Jak przygotować ogród na lato?
Aby móc cieszyć się pięknym wyglądem ogrodu, należy o niego odpowiednio wcześnie zadbać. W szczególności dotyczy to trawy, która otacza wszystkie zabudowania i podkreśla architekturę całej działki. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi pielęgnacyjne nie tylko poprawią wygląd oraz kondycję murawy, lecz również wspomogą jej wzrost. Realizacja tego zadania będzie wymagać pewnych nakładów energii, dlatego też warto ułatwić sobie pracę i wyposażyć się w odpowiednie narzędzia.
Gruntowne pozimowe porządki
Pierwszym etapem prac związanych z przygotowaniem ogrodu do lata jest oczyszczenie go z wszelkich pozostałości po zimie. W tym celu należy przy pomocy grabi usunąć resztki opadłych jesienią liści oraz gałęzi. Pozostawienie ich na trawniku nie tylko będzie nieestetycznie wyglądać, lecz również może przyczynić się do rozprzestrzeniania się groźnych chorób oraz pasożytów. Odpady tego rodzaju można jednak przeznaczyć na kompost, dzięki czemu w przyszłości posłużą jako świetny i co najważniejsze, w pełni naturalny nawóz.
Kolejnym etapem prac jest gruntowne skoszenie trawnika. Jest to ważne, ponieważ pierwsze źdźbła trawy pojawiające się na wiosnę są słabe i ledwo mają siłę rosnąć. Samo ich ścięcie może jednak nie wystarczyć, dlatego też lepszą decyzją będzie zdecydowanie się na zabieg mulczowania. Polega on na jednoczesnym cięciu i mieleniu trawy na bardzo drobne kawałeczki, które następnie są równomiernie rozprowadzane po całej powierzchni murawy.
Zabieg ten można z łatwością przeprowadzić dobrej klasy kosiarką, taką jak Makita ELM4121. Jej konstrukcja umożliwia wykorzystywanie jej nie tylko do koszenia trawy, lecz również mulczowania oraz zbierania uschniętych liści. W połączeniu z szerokim zakresem wysokości cięcia źdźbeł pozwoli to szybko przywrócić powierzchnię murawy do idealnego stanu.
Precyzyjne docinanie trawy
Nawet najlepsza kosiarka nie będzie w stanie idealnie dociąć wszystkich listków trawy. Będzie to szczególnie widoczne w tych miejscach, w których murawa dobiega do wszelkiego rodzaju przeszkód. Mogą to być ściany budynków oraz altanek, nóżki mebli ogrodowych czy obudowy kwietników.
Jednak niedocięte źdźbła zdecydowanie najbardziej widoczne będą wokół chodników. Rosnąca trawa będzie łamać się pod własnym ciężarem, a co za tym idzie, przykrywać powierzchnię ścieżek. Dlatego też chcąc uzyskać naprawdę imponujący wygląd ogrodu, nie można poprzestać tylko na powierzchownym przycięciu murawy.
Zamiast tego niezbędne będą akumulatorowe nożyce do trawy Makita. Ich głowica tnąca została zaprojektowana do precyzyjnego przycinania nawet najdrobniejszych źdźbeł. Dzięki temu, korzystając z tego narzędzia, można swobodnie usuwać nadmiar listków trawy wokół każdej przeszkody terenowej. Pomoże to w wyprofilowaniu murawy obok chodników o nietypowych kształtach oraz wszelkich elementów dekoracyjnych usytuowanych w ogrodzie.
Dzięki wadze wynoszącej mniej niż 1,5 kg wraz z akumulatorem oraz ergonomicznej rączce nożyce do trawy Makita są bardzo wygodne w obsłudze i pozwalają na łatwe manewrowanie wokół przeszkód. Narzędzie zapewnia również możliwość regulacji wysokości cięcia, ułatwiając stylizowanie wyglądu trawnika. Co ciekawe, nożyce do trawy marki Makita dzięki funkcji beznarzędziowej wymiany ostrzy mogą także służyć jako sprzęt do cięcia żywopłotów oraz drobnych pędów krzewów i drzew.
Podcinanie gałązek krzewów i drzew
Niektóre rośliny mogą również wymagać przycięcia zwiędłych lub zniszczonych po zimie gałązek oraz pnączy. Ich usunięcie sprawi, że w ich miejscu wypuszczone zostaną nowe pędy, które latem zaczną pięknie owocować. Pomoże to też w rozwoju rośliny, która zagęści się i znacząco zwiększy swoją objętość.
Zabieg przycinania powinno się w szczególności przeprowadzić wśród krzewów ozdobnych oraz młodych drzewek owocowych. W tym celu warto sięgnąć po polecany przez wielu ogrodników akumulatorowy sekator Makita DUP361Z, którego ostre szczęki z łatwością wgryzą się nawet w zdrewniałe gałęzie o grubości przekraczającej 20 mm. Wykonane w ten sposób cięcie pozostawi gładką powierzchnię, przyspieszając czas gojenia się rośliny oraz pomagając wypuścić jej nowe pędy.
Artykuł sponsorowany.
Dodano: 18.04.2023 | Zaktualizowano: 18.04.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora