Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Szafka pod umywalkę - jak dopasować szafkę pod umywalkę do łazienki?

Szafka pod umywalkę - jak dopasować szafkę pod umywalkę do łazienki?

Łazienka to pomieszczenie, którego metraż zazwyczaj jest dość mały, co wymaga stworzenia jej przemyślanego projektu. Choć ilość mebli, jakie się w niej znajdują, zaliczyć można do skromnych, to istnieje kilka elementów obowiązkowych. Należy do nich m.in. szafka pod umywalkę. Ten mebel jest nie tylko niezwykle praktyczny, ale również pełni funkcję ozdobną.

Szafki pod umywalkę nablatową mogą występować w kilku rodzajach i stylach. Najczęściej wybór pada na szafkę stojącą lub wiszącą. Różnorodna może być także jej stylistyka. To, czy do wnętrza pasować będzie szafka pod umywalkę loftowa czy retro zależy zazwyczaj od wybranego projektu domu i jego wnętrza. Która szafka nablatowa okaże się lepszym wyborem? Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie szafki pod umywalkę.

Szafka pod umywalkę - na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Urządzasz lub remontujesz łazienkę? Musisz zatem dokładnie przemyśleć rozłożenie mebli i niezbędnych elementów, które chcesz w niej zawrzeć. Umywalka powinna znaleźć się w miejscu, do którego będzie zapewniony swobodny dostęp. Pod nią znajduje się zazwyczaj szafka nablatowa. To właśnie tutaj możesz przechowywać kosmetyki i niezbędne akcesoria. Zanim jednak sięgniesz po konkretny model, musisz sprawdzić, jakie ma wymiary.

Łazienki w bloku bywają bardzo wąskie, dlatego potrzebna będzie zapewne nieco mniejsza szafka, dopasowana rozmiarem do umywalki. Kiedy wiesz już, jaki rozmiar powinna mieć szafka pod umywalkę, pora pomyśleć o materiale, z jakiego ma zostać wykonana. Możliwości pod tym względem jest wiele. Miej jednak na względzie, że łazienka to pomieszczenie, w którym panuje wilgoć i unosi się para wodna.

Naturalne drewno niekoniecznie będzie dobrym wyborem chyba, że zostanie odpowiednio zabezpieczone. Najczęściej wybór pada na płytę meblową. Jest to bowiem rozwiązanie, które nie nadwyręża portfela. Stylistyka szafki nablatowej również ma bardzo duże znaczenie. Musi przecież zostać dopasowana do ogólnego charakteru Twojej łazienki. Szafki retro, skandynawskie, nowojorskie - w sklepach znajdziesz ich całe mnóstwo.

To może Cię zaciekawić: Łazienka w stylu retro - jak ją zaaranżować?

Szafka pod umywalkę nablatową - najważniejsze parametry

Do istotnych parametrów zalicza się przede wszystkim wspomniany już rozmiar szafki oraz materiał, z jakiego zostanie wykonana. Co jeszcze będzie mieć znaczenie? Z pewnością jej budowa. Wpływa ona zarówno na codzienne przyzwyczajenia, ale i na funkcjonalność mebla. Budowa szafki nablatowej musi zostać dostosowana do powierzchni łazienki. Co to dokładnie oznacza?

Do dyspozycji masz m.in. szafki łazienkowe z szufladami, z przesuwanymi drzwiczkami, a także z półkami. Miej na względzie, że szafka z szufladami będzie dobrym wyborem jedynie pod większą umywalkę. Podobnie wygląda ta kwestia w przypadku drzwiczek, które otwierają się na zewnątrz. W małych pomieszczeniach doskonale sprawdzi się zaś szafka pod umywalkę z blatem, która wyposażona została w przesuwane drzwiczki montowane na szynach.

Szafka łazienkowa pod umywalkę - jaką szafkę wybrać?

Szafka łazienkowa pod umywalkę powinna być przede wszystkim funkcjonalna. Tylko na którą się zdecydować: wiszącją czy stojącą? Szafka wisząca pasuje do łazienek utrzymanych w nowoczesnej stylistyce. W związku z tym, że montuje się ją do ściany, wymaga nieco bardziej skomplikowanego montażu. Konieczne jest także wiercenie w ścianie. W zamian zapewnia jednak oszczędność miejsca.

Dzięki temu, że szafka pod umywalkę nie styka się z podłogą, możliwe staje się bezproblemowe czyszczenie posadzki. Co więcej fakt, że szafkę montuje się do ściany sprawia, że można ją umieścić na dowolnej wysokości. To zatem wygodne rozwiązanie dla osób niskich lub bardzo wysokich, dla których standardowa wysokość szafek stojących może nie gwarantować komfortu podczas codziennego użytkowania.

Warto wiedzieć, że szafka wisząca nadaje pomieszczeniu lekkości. To zatem dobry sposób, aby pomieszczenie wydało się nieco większe. Pewne ograniczenie stanowi także syfon umywalki, które może zmniejszać wnętrze mebla. Alternatywę dla szafki wiszącej stanowi szafka nablatowa stojąca. To rozwiązanie bardziej popularne, ponieważ nie wymaga wiercenia w ścianie. Szafkę wystarczy postawić na posadzce i gotowe. Jakie są wady i zalety takiego wyboru?

Dowiedz się więcej: Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?

Szafka pod umywalkę stojąca - jakie są jej wady i zalety?

Szafka pod umywalkę stojąca dostępna jest w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo wybrać mebel łazienkowy dostosowany do indywidualnych wymagań i możliwości, jakie zapewnia metraż łazienki. Ich wysokość wynosi najczęściej ok. 80-84 cm. Głębokość i szerokość może być już za to niezwykle różnorodna. Standardowa wysokości stanowi pewien problem dla osób bardzo wysokich. Niestety, nie ma w tym przypadku możliwości umiejscowienia szafki w taki sposób, aby dopasować ją do użytkownika.

Szafki stojące najczęściej stawia się bezpośrednio na posadzce, są jednak i takie, które stoją na nóżkach. Dzięki czemu pozostawiają pewną przestrzeń umożliwiającą m.in. czyszczenie podłogi. Szafki na nóżkach często pojawiają się w łazienkach w stylu prowansalskim.

Niewątpliwe zalety tego wyboru to brak konieczności montażu i bogaty wybór. Wadą jest wspomniany już brak możliwości wyboru jej wysokości. Każdy powinien zatem sam przemyśleć, na jaką szafkę nablatową się zdecydować. Z pewnością do małej łazienki praktyczniejsze okaże się to pierwsze rozwiązanie. 

Szafka pod umywalkę 50, szafka pod umywalkę 120 - jak dobrać odpowiednie wymiary?

Szafka pod umywalkę dostępna jest w wielu rozmiarach. Zazwyczaj ich wysokość jest standardowa, czyli wspomniane już wyższej 80 cm. Głębokość można już wybrać dowolnie. Ta na poziomie 50 cm będzie dość głęboka, a tym samym zapewni mnóstwo miejsca na przechowywanie potrzebnych akcesoriów czy kosmetyków. Głębokość na poziomie 40 cm w większości przypadków zapewni jednak optymalną wygodę.

Szafka pod umywalkę 40 to zresztą najbardziej popularny wybór, choć coraz częściej standardem stają się szafki pod umywalkę 50 cm. A co jeśli potrzebujesz mebla o innych wymiarach? Załóżmy, że szukasz szafki pod umywalkę 100 a nawet 120 cm. Niestety, może okazać się to dość trudne.

Zazwyczaj szafka pod umywalkę 80 to jeden z większych rozmiarów, jaki znajdziesz w sklepach. Nie oznacza to jednak, że musisz się na nią zdecydować. Zawsze możesz pomyśleć o szafce pod umywalkę na wymiar. To rozwiązanie będzie droższe, lecz zapewni Ci o wiele więcej możliwości. Niekiedy zatem warto je rozważyć.

Sprawdź: Łazienka na poddaszu - odkryj ciekawe pomysły na aranżację łazienki na poddaszu!

Szafka pod umywalkę z drewnianym blatem - do jakich wnętrz pasuje?

Szafka pod umywalkę z drewnianym blatem to popularny mebel, który można znaleźć w ofercie niemal każdego producenta. Skąd tak duże zainteresowanie meblem tego rodzaju? Wynika to z faktu, że Polacy pokochali styl skandynawski. Połączenie jasnych barw i drewna prezentuje się elegancko i jednocześnie pasuje zarówno do małych, jak i większych mieszkań. Sprawdzi się zwłaszcza w łazience, która w blokach rzadko kiedy ma więcej niż 5 m2.

W ten sposób można ją optymalnie powiększyć, co z pewnością będzie pożądanym zabiegiem. Drewno to jednocześnie materiał solidny, blat łazienkowy z niego wykonany cechuje wytrzymałość. Drewniana szafka pod umywalkę pasuje jednak nie tylko do bieli. Modne staje się ostatnio połączenie drewna i czerni, które znaleźć można również w łazienkach.

Takie pomieszczenie wyglądają bardzo nowocześnie. Jeśli lubisz modernistyczny styl, to możesz rozważyć właśnie taki wybór. Nie każdy preferuje nowoczesną łazienkę. Jak się jednak okazuje, szafka pod umywalkę dostępna jest praktycznie w każdym stylu. Dla przykładu, szafka pod umywalkę retro będzie zazwyczaj posiadać nóżki w finezyjnym kształcie i matowe wykończenie. Dostępna może być przy tym w wielu pastelowych kolorach.

Szafka pod umywalkę glamour zazwyczaj posiada wykończenie w połyskiem. Także może być czarna lub biała, a nawet różowa czy granatowa. Miłośnicy wnętrz z ceglaną ścianą, mogą wybrać szafkę pod umywalkę industrialną. Cechuje ją prostota wykonania. Przeważnie będzie stanowić połączenie drewna i metalu w kolorze czarnym. Taki wybór będzie pasować również do wnętrz loftowych. Szafka pod umywalkę loft może być także bardziej masywna.

Szafka pod umywalkę to mebel, który obowiązkowo powinien znaleźć się w każdej łazience. Występować może w formie wiszącej lub stojącej. Nie zabraknie także mebli o zróżnicowanym rozmiarze. W tym przypadku ich wysokość będzie podobna, różni je jednak głównie głębokość i szerokość.

Szafki pod umywalkę dostępna są także w wielu modnych stylach. Nie będziesz mieć zatem większego problemu z wyborem mebla odpowiedniego do Twojej łazienki. Pamiętaj jednak, że jej rozmiar musi zostać dobrany do wymiarów umywalki.

Nie przegap: Łazienka w stylu skandynawskim - podpowiadamy jak urządzić funkcjonalną łazienkę w stylu skandynawskim

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij