Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wiązary dachowe MiTek idealnym rozwiązaniem dla oszczędnych

Wiązary dachowe MiTek idealnym rozwiązaniem dla oszczędnych

Konstrukcja więźby dachowej z prefabrykowanych wiązarów to znakomite rozwiązanie dla domów parterowych jak i tych z poddaszem użytkowym. To przede wszystkim trwała i ekonomiczna alternatywa dla powszechnie stosowanej więźby tradycyjnej. Jakie zatem są główne zalety wiązarów prefabrykowanych i czy można je zastosować w każdym domu jednorodzinnym?

Fabryka wiązarów to: projektant, tartak, hurtownia okuć i cieśla w jednym. Ta kompleksowość jest bardzo ważna, jeśli liczy się dla nas końcowy rezultat, gwarancja jakości i możliwość dokładnego określenia całkowitego kosztu!

Dlaczego warto wybrać system MiTek?

Drewno zawsze było jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Ma na to wpływ jego dostępność, łatwość w obróbce i znakomity stosunek wytrzymałości do wagi. Jednak poważnym problemem było łączenie ze sobą dużych elementów drewnianych tak by tworzyły duże, wytrzymałe struktury.

Rozwiązanie tego problemu stanowi system MiTek, którego podstawowym elementem są płytki kolczaste. Dzięki nim możliwe jest tworzenie stabilnych i trwałych konstrukcji drewnianych, rozkładają one siły działające na łączeniach na duży fragment drewna, zapobiegając jego zniszczeniu i uszkodzeniu konstrukcji.

Prefabrykowane wiązary drewniane są najpierw projektowane w systemie Pamir również dostarczanym przez firmę MiTek, a następnie scalane przy użyciu płytek kolczastych w wytwarzających je zakładach. Poszczególne elementy łączy się, korzystając z pras przemysłowych o bardzo dużym nacisku, co zapewnia stabilną i trwałą konstrukcję oraz powtarzalność gotowych elementów.

Co zyskuje inwestor gdy zdecyduje się na zastosowanie wiązarów w przy budowie swojego domu?

  • Oszczędność finansową dzięki eliminacji kosztownego stropu betonowego.
  • Krótki czas montażu.
  • Brak słupów na poddaszu, co umożliwia swobodną aranżację przestrzeni mieszkalnej.
  • Skrócenie czasu budowy dzięki rezygnacji z czasochłonnej konstrukcji stropu.
  • Możliwość prowadzenia prac w zimie, przy ujemnych temperaturach.
  • Z góry znaną cenę całej więźby, ponieważ wszystkie elementy pochodzą od jednego dostawcy.

Projektowanie i produkcja w jednym miejscu gwarantuje najwyższą jakość

Fabryki więźby posiadają własne zaplecze projektowe, które stanowią konstruktorzy-specjaliści w dziedzinie drewnianych konstrukcji dachowych.

Dzięki temu Inwestor zamawiający więźbę prefabrykowaną, może mieć pewność, że jego konstrukcja jest zaprojektowana:

  • przez konstruktorów specjalizujących się w więźbach dachowych,
  • zgodnie z obowiązującymi normami,
  • z zachowaniem właściwie dobranego obciążenia materiałowego, użytkowego, śniegu i wiatru,
  • z uwzględnieniem ewentualnych sugestii i uwag samego inwestora.

fabryka prefabrykowanych wiązarów dachowych

Wiązary to strop i dach w jednym!

Wiązar dachowy składa się z kilku podstawowych elementów:

  • pasa dolnego, który zastępuje strop,
  • pasa górnego, pełniącego rolę krokwi,
  • krzyżulców lub słupków pomieszczeń,
  • płytek kolczaste MiTek, pełniących funkcję łączników w węzłach.

Wiązary można zastosować niemal w każdym domu

Wiązary w budownictwie mieszkaniowym mogą być stosowane niemal we wszystkich typach domów jednorodzinnych, niezależnie od tego czy są parterowe, piętrowe czy z poddaszem użytkowym. Wbrew krążącym czasem opiniom, zastosowanie wiązarów dachowych nie oznacza bowiem, rezygnacji z pomieszczeń na poddaszu!

Różnią się wtedy tylko sposobem rozwiązania konstrukcji i jej wyglądem:

  • wiązary bez poddasza, czyli kratownica z krzyżulcami,
  • wiązary z poddaszem, tak zwane attykowe z przestrzenią na pomieszczenia.

Wiązary ułatwiają aranżację wnętrza domu

Zamiana w konstrukcji domu parterowego stropu betonowego na stropodach wiązarowy daje dodatkowe korzyści inwestorowi również przy aranżacji wnętrz:

  • oszczędność dzięki zastąpieniu wewnętrznej ściany nośnej lekką ścianą działową, która jest  tańsza w wykonaniu i nie potrzebuje ławy fundamentowej.
  • brak ściany nośnej wewnątrz pozwala na więcej swobody przy projektowaniu przestrzeni i ułatwia zmianę jej aranżacji nawet w trakcie użytkowania domu.

montaż więźby dachowej na budowie

Jak zamienić więźbę tradycyjną na wiązary z poddaszem lub strychem?

Zamiana więźby tradycyjnej na wiązarową,  jest możliwa na etapie opracowania projektu technicznego lub realizacji obiektu. W tym drugim przypadku należy dodatkowo wykonać sprawdzenie nośności elementów konstrukcyjnych budynku przez konstruktora oraz potwierdzić zmianę technologii konstrukcji dachu wpisem do Dziennika Budowy dokonanym przez Kierownika Budowy.

Zaprojektowanie wiązarów dachowych lub zamiana tradycyjnej więźby na wiązary, odbywa się najczęściej po kontakcie z wybranym zakładem prefabrykacji wiązarów. Za opracowanie projektu wykonawczego wiązarów odpowiedzialny jest Inżynier – konstruktor. Przeprojektowuje on konstrukcję dachu tradycyjnego na wiązary z zachowaniem wymaganych obciążeń oraz geometrii dachu, zgodnie z obowiązującymi normami technicznymi.

Przy wiązarach attykowych, konstruktor podaje także Inwestorowi informację o dopuszczalnym maksymalnym obciążeniu użytkowym pomieszczeń w wiązarach.

Wiązary z pomieszczeniami mieszkalnymi na piętrze

Wiązary możemy także ukształtować tak, by wygospodarować w nich przestrzeń na pomieszczenia mieszkalne.  Trzeba pamiętać, że wykonanie pomieszczeń użytkowych w wiązarach pociąga za sobą konieczność uwzględnienia przez projektanta znacznie większych obciążeń. Często na parterze konieczna będzie pośrednia ściana nośna, co pozwoli na ukształtowanie poddasza o znacznych rozpiętościach i takich samych gabarytach jak przy stropie betonowym.

Zwykle dzięki zastosowaniu wiązarów możemy uniknąć  konieczności wstawiania słupów na poddaszu. W tradycyjnych konstrukcjach narzucają one podział przestrzeni, wymuszają odpowiednią lokalizację ścian, czasem taki słup znajduje się nawet na środku pokoju.

Pas dolny wiązarów z powodzeniem zastępuje ciężki i pracochłonny strop betonowy. Może być wykonany z pojedynczego pasa litego drewna, lub jako skratowanie w postaci krzyżulców. W przypadku tego drugiego rozwiązania łatwo możemy poprowadzić i ukryć wszystkie instalacje w stropie między krzyżulcami.

prefabrykowane wiązary dachowe

Więźby wiązarowe – znakomite przy montażu rekuperacji i pozostałych instalacji

Konstrukcje wiązarowe pozwalają na łatwe montowanie instalacji, także o dużych przekrojach, np. rekuperacja. Zgodnie z nowymi przepisami budowane obecnie domy jednorodzinne praktycznie muszą posiadać taką instalację.

W przypadku betonowych stropów trudno jest rozprowadzić kanały instalacji rekuperacji. Umieszcza się je zwykle w izolacji  akustycznej (styropianie), a to znacząco podnosi koszt jej wykonania.

Powoduje to, że wielu inwestorów rezygnuje z założenia rekuperacji i buduje kominy do wentylacji grawitacyjnej.  Dlatego proponowane rozprowadzenie kanałów instalacyjnych w przestrzeni skratowanego stropu jest rozwiązaniem tańszym i technicznie właściwym.

Wiązary z pomieszczeniami użytkowymi na stropie żelbetowym

Rosnącym zainteresowaniem cieszy się montaż gotowej prefabrykowanej więźby drewnianej na stropie betonowym lub na ściankach kolankowych. To rozwiązanie umożliwia szybki montaż więźby bez konieczności zmian w geometrii oraz szybkie zamknięcie obiektu konstrukcją dachową. Prefabrykowane wiązary przy poprawnie ułożonych murłatach, dają pewność zachowania prostej połaci dachowej.

Wiązary można montować bezpośrednio na stropie betonowym lub po ułożeniu drewnianych belek podwalinowych, które poziomują położenie pasa dolnego. Strop musi być tak zaprojektowany, aby mógł przenieść siły wynikające z obciążenia wiązarami.

W przypadku budowania poddasza użytkowego na stropie betonowym warto wykonać również ściany szczytowe w systemie szkieletu drewnianego. Wtedy cała konstrukcja jest wykonana z drewna i tworzy swego rodzaju bardzo sztywną skrzynię, odporną na każde warunki atmosferyczne. Takie rozwiązanie nie posiada też żadnych mostków termicznych!

więźby dachowe MiTek

Wiązary ze ścianką kolankową

W domach ze stropami betonowymi możemy zastąpić murowaną ścianę kolankową, ścianką drewnianą z wiązarów.  Jest to rozwiązanie o wiele korzystniejsze pod względem cieplnym i łatwiejsze w wykonaniu termoizolacji. Konstrukcja wiązarowa jest kotwiona do stropu betonowego, natomiast sama ścianka jest wykonana ze skratowanego podwójnie słupka wiązara.

W porównaniu z murowaną ścianką kolankową, wykonanie i montaż ścianki wiązarowej zajmuje mniej czasu i jest dokładniejsze. Dodatkową zaletą jest możliwość umieszczenie instalacji w przestrzeni skratowanej wiązara, gdzie możemy ukryć wszystkie instalacje za warstwą poszycia, podobnie jak we wcześniej opisanym stropie.

Łatwość prowadzenia prac wykończeniowych na poddaszu

Także wykonanie prac izolacyjno-wykończeniowych w wiązarach jest łatwiejsze w porównaniu do prac wykończeniowych przy więźbach tradycyjnych. Strugana tarcica, jaka jest stosowana w wiązarach, prawie nie stwarza ryzyka poranienia dłoni czy rąk pracowników, a wszystkie prace wykończeniowe na poddaszu, możemy wykonać w późniejszym terminie, po zamieszkaniu użytkowników.

Dziewięć powodów, dla których warto zdecydować się na prefabrykowane wiązary dachowe:

  1. Gwarancja dobrej jakości materiału - fabryki więźby posiadają stałych sprawdzonych dostawców drewna lub same produkują materiał na swoje potrzeby. Przy wiązarach łączonych płytkami kolczystymi wymagana jest unijna certyfikacja. Zakład podlega więc regularnym inspekcjom organów kontrolnych.
  2. Jasno określona odpowiedzialność za produkt - zakład prefabrykacji wiązarów to projektant, tartak i cieśla w jednym. To jedna i ta sama firma, która odpowiada za cały projekt i konstrukcję wiązarów. Ma to ogromne znaczenie jeśli chodzi o gwarancję i odpowiedzialność za jakość produktu.
  3. Dokładność wymiarów zapewnia równe połacie dachu – używane przy produkcji elektronicznie sterowane piły gwarantują dokładność wymiarów wykonywanych elementów nawet do 0,5 mm. Dzięki tak precyzyjnemu cięciu i sprasowaniu każdy wiązar jest niemal identyczny.
  4. Czas wznoszenia więźby - wykonanie konstrukcji z przywiezionych z fabryki elementów jest bardzo szybkie. Czasami wystarczy jednodniowe „okno pogodowe”, ma to szczególne znaczenie jesienią.
  5. Cieśla to zawód ginący – mówiąc o przyczynach popularności gotowej więźby, nie sposób pominąć faktu, że cieśla staje się zawodem deficytowym. Od lat brak jest chętnych do nauki i wykonywania tego zawodu, a szkolnictwo zawodowe zostało niezwykle ograniczone.
  6. Kompleksowy projekt konstrukcji - zakłady prefabrykacji więźby posiadają własne zaplecze projektowe i specjalistyczne oprogramowanie a projekt obejmuje nie tylko obliczenie elementów drewnianych konstrukcji dachu, lecz także niezbędnych łączników oraz stężeń.
  7. Eliminacja ryzyka kradzieży materiału - gotowe wiązary są dostarczane na plac budowy i zwykle tego samego dnia montowane. Eliminuje to ryzyko kradzieży tarcicy z placu budowy czy uszkodzenia materiału.
  8. Porządek na budowie - przy użyciu prefabrykowanych elementów nie ma odpadów. Łatwiej jest utrzymać porządek na placu.
  9. Dokładny koszt więźby znany z góry - przy tradycyjnych rozwiązaniach inwestor sam dostarcza projekt, dokonuje wszystkich zakupów, organizuje transport i wynajmuje cieśli, nie znając końcowego kosztu. Tymczasem cena wiązarów prefabrykowanych obejmuje wszystkie te  elementy i dzięki temu wiadomo dokładnie, ile będzie kosztowała więźba.

budowa domu przy użyciu wiązarów MiTek

Materiał partnera

Opracował:

Wojciech Rynkowski

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
24.04.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Haier na nowo definiuje styl i personalizację w kuchni

Haier to od 15 lat absolutny nr 1 w produkcji dużego AGD na świecie. Swoim kl...

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sposobów na szkodniki ogrodowe jest naprawdę sporo. Sprawdź, jaki sprzęt ogrodowy wybrać do opryskiwania roślin i jakie kw...

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny z elegancką stolarka okienną
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do Twojego domu - nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
19.04.2024 r. Artykuł partnerski

Kiedy kołkować styropian? Sprawdź jak i czym mocować styropian

Ocieplenie domu styropianem nie zawsze będzie wymagało „kołkowania”. System m...

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
24.04.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Haier na nowo definiuje styl i personalizację w kuchni

Haier to od 15 lat absolutny nr 1 w produkcji dużego AGD na świecie. Swoim kl...

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sposobów na szkodniki ogrodowe jest naprawdę sporo. Sprawdź, jaki sprzęt ogrodowy wybrać do opryskiwania roślin i jakie kw...

Sponsorowane
nowoczesny dom jednorodzinny z elegancką stolarka okienną
17.04.2024 r. Artykuł partnerski

Stolarka do Twojego domu - nowoczesne rozwiązania stolarki okiennej i drzwiowej

Innowacyjne połączenie drewna i aluminium to inżynieria jutra, którą możemy c...

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
19.04.2024 r. Artykuł partnerski

Kiedy kołkować styropian? Sprawdź jak i czym mocować styropian

Ocieplenie domu styropianem nie zawsze będzie wymagało „kołkowania”. System m...

REKLAMA
Zamknij