O czym należy pamiętać wybierając projekt domu jednorodzinnego?

Jedną z największych potrzeb każdego człowieka jest posiadanie własnego miejsca do życia, które stanowiłoby bezpieczny azyl – miejsce pracy, odpoczynku i wspólnej integracji członków rodziny. W zależności od osobistych preferencji, wykonywanej profesji i stylu życia każdy wybiera rozwiązanie, które najlepiej mu odpowiada – mieszkanie w budynku wielorodzinnym, domu jednorodzinnym wolnostojącym, w zabudowie szeregowej bądź bliźniaku. Decyzja o miejscu do życia uzależniona jest oczywiście także od aspektów finansowych i logistycznych.

Zalety życia w domu jednorodzinnym

Decyzja o budowie domu jednorodzinnego niesie za sobą wiele konsekwencji finansowych i wyrzeczeń, ale odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona może zaowocować perspektywą spokojnego i komfortowego życia. W dzisiejszych czasach do rezygnacji z życia w mieście skłaniają Inwestorów takie aspekty jak: deficyt mieszkań w centrum miasta i ich wysokie ceny, zmuszające do szukania opcji alternatywnych w znacznej odległości od miejsca pracy czy szkoły. Ponadto bardzo często dynamiczny styl życia sprawia, że ludzie oczekują od miejsca zamieszkania nie tylko dachu nad głową, ale również zacisznego azylu, który pozwoli im odpocząć od codziennych zajęć w rodzinnym gronie. W przypadku młodych małżeństw istotnym aspektem jest również perspektywa powiększenia rodziny i wychowania potomstwa. Po pierwsze w domu jednorodzinnym o wiele łatwiej jest wygospodarować przestrzeń na pokoje dziecięce. Drugą istotna kwestia jest możliwość wychowania dzieci w naturalnym, zdrowszym środowisku, gdzie przy odrobinie wyobraźni można im zorganizować atrakcyjną przestrzeń do zabaw na świeżym powietrzu.  

Najważniejsze aspekty wyboru

Istnieje bardzo wiele aspektów, o których należy pamiętać decydując się na budowę domu jednorodzinnego. W pierwszej kolejności należy starannie wybrać jego lokalizację mając na uwadze odległości do kluczowych punktów – pracy, szkoły czy też przychodni zdrowia. Należy mieć również na uwadze, że wybrana działka będzie miała wpływ na wybór projektu domu jednorodzinnego. Mowa nie tylko o jej parametrach, od których zależeć będą wymiary domu, ale również o walorach estetycznych jej najbliższego sąsiedztwa, zwłaszcza otaczających budynków. Na podstawie ich podstawowych wartości (szerokość frontu i jego odległość od granicy działki) oraz właściwości architektonicznych (rodzaj dachu i jego materiał jego pokrycia, kolorystyka), ustalana będzie dla projektowanego budynku decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Jest to dokument określający podstawowe parametry planowanego budynku. Dla niektórych terenów nie trzeba wnioskować o tego typu decyzje, gdyż jest dla nich rozpisany Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, z góry określający formę architektoniczna budynków na danym terenie.

Wybór projektu domu jednorodzinnego a koszty inwestycji

Budowa domu jednorodzinnego jest rzecz jasna inwestycją wymagającą znacznego wkładu finansowego. Już na etapie wstępnego planowania i wyboru projektu można jednak podejmować decyzje, które znacznie wpłyną na obniżenie kosztów przedsięwzięcia. Wiedząc które elementy domu są najbardziej kosztowne, zarówno pod względem materiałów, jak i prac budowlanych, można zredukować budżet inwestycji. Istotną kwestią jest tutaj nie tylko sama wielkość budynku, ale również jego forma architektoniczna, ilość pięter i rodzaj zadaszenia. Uniwersalna zasada głosi – im prostszy budynek, tym mniejsze koszty jego budowy. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się z tego względu domy jednorodzinne parterowe. Warto zwrócić uwagę również na koszty eksploatacji, tak często pomijane we wstępnych ustaleniach budżetu. Im mniejszy i bardziej zwarty w formie architektonicznej dom, tym łatwiej go ogrzać i tym mniej ciepła przenika z niego przez przegrody budowlane. Efektem będą nie tylko niższe rachunki – wspomnieć warto również o efektach środowiskowych. Mniejsze zużycie materiałów do budowy domu i energii do jego eksploatacji to również mniejsza ingerencja w przyrodę.

Artykuły podobne

Wybór projektu domu w zależności od wieku Inwestorów

Wybór projektu domu powinien być uzależniony od wieku i stylu życia członków rodziny, która ma w nim zamieszkać. Dom powinien być funkcjonalnie dostosowany do liczby członków rodziny (i potencjalnych zmian tej liczby) oraz ich wieku. Zależny jest od tego nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo użytkowania obiektu. 

więcej »