Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom bez komina i kotłowni? Z pompą ciepłą to możliwe!

Dom bez komina i kotłowni? Z pompą ciepłą to możliwe!

Decyzja o wyborze odpowiedniego systemu ogrzewania jest kluczową kwestią podczas projektowania wymarzonego domu. Wraz z rosnącą popularnością ekologicznych metod grzewczych, coraz więcej osób sięga po nowoczesne rozwiązania, które sprawiają, że tradycyjne elementy budynków, takie jak kominy i kotłownie, stają się zbędne. Dlaczego warto zdecydować się na dom bez komina i kotłowni?

Czy kotłownia i komin są niezbędne?

W większości domów nadal stosowane są systemy ogrzewania oparte o paliwa kopalne – węgiel, gaz lub olej opałowy – które wytwarzają ciepło poprzez spalanie tych surowców. Podczas procesu powstaje jednak nie tylko ciepło – generowane są również spaliny, pełne toksycznych związków chemicznych, w tym m.in. dwutlenku węgla (CO2), tlenku węgla (CO), tlenków azotu (NOx), dwutlenku siarki (SO2), chlorowodoru (HCl), fluorowodoru (HF), lotnych związków organicznych (LZO), metali ciężkich i pyłów.

Przyczyniają się one nie tylko do zanieczyszczania powietrza i przyspieszania zmian klimatycznych, ale wpływają negatywnie także na zdrowie swoich użytkowników.

W domach korzystających z paliw kopalnych powinna znaleźć się kotłownia, czyli pomieszczenie, w którym umieszczone zostaną kanały wentylacyjne, piec i zasobnik ciepłej wody użytkowej. Może być tu składowany także opał (w odpowiedniej odległości od kotła). Wielkość kotłowni będzie zależna od rodzaju i mocy zainstalowanego pieca.

Należy również zadbać o sprawne odprowadzanie spalin, dlatego budynki ogrzewane paliwami stałymi muszą być wyposażone w kominy (spalinowe i wentylacyjne), usytuowane w jak najbliższej odległości od kotłów.

Nie da się ukryć, że budowa kotłowni i komina generuje dodatkowe koszty, a także zabiera domownikom cenny metraż domu. Warto więc rozważyć wybór systemu grzewczego, który pozwoli Ci uniknąć inwestycji w te elementy. Doskonałą alternatywą dla kotłów na paliwa stałe są nowoczesne pompy ciepła, które działają efektywnie w budynkach bez kominów i kotłowni.

Baner reklamowy pompy ciepła Columbus

Kliknij baner, by poznać specjalną ofertę!

Dlaczego pompa ciepła nie potrzebuje komina?

Aby zrozumieć, dlaczego pompa ciepła nie potrzebuje komina ani kotłowni, wystarczy przyjrzeć się sposobowi jej działania. Urządzenia te pozyskują większość energii z otoczenia, czyli powietrza, gruntu lub wody (nawet do 80%). Reszta (około 20%) to energia elektryczna z sieci lub instalacji fotowoltaicznej, potrzebna do ich zasilania.

Detale funkcjonowania poszczególnych modeli nieco się różnią, jednak wszystkie pompy działają na zasadzie transportowania ciepła z miejsc o niższej temperaturze do miejsc o wyższej temperaturze, przeciwnie do naturalnego obiegu ciepła. Dzięki temu są w stanie dostarczać ciepło do naszych domów, nawet w nocy czy zimą.

W odróżnieniu od tradycyjnych kotłów i pieców, pompy ciepła nie wytwarzają samodzielnie energii cieplnej, a jedynie korzystają z tej zgromadzonej w powietrzu, glebie lub wodzie.

Ponieważ w pompie ciepła nie dochodzi do procesu spalania, nie powstają szkodliwe związki wymagające odprowadzania. Komin jest więc zbędny. A kotłownia? Pompy ciepła to szczelne i bezpieczne urządzenia – nie musisz posiadać osobnego pomieszczenia spełniającego rygorystyczne wymogi przeciwpożarowe i wentylacyjne.

Warto zwrócić szczególną uwagę na modele monoblok, które składają się wyłącznie z jednej, zewnętrznej jednostki. Jeśli zdecydujesz się na takie urządzenie, nie musisz montować pompy wewnątrz domu. Będziesz potrzebować tylko miejsca na ulokowanie rozdzielnicy, zasobnika ciepłej wody użytkowej, ciepłomierza i np. sterowników do inteligentnego systemu zarządzania energią.

Jakie zalety ma dom bez kotłowni i komina?

Zasadność budowy kotłowni i komina warto rozważyć już na etapie planowania domu, aby jak najbardziej zmaksymalizować swoje korzyści. Co zyskasz, wybierając to rozwiązanie?

  • Długofalowe oszczędności

Kotłownia i komin to części domu, na których budowę musisz przeznaczyć od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy zł. Decydując się na dom bez tych elementów, oszczędzasz nie tylko na etapie budowy, ale i eksploatacji domu. Unikniesz strat ciepła i nie będziesz musiał pamiętać o czyszczeniu przewodów kominowych, które powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę (np. mistrza kominiarskiego lub czeladnika).

W przypadku budynków ogrzewanych paliwem stałym (np. węglem lub pelletem), takie prace powinny odbywać się aż cztery razy w roku. Ominą Cię również coroczne obowiązkowe przeglądy kominiarskie.

  • Zwiększenie powierzchni użytkowej domu

Brak komina i kotłowni pozwoli Ci zyskać kilka metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. W zależności od Twoich potrzeb możesz przeznaczyć je na łazienkę, pomieszczenie gospodarcze, biuro, czy dodatkowy pokój.

  • Zwiększenie powierzchni dachu

Decydując się na dom bez komina, zyskasz dodatkowe miejsce nie tylko wewnątrz budynku, ale również na jego dachu. Będziesz więc w stanie umieścić na nim o wiele większą instalację fotowoltaiczną, a moduły będą mniej narażone na ewentualne zacienienia, co pozwoli Ci generować wyższe uzyski.

  • Bezpieczeństwo

Ponieważ w pompie ciepła nie zachodzi spalanie, jej użytkowanie nie grozi pożarem, oparzeniem czy zaczadzeniem. Brak komina redukuje również liczbę przejść przez połać dachu i obniża ryzyko wystąpienia nieszczelności, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia budynku.

  • Komfort użytkowania

Z pompą ciepła nie musisz pamiętać o rozpalaniu i czyszczeniu pieca oraz zamawianiu i dokładaniu opału przechowywanego w kotłowni. Urządzenie pracuje bezobsługowo i możesz zarządzać nim z panelu sterowania lub aplikacji mobilnej. Twój dom będzie również o wiele czystszy, ponieważ nie będziesz mieć do czynienia z sadzą, popiołem czy pyłem generowanym przez takie paliwa kopalne jak ekogroszek i węgiel.

  • Brak emisji zanieczyszczeń

Pompy ciepła nie potrzebują kominów, ponieważ nie produkują spalin i zanieczyszczeń powietrza. Ich wykorzystanie jest więc o wiele bardziej ekologiczne i redukuje ślad węglowy Twojego gospodarstwa.

  • Podniesienie wartości nieruchomości

Dom bez komina zyska również na wyglądzie i będzie prezentować się o wiele estetyczniej i nowocześniej niż budynki korzystające z tradycyjnych kotłów. Wybór pompy ciepła podniesie także wartość nieruchomości, co może zaowocować lepszymi ofertami przy jej sprzedaży w przyszłości.

Ile zaoszczędzisz bez komina i kotłowni?

Na koszt budowy komina wpłynie m.in. jego rodzaj, wielkość, umiejscowienie, jakość komponentów i zakres robocizny. W każdym wypadku należy jednak liczyć się z wydatkiem na poziomie przynajmniej kilku tysięcy złotych. W przypadku kotłowni sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ jej wielkość i koszt będą zależne od rodzaju zainstalowanego kotła na paliwo stałe.

Spójrzmy np. na piece gazowe, które cieszą się stosunkowo dużą popularnością wśród Polaków. Dla kotłowni gazowej z zamkniętą komorą spalania, kubatura pomieszczenia kotłowni powinna wynosić 6,5 m3. Z kolei dla kotłów, które pobierają do spalania powietrze, będzie to przynajmniej 8 m3. W takim przypadku należy również zadbać o niepalność podłogi i ścian oraz instalację przewodów wentylacyjnych i kanału spalinowego.

Sam system wentylacji i odprowadzania spalin z kotłowni kosztuje około 3 tys. zł, a w zależności od wielkości i standardu kotłowni, za jej wykończenie zapłacisz kolejne kilka tysięcy. Oprócz tego musisz zakupić sam piec oraz zadbać o wykonanie przyłącza gazowego, o które coraz trudniej. Należąca do PGNiG Polska Spółka Gazownictwa poinformowała, że z powodu wyczerpania budżetu na lata 2022-2023, wstrzymuje podłączanie nowych inwestorów do sieci gazowej.

Jeśli uda Ci się zakupić kocioł i wykonać przyłącze, każde z tych przedsięwzięć będzie kosztować kolejne 6-8 tys. zł. Całkowity koszt budowy kotłowni może więc oscylować w okolicach 20 tys. zł. Doliczając kilka tysięcy wydane na komin, dom bez obu tych elementów może być tańszy w budowie o około 25 tys. złotych!

Oszczędności przyniesie także sama pompa ciepła, która jest o wiele efektywniejsza niż kotły na paliwo stałe. Jeszcze większe korzyści ekonomiczne zapewni Ci połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną, która będzie generować ekologiczną i darmową energię elektryczną potrzebną do zasilania systemu grzewczego.

Nie do przecenienia jest także pozyskany metraż. Bez kotłowni i komina możesz cieszyć się kilkoma metrami kwadratowymi dodatkowej powierzchni użytkowej i spożytkować ją zgodnie z własnymi potrzebami.

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?
Sponsorowane
Twój dom strefą komfortu
Sponsorowane
Haier prezentuje technologiczne arcydzieła
04.09.2023 r. Artykuł partnerski

Haier prezentuje technologiczne arcydzieła

Sponsorowane
Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?
Sponsorowane
Twój dom strefą komfortu
Sponsorowane
Haier prezentuje technologiczne arcydzieła
04.09.2023 r. Artykuł partnerski

Haier prezentuje technologiczne arcydzieła

Nowości w tej kategorii

Sponsorowane
Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?
06.09.2023 r. Artykuł partnerski

Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które raz na zawsze zmieniło sposób, w jaki pozyskujemy energię elektryczną. Nie tylko przycz...

Sponsorowane
Twój dom strefą komfortu
05.09.2023 r. Artykuł partnerski

Twój dom strefą komfortu – jak klimatyzacja podnosi jakość życia

W dzisiejszych czasach projektowanie domów przekształca się w sztukę tworzeni...

Sponsorowane
Haier prezentuje technologiczne arcydzieła
04.09.2023 r. Artykuł partnerski

Haier prezentuje technologiczne arcydzieła

IFA, Berlin, 31 sierpnia 2023 r. Marka Haier, która nieprzerwanie od 14 lat jest liderem w produkcji urządzeń AGD na świec...

Sponsorowane
Ekspres do kawy robiący małą kawę
04.09.2023 r. Artykuł partnerski

Pamiętasz o regularnym odkamienianiu ekspresu? Wybierz sprzęt, który sam o tym przypomni!

Jedną z najważniejszych cech dobrego ekspresu do kawy jest łatwa obsługa urzą...

Sponsorowane
Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?
06.09.2023 r. Artykuł partnerski

Panele fotowoltaiczne – na jaką technologię postawić?

Fotowoltaika to rozwiązanie, które raz na zawsze zmieniło sposób, w jaki pozyskujemy energię elektryczną. Nie tylko przycz...

Sponsorowane
Twój dom strefą komfortu
05.09.2023 r. Artykuł partnerski

Twój dom strefą komfortu – jak klimatyzacja podnosi jakość życia

W dzisiejszych czasach projektowanie domów przekształca się w sztukę tworzeni...

Sponsorowane
Haier prezentuje technologiczne arcydzieła
04.09.2023 r. Artykuł partnerski

Haier prezentuje technologiczne arcydzieła

IFA, Berlin, 31 sierpnia 2023 r. Marka Haier, która nieprzerwanie od 14 lat jest liderem w produkcji urządzeń AGD na świec...

Sponsorowane
Ekspres do kawy robiący małą kawę
04.09.2023 r. Artykuł partnerski

Pamiętasz o regularnym odkamienianiu ekspresu? Wybierz sprzęt, który sam o tym przypomni!

Jedną z najważniejszych cech dobrego ekspresu do kawy jest łatwa obsługa urzą...

Reklama
Zamknij