architektowi adaptującemu
projektantowi wnętrz
ekipie budowlanej
do oszacowania kosztów budowy domu
do planowanie budowy
Atrakcyjna cena sprawia, że warto przemyśleć jego zakup już na etapie kupna projektu, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i unikniemy potencjalnych opóźnień przy realizacji wymarzonego domu.
Uwaga! Dodatkowy egzemplarz dostępny jest dla klientów zamawiających projekt bądź dokupujących dodatek do już posiadanego projektu. Możesz kupić maksymalnie jeden dodatkowy egzemplarz projektu.
Dodatkowy egzemplarz projektu może być wykorzystany do celów urzędowych.
Opis projektu
Projekt domu Elegant jest doskonałym rozwiązaniem dla osób posiadających średniej szerokości działkę. Bryła budynku posiada formę typową, więc jego realizacja jest łatwa. Projekt należy do kategorii domów z kalenicą usytuowaną równolegle do drogi, co jest istotne ze względu na wymagania określone w warunkach zabudowy. Dom został stworzony do zabudowy wolnostojącej. Projekt można usytuować na granicy działki, co daje możliwość na realizację w zabudowie bliźniaczej. Autor projektu przewidział garaż jednostanowiskowy w linii budynku. Bryła budynku przykryta jest dachem dwuspadowym, który jest prosty i ekonomiczny w realizacji. Projekt Elegant to dom parterowy z poddaszem użytkowym, dzięki czemu mamy możliwość zagospodarowania większej powierzchni. Autor projektu przewidział w nim ciekawie prezentującą się strefę dzienną. W domu uwzględniono kuchnię otwartą, co jest nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem. Zwolenników praktycznych rozwiązań niewątpliwie ucieszy fakt, iż przewidziano także miejsce na spiżarkę. Ciekawym elementem jest z pewnością usytuowany w salonie kominek, który nada wnętrzu niepowtarzalny klimat. Łazienka znajduje się zarówno na poddaszu jak i parterze, co jest szczególnie przydatne podczas odwiedzin gości. Potrzeby 4-6 osobowej rodziny spełnią przewidziane w projekcie cztery przestronne sypialnie. Przestrzeń można wykorzystać także jako pokój dla gości lub gabinet. W utrzymaniu porządku z pewnością pomoże nam przewidziane w projekcie pomieszczenie gospodarcze. Efektowny taras pozwala na kontakt z naturą bez zbytniego oddalania się od domowego zacisza. Projekt powstał z myślą o Inwestorach, którzy planują zbudować dom w technologii murowanej. Elegant nawiązuje do stylu tradycyjnego, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących klasykę i prostotę.
Czytaj więcej
Usytuowanie na działce
Standardowo, minimalna odległość budynku od granicy działki wynosi:
3 m dla elewacji bez otworów okiennych lub drzwiowych,
4 m dla elewacji z otworami okiennymi lub drzwiowymi,
1,5 m dla tarasów, balkonów, daszków, schodów, pochylni czy ramp, galerii, okapu lub gzymsu
Pamiętaj że ostateczne dopasowanie projektu do działki potwierdza architekt adaptujący.
Dołącz do społeczności osób, które budują ten dom lub są zainteresowane jego budową. Zadawaj pytania, wymieniaj się informacjami, oglądaj zdjęcia z różnych etapów budowy.
Tekst opinii nie powinien zawierać niecenzuralnych treści, dlatego zostanie dodany po weryfikacji. W pierwszej kolejności pojawią się opinie osób, które budują wybrany projekt.
Dziękujemy za Twoją opinię.
Po weryfikacji jej treść pojawi się na stronie projektu.
Wywiady mieszkańców domu Elegant
anizbi
Od początku zależało nam na domu o dwóch użytkowych kondygnacjach oraz uwzględnionym w jego bryle garażu, a spośród propozycji spełniających te kryteria najbardziej do gustu przypadł nam projekt domu Elegant WRN1187. Szczególnie spodobało nam się praktyczne wykorzystanie przestrzeni - hall i korytarze zajmują niewiele miejsca i tym samym nie ujmują powierzchni pomieszczeniom mieszkalnym.Nasza realizacja odbyła się szybko, sprawnie i bez żadnych problemów. Całą inwestycję łącznie w wykonaniem wszelkich prac wykończeniowych udało nam się zakończyć w niecały rok. Postanowiliśmy nieco zmienić zalecaną przez architekta technologię budowy i zamiast bloczków z betonu komórkowego 36 cm, do wymurowania ścian użyliśmy ceramicznych pustaków Porotherm 24 cm, a następnie ociepliliśmy je 15 cm warstwą styropianu. Konstrukcję stropu wykonaliśmy z płyt żerańskich. Dach ukazany na rysunkach projektu, pod względem wizualnym bardzo się nam spodobał, dlatego też postanowiliśmy wykonać go w ten sam sposób. Do tego celu użyliśmy płaskiej dachówki marki Braas.Koszty budowy w głównej mierze zależą od zastosowanych materiałów - przy użyciu powyższych cena inwestycji na etapie stanu surowego zamkniętego była w naszym przypadku wyższa niż podana w kosztorysie. Oszacowana kwota zgadzała się w kwestii wykonania fundamentów oraz wymurowania ścian i wyniosła ok. 110 tys. zł. Jednak z racji tego, iż zakupiona przez nas dachówka ze względu na wysoką jakość nie należy do najtańszych, a oprócz tego postanowiliśmy wstawić dwa dodatkowe okna połaciowe, cały dach kosztował już 60 tys. zł. Oprócz tego, wszystkie wstawione przez nas okna cechują się ciekawą okleiną i wraz z zamontowaniem zewnętrznych rolet elektrycznych wiązały się z kosztem ok. 20 tys. zł.Do projektu domu Elegant WRN1187 wprowadziliśmy pewne zmiany. Łazienka na parterze wydała nam się nieco za mała, dlatego też postanowiliśmy powiększyć ją kosztem połowy powierzchni kotłowni, wykonując ją w kształcie litery „L”. Tym samym znajdujące się w tym miejscu dwa małe okna zamieniliśmy na jedno większe, zaś nowo powstałą wnękę wykorzystaliśmy na zrobienie dużej kabiny prysznicowej typu walk-in. Inną zmianą na parterze była rezygnacja ze spiżarki na rzecz powiększenia kuchni. Na poddaszu architekt przewidział wykonanie dwóch drewnianych słupów podtrzymujących o wymiarach 140x140 cm, jednak przy tej szerokości wystawałyby one poza ścianki, dlatego też zamieniliśmy je na słupy stalowe o wym. 100x100 cm. Muszę przyznać, że był to naprawdę dobry pomysł i szczerze polecam go innym Inwestorom. Strop z płyt żerańskich wykonaliśmy nad całą powierzchnią domu, również nad garażem, co sprawiło iż jest on nieco wyższy niż oryginalnie i tym samym pomieszczenie nad nim znajduje się na tym samym poziomie, co pozostałe pokoje na poddaszu. Dodatkowo zarówno na strychu oraz nad klatką schodową wstawiliśmy okna połaciowe, co było świetnym posunięciem. Garaż poszerzyliśmy o 1 m, zaś bramę garażową o 20 cm. Zamiast betonowych schodów, wykonaliśmy je w drewnianej ażurowej konstrukcji, które w połączeniu ze znajdującymi się przy nich oknem nadają wnętrzu sporo uroku i sprawiają, że salon jest bardziej przestronny. Kolejną modyfikacją było połączenie dwóch mniejszych sypialni w jedną większą. Po zmianach, które zastosowaliśmy w projekcie domu parterowego z poddaszem użytkowym Elegant WRN1187 wnętrze naszego domu w pełni nam odpowiada. Pozdrawiam.
madzik555
Zdecydowałam się na realizację projektu domu Elegant WRN1187, ponieważ spełniał wszystkie moje oczekiwania. Przewidziany w nim układ pomieszczeń wydał mi się niezwykle funkcjonalny - jest dokładnie taki na jakim mi zależało zarówno w kwestii praktyczności wnętrza, jak i usytuowania domu na działce względem wjazdu oraz sąsiadów.Cała budowa przebiegła wyjątkowo sprawnie. Dokumentacja techniczna została dobrze opracowana, a fachowcy ze wszystkim doskonale sobie poradzili. Jedynym nieco trudniejszym w wykonaniu elementem były schody, aczkolwiek je również udało się zrobić jak najbardziej poprawnie. Inwestycję zakończyliśmy w bardzo krótkim czasie. Pierwsze wbicie łopaty nastąpiło 15 października 2014 r. i już po dokładnie roku - 15 października 2015 r. - wprowadziliśmy się do w pełni wykończonego i w całości wyposażonego domu.Postanowiliśmy zmienić niektóre z zalecanych w projekcie materiałów. Zamiast gazobetonu, do postawienia budynku użyliśmy bloczków Silka, a strop Teriva zamieniliśmy na tradycyjnie lany betonem. Dach pokryliśmy dachówką marki Braas. Myślę, że architekt poprawnie oszacował kosztorys i sądzę, że gdybyśmy ściśle trzymali się polecanych przez niego produktów zmieścilibyśmy się w sugerowanej kwocie. W naszym przypadku cena inwestycji na etapie stanu surowego zamkniętego była od niej ok. 10 % wyższa, jednak jestem bardzo zadowolona z zastosowanych przez nas rozwiązań.Bloczki użyte do wymurowania ścian mają grubość 18 cm, a bryłę z zewnątrz ociepliliśmy 20 warstwą grafitowego styropianu. Przy takim murze budynek jest niezwykle ciepły i bardzo ekonomiczny. W kotłowni zainstalowaliśmy piec gazowy, jednakże odkąd mieszkamy (już 1,5 roku) kocioł nie był ani razu włączony w celu ogrzania domu. Nie było to potrzebne, ponieważ do tego służy nam usytuowany w salonie kominek o mocy 19kW, który doskonale się sprawdza. Podczas dużych mrozów, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do -10 - -15 °C przez całą dobę zużywamy jeden worek drewna, co w skali całego okresu grzewczego począwszy od września wiąże się z kosztem ok. 620-700 zł na pełny sezon.Rozmieszczenie wnętrza zaproponowane w projekcie domu Elegant WRN1187 od początku bardzo przypadło mi do gustu. Postanowiłam jednak nanieść do niego pewną małą zmianę, którą szczerze polecam innym Inwestorom. Mianowicie zrezygnowałam z pierwotnej garderoby w sypialni, dzięki czemu teraz jest bardziej przestronna. Oprócz tego wykonałam wnękę poprzez przyłączenie do pokoju części powierzchni łazienki przeznaczonej wcześniej na przestrzeń wejścia do pomieszczenia nad garażem. Tym samym obecnie znajduje się ono od strony sypialni, w łazience między nowopowstałym uskokiem a ścianą z oknem uzyskaliśmy doskonałe miejsce na wstawienie wanny. Metraż nad garażem przeznaczyliśmy na zrobienie dużej garderoby. To rozwiązanie pozwoliło dodatkowo na wcielenie innego, bardzo praktycznego pomysłu, czyli przeniesie wyłazu strychowego. Oryginalnie znajdował się przy klatce schodowej, co było dość ryzykowne. Wyłaz postanowiłam zrobić więc nad nieco schowanym przejściem do nowo uzyskanej garderoby. Nie widać go w sypialni, więc wszystko wygląda bardzo estetycznie.Oprócz tego zrezygnowałam ze spiżarki przy kuchni i nie zabudowałam schodów ścianą, tworząc pod nimi praktyczny schowek. Z racji instalacji pieca gazowego nie murowaliśmy kominów, a zamiast tego zastosowaliśmy gotowy system z wkładem kominowym. Ściankę kolankową na całej powierzchni bryły podnieśliśmy o 2 bloczki dzięki czemu poddasze zyskało na przestronności. Obecnie poradziłabym jednak zastosowanie 3 bloczków w części nad garażem, co znacznie zwiększy ustawność znajdującego tego pomieszczenia. Ponadto, zarówno w garażu jak i garderobie wstawiłam okno, zaś trzyskrzydłową witryne w salonie zmniejszyłam do rozmiarów dwuskrzydłowej. Tym samym, przy ścianie szczytowej uzyskałam więcej miejsca na wstawienie kanapy narożnikowej.Jestem bardzo zadowolona z wyboru projektu domu Elegant WRN1187. Dom od początku bardzo mi się podobał, a wprowadzenie kilku drobnych zmian w całości dopasowało go do wszystkich moich oczekiwań. Układ pomieszczeń został wyjątkowo funkcjonalnie przemyślany, a oprócz komfortowego wnętrza, budynek satysfakcjonuje mnie pod względem wizualnym. Elewację i pokrycie dachu wykonałam w kolorach czerni i szarościach, więc mimo niezwykle prostej bryły prezentuje się naprawdę nowocześnie. Pozdrawiam.
anizbi
Od początku zależało nam na domu o dwóch użytkowych kondygnacjach oraz uwzględnionym w jego bryle garażu, a spośród propozycji spełniających te kryteria najbardziej do gustu przypadł nam projekt domu Elegant WRN1187. Szczególnie spodobało nam się praktyczne wykorzystanie przestrzeni - hall i korytarze zajmują niewiele miejsca i tym samym nie ujmują powierzchni pomieszczeniom mieszkalnym.Nasza realizacja odbyła się szybko, sprawnie i bez żadnych problemów. Całą inwestycję łącznie w wykonaniem wszelkich prac wykończeniowych udało nam się zakończyć w niecały rok. Postanowiliśmy nieco zmienić zalecaną przez architekta technologię budowy i zamiast bloczków z betonu komórkowego 36 cm, do wymurowania ścian użyliśmy ceramicznych pustaków Porotherm 24 cm, a następnie ociepliliśmy je 15 cm warstwą styropianu. Konstrukcję stropu wykonaliśmy z płyt żerańskich. Dach ukazany na rysunkach projektu, pod względem wizualnym bardzo się nam spodobał, dlatego też postanowiliśmy wykonać go w ten sam sposób. Do tego celu użyliśmy płaskiej dachówki marki Braas.Koszty budowy w głównej mierze zależą od zastosowanych materiałów - przy użyciu powyższych cena inwestycji na etapie stanu surowego zamkniętego była w naszym przypadku wyższa niż podana w kosztorysie. Oszacowana kwota zgadzała się w kwestii wykonania fundamentów oraz wymurowania ścian i wyniosła ok. 110 tys. zł. Jednak z racji tego, iż zakupiona przez nas dachówka ze względu na wysoką jakość nie należy do najtańszych, a oprócz tego postanowiliśmy wstawić dwa dodatkowe okna połaciowe, cały dach kosztował już 60 tys. zł. Oprócz tego, wszystkie wstawione przez nas okna cechują się ciekawą okleiną i wraz z zamontowaniem zewnętrznych rolet elektrycznych wiązały się z kosztem ok. 20 tys. zł.Do projektu domu Elegant WRN1187 wprowadziliśmy pewne zmiany. Łazienka na parterze wydała nam się nieco za mała, dlatego też postanowiliśmy powiększyć ją kosztem połowy powierzchni kotłowni, wykonując ją w kształcie litery „L”. Tym samym znajdujące się w tym miejscu dwa małe okna zamieniliśmy na jedno większe, zaś nowo powstałą wnękę wykorzystaliśmy na zrobienie dużej kabiny prysznicowej typu walk-in. Inną zmianą na parterze była rezygnacja ze spiżarki na rzecz powiększenia kuchni. Na poddaszu architekt przewidział wykonanie dwóch drewnianych słupów podtrzymujących o wymiarach 140x140 cm, jednak przy tej szerokości wystawałyby one poza ścianki, dlatego też zamieniliśmy je na słupy stalowe o wym. 100x100 cm. Muszę przyznać, że był to naprawdę dobry pomysł i szczerze polecam go innym Inwestorom. Strop z płyt żerańskich wykonaliśmy nad całą powierzchnią domu, również nad garażem, co sprawiło iż jest on nieco wyższy niż oryginalnie i tym samym pomieszczenie nad nim znajduje się na tym samym poziomie, co pozostałe pokoje na poddaszu. Dodatkowo zarówno na strychu oraz nad klatką schodową wstawiliśmy okna połaciowe, co było świetnym posunięciem. Garaż poszerzyliśmy o 1 m, zaś bramę garażową o 20 cm. Zamiast betonowych schodów, wykonaliśmy je w drewnianej ażurowej konstrukcji, które w połączeniu ze znajdującymi się przy nich oknem nadają wnętrzu sporo uroku i sprawiają, że salon jest bardziej przestronny. Kolejną modyfikacją było połączenie dwóch mniejszych sypialni w jedną większą. Po zmianach, które zastosowaliśmy w projekcie domu parterowego z poddaszem użytkowym Elegant WRN1187 wnętrze naszego domu w pełni nam odpowiada. Pozdrawiam.
madzik555
Zdecydowałam się na realizację projektu domu Elegant WRN1187, ponieważ spełniał wszystkie moje oczekiwania. Przewidziany w nim układ pomieszczeń wydał mi się niezwykle funkcjonalny - jest dokładnie taki na jakim mi zależało zarówno w kwestii praktyczności wnętrza, jak i usytuowania domu na działce względem wjazdu oraz sąsiadów.Cała budowa przebiegła wyjątkowo sprawnie. Dokumentacja techniczna została dobrze opracowana, a fachowcy ze wszystkim doskonale sobie poradzili. Jedynym nieco trudniejszym w wykonaniu elementem były schody, aczkolwiek je również udało się zrobić jak najbardziej poprawnie. Inwestycję zakończyliśmy w bardzo krótkim czasie. Pierwsze wbicie łopaty nastąpiło 15 października 2014 r. i już po dokładnie roku - 15 października 2015 r. - wprowadziliśmy się do w pełni wykończonego i w całości wyposażonego domu.Postanowiliśmy zmienić niektóre z zalecanych w projekcie materiałów. Zamiast gazobetonu, do postawienia budynku użyliśmy bloczków Silka, a strop Teriva zamieniliśmy na tradycyjnie lany betonem. Dach pokryliśmy dachówką marki Braas. Myślę, że architekt poprawnie oszacował kosztorys i sądzę, że gdybyśmy ściśle trzymali się polecanych przez niego produktów zmieścilibyśmy się w sugerowanej kwocie. W naszym przypadku cena inwestycji na etapie stanu surowego zamkniętego była od niej ok. 10 % wyższa, jednak jestem bardzo zadowolona z zastosowanych przez nas rozwiązań.Bloczki użyte do wymurowania ścian mają grubość 18 cm, a bryłę z zewnątrz ociepliliśmy 20 warstwą grafitowego styropianu. Przy takim murze budynek jest niezwykle ciepły i bardzo ekonomiczny. W kotłowni zainstalowaliśmy piec gazowy, jednakże odkąd mieszkamy (już 1,5 roku) kocioł nie był ani razu włączony w celu ogrzania domu. Nie było to potrzebne, ponieważ do tego służy nam usytuowany w salonie kominek o mocy 19kW, który doskonale się sprawdza. Podczas dużych mrozów, gdy temperatura na zewnątrz dochodzi do -10 - -15 °C przez całą dobę zużywamy jeden worek drewna, co w skali całego okresu grzewczego począwszy od września wiąże się z kosztem ok. 620-700 zł na pełny sezon.Rozmieszczenie wnętrza zaproponowane w projekcie domu Elegant WRN1187 od początku bardzo przypadło mi do gustu. Postanowiłam jednak nanieść do niego pewną małą zmianę, którą szczerze polecam innym Inwestorom. Mianowicie zrezygnowałam z pierwotnej garderoby w sypialni, dzięki czemu teraz jest bardziej przestronna. Oprócz tego wykonałam wnękę poprzez przyłączenie do pokoju części powierzchni łazienki przeznaczonej wcześniej na przestrzeń wejścia do pomieszczenia nad garażem. Tym samym obecnie znajduje się ono od strony sypialni, w łazience między nowopowstałym uskokiem a ścianą z oknem uzyskaliśmy doskonałe miejsce na wstawienie wanny. Metraż nad garażem przeznaczyliśmy na zrobienie dużej garderoby. To rozwiązanie pozwoliło dodatkowo na wcielenie innego, bardzo praktycznego pomysłu, czyli przeniesie wyłazu strychowego. Oryginalnie znajdował się przy klatce schodowej, co było dość ryzykowne. Wyłaz postanowiłam zrobić więc nad nieco schowanym przejściem do nowo uzyskanej garderoby. Nie widać go w sypialni, więc wszystko wygląda bardzo estetycznie.Oprócz tego zrezygnowałam ze spiżarki przy kuchni i nie zabudowałam schodów ścianą, tworząc pod nimi praktyczny schowek. Z racji instalacji pieca gazowego nie murowaliśmy kominów, a zamiast tego zastosowaliśmy gotowy system z wkładem kominowym. Ściankę kolankową na całej powierzchni bryły podnieśliśmy o 2 bloczki dzięki czemu poddasze zyskało na przestronności. Obecnie poradziłabym jednak zastosowanie 3 bloczków w części nad garażem, co znacznie zwiększy ustawność znajdującego tego pomieszczenia. Ponadto, zarówno w garażu jak i garderobie wstawiłam okno, zaś trzyskrzydłową witryne w salonie zmniejszyłam do rozmiarów dwuskrzydłowej. Tym samym, przy ścianie szczytowej uzyskałam więcej miejsca na wstawienie kanapy narożnikowej.Jestem bardzo zadowolona z wyboru projektu domu Elegant WRN1187. Dom od początku bardzo mi się podobał, a wprowadzenie kilku drobnych zmian w całości dopasowało go do wszystkich moich oczekiwań. Układ pomieszczeń został wyjątkowo funkcjonalnie przemyślany, a oprócz komfortowego wnętrza, budynek satysfakcjonuje mnie pod względem wizualnym. Elewację i pokrycie dachu wykonałam w kolorach czerni i szarościach, więc mimo niezwykle prostej bryły prezentuje się naprawdę nowocześnie. Pozdrawiam.