Szukasz skutecznej ochrony przed owadami? Wybierz moskitiery na okna
Wiele osób z utęsknieniem wyczekuje letnich dni. Jednak minusem ciepłych miesięcy są uciążliwe owady, które wlatują do mieszkania przy otwieraniu okien. Można się przed nimi bronić na wiele sposobów, a jedną ze skuteczniejszych metod jest montaż moskitiery. Który model wybrać i czym się sugerować przy wyborze produktu?
Co to jest moskitiera?
Moskitiera to gęsto pleciona siatka, którą montuje się na oknie lub w drzwiach. Jest cienka i wytrzymała, a drobne oczka uniemożliwiają przedostawanie się do wnętrza mieszkania nawet niewielkich owadów. Jej nazwa pochodzi prawdopodobnie od hiszpańskiego słowa mosquito, które oznacza „komara”.
Moskitiera stanowi mechaniczne zabezpieczenie przed insektami, ale jednocześnie zapewnia naturalną cyrkulację powietrza i nie ogranicza ilości wpadającego do wnętrza światła. Oprócz tego tworzy skuteczną barierę dla kurzu, pyłu i ulicznych zanieczyszczeń. Siatka jest łatwa w montażu i można ją z łatwością dopasować do stylu wnętrza, ponieważ występuje w kilku wariantach kolorystycznych.
Rodzaje moskitier
Siatki mogą się od siebie różnić konstrukcją, materiałem lub sposobem montażu. Klienci mają do wyboru moskitiery na okna, modele montowane na drzwiach lub zawieszone nad łóżkiem (różne modele dostępne np. w ofercie Leroy Merlin: https://www.leroymerlin.pl/produkty/ogrod-i-taras/relaks-w-ogrodzie/ochrona-przed-owadami/moskitiery/)
- Moskitiery rolowane (kasetowe) – przypominają klasyczne rolety i działają za pomocą mechanizmu sprężynowego. Modele kasetowe są wyposażone w aluminiowe prowadnice, dzięki czemu szczelnie przylegają do okna. Stanowią doskonałą barierę dla kurzu i ulicznych zanieczyszczeń, dlatego sprawdzą się u alergików.
- Moskitiery ramkowe – wyróżniają się atrakcyjną ceną i prostą konstrukcją. W tym wariancie siatka znajduje się na ramie aluminiowej lub PCV i mocuje się ją do okna za pomocą haczyków. Takie moskitiery mogą też służyć jako zabezpieczenie np. dla kotów niewychodzących.
- Moskitiery plisowane – są zbudowane z aluminiowej ramy i sztywnej, składanej siatki. W zależności od modelu moskitierą można poruszać w lewo i prawo lub w górę i w dół. Nadają się do montażu na oknach oraz na drzwiach o dużej powierzchni.
- Moskitiery na rzepy – są wygodne i proste w montażu, ponieważ wymagają jedynie przyklejenia rzepów do ramy okiennej. Siatkę docina się do wymiarów okna. Ten wariant wyróżnia się mniejszą stabilnością niż pozostałe modele, ponieważ rzepy mogą się przesuwać.
Jak wybrać odpowiednią siatkę?
Planując zakup moskitiery, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj okien. Mogą one być niezlicowane, pół-zlicowane lub zlicowane. Dlatego przed zakupem danego modelu siatki warto dokładnie przyjrzeć się oknom i wybrać taki wariant, który będzie idealnie dopasowany do ramy. Do wyboru są także uniwersalne siatki, dostosowane do większości okien.
Drugą ważną sprawą jest sposób montowania moskitiery. Klasycznym rozwiązaniem są blaszki, które bezinwazyjnie zabezpieczają produkt i gwarantują jego stabilność. Inną opcją są uchwyty sprężynowe. W tym przypadku dopasowują się one do grubości ramy, dzięki czemu nie niszczą uszczelki. Ponadto mocowanie sprężynowe jest niemal niewidoczne, więc spójnie komponuje się z oknem. Najmniej inwazyjnym rozwiązaniem są moskitiery na rzepy.
Warto też przyjrzeć się grubości profilu siatki. Zbyt duża będzie się odznaczać, a cienka może świadczyć o niskiej jakości produktu. Grubość moskitiery ma również wpływ na montaż i zdejmowanie siatki, co ma znaczenie np. podczas czyszczenia.
Kolejną istotną cechą jest kolor produktu. Siatki występują w kilku wariantach, które mają odmienne zastosowanie. Czarna moskitiera zapewnia doskonałą przejrzystość i widoczność od wewnątrz pomieszczenia. Z kolei szary kolor daje ograniczoną widoczność z zewnątrz, co gwarantuje większą intymność. Podobnymi właściwościami charakteryzuje się siatka biała.
Jak wyczyścić moskitierę?
Modele montowane nieinwazyjne należy najpierw zdjąć z okna, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką z dodatkiem delikatnego detergentu. Przy dużych zabrudzeniach warto skorzystać np. z wanny lub prysznica i delikatnie opłukać siatkę pod letnią wodą.
Moskitiery mocowane inwazyjnie mogą być bardziej problematyczne w czyszczeniu, jednak i w tym przypadku należy je zdemontować przed myciem. Do czyszczenia wystarczy wilgotna ściereczka z odrobiną szarego mydła lub płynu do naczyń. Ważne, aby czynność wykonywać delikatnie, ponieważ pod wpływem nacisku siatka może się odkształcić i zniszczyć.
Podczas sprzątania warto pamiętać o systematyczności, gdyż duże zabrudzenia zdecydowanie trudniej jest usunąć z moskitiery. Przy uciążliwych plamach można skorzystać ze specjalnych środków do usuwania owadów. W pierwszej kolejności trzeba jednak sprawdzić działanie preparatu na niewielkim fragmencie materiału. Wyczyszczoną siatkę należy delikatnie wytrzeć miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym i pozostawić do wyschnięcia w przewiewnym miejscu.
Lato bez owadów
Moskitiera to niedrogi i skuteczny sposób na ochronę przed owadami. Taka siatka jest szczególnie przydatna wiosną i latem, kiedy przez otwarte okna wlatują do mieszkania muchy, komary i inni nieproszeni goście. Produkt stanowi ekologiczną alternatywą dla chemicznych środków owadobójczych i dodatkowo ogranicza przedostawanie się do wnętrza pyłków i kurzu. Moskitiera sprawdza się zarówno na oknach, jak i w drzwiach balkonowych, a możliwość wyboru koloru sprawia, że siatka nie zaburza aranżacji wnętrza. Warto ją mieć w swoim domu!
Artykuł sponsorowany
Dodano: 23.05.2024 | Zaktualizowano: 28.05.2024
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora