Szukasz wymarzonego projektu domu?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Rabata w cieniu

(Extradom)

Zakątki ogrodu zlokalizowane od północnej strony, często w cieniu budynku lub pod koronami dużych drzew, nie oznaczają wcale miejsc z góry skazanych na brak roślinności. Są to stanowiska specyficzne, wymagające odpowiedniego doboru gatunków, które właśnie takie warunki tolerują, wręcz potrzebują do swojego rozwoju. Brak słońca powoduje, że zacienione zakątki mogą wyglądać ponuro, ciemno, nieciekawie. Warto zatem poszukać takich roślin, które kwiatami lub zabarwieniem liści pomogą nam te miejsca rozjaśnić i ożywić. 

Idealnym gatunkiem jest różanecznik. Mnogość odmian o przeróżnej intensywności wzrostu i kolorze kwiatów powoduje, że jest to roślina niezastąpiona do zastosowania w tego typu miejscach. Kolorystyka kwiatów jest bardzo szeroka - od białych, łososiowych, żółtych, aż po odcienie różowe, czerwone i fioletowe. Jego skórzaste, zielone liście pozostają na krzewie także w okresie zimowym. Wymaga jednak gleb kwaśnych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych. Świetnym towarzystwem dla niego będą inne kwasolubne rośliny, również tolerujące zacienienie tj: kiścienie, pierisy czy kalmie.W miejscach zacienionych bardzo dobrze radzi sobie też zimozielona kalina sztywnolistna. Wymaga jednak więcej miejsca, gdyż w sprzyjających warunkach potrafi dorosnąć do 2,5-3 m wysokości i szerokości. Zacienione miejsca np. pod koronami drzew i pod większymi krzewami uda się z łatwością zadarnić bardzo uniwersalną i tolerancyjną irgą Dammera. 

Półcień

Jeśli nasza rabata nie jest usytuowana w głębokim cieniu i dociera do niej trochę więcej światła słonecznego (miejsca półcieniste), wybór odpowiednich roślin znacznie się poszerza. Można wówczas zastosować rozległą gamę pięknie kwitnących hortensji, azalii japońskich, roślin o dekoracyjnych, pstrych liściach, tj: trzmielina Fortune’a (gatunki o barwnych liściach wymagają więcej światła słonecznego, gdyż jest to niezbędne do właściwego wybarwienia). Jeśli chcemy, aby nasza cienioznośna rabata była efektowna i ciekawa, oprócz krzewów liściastych warto wprowadzić także rośliny iglaste oraz byliny. W tym miejscu na pewno sprawdzi się cis pospolity (lub pośredni). Można go zastosować w formie żywopłotu stanowiącego tło rabaty w postaci ciętych kul, bloków czy stożków, ponieważ cis świetnie nadaje się to do mocnego cięcia. Pojedyncze egzemplarze wąskokolumnowych odmian będą ciekawą dominantą i wyrazistym elementem rabat. Innymi iglastymi roślinami odpowiednimi do cienia są: mikrobiota syberyjska i choina kanadyjska.

Byliny

Żadna rabata nie powinna obejść się bez bylin. Są one niczym biżuteria dla kobiety - dodają uroku i charakteru. Na szczęście do miejsc zacienionych można znaleźć kilka sprawdzonych, efektownych roślin. Nieoceniony w tym przypadku jest zawilec japoński. Jego delikatne, subtelne kwiaty pojawiają się w sierpniu, a kwitnienie trwa aż do przymrozków. Każdy ciemny zakątek ogrodu rozjaśni kwitnąca biało, różowo lub czerwono tawułka Arendsa. Nie do zastąpienia są też funkie o liściach niebieskawych, zielonkawożółtych lub biało obrzeżonych (niestety lubiane przez ślimaki). Świetnie sprawdza się także bardzo uniwersalna, półzimozielona bergenia sercowata oraz zimozielone: runianka japońska, pragnia syberyjska i kopytnik pospolity.

Charakter leśny

Projektując rabatę zacienioną, szczególnie pod koronami drzew, można pokusić się o nadanie  jej charakteru ogrodu leśnego. Z tej racji będzie miała ona formę swobodną, naturalną i bezpośrednio zainspirowaną przyrodą. Do całej kompozycji idealnie będą pasowały niewyszukane rośliny takie jak: konwalia majowa, parzydło leśne, kokoryczka wielkokwiatowa, barwinek pospolity, bluszcz pospolity, bodziszki i wszelkie odmiany paproci.

5

, , i 2 innym podoba się to.

Artykuły podobne

Przebywanie na świeżym powietrzu w wiosenne lub letnie popołudnie w otoczeniu pięknej przyrody jest wielką przyjemnością i wydaje się, że nie można wymarzyć sobie nic lepszego. Jednak nie dla wszystkich ten sielski obrazek jest zadowalający. Coraz większa liczba ludzi cierpiących na alergie z niechęcią myśli o zbliżającym się sezonie wiosenno-letnim. Dla nich jest on związany przede wszystkim z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami takimi jak katar, kaszel, podrażnienie oczu i skóry.

2

i podoba się to.

Ogrody zimowe, przeszklone werandy i oranżerie cieszą się coraz większa popularnością w Polsce. W chłodne dni można posiedzieć wśród zieleni, a nawet wśród kwitnących roślin. Dodatkowo w domu jest cieplej, bowiem ogród zimowy to dodatkowa ściana izolująca.

0

Gdy nadchodzi lato, niejeden z nas marzy o własnym, dużym basenie w ogrodzie. Jesteśmy jednak świadomi, że lato w Polsce się kończy, a wielki murowany basen zostaje i pojawiają się problemy z jego eksploatacją. Na szczęście osoby, które chcą mieć basen tak duży, że można w nim pływać, niekoniecznie muszą rozkopywać swoich ogrodów, ani rozwijać wieloetapowego placu budowy, ani też wystosowywać kolejnych pism do urzędników w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Można bowiem zakupić basen przenośny, o podobnych wymiarach co luksusowe baseny stacjonarne. Wsparte na metalowych stelażach, zbudowane są z bardzo wytrzymałego tworzywa sztucznego zgrzewanego wielowarstwowo. Z powodzeniem zastąpią nam tradycyjny basen murowany - stacjonarny, zwłaszcza gdy całą konstrukcję wkopiemy w ziemię.

0