Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom z płyt OSB. Jak go budować i jaka jest jego cena?

Dom z płyt OSB

Czy dom z płyt OSB to dobre rozwiązanie? Z uwagi na prostotę budowy i koszt wykonania takiej konstrukcji z pewnością warto się nią zainteresować. Zobacz, jak budować dom z płyt OSB i czy rzeczywiście dom szkieletowy wykonany taką metodą można będzie wykorzystywać jak normalny obiekt mieszkalny.

Ceny materiałów budowlanych rosną – niektóre podrożały w ciągu ostatniego roku o kilkadziesiąt procent. W wyniku tego zaczęły się jednak pojawiać również alternatywne technologie budowlane i surowce pozwalające na zmniejszenie kosztów budowy domów. Jednym z pomysłów jest budowa domu z zastosowaniem płyt OSB.

Ile kosztuje budowa domu szkieletowego z płyt OSB? Jak budować taką nieruchomość? Cena wykonania takiego domu również będzie przedmiotem naszych rozważań. Sprawdź, jak to wygląda w praktyce.

W jakiej technologii stawia się domy z płyt OSB?

Płyty OSB są materiałem budowlanym i wykończeniowym o szerokim zastosowaniu. To materiał drewnopodobny, którego właściwości sprawiają, że da się go wykorzystywać m.in. do budowy ścian. Możliwa jest też budowa domu z płyt OSB.

Nie ma, rzecz jasna, możliwości, by ze skręconych ze sobą płyt OSB powstał dom mieszkalny. Jak zatem buduje się całoroczne domy z płyt OSB? Wykorzystuje się do tego celu technologię szkieletową. Tego typu rozwiązania zostały już sprawdzone poza granicami Polski.

Budowa domów szkieletowych z płyt OSB praktykowana jest m.in. w Stanach Zjednoczonych czy w Kanadzie. Obecnie coraz częściej sięga się po tę technologię także w Polsce, głównie z uwagi na to, że dom szkieletowy z płyt OSB można wybudować szybko i niższym kosztem niż np. tradycyjny dom murowany.

Z płyt OSB najczęściej powstają domki letniskowe i małe budowle stawiane na zgłoszenie w urzędzie. Z takiego materiału można jednak wybudować również dom całoroczny. Jak to zrobić?

Czy warto budować dom szkieletowy? Zalety domów szkieletowych

Jak zbudować dom z płyt OSB? Jak wygląda proces?

W tym celu używana jest konstrukcja szkieletowa, a budowa odbywa się w ten sposób, że po pierwsze wykonywana jest płyta fundamentowa, na której wznosi się na placu budowy konstrukcję z pionowych słupów z drewna. Tylko taki rozstaw pozwoli na montaż płyt OSB na ściany. Płyty OSB powinno się układać tak, by leżały prostopadle do kierunku ułożenia krokwi. To pomoże w zminimalizowaniu nieszczelności.

Do wcześniej przygotowanej konstrukcji, zwykle szkieletu drewnianego lub metalowego, układa się płyty w pionie lub w poziomie, a do ich przymocowania wykorzystuje się gwoździe.

Płyty OSB posłużą nie tylko do wykonania ścian zewnętrznych budynku, lecz także do zrobienia z nich dachu czy stropu. Muszą być jednak odpowiednio do tego celu wybrane. Do wykonania dachu czy stropów nadają się płyty frezowane, łączone na pióro, które zagwarantują Ci szczelność i trwałość konstrukcji.

Zaleca się wykonanie poszycia dachowego z płyt o grubości przeważnie do 22 mm, OSB/3 lub OSB/4. Ułożenie płyt OSB powinno odbywać się prostopadle do kierunku biegnięcia krokwi.

Podłoga z płyt OSB jest podłogą pływającą, a rozwiązanie to często stosuje się przy stropach drewnianych. Do wykonania podłogi w takiej sytuacji wykorzystuje się np. płyty OSB/3, przeznaczone na płyty nośne stosowane w wilgotnych warunkach. Mają one odpowiednio wysokie parametry wytrzymałościowe.

Jaki fundament będzie odpowiedni pod dom szkieletowy?

budowa domu szkieletowego z płyt OSB

Płyta OSB na ściany zewnętrzne. Jakie wymagania musi spełniać?

Nie każda płyta OSB bez wyjątku nadaje się do wykonania domu w technologii szkieletowej. Czy może być wykorzystana na zewnątrz? Czy będzie odpowiednio wytrzymała, by znosić trudne warunki atmosferyczne, na jakie będzie wystawiona? Okazuje się, że tak, choć trzeba też wiedzieć, czym ją wykończyć.

Płyty wykorzystywane do budowy domów szkieletowych powinny mieć odpowiednie parametry, żeby były trwałe i zapewniały sztywność i wytrzymałość całej konstrukcji. Na wzniesienie obiektu z płyt OSB nadają się płyty o grubości 12 mm. Stabilizują konstrukcję budynku, ale by tak się stało, powinny być w odpowiedni sposób zamocowane, np. z wykorzystaniem klamer dystansowych. Podczas pracy domu nie będą się one ze sobą stykać, co groziłoby zachwianiem całej konstrukcji.

Zabezpieczeniem płyt OSB na ściany zewnętrzne jest odpowiednia izolacja wiatrowa i paro-ochronna. Konieczne jest wykonanie izolacji termicznej, by pomieszczenia mieszkalne nie wychładzały się zbyt szybko.

Czy można położyć tynk na płytę OSB?

Samo wykonanie konstrukcji szkieletowej drewnianej i montaż płyt OSB nie spowoduje, że Twój dom będzie gotowy. Musisz go jeszcze wykończyć – z zewnątrz i wewnątrz. Tynkowanie OSB jest jak najbardziej możliwe, a nawet zalecane. Ponadto można wykonać elewację z zastosowaniem wybranych okładzin.

A może zdecydujesz się na domek modułowy bez pozwolenia?

Jak zabezpieczyć płytę OSB przed wilgocią?

Największym problemem przy wykorzystywaniu płyty OSB na zewnątrz są skropliny. Jeśli ściana zostanie zawilgocona, od razu będzie miała znacznie gorsze parametry termoizolacyjne. Pojawią się ogniska pleśni, a z czasem materiał drewniany zacznie gnić. Uszkodzona ściana z płyt OSB będzie przeciekać. Nie można do tego dopuścić, dlatego ważne jest jej zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem wilgoci.

Można to zrobić z wykorzystaniem ścian otwartych dyfuzyjnie. Co to właściwie oznacza? Powstające skropliny mają drogę ucieczki na zewnątrz bez jednoczesnego wyrządzania jakichkolwiek szkód w ścianach zewnętrznych domu z płyt OSB.

Warto zaznaczyć, że same płyty OSB cechuje duży opór dyfuzyjny, przez co wilgoć i skropliny pozostają we wnętrzu płyty – doprowadza to do degradacji budulca przez pleśń i procesy gnilne. Dlatego tak ważne jest zastosowanie otwartych dyfuzyjnie ścian.

Czym wypełnić szczeliny między płytami OSB?

Przy układaniu płyt OSB na dużej powierzchni – np. ścian domu – zaleca się pozostawić szczelinę dylatacyjną pomiędzy nimi, wynoszącą około 2,5 mm. Można ją wypełnić akrylem, który przy pracy ścian budynku nie będzie pękać.

Szkieletowa a murowana konstrukcja domu – porównanie

Ściany wewnętrzne z płyt OSB. Jak wygląda ich montaż i wykończenie?

Możesz z powodzeniem wykonać ściany wewnętrzne z płyty OSB. Płyty OSB na ścianę działową wewnątrz domu trzeba przykręcić do podłoża z wykorzystaniem kątowników. Nośność ściany z płyt OSB wynosi około 30 kg, co trzeba mieć na uwadze, jeśli wieszasz na nich półki czy regały. Co położyć na płytę OSB wewnątrz? Można ją wykończyć np. farbą lub wytapetować.

Czy na płytę OSB można kłaść gładź?

Tak, płytę OSB na ścianach wewnętrznych domu można pokryć gładzią gipsową. To opcja, którą możemy zastąpić przykręcenie do nich płyt gipsowo-kartonowych. Na powierzchnię płyty OSB kładzie się masę szpachlową, ale zanim do tego dojdzie, trzeba zagruntować powierzchnię odpowiednim preparatem.

Ile kosztuje dom z płyt OSB?

Budowa domu z płyt OSB najczęściej podyktowana jest tym, że taka konstrukcja szkieletowa mniej kosztuje. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie, ile to będzie kosztować. Cena będzie z pewnością niższa niż w przypadku wykonania budynku mieszkalnego w technologii murowanej.

Szacuje się, że na przykład obiekt o powierzchni 100 m2 z płyt OSB w konstrukcji szkieletowej drewnianej, o nieskomplikowanej, prostej bryle i dwuspadowym dachu, można wybudować już w cenie 220 tys. zł.

Ile płyt OSB potrzeba na dom szkieletowy?

To, ile kosztuje wybudowanie domu z płyt OSB, zależy od jego powierzchni i od tego, ile takiego materiału potrzebujesz do budowy. W konstrukcji budynku mieszkalnego o konstrukcji szkieletowej, gdzie belki rozmieszczone są w odległości 40 lub 60 cm, do budowy domu z płyt OSB potrzebne będą Ci płyty o szerokości 120 cm. Na podstawie wymiarów obrysu domu z płyty OSB łatwo będzie oszacować koszt nabycia odpowiedniej liczby płyt.

Jakie drewno konstrukcyjne wybrać na budowę domu?

budynek mieszkalny z płyt OSB

Ogrzewanie w domu z płyt OSB. Jakie wybrać?

Jeśli podjąłeś decyzję o wybudowaniu domu z płyt OSB, nie możesz dowolnie wybrać systemu ogrzewania swojego budynku. W przypadku obiektów z płyty OSB na podłodze nie zaleca się układania ogrzewania podłogowego.

Dom ze ścianami z OSB będzie się szybko nagrzewał, odznaczając się jednak niską akumulacyjnością cieplną. Dlatego system grzewczy w jego przypadku powinien być oparty na nieprzewymiarowanym źródle ciepła o niskiej mocy minimalnej. Zastosowanie znajdą tu wodny, elektryczny lub nadmuchowy układ grzewczy bądź też elektryczne grzejniki.

Jak ocieplić dom z płyty OSB? Izolacja termiczna i wiatrowa

Jak już wspominaliśmy, dom z płyty OSB musi być izolowany od wiatru, wilgoci i chłodu. Jeśli chodzi o ocieplenie płyty OSB, można to przeprowadzić na kilka różnych sposobów. Wykorzystuje się wełnę mineralną, która gwarantuje doskonałą izolację termiczną. Możesz się zastanawiać, czy ocieplenie płyty OSB styropianem będzie dobrym pomysłem. To materiał tańszy od wełny mineralnej, ale akurat w tym przypadku najlepiej go unikać.

Dom z płyty OSB i styropian nie powinny iść ze sobą w parze, ponieważ styropian jest nieelastyczny, dlatego nie będzie skutecznie likwidował wszelkich mostków termicznych.

Płyta OSB z ociepleniem ze styropianu nie będzie oddychać, przez co wilgoć pozostanie w jej wnętrzu, gdzie wyrządzać będzie poważne szkody. Zamiast płyt ze styropianu można za to wykorzystać styropian natryskowy. Przy termoizolacji domu szkieletowego z płyt OSB konieczne jest wykonanie również wiatroizolacji na OSB z folii.

Czy płyta OSB oddycha?

Jedną z zalet płyty OSB jest to, że zapewnia cyrkulację powietrza. Wyprodukowana z wiórów, najczęściej sosnowych, jest surowcem naturalnym, dlatego będzie sprzyjała oddychaniu ścian, podłóg czy dachu.

Czy pod płytę OSB dawać folię?

Pod płytą OSB w roli ściany czy podłogi należy położyć folię paroizolacyjną, by chronić wełnę mineralną, tj. warstwę izolacji termicznej przed nasiąkaniem.

Jak przymocować styropian do płyty OSB?

Powtórzmy, że jeśli chcesz ocieplić dom styropianem, a masz ściany z OSB, nie będzie to zalecane. Połączenie płyt ze styropianem prowadzi do zamknięcia wilgoci w ich wnętrzu, co sprzyja powstawaniu pleśni czy pojawieniu się poważnych uszkodzeń w konstrukcji lub izolacji.

Z czego budować dom? Porównujemy najlepsze materiały do budowy domów w 2023 roku

Opinie o domach z płyty OSB. Czy warto je budować?

Same płyty OSB mają wiele zalet, dlatego dom z nich wykonany może mieć pozytywne opinie. Płyty te są powszechnie dostępne, łatwe w obróbce czy składowaniu. Przyczyniają się do usztywnienia konstrukcji. Ponadto możesz postawić względnie tani dom z płyt OSB, który w krótkim czasie wybudujesz na swojej działce, bez konieczności prowadzenia długotrwałych prac na budowie, np. przy murowaniu, które wymaga wykonywania tzw. przerw technologicznych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
Sponsorowane
pracownik termo organiki przy izolacji styropianem grafitowym
Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu

Nowości w tej kategorii

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
22.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Z czego wybudować domek letniskowy? Rodzaje domków letniskowych i metody budowy

Domki letniskowe to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Fun...

Technologie budowlane
Niewielki prefabrykowany dom jednorodzinny z czterospadowym dachem
01.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Prefabrykowany dom drewniany, czyli osiem lat doświadczeń z perspektywy inwestora

Niemal dekadę temu mój rozmówca zdecydował się na krok, który wiele osób dzis...

Technologie budowlane
Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?
08.12.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jakie są przyczyny rosnącej popularności domów gotowych w Polsce?

Rok 2023 obfitował w dynamiczne zmiany w sektorze nieruchomości. W pierwszym...

Technologie budowlane
Przekrój ściany szkieletowej
04.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Przekrój ściany szkieletowej. Jak się je projektuje i co się w nich umieszcza?

Osoby planujące wybudować dom swoich marzeń coraz chętniej sięgają po alterna...

REKLAMA
Zamknij