Czy magazynowanie energii się opłaca?

Artykuł sponsorowany.

Domowe magazyny energii zyskują na popularności, zwłaszcza wśród właścicieli instalacji odnawialnych źródeł energii. Coraz więcej osób dostrzega, jak wiele zalet niesie ze sobą niezależność energetyczna, którą mogą zapewnić te urządzenia. Jedną z najważniejszych korzyści jest to, że magazyn energii umożliwia gromadzenie i przechowywanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną, co przyczynia się do zwiększenia oszczędności. W jaki sposób? Czy magazynowanie energii się opłaca?

Czy magazynowanie energii się opłaca? - zdjęcie 1

Zwiększenie autokonsumpcji

W czasie gdy wytwarzanie energii z fotowoltaiki przekracza zapotrzebowanie domu, nadwyżki trafiają do magazynu energii. Zgromadzony prąd można wykorzystać w czasie, gdy zapotrzebowanie jest większe lub produkcja energii ze słońca ustaje np. wieczorem.

Wykorzystanie energii elektrycznej bezpośrednio przez gospodarstwo domowe pozwala uniknąć strat wynikających z przesyłania energii do sieci i zmniejszyć ilość zakupionej energii elektrycznej od dostawcy.

To przekłada się na mniejsze rachunki za prąd i znaczne uniezależnienie od konwencjonalnych dostawców energii. Należy też wspomnieć, że instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii, dzięki zwiększonej autokonsumpcji oraz przy uwzględnieniu dostępnych dotacji, zwraca się szybciej niż sama fotowoltaika.

Zabezpieczenie przed awarią sieci

Posiadając magazyn energii z funkcją Backup Ready, dom może korzystać z własnych zasobów energii nawet wtedy, gdy sieć jest niedostępna lub występują awarie. Oznacza, że w przypadku nagłego przerwania dostawy energii elektrycznej z sieci, magazyn energii automatycznie przejmuje rolę źródła zasilania, zapewniając ciągłość dostaw energii do domu.

Funkcja Backup Ready jest szczególnie istotna dla osób, które np. pracują zdalnie, prowadzą w domu działalność, gdzie wykonywane usługi wymagają dostępu do prądu lub posiadają urządzenia, których wyłączenie mogłoby powodować straty materialne, a nawet stanowić zagrożenie dla życia (sprzęt medyczny).

Dodatkowo funkcja Backup Ready wprowadza większe poczucie bezpieczeństwa dla mieszkańców domu, ponieważ mogą oni być pewni, że nawet w sytuacji awaryjnej będą mieli dostęp do energii elektrycznej, co pozwala na normalne funkcjonowanie i minimalizuje zakłócenia w życiu codziennym.

Redukcja obciążenia sieci

Szybki przyrost liczby mikroinstalacji fotowoltaicznych może prowadzić do wzmożonego występowania problemów związanych ze skokami napięcia w lokalnej sieci elektroenergetycznej. Problem nasila się w słoneczne dni,  gdy panele fotowoltaiczne generują dużą ilość energii, a zapotrzebowanie na energię jest niskie. Korzystanie z magazynu energii pomaga w zmniejszeniu obciążenia lokalnej sieci elektroenergetycznej.

Jednak najważniejsze jest to, że pozwala uniknąć skutków przeciążenia sieci, jakim jest wyłączenie się instalacji, a tym samym zatrzymanie się produkcji prądu. Właściciele magazynów energii, mogą więc, w dniach, gdy produkcja energii jest największa swobodnie korzystać z darmowego prądu z fotowoltaiki.

Elastyczność w zarządzaniu energią

Magazyn energii w parze z HEMS, czyli Systemem Zarządzania Energią Domową daje możliwość optymalizacji wykorzystania energii z OZE np. z fotowoltaiki. Dzięki HEMS można inteligentnie zarządzać tym procesem, decydując, kiedy przechowywać energię i kiedy ją zużyć, aby wykorzystać ją w najbardziej efektywny sposób.

To pozwala na maksymalne wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych i minimalizację konieczności korzystania z energii z sieci. To wszystko przekłada się na większą kontrolę nad wydatkami na energię, a więc większe oszczędności.

Baner reklamowy dla klientów Extradom od Columbus

Net-billing a magazyn energii

Net-billing to system rozliczeń z energii elektrycznej, który umożliwia właścicielom instalacji fotowoltaicznych sprzedaż nadmiaru wyprodukowanej energii do sieci elektroenergetycznej. Energia sprzedawana jest po średniej cenie z poprzedniego miesiąca. Jest to tzw. rynkowa miesięczna cena energii RCEm, którą co miesiąc publikują Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE).

Wartość energii zasila konto prosumenta, które ten może wykorzystać na zakup brakującej energii. Energia kupowana jest po stawce, która zawiera dodatkowo opłaty dystrybucyjne. Dzięki większej autokonsumpcji gospodarstwo domowe jest w stanie ograniczyć ilość kupowanej energii, a tym samym jest mniej zależne od cen prądu.

Już niedługo magazynowanie energii jeszcze bardziej zyska na znaczeniu. Od połowy 2024 roku prosumenci korzystając z net-billingu będą rozliczani nie po średniej miesięcznej cenie energii, ale po średniej cenie godzinowej. To znaczy, że stawki będą się zmieniać w zależności od pory dnia i poziomu popytu na energię.

Prąd tańszy jest zazwyczaj w godzinach 13:00-15:00 oraz 22:00-6:00, droższy w godzinach szczytu, czyli wtedy, gdy pobór prądu z sieci jest największy - w godzinach przed i popołudniowych. Dzięki możliwości gromadzenia energii w magazynie w okresach, gdy jest tańsza, gospodarstwo domowe może unikać zakupu drogiej energii elektrycznej w czasie, gdy ceny są najwyższe.

Dotacje do magazynów energii

Wiele krajów, w tym Polska wprowadza dotacje dla magazynów energii jako część swojej polityki energetycznej. Celem tych inicjatyw jest zachęcenie do inwestycji w technologie magazynowania, które pomogą zwiększyć efektywność i stabilność systemu energetycznego oraz wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii.

Programem, który oferuje dotacje do tego urządzenia jest “Mój Prąd”. Prosument inwestując w fotowoltaikę z magazynem energii może zyskać aż 23 000 zł wsparcia. Dzięki temu zwrot inwestycji jest jeszcze szybszy.

Czy magazyn energii dla domu się opłaca?

Magazyn energii dla domu opłaca się z kilku powodów.

  • Po pierwsze, umożliwia zwiększenie autokonsumpcji energii, dzięki czemu można unikać strat związanych z przesyłaniem energii do sieci i zmniejszyć zakup energii od dostawcy.
  • Po drugie, magazyn energii zapewnia zabezpieczenie przed awariami sieci, umożliwiając korzystanie z własnych zasobów nawet w przypadku przerwy w dostawie. Dzięki elastycznemu zarządzaniu energią można maksymalnie wykorzystać energię z odnawialnych źródeł, minimalizując wydatki na energię z sieci.

Warto pamiętać, że dobór odpowiedniego magazynu energii ma kluczowe znaczenie dla opłacalności inwestycji. Pojemność magazynu musi być dostosowana do indywidualnych potrzeb domu oraz sposobu korzystania z energii. Ważne jest, aby magazyn był w stanie pomieścić wystarczającą ilość energii wyprodukowanej z odnawialnych źródeł, takich jak panele fotowoltaiczne, aby można było wykorzystać ją w czasie gdy produkcja jest niska lub ustaje - wieczór, noc.

Należy jednak pamiętać, że, istotne jest dopasowanie magazynu energii do zużycia energii w danym domu i funkcji, jakie ma pełnić. Magazyn o zbyt dużej pojemności będzie wysokim kosztem i nie zwróci się tak szybko, jak ten idealnie dobrany, z kolei zbyt mały, nie zaspokoi w pełni potrzeb domu.

Dodatkowo ważny jest również wybór odpowiedniej technologii magazynowania energii, która będzie efektywna i trwała przez wiele lat. Oprócz tego, że powinna ona zapewnić wysoką wydajność, czyli minimalne straty energii podczas procesu ładowania i rozładowywania dobrze by była odporna na “efekt pamięci” oraz wysoce bezpieczna.

Te warunki spełnia ciesząca się rosnącą popularnością technologia LiFePO4, która charakteryzuje się żywotnością sięgającą powyżej 6000 cykli ładowania i rozładowywania, co w standardowym użytku domowym oznacza nawet 20 lat wydajnej pracy.

Więcej informacji o magazynach energii znajdziesz w e-booku “Domowe magazyny energii elektrycznej – co powinieneś wiedzieć, zanim zainwestujesz?”.

Jak widać, wybór odpowiedniego urządzenia jest kluczowy dla poziomu jego opłacalności. Z tego powodu, przed podjęciem decyzji, warto skonsultować się z specjalistami, którzy po wnikliwym audycie i poznaniu potrzeb domu oraz określeniu funkcji, jakie ma pełnić magazyn, pomogą w wyborze odpowiedniego, najbardziej opłacalnego rozwiązania.

Artykuł sponsorowany.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Okna
jak wybrać okna i drzwi tarasowe aluprof Sponsorowany
26.11.2024 r. Artykuł partnerski

O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?

Technologie budowlane
dom pasywny
21.11.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym są domy pasywne i dlaczego warto w nie inwestować?

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany
20.11.2024 r. Artykuł partnerski

Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać?

Współczesne technologie energetyczne oferują zróżnicowane rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników....

Magazyny energii
Jak wybrać magazyn energii: doradza ekspert firmy Columbus Sponsorowany
12.12.2023 r. Artykuł partnerski

Jak wybrać magazyn energii: doradza ekspert firmy Columbus

Główną rolą magazynu jest gromadzenie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Urządzenie może znacząco prz...

Magazyny energii
Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać? Sponsorowany
20.11.2024 r. Artykuł partnerski

Magazyn energii czy agregat prądotwórczy – co wybrać?

Współczesne technologie energetyczne oferują zróżnicowane rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkowników....

Magazyny energii
Jak wybrać magazyn energii: doradza ekspert firmy Columbus Sponsorowany
12.12.2023 r. Artykuł partnerski

Jak wybrać magazyn energii: doradza ekspert firmy Columbus

Główną rolą magazynu jest gromadzenie energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Urządzenie może znacząco prz...

REKLAMA
Zamknij