Przegląd pompy ciepła – dlaczego serwis jest niezbędny?
Efektywność, wygoda, oszczędności i przyjazność środowisku sprawiają, że pompy ciepła stają się coraz popularniejszym wyborem wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jednak, aby mieszkańcy mogli w pełni cieszyć się korzyściami płynącymi z tego nowoczesnego urządzenia grzewczego, niezbędne jest dbanie o jego konserwację i wykonywanie regularnych przeglądów oraz prac serwisowych. Jak często należy je przeprowadzać i komu powierzyć to ważne zadanie?
Z artykułu dowiesz się:
Dlaczego warto serwisować pompę ciepła?
Gdy kupujemy pompę ciepła, kierujemy się perspektywą jej wieloletniego użytkowania. Regularne przeglądy pozwalają utrzymać jednostkę w optymalnym stanie, gwarantując jej niezawodność i długotrwałą wydajność przez cały okres eksploatacji. Pomagają także uniknąć wzrostu kosztów ogrzewania związanych z awariami urządzenia lub jego nieprawidłowymi ustawieniami.
Z drugiej strony, zaniedbanie przeglądów może przyczynić się do problemów z działaniem pompy ciepła i skutkować m.in. usterkami, koniecznością dogrzewania jednostki grzałką lub uruchamianiem się awaryjnego systemu. Nieprawidłowa praca urządzenia najczęściej będzie również wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacyjnymi i rosnącymi rachunkami. Warto więc pamiętać o regularnym serwisowaniu pomp ciepła, aby uniknąć potencjalnych problemów oraz zadbać o swoje oszczędności i komfort termiczny domowników.
Jak często należy wykonywać przeglądy?
Aby zachować ważność gwarancji na pompę ciepła, niezbędne jest przeprowadzanie corocznych przeglądów urządzenia. Pierwszy z nich powinien zostać wykonany przed upływem pierwszego roku od montażu jednostki. Warto jednak pamiętać, że producenci mogą mieć różne wymagania dotyczące częstotliwości przeglądów oraz ewentualnych prac serwisowych – przy zakupie pompy ciepła należy więc zawsze dokładnie zapoznać się z warunkami gwarancji nabywanego urządzenia.
Co obejmuje serwis?
Dokładny zakres prac serwisowych, które należy przeprowadzić, będzie różnić się w zależności od rodzaju pompy ciepła, jaki posiadasz (powietrzna, gruntowa lub wodna) oraz od typu urządzenia (monoblok lub split). Fachowiec odpowiedzialny za przegląd powinien jednak dokładnie przeanalizować kilka kluczowych aspektów, w tym:
- parametry pracy jednostki,
- liczbę uruchomień sprężarki i godzin jej pracy,
- liczbę godzin pracy źródła szczytowego,
- dolne źródło ciepła,
- ciśnienie w instalacji CO i CWU,
- sprawność zaworów bezpieczeństwa,
- stan filtrów (serwisant przeczyści je podczas przeglądu),
- stan i funkcjonowanie instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej pompy ciepła,
- szczelność instalacji i wszystkich połączeń oraz ilość czynnika w przypadku pompy ciepła typu split,
- ewentualne błędy i alarmy,
- miejsce montażu i jego stabilność.
Podczas przeglądu pompy ciepła możesz zlecić serwisantom Columbus wykonanie dodatkowych prac, które pomogą zoptymalizować działanie Twojego urządzenia. Ich zakres będzie oczywiście zależny od Twoich indywidualnych potrzeb i może obejmować m.in.:
- zmianę lokalizacji jednostki zewnętrznej,
- instalację systemu antyzamrożeniowego,
- montaż tacy ociekowej (jeśli Twój model jej nie posiada),
- wymianę istniejącego bufora na model o większej pojemności,
- ponowną regulację sterownika pompy ciepła,
- i wiele więcej.
Kliknij baner, by poznać ofertę!
Czy instalacja grzewcza wymaga czyszczenia?
Jak najbardziej! W instalacji centralnego ogrzewania gromadzą się różne zanieczyszczenia, które pochodzą z osadzającego się kamienia oraz korodujących części systemu. Często należą do nich również pozostałości po pracach montażowych, czyli pasty izolacyjne, smary, taśmy i pyły. Wszystkie te substancje przyczyniają się do tworzenia i zalegania w instalacji CO gęstego szlamu.
Odkładające się zanieczyszczenia wpływają negatywnie na pracę całej instalacji grzewczej i mogą powodować m.in.:
- spadek jej wydajności,
- zmniejszenie przepływu wody,
- przecieki, awarie i zapowietrzenia,
- wzrost zużycia energii wymaganej do ogrzania domu,
- głośniejszą pracę układu,
- a nawet zakażenia bakteryjne.
Właśnie dlatego podczas wykonywania serwisu pompy ciepła, zdecydowanie warto zlecić również profesjonalne czyszczenie systemu grzewczego. Płukanie instalacji centralnego ogrzewania wodą i specjalnymi substancjami chemicznymi usuwa gromadzące się tam zanieczyszczenia, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo systemu grzewczego. Instalacja jest dodatkowo zabezpieczana inhibitorami korozji, które zapobiegają rdzewieniu i odkładaniu się osadów w przyszłości. Czyszczenie poprawia więc wydajność systemu i chroni go przed ewentualnymi awariami na lata.
Jeśli montujesz pompę ciepła w termomodernizowanym budynku, możesz zadbać o stan instalacji grzewczej już na wstępie i zdecydować się na system rozbudowy instalacji centralnego ogrzewania Columbus Hydro, który zapobiega awariom i poprawia bezpieczeństwo domowników. Autorskie rozwiązanie Columbus chroni instalację CO przed wahaniami ciśnienia, poprawia jakość wody, zabezpiecza przed korozją oraz zanieczyszczeniami i wydłuża żywotność instalacji grzewczej.
Ile kosztuje serwis i kto go wykonuje?
Koszty serwisu pompy ciepła mogą różnić się w zależności od rodzaju urządzenia, jakie posiadasz. Bardziej skomplikowane i kosztowne będą prace wykonywane na jednostkach split, które w przeciwieństwie do modeli monoblok, nie mają hermetycznie zamkniętego układu chłodniczego, a serwisanci z nimi pracujący muszą legitymować się uprawnieniami F-gazowymi. Niezależnie od tego, jaki rodzaj pompy ciepła znajduje się w Twoim domu, prace przeglądowe i serwisowe zawsze powinny być wykonywane przez przedstawicieli producenta lub ekspertów z autoryzowanych przez niego firm.
Można przyjąć, że koszty serwisu pompy ciepła zazwyczaj kształtują się w zakresie od 600 do 1 500 złotych. Pamiętaj, że koszt regularnych przeglądów będzie i tak o wiele niższy niż poważna awaria pompy ciepła, do której trzeba będzie wezwać ekipę serwisową. Najlepiej zapobiegać takim zdarzeniom i konserwować urządzenie na bieżąco. Unikniesz w ten sposób przerw w działaniu systemu grzewczego i zadbasz o wysoki komfort termiczny swojej rodziny.
Artykuł sponsorowany.
Dodano: 28.09.2023 | Zaktualizowano: 28.09.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora