Zasilanie pompy ciepła fotowoltaiką – dlaczego ma sens?
Chcesz wyposażyć swój dom w ekologiczną pompę ciepła i cieszyć się komfortem termicznym przez długie lata? To doskonały wybór nie tylko dla środowiska, ale także Twojego portfela, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na zasilanie pompy fotowoltaiką. Dlaczego? Ponieważ oba systemy wykorzystują odnawialne źródła energii i doskonale komplementują się nawzajem, zmniejszającym tym samym Twoje rachunki i tworząc energooszczędne gospodarstwo domowe.
Jak fotowoltaika może zasilać pompę ciepła?
Pompa ciepła czerpie aż do 80% energii z otoczenia, czyli powietrza, wody lub gruntu. Potrzebuje jednak również energii elektrycznej, która posłuży do zasilania urządzenia – to właśnie ona stanowi pozostałe 20%. W większości gospodarstw pochodzi ona z sieci, a domownicy muszą za nią płacić, zwiększając tym samym swoje rachunki za prąd. Nie jest to jednak jedyne dostępne rozwiązanie!
Dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej, która generuje darmową energię elektryczną z promieniowania słonecznego, mieszkańcy mogą wykorzystywać ją do zasilania różnych sprzętów domowych, w tym także pompy ciepła. Tym samym, koszty pracy jednostki stanowczo maleją.
Czy zasilanie pompy ciepła fotowoltaiką ma sens?
To pytanie, które warto zadać. Fotowoltaika bowiem produkuje najwięcej energii w lecie, natomiast pompa ciepła pracuje przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Na pierwszy rzut oka może się więc wydawać, że obie instalacje nie będą współpracować efektywnie. Na szczęście nie jest to prawdą. Spójrzmy na różne scenariusze, w zależności od systemu rozliczeń.
Fotowoltaika a net-billing
Obecnie obowiązujący system rozliczania fotowoltaiki – tzw. net-billing – polega na sprzedaży i zakupie energii elektrycznej. Rozliczenia opierają się na miesięcznych Rynkowych Cenach Energii (RCEm), natomiast od 1 lipca 2024 roku będą liczone w ramach stawek godzinowych. Wartość nadwyżek, jakie prosument odsprzeda do sieci, jest zapisywana na specjalnym depozycie, a jego właściciel ma możliwość wykorzystania tych środków na pokrycie kosztów pobieranej z sieci energii przez okres 12 miesięcy.
Co to oznacza w praktyce? Że wartość nadwyżek, jakie wygenerowała Twoja instalacja w miesiącach z wysokim nasłonecznieniem, może zostać wykorzystana do zasilania pompy ciepła w sezonie grzewczym. Mimo wielu obaw związanych z opłacalnością net-billingu rzeczywistość pokazała, że fotowoltaika w net-billingu jest nadal opłacalna, szczególnie w obliczu stałych wzrostów cen energii.
Dzięki możliwości sprzedaży nadwyżek energii wyprodukowanych w okresach letnich można w dużej mierze skompensować koszty pobieranej energii z sieci w miesiącach zimowych. Redukcja poboru energii elektrycznej z zewnętrznej sieci przekłada się nie tylko na obniżone opłaty za samą energię, ale także na mniejsze opłaty dystrybucyjne.
Zwiększanie poziomu autokonsumpcji, czyli wykorzystywania wyprodukowanej energii na własne potrzeby, dodatkowo wzmacnia korzyści finansowe tego systemu.
Fotowoltaika a net-metering (system opustów)
A co jeśli masz już instalację fotowoltaiczną i rozliczasz się za pomocą systemu opustów? Decydując się na montaż pompy ciepła, będziesz musiał prawdopodobnie zwiększyć moc swojego systemu, ponieważ wzrosną również potrzeby energetyczne Twojego gospodarstwa.
Jeśli po rozbudowie instalacja nie przekroczy 10 kWp, za każdą 1 kWh wprowadzoną do sieci odbierzesz 0,8 kWh, natomiast jeśli moc systemu urośnie ponad 10 kWp, będzie to 0,7 kWh. Co to oznacza w praktyce? W zimie będziesz mógł odebrać nadwyżki zgromadzonej energii i wykorzystywać je do zasilenia swojej pompy ciepła, dzięki czemu efektywnie spożytkujesz nadprodukcję z fotowoltaiki i obniżysz swoje rachunki za prąd.
Fotowoltaika a bilansowanie 1:1
Chcesz odbierać z sieci 100% wartości wprowadzonej energii? Możesz zdecydować się na coraz popularniejsze bilansowanie 1:1, czyli np. Net-billing od Orange Energia, dostępny za miesięczną opłatą. Stawki za energię wprowadzoną i pobraną z sieci są takie same, a w przeciwieństwie do tradycyjnego net-billingu, opłacalność bilansowania 1:1 utrzymuje się na stałym poziomie.
Z energii wprowadzonej do wirtualnego magazynu możesz korzystać nie przez 12 miesięcy, lecz przez cały okres trwania umowy, a także po jej przedłużeniu. Tym samym zyskujesz pewność, że wartość energii elektrycznej wytworzonej w lecie będziesz mógł spożytkować na zasilanie pompy ciepła zimą.
Kliknij baner, by poznać szczegóły!
Co zyskasz dzięki połączeniu fotowoltaiki i pompy ciepła?
Korzyści, jakie płyną z połączenia pompy ciepła i fotowoltaiki obejmują nie tylko długofalowe oszczędności, ale także codzienny komfort domowników i dbałość o środowisko naturalne.
Dzięki fotowoltaice i pompie ciepła:
- obniżysz koszty eksploatacji budynku – będziesz wydawać mniej na ogrzewanie, przygotowywanie ciepłej wody i zasilanie urządzeń energią elektryczną,
- zyskasz czyste źródło energii – zasilając swój dom za pomocą dwóch odnawialnych źródeł energii, przyczynisz się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zredukujesz ślad węglowy swojego gospodarstwa,
- zwiększysz poziom autokonsumpcji z fotowoltaiki – dzięki pompie ciepła będziesz efektywniej korzystać z darmowej energii elektrycznej, a Twoja inwestycja w fotowoltaikę zwróci się szybciej,
- poprawisz komfort swojej rodziny – ogrzewając dom pompą ciepła, nie będziesz musiał pamiętać o zamawianiu opału i dokładaniu go do pieca – jednostka działa bezobsługowo i można nią sterować zdalnie za pomocą aplikacji,
- uniezależnisz się od rosnących cen energii i surowców – z pompą ciepła nie musisz martwić się o rosnące koszty opału, a zasilając ją darmową energią z fotowoltaiki, podwyżki cen energii nie będą tak dotkliwe,
- podniesiesz wartość nieruchomości – z nowoczesnym, ekonomicznym i ekologicznym system ogrzewania Twój dom zyska w oczach potencjalnych nabywców,
- wydasz mniej na budowę – decydując się na pompę z fotowoltaiką jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu, unikniesz niepotrzebnych wydatków na kotłownię i komin oraz zyskasz dodatkowe miejsce na instalację fotowoltaiczną na dachu nieruchomości.
Jak dobrać moc fotowoltaiki do pompy ciepła?
Aby było to możliwe, musisz najpierw wiedzieć, jaka pompa ciepła będzie odpowiadała na zapotrzebowanie cieplne Twojego domu. W tym celu należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak:
- metraż domu,
- stopień termoizolacji, w tym jakość ocieplenia dachu, ścian, stropów, okien i drzwi,
- zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową lub liczba mieszkańców,
- strefa klimatyczna, w której znajduje się budynek,
- rodzaj i wydajność systemu wentylacji,
- typ instalacji grzewczej (np. kaloryfery, ogrzewanie ścienne, podłogowe lub ich połączenie).
Dopiero po określeniu idealnej mocy pompy ciepła, dostosowanej do potrzeb Twojej rodziny, można będzie wyznaczyć odpowiednią wielkość instalacji fotowoltaicznej. Jakimi wytycznymi należy się kierować w tym zakresie?
W przypadku pomp ciepła typu powietrze-woda, na każdy 1 kW mocy grzewczej zalecana jest instalacja fotowoltaiczna o mocy około 0,5-0,8 kWp. Jeśli w Twoim domu zamontowana jest pompa ciepła o mocy 7 kW, oznacza to, że potrzebujesz instalacji fotowoltaicznej o mocy w przedziale od 3,5 do 5,6 kWp.
Nie dobieraj wielkości instalacji jedynie pod pompę ciepła – pamiętaj, że energię elektryczną wykorzystujesz także do zasilania wielu innych sprzętów i urządzeń, a moc fotowoltaiki powinna pokryć również takie zapotrzebowanie. Dlatego też dobór pompy ciepła i fotowoltaiki najlepiej powierzyć profesjonalistom, którzy dokładnie oszacują potrzeby cieplne i energetyczne Twojego gospodarstwa na podstawie przeprowadzonego audytu.
Czy można zwiększyć opłacalność fotowoltaiki i pompy ciepła?
Oczywiście, że tak. Możesz to osiągnąć choćby poprzez wybór systemu inteligentnego zarządzania energią domową HEMS. Z jego pomocą jesteś w stanie optymalizować to, jak korzystasz z energii, zarówno tej produkowanej przez instalację fotowoltaiczną, jak i pobieranej z sieci. Dużo korzyści osiągniesz łącząc HEMS z technologią SIRT (System Inteligentnej Regulacji Temperatury), która daje Ci możliwość dostosowywania temperatury w konkretnych pomieszczeniach do Twoich potrzeb.
Możesz więc ustawić 22°C w salonie, 20°C w sypialni i 18°C w korytarzu. Rozwiązanie pozwala także na ustalanie harmonogramów dopasowanych do Twojego stylu życia, dzięki którym będziesz oszczędzać na ogrzewaniu w nocy oraz gdy nie ma Cię w domu. W rezultacie możesz zarządzać energią elastyczniej i efektywniej oraz obniżyć jej zużycie nawet do 30-40%.
Artykuł sponsorowany.
Dodano: 28.08.2023 | Zaktualizowano: 28.08.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora