Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?

Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które raz na zawsze zmieniło sposób, w jaki pozyskujemy energię elektryczną. Nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska, ale także pozwala obniżyć rachunki za prąd i zwiększyć niezależność energetyczną gospodarstw domowych. Wybór odpowiednich paneli fotowoltaicznych stanowi jednak duże wyzwanie dla osób zainteresowanych taką inwestycją. Nic w tym dziwnego – na rynku dostępne są liczne rodzaje modułów, różniące się nie tylko ceną, ale przede wszystkim wykorzystanymi technologiami. Po jakie rozwiązania sięgnąć, aby zapewnić wydajną i efektywną pracę przydomowej mikroinstalacji?

Jakie technologie fotowoltaiczne są najefektywniejsze?

Przeglądając oferty firm fotowoltaicznych, trafisz zapewne na różne nazwy i skróty opisujące technologie wykorzystane przy produkcji modułów. Które z nich zagwarantują Ci największe korzyści i wysokie uzyski?

Ogniwa typu N czy typu P?

Panele fotowoltaiczne wytwarza się z wykorzystaniem krzemu krystalicznego, który może zawierać domieszki różnych pierwiastków. Przez wiele lat na rynku fotowoltaiki dominowały ogniwa typu P, składające się z większych ilości boru i mniejszych fosforu. Do ich popularności przyczyniły się przede wszystkim niższe koszty produkcji.

W ostatnim czasie producenci modułów fotowoltaicznych przerzucają się jednak na ogniwa typu N, posiadające więcej fosforu i mniej boru. Co doprowadziło do tej zmiany? Spadł przede wszystkim koszt ich wytwarzania, a różnica pomiędzy produkcją paneli typu P i typu N zmniejszyła się z około 5 centów do 2-3 eurocentów.

Oprócz malejących kosztów produkcji, ogniwa typu N cechują się także lepszą sprawnością, a eksperci przewidują, że może ona sięgnąć nawet 28,7%. To o wiele więcej niż maksymalna sprawność ogniw P-type, która wynosi 24,5%. Moduły fotowoltaiczne wykonane w technologii N-type mają również niższy współczynnik temperaturowy, co oznacza, że ich wydajność spada wolniej w wyniku wzrostu temperatury.

Dodatkowo są bardziej odporne na degradację LID (light-induced degradation), czyli utratę wydajności spowodowaną działaniem światła słonecznego. Wszystkie te cechy sprawiają, że czołowi producenci ogniw fotowoltaicznych stawiają na pierwszym planie moduły typu N.

TOPCon czy PERC?

Technologia PERC (Passivated Emitter and Rear Cell) została stworzona z myślą o zwiększeniu wydajności ogniw fotowoltaicznych. Jak działa? Dolna powierzchnia ogniw PERC jest wyposażona w dodatkową warstwę dielektryka, która ma zdolność odbijania promieniowania słonecznego. Promienie, które nie przekształciły się w energię elektryczną za pierwszym razem, zyskują na to drugą szansę.

Technologia TOPCon (Tunnel Oxide Passivated Contact) bazuje na technologii PERC, jednak idzie o krok dalej dzięki zastosowaniu dodatkowych warstw krzemu polikrystalicznego i ditlenku krzemu. W rezultacie w panelach TOPCon obserwujemy znacznie efektywniejszy przepływ elektronów przy jednoczesnym zmniejszeniu strat przy elektrodach.

Moduły wykorzystujące tę technologię są bardziej wydajne i trwałe, charakteryzują się mniejszą podatnością na degradację LID i niższym współczynnikiem temperaturowym, przez co mogą działać efektywnie nawet przy wysokich temperaturach. Osiągają także imponującą sprawność, która przekracza 20%.

SMBB?

W panelach fotowoltaicznych stosuje się tzw. busbary, czyli pionowe szyny odpowiedzialne za przesyłanie energii elektrycznej między poszczególnymi ogniwami. O ile w wielu modułach znajdują się zaledwie 3 lub 4 takie złącza, to w przypadku paneli SMBB (Super Multi BusBar), używa się ich przynajmniej 9.

Dlaczego to tak ważna kwestia? Ponieważ im więcej busbarów znajduje się w module, tym krótszą ścieżkę przebędzie generowany prąd oraz zostanie on równo rozprowadzony po całym panelu. W rezultacie moduły SMBB mogą produkować większą ilość energii elektrycznej, nawet jeśli nasłonecznienie utrzymuje się na takim samym poziomie.

A może Tiling Ribbon?

Wiemy już, że liczba busbarów jest ważna. A ich sposób ułożenia? Również! Technologia Tiling Ribbon wprowadza innowacyjne podejście do tej kwestii, ponieważ szynowody nie są umieszczone obok siebie, lecz łączone na zasadzie "zakładki". To oznacza, że krawędzie dwóch płyt krzemowych układają się jedna na drugiej i nie ma między nimi żadnych szczelin.

Ta z pozoru niewielka zmiana przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, zwiększa powierzchnię pochłaniania promieniowania słonecznego, co poprawia wydajność modułu. Po drugie, eliminuje straty związane z rezystancją oraz sprawia, że ogniwa są bardziej stabilne i mniej podatne na uszkodzenia czy mikropęknięcia.

Pamiętaj, że nie musisz wybierać między wszystkimi nowoczesnymi technologiami. Najlepsze moduły na rynku doskonale je łączą, zapewniając Ci produkty o wysokiej jakości i sprawności.

Czy producent ma znaczenie?

Jak najbardziej. Warto sięgać po panele fotowoltaiczne pochodzące od dużych, sprawdzonych producentów, którzy gwarantują wyroby o wysokiej jakości. Gdzie ich szukać? W branży fotowoltaicznej największe znaczenie ma prestiżowy ranking Tier 1 Bloomberga, który gromadzi firmy spełniające restrykcyjne wymagania i uwzględnia zaledwie 2% wszystkich producentów. Moduły tych wytwórców charakteryzują się wysoką jakością i rzadko ulegają awariom oraz mają korzystny stosunek jakości do ceny.

Firmy na liście Tier 1 są również uznawane za wiarygodne i stabilne finansowo. To o tyle ważne, że producenci świadczą długoletnie gwarancje, w tym na panele fotowoltaiczne i ich sprawność. Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, potwierdzonej przez ranking Tier 1, będą w stanie się z nich wywiązać. 

Dlaczego warto zwrócić uwagę na sprawność modułów?

Sprawność paneli opisuje ich zdolność do przetwarzania energii słonecznej na energię elektryczną. Poziom sprawności zależy od wielu czynników, w tym m.in. rodzaju krzemu użytego do produkcji ogniw czy zastosowanych technologii, o których wspomnieliśmy wcześniej (m.in. N-type, TOPCon, SMBB i Tiling Ribbon).

Jeśli chcesz cieszyć się wysoką sprawnością Twoich paneli przez długi czas, wybierz moduły zawierającą gwarancję na ten parametr. Gwarancja na sprawność oznacza, że moc szczytowa paneli nie spadnie poniżej określonego poziomu, najczęściej po upływie 25 lub 30 lat eksploatacji instalacji. Najlepsze firmy na rynku mają w swoim asortymencie moduły fotowoltaiczne, które po trzech dekadach będą pracować z ponad 87% swojej pierwotnej mocy nominalnej.

Czy technologia to jedyna rzecz warta uwagi?

Zdecydowanie nie. Nawet najlepsze panele fotowoltaiczne nie będą działały efektywnie, jeśli zostaną niepoprawnie zamontowane. Dlatego koniecznie zwróć uwagę na to, jaką firmę instalacyjną wybierasz oraz w jakim standardzie wykonuje ona swoje prace. Sprawdź również, czy instalator oferuje gwarancję na wykonaną usługę montażu i czy zobowiązuje do napraw ewentualnych usterek.

Chociaż fotowoltaika jest systemem bezpiecznym, zapytaj firmę montażową o to, jakie systemy ochrony stosuje. Instalator powinien zapewnić m.in. skrzynki DC z fabrycznie zamontowanym okablowaniem, zabezpieczenia DC z ogranicznikami przepięć i pełne uziemienie. Pamiętaj, że możesz dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo swojej instalacji, wybierając dodatkowe systemy przeciwpożarowe, np. takie jak Columbus Safe.

Wybór wydajnych modułów może być dosyć trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie interesowały się wcześniej fotowoltaiką. Warto więc skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów, którzy pomogą nie tylko w doborze odpowiednich paneli fotowoltaicznych i innych komponentów instalacji, ale także na podstawie szczegółowego audytu, poprawnie określą wielkość całego systemu.

Dodatkowo zajmą się szybkim i sprawnym montażem, gwarantując tym samym kompleksową obsługę - od doboru i instalacji, aż po obsługę posprzedażową.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Sponsorowane
pracownik wykonuje izolację styropianem termo organika
29.04.2024 r. Artykuł partnerski

Grubość ma znaczenie – jak dobrać odpowiednią grubość styropianu do izolacji?

Styropian to najpopularniejszy w Polsce i najczęściej stosowany materiał izol...

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
24.04.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Haier na nowo definiuje styl i personalizację w kuchni

Haier to od 15 lat absolutny nr 1 w produkcji dużego AGD na świecie. Swoim kl...

Sponsorowane
fotowoltaika Columbus na dachu domu
30.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak autokonsumpcja energii z fotowoltaiki wpływa na rachunki? Sposoby na zwiększenie bieżącego zużycia

Jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej, ale czujesz, że nie wykorzyst...

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sposobów na szkodniki ogrodowe jest naprawdę sporo. Sprawdź, jaki sprzęt ogrodowy wybrać do opryskiwania roślin i jakie kw...

Sponsorowane
pracownik wykonuje izolację styropianem termo organika
29.04.2024 r. Artykuł partnerski

Grubość ma znaczenie – jak dobrać odpowiednią grubość styropianu do izolacji?

Styropian to najpopularniejszy w Polsce i najczęściej stosowany materiał izol...

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
24.04.2024 r. Artykuł partnerski

Smart Home: Haier na nowo definiuje styl i personalizację w kuchni

Haier to od 15 lat absolutny nr 1 w produkcji dużego AGD na świecie. Swoim kl...

Sponsorowane
fotowoltaika Columbus na dachu domu
30.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak autokonsumpcja energii z fotowoltaiki wpływa na rachunki? Sposoby na zwiększenie bieżącego zużycia

Jesteś właścicielem instalacji fotowoltaicznej, ale czujesz, że nie wykorzyst...

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sposobów na szkodniki ogrodowe jest naprawdę sporo. Sprawdź, jaki sprzęt ogrodowy wybrać do opryskiwania roślin i jakie kw...

REKLAMA
Zamknij