🔥 Projekty domów taniej nawet o 500 zł i więcej!🏡Sprawdź projekty w promocji!👉

Sprawdź

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ogrodzenie domu jako atrakcyjne zamknięcie posesji

Ogrodzenie domu jako atrakcyjne zamknięcie posesji

Dobrze wykonane ogrodzenie domu powinno być integralną częścią całej posesji, dlatego niezwykle ważne jest, aby je jak najlepiej dopasować zarówno do budynku, jak i otoczenia. Oprócz estetyki znaczenie ma też jego trwałość i funkcjonalność. Jeśli właśnie planujesz budowę parkanu, podpowiemy Ci, na co zwracać uwagę przy jego projektowaniu, ponieważ wybór dostępnych rozwiązań jest dzisiaj niezwykle bogaty.

Jakie ogrodzenie posesji będzie atrakcyjne i trwałe?

Na ogrodzenie domu jednorodzinnego decyduje się w Polsce większość inwestorów, pomimo że w Europie Zachodniej nie jest to takie oczywiste. Nasze przywiązanie do szczelnie okalających posesję parkanów wynika przede wszystkim z tradycji i chęci zapewnienia sobie i rodzinie bezpieczeństwa. Bezpieczne ogrodzenie domu ma zapobiegać wtargnięciu na nasz teren nie tylko potencjalnych złodziei, ale także niepowołanych osób lub przypadkowych zwierząt. Wiele osób chce w ten sposób także zapewnić sobie prywatność na podwórku i w ogrodzie, albo skutecznie odgrodzić się od hałaśliwej ulicy. Jeżeli zatem zastanawiasz się, jakie ogrodzenie domu wybrać, musisz wciąć pod uwagę przede wszystkim funkcje, jakie ma ono spełniać. Ważna jest rzecz jasna także jego estetyka.

Jeżeli szukasz pomysłu na trwałe, bezpieczne i estetyczne ogrodzenie posesji, nasze porady powinny pomóc Ci w wyborze najlepszego rozwiązania. Na idealny parkan nie ma bowiem jednej gotowej recepty. Każda posesja wymaga indywidualnego podejścia.

Aby poradzić sobie z tym wyzwaniem, trzeba poznać najpopularniejsze materiały na ogrodzenie, zarówno te tradycyjne, jak i nowoczesne. Warto również poznać podstawowe zasady projektowania parkanu z uwzględnieniem architektury budynku oraz specyfiki otoczenia.

Jak wybrać ogrodzenie posesji

Budowa ogrodzenia a formalności prawne - najważniejsze informacje

Na początku warto przypomnieć, co mówią na ogrodzenie domu przepisy. Otóż od kilku lat Prawo budowlane zezwala na wzniesienie ogrodzenia wokół posesji bez zbędnych formalności. Chodzi o parkany do wysokości 2,2 m, które można budować bez pozwolenia, a nawet bez zgłoszenia. Wyjątkiem są ogrodzenia stanowiące jednocześnie mur oporowy.

Aby ogrodzenie posesji spełniało wymagania prawne, musi być postawione w obrębie granicy działki. Nawet przesunięcie o kilka centymetrów podmurówki na teren sąsiada może być przez niego uznane za naruszenia własności. Płot nie może także przekraczać granicy z drogą i musi pod tym względem dodatkowo uwzględniać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jeśli gmina planuje poszerzenie drogi w tym miejscu, należy ogrodzenie cofnąć w głąb działki. Należy także sprawdzić, czy w takim planie miejscowym nie ma wytycznych, co do wysokości lub wyglądu ogrodzenia.

Nowoczesne materiały ogrodzeń - które będzie najlepsze?

Duży wybór materiałów pozwala dzisiaj zrealizować niemal każdy pomysł na ogrodzenie domu. Oprócz tradycyjnych konstrukcji, takich jak drewniane płoty, czy ogrodzenia kute, dużą popularnością cieszą się nowe rozwiązania, jak choćby gabiony, przęsła panelowe, czy płoty boazeryjne.

Nowoczesne ogrodzenie domu tworzy się dzisiaj z gotowych prefabrykowanych elementów, które skracają czas realizacji inwestycji, a jednocześnie zapewniają doskonały efekt wizualny. Przykładem są gotowe płyty betonowe, które mogą imitować klinkier, kamień, czy cegłę. Szukając inspiracji na parkan, warto sięgnąć do zasobów Internetu, gdzie znaleźć można niezwykle oryginalne pomysły na nietypowe ogrodzenie domu. Przykładem może być płot ze szkła lub z palet.

Zobacz nasze projekty ogrodzeń i wybierz idealne ogrodzenie do swojego domu!

Zobacz więcej projektów

Ogrodzenie drewniane

Drewniane ogrodzenie posesji to tradycyjny, ale wciąż cieszący się niezwykłą popularnością sposób na stylowe otoczenie domu. Wbrew pozorom jednak nie musi być to klasyczny płot z pionowych sztachet osadzonych na metalowych słupkach lub podmurówce.

Ciekawą alternatywą jest nowoczesne ogrodzenie z drewna boazeryjne, które wykonane jest z gotowych modułów wypełnionych ułożonymi pionowo lub poziomo drewnianymi listwami. Taki parkan doskonale komponuje się z każdą architekturą, również nowoczesną. Ich przeciwieństwem są parkany wykonane z grubych bali, czy szerokich poziomych desek, które pasują do domów w stylu góralskim lub rustykalnym.

Ogrodzenie metalowe

Najprostszą formą ogrodzenia metalowego są przęsła z siatki. Dzisiaj jednak rzadko stosuje się zwykłą siatkę rozwijaną, ponieważ znacznie bardziej estetyczne są gotowe panele ogrodzeniowe z prętów. Można je osadzić na niskiej podmurówce i wybrać w różnych wariantach kolorystycznych.

Właściciele nowoczesnych domów chętnie wybierają natomiast panele ogrodzeniowe ze stali ocynkowanej i malowanej proszkowo, które mogą mieć rozmaitą formę – najczęściej są to panele przypominające drewniane deski, ale spotkać można również inne wzory przypominające wycinankę, które są wykonane techniką laserową. W Polsce wciąż dużym powodzeniem cieszą się także tradycyjne ogrodzenia kute. Są one wykonywane ręcznie przez mistrzów kowalstwa, dlatego są unikalne i jednocześnie dość drogie. Ich zaletą jest trwałość, a także elegancki, ponadczasowy wygląd.

Ogrodzenie z kamienia

Kamień naturalny jest jednym z najtrwalszych materiałów, który doskonale nadaje się na stylowe ogrodzenie posesji. Wysokie i jednolite mury z kamienia sprawdzają się, gdy chcemy skutecznie ochronić się przed wzrokiem ciekawskich przechodniów i hałasem. Znacznie częściej z kamienia wznoszone są jednak wyłącznie podmurówki, słupki i cokoły, które potem uzupełniane są sztachetami z drewna, przęsłami z metalu lub panelami. Do wznoszenia takich konstrukcji wykorzystywany jest zazwyczaj piaskowiec, który ładnie komponuje się z innymi materiałami i z otoczeniem.

Ogrodzenie z klinkieru

Jeszcze trwalszym budulcem, które również często wykorzystuje się na ogrodzenie domu, jest cegła klinkierowa. W porównaniu do kamienia jest bardziej odporna na wilgoć, a także na inne warunki atmosferyczne, więc w praktyce przez długie lata nie wymaga ani renowacji. Z klinkieru wykonuje się najczęściej podmurówki i słupki. Materiał można dobrać kolorystycznie np. do dachu, ponieważ klinkier występuje w wielu kolorach – czerwonym, brązowym, żółtym, a także grafitowym. Ogrodzenie klinkierowe jest efektowne i eleganckie, jednak jego postawienie wymaga sporo nakładów pracy i pieniędzy (konieczna jest budowa fundamentów).

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie z betonu to efektowne i jednocześnie ekonomiczne rozwiązanie. Jego zaletą jest szybki i prosty montaż, ponieważ wykorzystuje się do tego gotowe elementy w wybranym wzorze. Wśród bogatej gamy produktów znaleźć można zarówno jednolite płyty bez żadnych prześwitów, jak też fantazyjne płyty ażurowe. Te w nowoczesnym wydaniu zazwyczaj imitują ceglany lub kamienny mur. Dostępne są także elementy zastępujące murowane podmurówki i słupki, które można uzupełnić przęsłami lub sztachetami.

Ogrodzenie łupane i gabiony

Dużą popularnością cieszą się także ogrodzenia łupane, czyli wykonane z bloczków betonowych, które imitują kamień naturalny. Najczęściej są to dość lekkie pustaki, które można zamówić w różnych wariantach kolorystycznych i kształtach, dlatego można z nich wznosić jednolite palisady, a także podmurówki, słupki i daszki. Rozwiązanie to jest bardzo estetyczne i znacznie tańsze od kamienia naturalnego, a do tego łatwiejsze w budowie – bloczki łupane można bowiem łatwo ze sobą łączyć bez spoinowania i fugowania.

Ogrodzenie gabionowe to pomysł zaczerpnięty z dawnych konstrukcji służących do umacniania skarp i fortyfikacji. Jest to nic innego jak stalowy kosz wypełniony kamieniami, choć równie dobrze mogą być to elementy z drewna, czy szkła. Taki płot stawia się z gotowych koszy drucianych, dlatego jest dość prosty w montażu (nie wymaga fundamentów). Jego zaletą jest solidność i trwałość, a także możliwość łączenia z innymi przęsłami i panelami.

Ogrodzenie szklane

Ogrodzenie szklane wykonywane jest z dużych tafli szkła hartowanego, które umieszcza się w stalowej ramie. Konstrukcja przypomina zatem balustrady tarasowe i balkonowe. W zależności od potrzeb można w niej wykorzystać szkło mleczne lub przezroczyste, jeśli na przykład za posesją jest piękny krajobraz, którego szkoda zasłaniać. Ciekawym rozwiązaniem jest szkło weneckie, które skutecznie chroni prywatność, a jednocześnie zapewnia doskonałą widoczność tego, co się dzieje na zewnątrz. Nowoczesne ogrodzenie szklane jest bardzo atrakcyjne wizualnie, ale niestety dość kosztowne.

Jak wybrać ogrodzenie posesji

Jak dopasować ogrodzenie do budynku mieszkalnego i ogrodu?

Pod względem estetycznym największe znaczenie ma ogrodzenie posesji od frontu. Ze względów praktycznych i ekonomicznych pozostała część parkanu często wykonywana jest z tańszych i mniej dekoracyjnych materiałów.

Frontowa część ogrodzenia jest wizytówką domu, dlatego powinna być dopasowana do budynku i jego otoczenia. Pod tym względem łatwo popełnić błędy. Przykładowo, bardzo wysokie ogrodzenie posesji nie jest wskazane przy budynkach parterowych, ponieważ może je całkowicie zasłonić. Nie zawsze dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie jednolitego muru, który zamienia posesję w twierdzę, a przy małym podwórku optycznie pomniejsza i tak już niewielką przestrzeń.

Dobrze dopasowane ogrodzenie powinno być uzupełnieniem całej posesji, a nie jej dominującym elementem. Powinno zatem współgrać ze stylistyką domu – płot z nieociosanych desek nie będzie dobrze wyglądał przed nowoczesnym budynkiem, ale za to świetnie podkreśli charakter chaty w stylu góralskim. Fantazyjnie kute przęsła będą świetnie wyglądały przed domami w stylu dworkowym, a nowoczesne ogrodzenia ze szkła sprawdzą się przed budynkami o kubicznej bryle.

A jakie tanie i ładne ogrodzenie domu sprawdzi się w przypadku mocno ograniczonego budżetu? Z pewnością warto zwrócić uwagę na nowoczesne panele ogrodzeniowe z metalu lub betonu, ale sprawdzi się także zwykła siatka, którą można ozdobić pnączami lub krzewami.

Na co zwracać uwagę wybierając ogrodzenie posesji?

Wybór ogrodzenia domu powinien być oparty nie tylko na względach estetycznych, ale także praktycznych. Podczas przeglądania różnych rozwiązań, warto uwzględnić następujące kwestie:

  • ukształtowanie terenu – na pochyłym terenie ogrodzenie posesji powinno być odporne na ewentualne obsunięcia gruntu i zabezpieczone przed spływającą wodą,
  • ochrona akustyczna – chroniący przed hałasem jednolity i wysoki płot przydaje się w mieście oraz gdy posesja usytuowana jest w pobliżu drogi szybkiego ruchu lub torów kolejowych,
  • ochrona przed zwierzętami – takie ogrodzenia przydają się na terenach wiejskich lub przy lesie.

Przy wyborze materiału dobrze też zastanowić się nad jego późniejszą eksploatacją – niektóre ogrodzenia np. z drewna czy kutych prętów wymagają regularnego malowania, a więc nakładów pracy i pieniędzy.

Jakie są koszty ogrodzenia posesji?

To, ile będzie kosztowało ogrodzenie domu, zależy od bardzo wielu czynników – przede wszystkim długości płotu, sposobu budowy i rodzaju użytych materiałów. Najdroższe są ogrodzenia osadzone na fundamentach, podmurówce i słupkach. Taki płot np. z drewnianymi sztachetami kosztuje od 300 do nawet 500 zł za metr bieżący wraz z robocizną. Dla porównania metr bieżący zwykłej siatki ogrodzeniowej o wysokości 150 cm kosztuje jedynie 13 zł.

Z kolei gotowy panel druciany o wymiarach 1,5 x 2,5 m można kupić za około 100 zl, a więc jest to również dobra opcja na tanie ogrodzenie posesji. Nowoczesne przęsła metalowe kosztują od 150 do 300 zł. Do droższych rozwiązań należą modne gabiony – sam kosz z siatki o wymiarach 200x50x100 cm kosztuje około 350-400 zł, a do tego jeszcze trzeba doliczyć koszt wypełnienia czyli np. kamieni. Warto pamiętać, że do kosztów należy doliczyć także cenę bramy wjazdowej oraz furtki. Jak widać, koszt ogrodzenia domu może być poważnym obciążeniem budżetu. Właśnie dlatego najdroższe i najbardziej efektowne parkany zdobią najczęściej wyłącznie frontową część posesji.

Kiedy warto zainwestować w ogrodzenie domu?

Większość inwestorów ma ten dylemat, kiedy robić ogrodzenie domu – czy jeszcze przed rozpoczęciem wznoszenia budynku, czy dopiero po zakończeniu wszystkich prac wykończeniowych, gdy dom będzie już praktycznie gotowy do zamieszkania. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest otoczenie posesji siatką jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Chodzi o to, aby zabezpieczyć gromadzone na placu materiały i urządzenia budowlane.

Właściwe ogrodzenie stawia się najczęściej po wyprowadzeniu ciężkiego sprzętu z posesji, aby nie ryzykować uszkodzenia nowego parkanu i bramy. Wielu inwestorów robi to nawet znacznie później, już po zamieszkaniu w nowym budynku i po zagospodarowaniu podwórka oraz ogrodu.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Ondulina na dach
Dach
Wiatrownica
Dach
Ondulina na dach
Dach
Wiatrownica

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Malowanie proszkowe
14 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie
5 maja 2021 r. Daria Rek

Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie

Ogrodzenie gabionowe w ostatnim czasie mocno zyskało na popularności. Chętnie...

Ogrodzenie i bramy
Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia z drewna
20 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia drewnianego

Płot drewniany dawniej był najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia, zwłasz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka
26 marca 2021 r. Wojciech Rynkowski

Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem wyglądu nieruchomości, stanowiącym jego ramę. Jednoczenie, w zależności od lokaliz...

Ogrodzenie i bramy
Malowanie proszkowe
14 września 2021 r. Diana Pidlesetska

Malowanie proszkowe – co to jest i ile kosztuje malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe to technologia wydajna, dokładna i nowoczesna. Uzyskiwana...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie
5 maja 2021 r. Daria Rek

Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie

Ogrodzenie gabionowe w ostatnim czasie mocno zyskało na popularności. Chętnie...

Ogrodzenie i bramy
Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia z drewna
20 kwietnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia drewnianego

Płot drewniany dawniej był najczęściej wybieranym rodzajem ogrodzenia, zwłasz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka
26 marca 2021 r. Wojciech Rynkowski

Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem wyglądu nieruchomości, stanowiącym jego ramę. Jednoczenie, w zależności od lokaliz...