Grzejniki pokojowe – jakie wybrać i jak dopasować je do aranżacji?

Grzejniki pokojowe

Grzejniki pokojowe mają główne zadanie zapewnić ciepło w pomieszczeniach, ale jednocześnie powinny także dobrze współgrać z aranżacją wnętrz. W sprzedaży dostępne są kaloryfery o różnych parametrach technicznych i designie, dlatego wybór odpowiedniego modelu jest dość trudny. Sprawdź, jak wybrać najlepsze grzejniki pokojowe, czyli jakimi kryteriami się kierować, by zakupione urządzenia pełniły swoje funkcje i idealnie pasowały do wystroju mieszkania.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Grzejniki pokojowe – co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Grzejniki pokojowe należy w pierwszej kolejności dopasować do parametrów systemu grzewczego oraz zapotrzebowania na ciepło w pomieszczeniach. Najpierw zatem warto sprawdzić dane techniczne w projekcie instalacyjnym, który zawiera każdy projekt domu. Według nich określa się moc kaloryferów, od której zależeć będzie później ich wydajność oraz komfort cieplny w mieszkaniu.

Przy wyborze grzejników pokojowych należy zwrócić uwagę także na wiele innych kwestii:

  • źródło zasilania – przy centralnym ogrzewaniu stosuje się głównie grzejniki wodne, w których czynnikiem grzewczym jest woda podgrzewana w kotle gazowym lub na paliwo stałe; alternatywą są grzejniki pokojowe elektryczne zasilane prądem, 
  • wielkość pomieszczenia – przykładowo, do otwartych przestrzeni z dużymi przeszkleniami, gdzie dochodzi do większych strat ciepła, polecane są grzejniki pokojowe dużej mocy
  • materiał – najpopularniejsze są kaloryfery stalowe, aluminiowe i żeliwne, choć spotkać można także np. grzejniki szklane oraz miedziane,
  • wielkość (wymiary) – wielkość grzejnika ma wpływ na jego moc, dlatego należy to wziąć pod uwagę przy wyborze miejsca jego montażu – największe kaloryfery zazwyczaj w dużych pomieszczeniach typu salon, albo w pokojach o większym zapotrzebowaniu na ciepło np. w pokoju dzieci
  • orientacja – do wyboru są grzejniki poziome i pionowe,
  • budowa – grzejniki pokojowe mają najczęściej budowę płytową lub członową (żeberkową),  choć w sprzedaży są także bardzo estetyczne grzejniki drabinkowe i ażurowe, 
  • estetyka – oprócz standardowych modeli w sprzedaży są także grzejniki dekoracyjne, które wyróżniają się ciekawą formą i bogatą kolorystyką. 

Grzejniki pokojowe – najpopularniejsze rodzaje

W polskich domach najczęściej spotkać można grzejniki panelowe pokojowe – jednopłytowe lub dwupłytowe, które ze względu na swoją kompaktową i płaską formę świetnie prezentują się w pomieszczeniach mieszkalnych. Ponadto można je stosować w najpopularniejszych wodnych systemach centralnego ogrzewania – szczególnie dobrze współpracują z nowoczesnymi gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Ich atutami są także niska cena, wydajność cieplna oraz trwałość.

Grzejniki żeberkowe są coraz rzadziej montowane w pokojach. Szczególnie żeliwne modele starego typu uznawane są za mało estetyczne, dlatego często maskuje się je specjalnymi osłonami np. z drewna lub sklejki. W sprzedaży są jednak nowoczesne kaloryfery członowe, które mają bardziej minimalistyczną i zgrabniejszą formę.

Dużą popularnością cieszą się również nowoczesne grzejniki elektryczne pokojowe. W odróżnieniu od swoich odpowiedników starego typu są energooszczędne i przede wszystkim bardzo atrakcyjne wizualnie – zazwyczaj mają formę cienkiego i płaskiego panelu, który może być matowy lub błyszczący i w niemal każdym kolorze.

Do wyboru są grzejniki elektryczne pokojowe z nawiewem, które wykorzystują zjawisko konwekcji, a także grzejniki olejowe oraz promienniki podczerwieni. Ich zaletą jest prosty montaż i niski koszt inwestycji w ogrzewanie oparte na takich urządzeniach – grzejniki elektryczne nie wymagają bowiem ani budowy kotłowni, ani zakupu kotła. Wystarczy je powiesić na ścianie lub postawić na podłodze i podłączyć do gniazdka. Takie urządzenia mogą więc stanowić główne źródło ogrzewania domu, ale częściej wykorzystuje się je do ogrzewania wybranych pomieszczeń lub jako uzupełniające źródło ciepła obok standardowego c.o.

Sprawdź: Osłona na kaloryfer – jak zamaskować grzejniki w domu?

Grzejniki pokojowe – jaki materiał wybrać?

Grzejniki pokojowe mogą być wykonane z różnych materiałów. Pod tym względem do wyboru mamy przede wszystkim cztery rodzaje konstrukcji:

  • grzejniki stalowe pokojowe – są to głównie grzejniki panelowe, które dostępne są w różnych rozmiarach i kolorach; ich zaletą jest solidność i trwałość, a także duża wydajność przy stosunkowo niewielkiej pojemności wodnej; wadą kaloryferów stalowych jest ich podatność na korozję, dlatego zaleca się ich stosowanie wyłącznie w pokojach i w instalacjach zamkniętych,
  • grzejniki aluminiowe pokojowe – są znacznie lżejsze od grzejników stalowych i odporne na rdzę, dlatego można je montować na ścianach z płyt kartonowo-gipsowych oraz stosować w instalacjach otwartych; są jednak bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne i nie powinno się ich łączyć z rurami miedzianymi,
  • grzejniki miedziane pokojowe – najczęściej spotkać można konwektorowe grzejniki miedziano-aluminiowe, ale dostępne są także grzejniki z rur miedzianych, które odznaczają się odpornością na korozję i osadzanie kamienia, a także małą pojemnością wodną i szybką reakcją na zmiany temperatury; można je z powodzeniem stosować w instalacjach niskotemperaturowych,
  • grzejniki szklane pokojowe – są to głównie nowoczesne grzejniki elektryczne pokryte szkłem hartowanym, które są bardzo dekoracyjne, ponieważ mogą mieć dowolny kolor, a nawet być pokryte taflą lustra.

Przeczytaj: Grzejniki niskotemperaturowe – jak działają i ile kosztują grzejniki do niskotemperaturowej instalacji CO?

Grzejnik pokojowy

Grzejniki pokojowe pionowe czy poziome – które gdzie pasują?

Wybierając grzejniki pokojowe do poszczególnych pomieszczeń w domu, trzeba zastanowić się, gdzie konkretnie je zamontować i pod tym kątem zdecydować się albo na modele poziome, albo pionowe.

Grzejniki pokojowe pionowe

Pionowe grzejniki pokojowe są bardzo uniwersalne, ponieważ można je powiesić w zasadzie na każdej ścianie wewnętrznej. Większość modeli ma około 20-50 cm szerokości, dlatego bez trudu można dla nich znaleźć miejsce między meblami, koło drzwi czy okna. Są zatem polecane do małych pomieszczeń, w których trudno zmieścić tradycyjne grzejniki poziome.

Grzejniki pionowe doskonale sprawdzą się również w dużym salonie, zwłaszcza z oknami panoramicznymi, pod którymi nie można zamontować standardowych grzejników podparapetowych.

Takie wertykalne kaloryfery warto zamontować również w pokojach dzieci – zawieszając je na odpowiedniej wysokości, można uchronić maluchy przed urazami w wyniku kontaktu z twardym i gorącym urządzeniem.

mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1

Grzejniki pokojowe poziome

Najpopularniejszymi kaloryferami wybieranymi do domów i mieszkań są poziome grzejniki pokojowe. Są one tańsze od swoich pionowych odpowiedników i przeznaczone są głównie do montażu na ścianach pod parapetami okien. Taka lokalizacja grzejnika pomaga działać naturalnemu zjawisku konwekcji i ogranicza napływ do wnętrza zimnego powietrza przez okna.

Grzejniki poziome sprawdzą się zatem w domach o tradycyjnej stolarce okiennej. Można je zamontować także w eleganckim salonie – aby poprawić ich estetykę, wystarczy wybrać modele dekoracyjne, albo zastosować ozdobne maskownice.

Grzejniki pokojowe dekoracyjne – jaki kolor wybrać?

Aktualnie ogromną popularnością cieszą się grzejniki pokojowe ozdobne, które zachwycają nie tylko wyszukaną formą, ale i bogatą kolorystyką. O ile więc najprostsze modele są z reguły białe, o tyle grzejniki dekoracyjne dostępne są w niemal każdym kolorze, dlatego można je wykorzystać jako elementy wystroju wnętrza.

Do mieszkań urządzonych nowocześnie i minimalistycznie świetnie pasują grzejniki pokojowe szare i czarne, a także w kolorze srebrnym. Doskonale współgrają z modnymi materiałami wykończeniowymi np. naturalnym kamieniem, czy betonem dekoracyjnym.

W pomieszczeniu o stonowanej kolorystyce warto rozważyć także kolorowe grzejniki pokojowe np. czerwone lub pokryte różnobarwną grafiką - wówczas będą stanowić wyrazisty akcent dekoracyjny i ożywią wnętrze.

Do salonu w stylu klasycznym lub retro warto wybrać grzejniki w kolorze starego złota lub miedzi – ładnie będą się prezentowały w towarzystwie starych mebli lub na tle ścian pokrytych stiukiem weneckim.

Z kolei do projektu domu w stylu skandynawskim można wybrać grzejniki w kolorze białym, beżowym lub brązowym, które będą harmonijnym uzupełnieniem dla drewnianych elementów wyposażenia wnętrza.

Dowiedz się więcej: Na co zwrócić uwagę wybierając grzejniki do domu?

Grzejniki dekoracyjne pokojowe – jak je dopasować do aranżacji?

Grzejniki pokojowe mogą mieć różny design, dlatego dość łatwo dopasować je do niemal każdej aranżacji wnętrza. Do mieszkań nowoczesnych najlepiej pasują piękne grzejniki pokojowe płaskie z idealnie gładką powierzchnią, która może być błyszcząca lub matowa.

Warto zwrócić uwagę także na nowoczesne grzejniki pokojowe o wyszukanym wzornictwie, których konstrukcja przypomina futurystyczne płaskorzeźby lub artystyczne ażurowe instalacje. Takie urządzenia wiesza się na ścianie i traktuje jak inne dekoracje - można więc nimi pięknie uzupełnić aranżację eleganckiego salonu lub sypialni.

Bardzo efektownie prezentują się również wysokie grzejniki pokojowe pokryte grafiką, które mogą zastąpić obraz lub plakat np. w salonie lub pokoju dziecka.

Do wnętrz klasycznych np. wypełnionych starymi meblami lub pokoi w stylu rustykalnym warto wybrać grzejniki retro pokojowe. Mogą być to np. kaloryfery żeliwne o dekoracyjnie wytłaczanych żeberkach, albo stylowe grzejniki drabinkowe składające się z cienkich rurek w kolorze starego złota.

Grzejnik pokojowy

Jakie grzejniki wybrać do małego pokoju?

Do niewielkich pomieszczeń można bez trudu znaleźć małe grzejniki pokojowe pod parapet lub do zawieszenia na ścianie. Warto tutaj zwrócić uwagę nie tylko na ich wysokość i szerokość, ale także grubość. Pod okienny parapet najlepiej wybrać idealnie płaskie kaloryfery panelowe jednopłytowe, które zajmują najmniej przestrzeni.

Jeśli natomiast miejsce pod oknem ma być inaczej zagospodarowana np. ma stanąć tam biurko, stół lub kanapa, warto na innej ścianie zawiesić wąskie grzejniki pokojowe np. obok drzwi lub między regałami.

Z kolei do sypialni na poddaszu lub innego pokoju ze skosami można kupić niskie grzejniki pokojowe, których wysokość nie przekracza zwykle 20-30 cm, dlatego można je zamontować nawet pod bardzo nisko umieszczonym oknem dachowym.

Ile kosztują grzejniki pokojowe?

Duży wybór grzejników sprawia, że w ofercie znajdziemy zarówno bardzo drogie, jak i całkiem tanie grzejniki pokojowe.

Najdroższe są grzejniki dekoracyjne o wyszukanym wzornictwie, za które trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Można znaleźć także nieco tańsze ozdobne grzejniki pokojowe - cena popularnych modeli panelowych ze stali wynosi około 1000-1500 zł za sztukę.

Najtańsze grzejniki pokojowe kosztują średnio 500-600 zł (cena dotyczy standardowego modelu o wymiarach około 600 x 1200 mm) – są to proste, ale bardzo estetyczne modele poziome pod parapet - panelowe lub członowe.

To może Cię zainteresować: Jakie ogrzewanie stosować w domu energooszczędnym?

Jakie grzejniki pokojowe są najlepsze?

Dobre grzejniki pokojowe powinny być nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim zapewniać oczekiwany komfort cieplny oraz odznaczać się trwałością i bezawaryjnością.

Przed zakupem wybranych modeli warto zatem sprawdzić, jakie mają opinie grzejniki pokojowe konkretnego producenta oraz zwrócić uwagę na to, jaka jest jakość materiału, sposób wykończenia kaloryfera (np. rodzaj powłoki), a także sposób obsługi urządzenia.

Warto też zapoznać się z zestawieniami najlepszych modeli, jakie są dostępne na wielu stronach o tematyce remontowo-budowlanej. Prezentowane są w nich np. najlepiej sprzedające się aktualnie grzejniki pokojowe – ranking takich urządzeń pomoże porównać ich parametry, a więc także podjąć decyzję o zakupie.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Formalności budowlane
Klasy energetyczne budynków w 2024 roku
11.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Klasy energetyczne budynków w 2024 roku. Co się zmieni?

Koszty budowy
Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu dom małomiasteczkowy BHC1000
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Dlaczego nie warto zwlekać z budową domu?

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

REKLAMA
Zamknij