Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Rabata sucha

(Extradom)

Obszary ogrodu zlokalizowane od strony południowej większą część dnia są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W połączeniu z przepuszczalnym, piaszczystym podłożem dają idealne warunki do stworzenia rabaty dla roślin odpornych na suszę. Można próbować użyźniać glebę regularnie, obficie ją podlewając, jednak te działania na przekór naturze, będą kosztowały sporo wysiłku i cierpliwości, szczególnie podczas wyjątkowo suchego i gorącego lata. Warto jednak te warunki zaakceptować i zaprojektować rabatę z roślin tolerujących brak wody.

Zalety suchych miejsc

Rośliny przystosowane do suchych miejsc również mają wiele uroku i nie ustępują w niczym roślinom innych siedlisk. Niektóre z nich potrafią magazynować wodę w swoich liściach lub pędach. W tym celu wykształciły mięsistą tkankę gromadzącą wodę, z której potrafią korzystać podczas suszy. Inne chronią się przed palącym słońcem i wyparowywaniem cennej wody, uzbrajając swoje liście i pędy warstwą woskowego nalotu lub kutnerem. Dzięki temu rośliny te zyskują charakterystyczne szaro-niebieskawe zabarwienie. 

Rodzaje roślin na rabacie

Wydmuchrzyca piaskowa, to ekspansywna, szalenie odporna na suszę, zimozielona trawa o niebieskawych, ostrych liściach. Patrząc na nią od razu przychodzą na myśl nadmorskie krajobrazy, i słusznie, gdyż jest ona powszechnie używana do umacniania wydm. Pozostając w tonacji niebieskiej, tuż obok niej na naszej rabacie zagościł mikołajek płaskolistny. To ogrodowa wersja mikołajka nadmorskiego, doskonała do zastosowania w suchym ogrodzie (mikołajek nadmorski na swoich naturalnych siedliskach podlega ścisłej ochronie gatunkowej). Kolor niebieski świetnie harmonizuje z szarościami czyśćca wełnistego. Jego zimozielone, srebrzyste liście pokryte są miłym w dotyku „futerkiem” – kutnerem. Kwitnie purpurowo od czerwca do sierpnia. Jednak nie wszyscy pozwalają mu zakwitnąć. Ścinają jego kwiatostany, traktując go jako roślinę ozdobną jednie z liści.  Z przodu rabaty pojawiła się niska, poduchowata bylina - zawciąg nadmorski. Jej wąskie, zimozielone listki przypominają trawę. Zakwita wiosną tworząc urocze, główkowate różowe lub białe kwiatostany. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, a także na piaszczystej glebie. 

Posiadaczem wspomnianych już mięsistych, grubych liści jest rozchodnik ogrodowy. Świetnie zniesie nawet upalne lato. Zakwita późno - dopiero we wrześniu. Tworzy duże, różowe kwiatostany utrzymujące się po uschnięciu przez całą zimę. Jest rośliną wręcz niezastąpioną do nasadzeń na stanowiskach suchych. Często stanowi ozdobę malowniczych, wielogatunkowych, kwiatowych rabat. 

Na suchej rabacie świetnie sprawdzi się też bardzo uniwersalna perowskia łobodolistna. Zważywszy na jej niebiesko-srebrzyste zabarwienie, będzie stanowić idealne uzupełnienie aranżacji rabaty. Zwieńczeniem będzie posadzenie na skraju juki karolińskiej. Ta niewymagająca roślina zachwyca swoim ciekawym, jak na polskie warunki, trochę „pustynnym” wyglądem. Jej szablaste, sztywne liście utrzymują się także zimą, natomiast w lipcu juka zaskakuje wypuszczając wysoki, bo sięgający nawet 1,5 m kwiatostan, oblepiony dzwonkowatymi, zwisającymi kwiatami.

1

podoba się to.

Artykuły podobne

Przebywanie na świeżym powietrzu w wiosenne lub letnie popołudnie w otoczeniu pięknej przyrody jest wielką przyjemnością i wydaje się, że nie można wymarzyć sobie nic lepszego. Jednak nie dla wszystkich ten sielski obrazek jest zadowalający. Coraz większa liczba ludzi cierpiących na alergie z niechęcią myśli o zbliżającym się sezonie wiosenno-letnim. Dla nich jest on związany przede wszystkim z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak katar, kaszel, podrażnienie oczu i skóry.

2

i podoba się to.

Ogrody zimowe, przeszklone werandy i oranżerie cieszą się coraz większa popularnością w Polsce. W chłodne dni można posiedzieć wśród zieleni, a nawet wśród kwitnących roślin. Dodatkowo w domu jest cieplej, bowiem ogród zimowy to dodatkowa ściana izolująca.

0

Gdy nadchodzi lato, niejeden z nas marzy o własnym, dużym basenie w ogrodzie. Jesteśmy jednak świadomi, że lato w Polsce się kończy, a wielki murowany basen zostaje i pojawiają się problemy z jego eksploatacją. Na szczęście osoby, które chcą mieć basen tak duży, że można w nim pływać, niekoniecznie muszą rozkopywać swoich ogrodów, ani rozwijać wieloetapowego placu budowy, ani też wystosowywać kolejnych pism do urzędników w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Można bowiem zakupić basen przenośny, o podobnych wymiarach co luksusowe baseny stacjonarne. Wsparte na metalowych stelażach, zbudowane są z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego zgrzewanego wielowarstwowo. Z powodzeniem zastąpią nam tradycyjny basen murowany - stacjonarny, zwłaszcza gdy całą konstrukcję wkopiemy w ziemię.

0