Ten dom jest bardziej energooszczędny i tańszy w eksploatacji. Standard WT 2021 zmienia obowiązujące dotychczas współczynniki przepuszczalności ciepła. W projekcie dostosowanym do nowych standardów możesz znaleźć:
Ten dom jest bardziej energooszczędny i tańszy w eksploatacji. Standard WT 2021 zmienia obowiązujące dotychczas współczynniki przepuszczalności ciepła. W projekcie dostosowanym do nowych standardów możesz znaleźć:
grubszą izolację podłogi, ścian i dachu
energooszczędną stolarkę drzwiową i okienną
instalacje, które wykorzystują odnawialne źródła energii
Extradodatki do projektu GRATIS
Projekt architektury ogrodowej
Tablica informacyjna
Dziennik budowy
Poradnik “Jak urządzić ogród”
Materiały promocyjne i kupony rabatowe
Przejdź na stronę ze szczegółami
Bezpłatna dostawa
Paczkę odbierz tak, jak Ci wygodnie! Jeśli zdecydujesz się na płatność przelewem, dostaniesz od nas darmową dostawę. Przesyłkę dostarczy Ci kurier DPD lub InPost, albo wyślemy ją do wskazanego przez Ciebie Paczkomatu InPost.
Sprawdź pozostałe opcje
Zwrot 30 dni, wymiana 365 dni
Projekt możesz zwrócić przez 30 dni, lub wymienić przez 365 dni od daty zakupu. Po 30 dniach pobieramy opłatę manipulacyjną w wysokości 50% wartości dokumentacji.
Dowiedz się więcej
Bezpłatne pozwolenie na zmiany
Aby dopasować projekt do swoich potrzeb, otrzymasz bezpłatne pozwolenie na zmiany. Standardowo obejmuje ono m.in. przesunięcie drzwi, okien, zmianę funkcji pomieszczeń czy rodzaju ogrzewania. Jeśli taka zgoda to za mało, skontaktuj się z naszym Doradcą.
Dowiedz się więcej
Rzuty
Rzut parteru
1. Wiatrołap3,42 m²
2. Garderoba1,60 m²
3. Kotłownia5,49 m²
4. Hall11,71 m²
5. Pokój dzienny21,51 m²
6. Kuchnia9,39 m²
7. Spiżarnia1,23 m²
8. Łazienka7,35 m²
9. Pokój9,20 m²
10. Pokój11,14 m²
11. Pokój13,85 m²
12. Wc2,18 m²
Razem rzut parteru98,07 m²
Zamów rysunki szczegółowe
Zapoznaj się ze szczegółowymi rysunkami rzutów kondygnacji w PDF dla tego projektu.
extraTIP!
Jakie zmiany możesz zrobić w gotowym projekcie domu?
Sprawdź na czym polega adaptacja projektu i dowiedz się jakie zmiany może wprowadzić kierownik budowy, a do jakich potrzebna jest zgoda architekta adaptującego
Dowiedz się więcej
Masz pytania?
Porozmawiaj z Doradcą.
Porozmawiaj z Doradcą pod numerem telefonu 71 715 20 60 lub zamów rozmowę
Suma powierzchni wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, pomniejszona o pow. garażu, kotłowni, strychu, piwnicy. Jest liczona w 100% dla pomieszczeń o wysokości powyżej 2,2 m, w 50% dla pomieszczeń o wys. 2,2-1,4 m i niewliczana dla niższych niż 1,4 m.
Powierzchnia zabudowy
121,19 m²
Cena przy zakupie z projektem
Powierzchnia zajmowana przez część na- oraz nadziemną budynku liczona, jako rzut pionowy budynku na działkę.
Kubatura brutto
378 m³
Cena przy zakupie z projektem
Zazwyczaj jest to suma kubatur (objętości) wszystkich pomieszczeń budynku, liczonych po zewnętrznym obrysie murów (z ociepleniem).
Powierzchnia dachu
214 m²
Cena przy zakupie z projektem
Kąt nachylenia dachu
30°
Cena przy zakupie z projektem
Nachylenie połaci dachu głównego podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych projektów występuje więcej niż jedno nachylenie dachu.
Wysokość budynku
6,80 m
Cena przy zakupie z projektem
Wysokość liczona od części budynku położonej najniżej przy powierzchni terenu do najwyższego punktu dachu (kalenicy) z wyłączeniem kominów.
Min. szerokość działki
20,51 m
Cena przy zakupie z projektem
Najmniejsza możliwa szerokość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z szerokości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
Min. długość działki
19,38 m
Cena przy zakupie z projektem
Najmniejsza możliwa długość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z długości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
Ogrzewanie
kocioł gazowy lub kocioł na paliwo stałe. Przy składaniu zamówienia określ, jaki rodzaj ogrzewania Cię interesuje.
Warunki techniczne
WT 2017 lub WT 2021
Cena przy zakupie z projektem
Warunki techniczne (WT) określają maksymalne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo określają maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu/stropów, podłogi, okien i drzwi.
Parametr
WT 2017
WT 2021
Energia pierwotna (Ep)
do 90 kWh/(m2rok)
do 70 kWh/(m2rok)
Ściany zewnętrzne
maks. 0,23 W/m2K
maks. 0,20 W/m2K
Dach/stropodachy
maks. 0,23 W/m2K
maks. 0,15 W/m2K
Podłogi na gruncie
maks. 0,23 W/m2K
maks. 0,30 W/m2K
Okna i drzwi balkonowe
maks. 1,10 W/m2K
maks. 0,90 W/m2K
Okna dachowe(połaciowe)
maks. 1,30 W/m2K
maks. 1,10 W/m2K
Drzwi i bramy
maks. 1,50 W/m2K
maks. 1,30 W/m2K
Dach: dachówka lub blachodachówka. Elewacje: tynk, szalówka. Strop: drewniany. Ściany wewnętrzne: szkielet drewniany. Ściany zewnętrzne: szkielet drewniany. Ogrzewanie: kocioł gazowy lub kocioł na paliwo stałe.
Zaprojektuj dach i elewację tego domu z aplikacją Kreator 3D
Zaprojektuj teraz
Extradodatki w prezencie
Projekt domu Bilbo drewniany, a w nim:
Część podstawowa
Projekt architektoniczny
Projekt konstrukcyjny
Projekt instalacyjny
Zgoda na zmiany
Uprawnienia architektów i branżystów
Charakterystyka energetyczna
Przejdź na stronę ze szczegółami
Extradodatki w prezencie
Projekty architektury ogrodowej
gratis!
Tablica informacyjna
gratis!
Dziennik budowy
gratis!
Poradnik “Jak urządzić ogród?”
gratis!
Materiały promocyjne i kupony rabatowe
gratis!
Przejdź na stronę ze szczegółami
Dodatkowo możesz zamówić
Wszystkie dodatki możesz zamówić telefonicznie u naszego Doradcy.
Kosztorys inwestorski250 zł
Częste zmiany cen robocizny i materiałów mogą się bardzo mocno odbić na ostatecznym koszcie wybudowania domu. Dlatego też ważny jest kosztorys, który pozwoli Ci odpowiednio się przygotować do jednej z najważniejszych inwestycji w Twoim życiu. Szacunkowe koszty budowy to ważny punkt odniesienia, który pomoże:
rozplanować budżet
wybrać rozsądną ofertę wykonania domu
zastosować możliwie najlepsze rozwiązania materiałowe
zaplanować i śledzić kolejne etapy budowy
Zredukuj szanse na niekontrolowane wydatki i zamów kosztorys.
Ogrzewanie podłogowe300 zł
“Podłogówka” to nowoczesna, coraz częściej wybierana i oszczędna forma ogrzewania domu. Znakomicie sprawdzi się jako samodzielny układ grzewczy lub uzupełnienie innego, np. standardowych grzejników. Pomijając niższe opłaty za ogrzewanie, ogrzewanie podłogowe ma też inne zalety:
równomierne ogrzewanie w całym pomieszczeniu
niższe koszty eksploatacyjne
brak kaloryferów sprawia, że jest więcej powierzchni użytkowej do wykorzystania
przyjazne dla alergików
Zastosowanie ogrzewania podłogowego sprawia, że temperatura przy podłodze (jak i sama podłoga) jest ciepła pomimo naturalnej cyrkulacji powietrza. Jest to znakomite rozwiązanie, jeśli chcemy sprawić, żeby dom był jeszcze bardziej przyjazny dla najmłodszych członków rodziny.
Uwaga! Zastosowanie tego systemu może wymagać wprowadzenia zmian na etapie adaptacji projektu.
Dodatkowy egzemplarz projektu310 zł
Oprócz egzemplarzy stanowiących komplet dokumentacji projektowej zachęcamy również do nabycia dodatkowego egzemplarza.
Niejednokrotnie po złożeniu projektu do urzędu pojawia się potrzeba ponownego wglądu do dokumentacji.
Dodatkowy egzemplarz projektu posłuży
architektowi adaptującemu
projektantowi wnętrz
ekipie budowlanej
do oszacowania kosztów budowy domu
do planowanie budowy
Atrakcyjna cena sprawia, że warto przemyśleć jego zakup już na etapie kupna projektu, dzięki czemu zaoszczędzimy czas i unikniemy potencjalnych opóźnień przy realizacji wymarzonego domu.
Uwaga! Dodatkowy egzemplarz dostępny jest dla klientów zamawiających projekt bądź dokupujących dodatek do już posiadanego projektu. Możesz kupić maksymalnie jeden dodatkowy egzemplarz projektu.
Dodatkowy egzemplarz projektu może być wykorzystany do celów urzędowych.
Chcesz zamówić dodatek?
Zadzwoń do nas lub zamów rozmowę
Zadzwoń pod numer 71 715 20 60 lub zamów rozmowę
Dom Bilbo drewniany został stworzony na wzór znanego projektu Bilbo. W odróżnieniu od bazowej wersji projekt ma mniejszą powierzchnię. Projekt domu Bilbo drewniany to idealna propozycja dla osób posiadających średniej szerokości działkę. Dom posiada typową bryłę, więc jego realizacja jest łatwa. W tym projekcie kalenica usytuowana jest równolegle do drogi, co jest istotne ze względu na wymagania określone w warunkach zabudowy. Kierowany jest do Inwestorów posiadających działkę pozwalającą na realizację projektu w zabudowie wolnostojącej. Projekt można usytuować na granicy działki, co pozwala na realizację w zabudowie bliźniaczej. Projekt jest idealną propozycją dla osób zainteresowanych domem z dachem dwuspadowym, dzięki któremu budynek posiada ponadczasowy wygląd. Projekt Bilbo drewniany to dom parterowy, co jest z pewnością ogromnym plusem w przypadku osób starszych, niepełnosprawnych oraz małżeństw z małymi dziećmi. Sercem domu jest przestronna strefa dzienna, która sprzyja spędzaniu wspólnego czasu w gronie najbliższych. Dzięki otwartej kuchni wnętrze domu zyskuje na przestronności. Jest to także rozwiązanie w pełni funkcjonalne, pozwalające na integrację domowników. Uwzględniona w projekcie spiżarka znacznie ułatwi zachowanie porządku. W salonie znajduje się nastrojowy kominek dający przyjemne ciepło i nadający wnętrzu przyjemnej atmosfery. Praktycznym rozwiązaniem jest uwzględnienie w projekcie zarówno łazienki jak i osobnego WC, co jest szczególnie przydatne przy większej liczbie domowników. Trzy sypialnie doskonale sprawdzą się w przypadku 2-4 osobowej rodziny. Przestrzeń można wykorzystać także jako pokój dla gości lub gabinet. Osoby ceniące funkcjonalne rozwiązania z pewnością docenią obecność garderoby. Rodzinne spotkania w słonecznie dni uprzyjemni przewidziany przy domu taras. Projekt powstał z myślą o Inwestorach, którzy planują zbudować dom w technologii szkieletowej. Jego wygląd zewnętrzny uwydatnia cechy charakterystyczne dla stylu tradycyjnego, co jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących klasykę i prostotę.
Czytaj więcej
Usytuowanie na działce
Standardowo, minimalna odległość budynku od granicy działki wynosi:
3 m dla elewacji bez otworów okiennych lub drzwiowych,
4 m dla elewacji z otworami okiennymi lub drzwiowymi,
1,5 m dla tarasów, balkonów, daszków, schodów, pochylni czy ramp, galerii, okapu lub gzymsu
Pamiętaj że ostateczne dopasowanie projektu do działki potwierdza architekt adaptujący.
Analiza działki
Sprawdź czy ten projekt możesz wybudować na swojej działce i otrzymaj dodatkowe rekomendacje.
Dołącz do społeczności osób, które budują ten dom lub są zainteresowane jego budową. Zadawaj pytania, wymieniaj się informacjami, oglądaj zdjęcia z różnych etapów budowy.
Tekst opinii nie powinien zawierać niecenzuralnych treści, dlatego zostanie dodany po weryfikacji. W pierwszej kolejności pojawią się opinie osób, które budują wybrany projekt.
Dziękujemy za Twoją opinię.
Po weryfikacji jej treść pojawi się na stronie projektu.
Wywiady mieszkańców domu Bilbo drewniany
Michał292
Przed podjęciem ostatecznej decyzji przeglądnęliśmy wiele różnych propozycji budynków, a spośród nich to właśnie Bilbo drewniany BSE1053 wydał się najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Tworząca go zwarta i prosta konstrukcja przypadła nam do gustu, a przewidziany wewnątrz układ jest taki jak chcieliśmy od początku. Zarówno rozmieszczenie strefy nocnej, jak i dziennej w całości spełniało oczekiwania naszej rodziny. Teraz, z perspektywy czasu mogę z pełną świadomością stwierdzić, że był to bardzo trafny wybór. Projekt okazał się być na tyle dobry i funkcjonalnie zaplanowany, iż nawet dwa znajome małżeństwa zdecydowały się na zakup projektu Bilbo drewniany BSE1053.Cała inwestycja przebiegła bardzo sprawnie. Projektowa dokumentacja techniczna była sporządzona poprawnie i czytelnie, więc jestem jak najbardziej zadowolony. Architekt adaptujący nie nanosił żadnych zmian konstrukcyjnych, a zatrudnionemu wykonawcy pracowało się z projektem na tyle dobrze, że podjął się tych samych realizacji u naszych znajomych. Wszystko udało się zakończyć w naprawdę krótkim czasie. Od rozpoczęcia realizacji, do wprowadzenia się do nowego, w pełni wykończonego domu minęło zaledwie 8 miesięcy. Myślę nawet, że taki budynek można postawić i wykończyć w krótszym czasie, jednak z racji kredytowania budowy była ona podzielona na etapy, a ponadto niektórzy wykonawcy czasem nie do końca trzymali się terminów.Ściany wymurowaliśmy z ceramicznych pustaków, a dach pokryliśmy blachodachówką będącą tańszym i lżejszym materiałem w stosunku do dachówki ceramicznej. Zdecydowaliśmy się jednak na blachę wysokiej jakości, której parametry są bardzo zbliżone do ceramiki. Uważam, iż koszty podane w Extra Indexie zostały dobrze oszacowane i myślę, że zmieszczenie się w podanej kwocie jest osiągalne. Bryła z zewnątrz została ocieplona 10 cm warstwą ryflowanego styropianu w kropki marki Termo Organika. Nie mamy możliwości podłączenia działki do instalacji gazu ziemnego, dlatego zdecydowaliśmy się na zamontowanie pieca na pellet. Zeszły rok nie jest do końca miarodajny w kwestii kosztów ogrzewania, ponieważ kocioł był włączony już w trakcie prac wykończeniowych, a aby wszystko zdążyło dobrze wyschnąć paliliśmy w nim dosyć intensywnie. Mimo wszystko zużycie pelletu było całkiem korzystne - przez cały rok zużyliśmy opał nabyty za 2,5 tys. zł. Samo ogrzewanie wody użytkowej w sezonie letnim od czerwca do sierpnia wyniosło za opał ok. 60 zł.Projekt domu parterowego Bilbo drewniany BSE1053 od początku bardzo nam odpowiadał, dlatego w zdecydowanej większości wykonaliśmy go zgodnie z oryginalną wersją. Postanowiliśmy jedynie zrezygnować z wiatrołapu, dzięki czemu uzyskaliśmy większy hall i wnętrze stało się bardziej przestronne. Jedna łazienka jest dla nas w zupełności wystarczająca, dlatego też powierzchnię oddzielnej toalety przeznaczyliśmy na zrobienie praktycznej garderoby. Zadaszenie nad tarasem wydało nam się za krótkie, więc postanowiliśmy całkowicie zrezygnować z wydłużanie połaci w tym miejscu i zdecydowaliśmy się na wykonanie osobnej konstrukcji osłaniającej.Jestem zadowolony z wyboru projektu domu parterowego Bilbo drewniany BSE1053. Dom jest w pełni funkcjonalny i w całości spełnia oczekiwania naszejrodziny. Przyszłym jego Inwestorom poleciłbym jedynie lekkie przesunięcie okna tarasowego na ścianie szczytowej o ok. 10 cm w stronę salonu. Takie rozwiązanie ułatwi estetyczną aranżację posadzki między strefą wypoczynkową a kuchnią. Pozdrawiam.
Wiola323
Podejmując decyzję o budowie domu, od razu ustaliliśmy, że przede wszystkim interesuje nas budynek w konstrukcji szkieletowej z drewna. Oglądając propozycje uwzględniające tą technologię natrafiliśmy na projekt Bilbo drewniany BSE1053. Ukazany na rysunkach dom bardzo przypadł nam do gustu, a uwzględnione w nim wnętrze wydało nam się wyjątkowo funkcjonalnie przemyślne. Szczególnie spodobał się nam wyraźny podział części mieszkalnej na strefę dzienną i nocną. Projekt pod względem konstrukcyjnym był dobrze opracowany, aczkolwiek pewne niejasności dotyczyły dokumentacji. Być może fachowcy na co dzień zajmujący się stawianiem budynków z łatwością by sobie poradzili, jednak my zdecydowaliśmy się na budowę systemem gospodarczym i wszystkim zajęliśmy się sami. Przyznam, że część rysunków nie była zbyt szczegółowa i mój mąż przy pewnych kwestiach musiał nieco pogłówkować, aby wszystko zostało poprawnie wykonane. Na jedną niedogodność natrafiliśmy na etapie pokrycia dachu. Zdecydowaliśmy się na blachodachówkę w formie arkuszy i okazało się, że po każdej stronie względem szerokości dachu trzeba odciąć po 10 cm, przez co materiał po prostu się zmarnował. Warto więc już wcześniej zastanowić się nad rodzajem pokrycia i w przypadku blachy zwęzić połacie o odpowiednią długość.Na szczęście prace budowlane przebiegły sprawnie i finalne ze wszystkim sobie poradziliśmy. Inwestycję rozpoczęliśmy w lutym 2016 r. i już w grudniu tego samego roku wprowadziliśmy się do nowego domu. Ściśle trzymaliśmy się technologii w jakiej został stworzony projekt Bilbo drewniany BSE1053 i tym samym, cała konstrukcja i materiały pozostały zgodnie z oryginałem. Z racji tego, iż właściwie cały budynek (oprócz wykonania fundamentów) zrobiliśmy sami, sporo zaoszczędziliśmy na robociźnie fachowców. Tym samym koszty związane z postawieniem nowego domu wyniosły w naszym przypadku ok. 150 tys. zł. Z racji konieczności dopasowania projektu do obowiązujących na działce warunków zagospodarowania przestrzennego, musieliśmy zwiększyć kąt nachylenia dachu do 38°. Oprócz tego, lekko powiększyliśmy spiżarnię kosztem części wiatrołapu, a powierzchnię toalety przeznaczyliśmy na zrobienie garderoby. Wyjście na taras zmniejszyliśmy do szer. 2,40 m, zaś witrynę na ścianie szczytowej zamieniliśmy na standardowe okno o szer. 1,80 m. W tym miejscu mamy stół jadalniany, więc mniejsze przeszklenie lepiej się sprawdza. Okna w kuchni i największej sypialni również zostały zwężone do 1,80 m. Dodatkowo, postanowiliśmy zmienić sposób ogrzewania domu. Zdecydowaliśmy się na montowane przy suficie elektryczne promienniki podczerwieni firmy Ecopartner. W przeciwieństwie do grzejników nie zajmują miejsca na ścianach, a dodatkowo nie musieliśmy stawiać w kotłowni komina dymnego. W chłodniejsze wieczory rozpalamy w kominku. Rachunki za prąd do ogrzewania (przy systemie 2-taryfowym) wynoszą zimą ok. 160 zł.Decyzja o wyborze projektu domu parterowego Bilbo drewniany BSE1053 była przez nas bardzo dokładnie przemyślana i w dalszym ciągu jesteśmy z niej zadowoleni. Nowy dom w całości spełnia nasze oczekiwania i dostrzegamy w nim same plusy. Układ pomieszczeń jest funkcjonalny, a odwiedzający goście bardzo chwalą wnętrze naszego domu. Wszystkim szczególnie podoba się spiżarka przy kuchni, która jest naprawdę rewelacyjnym rozwiązaniem. Metraż domu jest komfortowy, a ilość i wymiary pokoi są wystarczające dla małżeństwa z dwójką dzieci. Pozdrawiam.
Michał292
Przed podjęciem ostatecznej decyzji przeglądnęliśmy wiele różnych propozycji budynków, a spośród nich to właśnie Bilbo drewniany BSE1053 wydał się najbardziej dopasowany do naszych potrzeb. Tworząca go zwarta i prosta konstrukcja przypadła nam do gustu, a przewidziany wewnątrz układ jest taki jak chcieliśmy od początku. Zarówno rozmieszczenie strefy nocnej, jak i dziennej w całości spełniało oczekiwania naszej rodziny. Teraz, z perspektywy czasu mogę z pełną świadomością stwierdzić, że był to bardzo trafny wybór. Projekt okazał się być na tyle dobry i funkcjonalnie zaplanowany, iż nawet dwa znajome małżeństwa zdecydowały się na zakup projektu Bilbo drewniany BSE1053.Cała inwestycja przebiegła bardzo sprawnie. Projektowa dokumentacja techniczna była sporządzona poprawnie i czytelnie, więc jestem jak najbardziej zadowolony. Architekt adaptujący nie nanosił żadnych zmian konstrukcyjnych, a zatrudnionemu wykonawcy pracowało się z projektem na tyle dobrze, że podjął się tych samych realizacji u naszych znajomych. Wszystko udało się zakończyć w naprawdę krótkim czasie. Od rozpoczęcia realizacji, do wprowadzenia się do nowego, w pełni wykończonego domu minęło zaledwie 8 miesięcy. Myślę nawet, że taki budynek można postawić i wykończyć w krótszym czasie, jednak z racji kredytowania budowy była ona podzielona na etapy, a ponadto niektórzy wykonawcy czasem nie do końca trzymali się terminów.Ściany wymurowaliśmy z ceramicznych pustaków, a dach pokryliśmy blachodachówką będącą tańszym i lżejszym materiałem w stosunku do dachówki ceramicznej. Zdecydowaliśmy się jednak na blachę wysokiej jakości, której parametry są bardzo zbliżone do ceramiki. Uważam, iż koszty podane w Extra Indexie zostały dobrze oszacowane i myślę, że zmieszczenie się w podanej kwocie jest osiągalne. Bryła z zewnątrz została ocieplona 10 cm warstwą ryflowanego styropianu w kropki marki Termo Organika. Nie mamy możliwości podłączenia działki do instalacji gazu ziemnego, dlatego zdecydowaliśmy się na zamontowanie pieca na pellet. Zeszły rok nie jest do końca miarodajny w kwestii kosztów ogrzewania, ponieważ kocioł był włączony już w trakcie prac wykończeniowych, a aby wszystko zdążyło dobrze wyschnąć paliliśmy w nim dosyć intensywnie. Mimo wszystko zużycie pelletu było całkiem korzystne - przez cały rok zużyliśmy opał nabyty za 2,5 tys. zł. Samo ogrzewanie wody użytkowej w sezonie letnim od czerwca do sierpnia wyniosło za opał ok. 60 zł.Projekt domu parterowego Bilbo drewniany BSE1053 od początku bardzo nam odpowiadał, dlatego w zdecydowanej większości wykonaliśmy go zgodnie z oryginalną wersją. Postanowiliśmy jedynie zrezygnować z wiatrołapu, dzięki czemu uzyskaliśmy większy hall i wnętrze stało się bardziej przestronne. Jedna łazienka jest dla nas w zupełności wystarczająca, dlatego też powierzchnię oddzielnej toalety przeznaczyliśmy na zrobienie praktycznej garderoby. Zadaszenie nad tarasem wydało nam się za krótkie, więc postanowiliśmy całkowicie zrezygnować z wydłużanie połaci w tym miejscu i zdecydowaliśmy się na wykonanie osobnej konstrukcji osłaniającej.Jestem zadowolony z wyboru projektu domu parterowego Bilbo drewniany BSE1053. Dom jest w pełni funkcjonalny i w całości spełnia oczekiwania naszejrodziny. Przyszłym jego Inwestorom poleciłbym jedynie lekkie przesunięcie okna tarasowego na ścianie szczytowej o ok. 10 cm w stronę salonu. Takie rozwiązanie ułatwi estetyczną aranżację posadzki między strefą wypoczynkową a kuchnią. Pozdrawiam.
Wiola323
Podejmując decyzję o budowie domu, od razu ustaliliśmy, że przede wszystkim interesuje nas budynek w konstrukcji szkieletowej z drewna. Oglądając propozycje uwzględniające tą technologię natrafiliśmy na projekt Bilbo drewniany BSE1053. Ukazany na rysunkach dom bardzo przypadł nam do gustu, a uwzględnione w nim wnętrze wydało nam się wyjątkowo funkcjonalnie przemyślne. Szczególnie spodobał się nam wyraźny podział części mieszkalnej na strefę dzienną i nocną. Projekt pod względem konstrukcyjnym był dobrze opracowany, aczkolwiek pewne niejasności dotyczyły dokumentacji. Być może fachowcy na co dzień zajmujący się stawianiem budynków z łatwością by sobie poradzili, jednak my zdecydowaliśmy się na budowę systemem gospodarczym i wszystkim zajęliśmy się sami. Przyznam, że część rysunków nie była zbyt szczegółowa i mój mąż przy pewnych kwestiach musiał nieco pogłówkować, aby wszystko zostało poprawnie wykonane. Na jedną niedogodność natrafiliśmy na etapie pokrycia dachu. Zdecydowaliśmy się na blachodachówkę w formie arkuszy i okazało się, że po każdej stronie względem szerokości dachu trzeba odciąć po 10 cm, przez co materiał po prostu się zmarnował. Warto więc już wcześniej zastanowić się nad rodzajem pokrycia i w przypadku blachy zwęzić połacie o odpowiednią długość.Na szczęście prace budowlane przebiegły sprawnie i finalne ze wszystkim sobie poradziliśmy. Inwestycję rozpoczęliśmy w lutym 2016 r. i już w grudniu tego samego roku wprowadziliśmy się do nowego domu. Ściśle trzymaliśmy się technologii w jakiej został stworzony projekt Bilbo drewniany BSE1053 i tym samym, cała konstrukcja i materiały pozostały zgodnie z oryginałem. Z racji tego, iż właściwie cały budynek (oprócz wykonania fundamentów) zrobiliśmy sami, sporo zaoszczędziliśmy na robociźnie fachowców. Tym samym koszty związane z postawieniem nowego domu wyniosły w naszym przypadku ok. 150 tys. zł. Z racji konieczności dopasowania projektu do obowiązujących na działce warunków zagospodarowania przestrzennego, musieliśmy zwiększyć kąt nachylenia dachu do 38°. Oprócz tego, lekko powiększyliśmy spiżarnię kosztem części wiatrołapu, a powierzchnię toalety przeznaczyliśmy na zrobienie garderoby. Wyjście na taras zmniejszyliśmy do szer. 2,40 m, zaś witrynę na ścianie szczytowej zamieniliśmy na standardowe okno o szer. 1,80 m. W tym miejscu mamy stół jadalniany, więc mniejsze przeszklenie lepiej się sprawdza. Okna w kuchni i największej sypialni również zostały zwężone do 1,80 m. Dodatkowo, postanowiliśmy zmienić sposób ogrzewania domu. Zdecydowaliśmy się na montowane przy suficie elektryczne promienniki podczerwieni firmy Ecopartner. W przeciwieństwie do grzejników nie zajmują miejsca na ścianach, a dodatkowo nie musieliśmy stawiać w kotłowni komina dymnego. W chłodniejsze wieczory rozpalamy w kominku. Rachunki za prąd do ogrzewania (przy systemie 2-taryfowym) wynoszą zimą ok. 160 zł.Decyzja o wyborze projektu domu parterowego Bilbo drewniany BSE1053 była przez nas bardzo dokładnie przemyślana i w dalszym ciągu jesteśmy z niej zadowoleni. Nowy dom w całości spełnia nasze oczekiwania i dostrzegamy w nim same plusy. Układ pomieszczeń jest funkcjonalny, a odwiedzający goście bardzo chwalą wnętrze naszego domu. Wszystkim szczególnie podoba się spiżarka przy kuchni, która jest naprawdę rewelacyjnym rozwiązaniem. Metraż domu jest komfortowy, a ilość i wymiary pokoi są wystarczające dla małżeństwa z dwójką dzieci. Pozdrawiam.