Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Schody wewnętrzne - czym się kierować wybierając schody wewnętrzne do domu?

Jakie schody wewnętrzne wybrać do domu? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Schody wewnętrzne to obowiązkowy element każdego domu piętrowego. Ich konstrukcja oraz wygląd ma nie tylko olbrzymi wpływ na funkcjonalność, ale też stanowi część wyposażenia, która działa na estetykę danego wnętrza. Solidnie wykonane schody wewnętrzne posłużą nam przez wiele lat, a odpowiednia pielęgnacja oraz konserwacja sprawią, że przez długi czas będą one zachwycać swoim wyglądem. Sprawdź, co musisz wiedzieć o schodach wewnętrznych, budując wymarzony dom.

Decydując się na budowę domu piętrowego, musimy wziąć pod uwagę potrzebę wybudowania schodów wewnętrznych. Niezależnie od tego, czy będą one w całości murowane, drewniane czy zaprojektowane w stylu nowoczesnym, powinny spełniać kilka ważnych cech. 

Schody wewnętrzne — cechy charakterystyczne

Ważne jest, by schody wewnętrzne zostały wykonane w taki sposób, aby stopnie nie były wyższe niż na 19 centymetrów. Wyjątek stanowią jedynie schody prowadzące na strych, do piwnicy czy do garażu podziemnego, które mogą być nieco mniej wygodne. Przyjmuje się, że optymalna wysokość stopni, z których będą korzystać domownicy w różnym wieku, nie powinna przekraczać 17 cm.

Nie bez znaczenia pozostaje też szerokość schodków. Biorąc pod uwagę krok przeciętnego człowieka, zaleca się, aby szerokość stopni była nie mniejsza niż na 25 cm, a dla wysokich osób o nieco większych stopniach wygodny będzie rozstaw na 30 cm.

Pamiętajmy też o tym, że schody w domu powinny być przede wszystkim bezpieczne dla wszystkich mieszkańców, a zwłaszcza dla osób starszych i dzieci. Zgodnie z przepisami minimalna szerokość biegu schodów oraz spoczników wynosi co najmniej 80 cm, jednak jest to absolutne minimum. Na takich schodach trudno będzie nam się minąć, nie wspominając już o wnoszeniu większych mebli.

Pomysły/inspiracje/aranżacje na schody wewnętrzne w domu

Aranżacja schodów wewnętrznych powinna sprawić, że będą one bezpieczne, praktyczne oraz komfortowe, a dodatkowo spełnią też funkcję dekoracyjną. Jeśli Twój dom zaaranżowany jest w określonym stylu, dobrze jest dobrać schody właśnie do niego, a jeśli uwielbiasz klasyczne i sprawdzone rozwiązania, możesz postawić na drewno, które sprawdzi się w każdym domu. Jak znaleźć ciekawy pomysł na schody wewnętrzne?

Z pomocą przyjdą inspiracje. Schody wewnętrzne z powodzeniem mogą być wykonane z kamienia, wyglądem przypominać ażurowe dzieło sztuki lub też urozmaicić swoją konstrukcją wiele industrialnych wnętrz.

Nowoczesne schody wewnętrzne

Nowoczesne schody w domu coraz częściej stanowią fragment całościowej koncepcji designera, dlatego nierzadko spełniają też wiele innych funkcji. Dla przykładu mogą one posłużyć jako schowek na drobny sprzęt gospodarstwa domowego, czy też być wykorzystane do stworzenia niewielkiej garderoby. W wielu przypadkach jedyne co nas ogranicza to własna wyobraźnia oraz dostępna przestrzeń.

Nowoczesne schody wewnętrzne najczęściej wykonane są z metalowych lub szklanych elementów. Nierzadko wyłożone są płytkami o specyficznej strukturze betonu, która nawiązuje do elementów wyposażenia pozostałych pomieszczeń. W tradycyjnie urządzonych domach najczęściej wybieramy drewno i ażurowe balustrady, które dodają wnętrzom nieco przytulności.

Wbrew pozorom do lamusa nie odeszły też schody spiralne, które sprawdzą się szczególnie w niewielkich domach lub mieszkaniach dwupoziomowych. Taka konstrukcja najczęściej wykonana jest ze stali lub drewna, dzięki czemu z powodzeniem mogą znaleźć swoje zastosowanie w wielu wnętrzach. Ich ogromną zaletą jest fakt, że są stosunkowo niedrogie, jednak ze względu na stromość, mogą nie sprawdzić się w domach, w których mieszkają małe dzieci lub osoby starsze.

Przeczytaj: Montaż schodów strychowych – kiedy warto montować schody strychowe?

ofe-5847238-70659 w-70659

Jak wybrać schody wewnętrzne do domu?

Wybierając schody, pamiętaj o tym, że jest to wieloletnia inwestycja, a zakupiony model musi być wytrzymały oraz solidny. Bez względu na to, czy zdecydujesz się na te robione na zamówienie, prefabrykowane, czy modułowe, muszą one przede wszystkim zostać poprawnie zamocowane.

Schody wewnętrzne drewniane

Warto pamiętać też o tym, że spośród powyższych możliwości zdecydowanie najmniej wytrzymałe są schody modułowe, które są w stanie znieść maksymalne obciążenie na poziomie zaledwie 120 kg.

Decydując się na zakup schodów, nie zapomnij dopasować ich do potrzeb użytkowników. Jeśli mają służyć osobom starszym, powinny mieć wystarczająco duże stopnie oraz komfortowe balustrady. Warto, aby ich wielkość została dobrze dopasowana do dostępnej powierzchni, a stylistyka do sposobu aranżacji domu.

Gotowe schody wewnętrzne — czym się wyróżniają?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup gotowych schodów wewnętrznych, wybierając jeden z modeli dostępnych w ofercie sklepów budowlanych. Takie rozwiązanie z całą pewnością jest tańsze, w odróżnieniu od schodów wykonywanych na wymiar, a dodatkowo wiąże się z krótszym czasem oczekiwania na efekt prac.

Gotowe schody nie są jednak w całości dopasowane do potrzeb Twojego domu. Gotowe moduły wykonane są z konkretnych materiałów i pokryte farbą lub lakierem w danym kolorze. Może się zdarzyć, że odcień drewna nie będzie pasował do podłogi czy innych mebli znajdujących się we wnętrzach.

Wymiary schodów wewnętrznych w domu

Jak już zostało wspomniane, schody powinny mieć określoną szerokość, a stopnie zostać rozmieszczone w konkretnej odległości względem siebie. Mówi się, że najwygodniejsza szerokość schodów wewnętrznych w domach jednorodzinnych wynosi 110 cm, jednak zdarzają się też nieco węższe klatki.

Zapewne na co dzień nie odczujesz braku kilku centymetrów, jednak w sytuacji, gdy będziesz chciał wnieść meble na wyższe piętro szersze schody, okażą się pomocne.

Schody wewnętrzne w domu

Wymiary schodów wewnętrznych określają przepisy. Według prawa ich szerokość nie może być mniejsza niż 80 cm, licząc między wewnętrznymi krawędziami poręczy. W przypadku gdy schody mają balustradę jednostronną, wymaganą szerokość wyznacza się między wewnętrzną krawędzią poręczy a wykończoną powierzchnią ściany.

Warto wiedzieć: Schody dywanowe – montaż schodów dywanowych, ceny i rodzaje

Jakie schody wewnętrzne sprawdzą się w domu?

W zależności od ilości dostępnego miejsca inwestorzy mogą zdecydować się na kilka różnych konstrukcji. Wśród nich wyróżniamy:

  • schody jednobiegowe, które są jednymi z najtańszych i najłatwiejszych do wykonania, ale jednocześnie mogą być mało wygodne ze względu na konieczność pokonywania dużej liczby stopni bez odpoczynku;
  • schody łamane, które na środku konstrukcji mają zamontowany spocznik;
  • schody zabiegowe zdecydowanie są jednymi z najbardziej niewygodnych schodów. Ich konstrukcja zajmuje mało miejsca, co może być dużą zaletą, jednak montaż stopni o zmiennej szerokości mocno komplikuje ich konstrukcję;
  • schody dwubiegowe to rozwiązanie często stosowane. Schody są wygodne, nie zajmują dużej ilości miejsca, a dodatkowo są łatwe w wykonaniu;
  • schody trójbiegowe — posiadają dwa spoczniki, dzięki czemu są bardzo wygodne, jednak niestety zabierają dużo przestrzeni. Doskonale sprawdzą się w dużych domach oraz przy wysokich kondygnacjach;
  • schody spiralne — rzadko montowane w domach, w których mieszkają małe dzieci. Ich konstrukcja jest stosunkowo mało wygodna, jednak dużą zaletą może być fakt, że nie zabierają dużego obszaru. Inwestorzy, którzy decydują się na schody kręcone, najczęściej korzystają z gotowych rozwiązań.

Jak zaprojektować schody wewnętrzne?

Z całą pewnością projekt schodów wewnętrznych powinien stworzyć fachowiec, który zadba nie tylko o efekt wizualny, ale też zapewni bezpieczeństwo i wygodę. Tutaj doskonałą mieszanką jest wiedza i doświadczenie ekipy montującej oraz znajomość aktualnych przepisów.

Projektując schody wewnętrzne, fachowiec najczęściej korzysta ze wzoru: 2H + G = od 60 do 65 cm, gdzie H oznacza wysokość stopnia, a G jego głębokość. Dzięki niemu wiemy jak przygotować stopnie, aby zostały one dopasowane do przeciętnej długości kroku dorosłego człowieka.

W projekcie należy uwzględnić również kąt nachylenia schodów oraz montaż poręczy czy balustrady. Dla wygody warto, aby poręcz znajdowała się na wysokości nie mniejszej niż 90 cm. Z balustrady możemy zrezygnować, jeśli wysokość schodów nie przekracza 50 cm (1 m w przypadku domów jednorodzinnych), a schody prowadzą od drzwi lub przejścia, od którego będą obustronnie szersze o 50 cm.

Jakie wymiary powinny mieć schody wewnętrzne?

Zanim zdecydujesz się na to, jakie schody będą idealnie pasowały do Twojego domu, pamiętaj o tym, że muszą one spełniać techniczne normy prawne. To szczególnie ważne, zwłaszcza jeśli nie chcesz decydować się na gotowe konstrukcje. Jakie wymiary powinny mieć schody wewnętrzne, aby były bezpieczne w użytkowaniu i zgodne z wymaganiami prawnymi?

  • stopnie zasadniczo nie mogą być wyższe niż 19 cm,
  • za najwygodniejsze uznaje się schody nie wyższe niż 17 cm,
  • suma szerokości oraz podwójnej wysokości stopnia powinna wynosić od 60 do 65 cm,
  • szerokość stopni powinna wynosić od 25 do 30 cm,
  • stopnie schodów zabiegowych oraz krętych muszą być w odległości 40 cm od bocznej krawędzi,
  • nie zleca się, aby stopni w biegu było więcej niż 17,
  • wymagana szerokość biegu schodów oraz spoczników to 80 cm.

Co położyć na schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne mogą zostać stworzone z wielu materiałów. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są schody betonowe, które w następnym etapie inwestor może na różny sposób wykończyć. Dużą popularnością cieszą się:

  • drewniane schody,
  • schody marmurowe,
  • schody metalowe,
  • schody wykonane z kamienia,
  • schody z granitu,
  • schody wykonane z płytek drewnopodobnych.

Sprawdź: Jakie schody wybrać: drewniane czy betonowe?

Niektórzy inwestorzy decydują się również położyć na stopnie specjalne nakładki antypoślizgowe czy też dywaniki samoprzylepne. W większości przypadków ozdoby te mają chronić domowników przez ewentualnym poślizgnięciem się, ale też zabezpieczają materiał, z którego zostały wykonane schody, zwłaszcza jeśli jest to np. miękkie drewno.

Jak oświetlić schody wewnętrzne?

Oświetlenie klatki schodowej ma nie tylko czysto praktyczny wymiar (wszak pomaga nam się poruszać po niej po zmroku), ale też może pełnić funkcję ozdobną. Dobrym sposobem na naturalne doświetlenie schodów są okna, ale w większości przypadków ich montaż w tym miejscu po prostu nie jest możliwy. Co w takim razie wybrać?

Minimalistyczne nowoczesne schody wewnętrzne

Ciekawym pomysłem może być rozmieszczenie niewielkich punktów świetlnych, które znajdą się tuż nad stopniami. Takie lampki dobrze oświetlają schody, a równocześnie nie oślepiają idącego po nich człowieka.

Innym sposobem na montaż oświetlenia jest wybór lamp wiszących lub tzw. kinkietów, które można zamontować na ścianach, gdzie znajduje się spocznik. Wybór odpowiedniej lampy w dużej mierze zależy od stylu, w którym postanowiliśmy urządzić wnętrze domu.

Nie przegap: Włącznik schodowy - czym jest i jak podłączyć włącznik schodowy?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Nowości w tej kategorii

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

Schody
Schody prefabrykowane
10.05.2022 r. Diana Sulyma

Czym są schody prefabrykowane i jakie są najważniejsze zalety takiego rozwiązania?

Schody prefabrykowane stanowią tańszą i wygodniejszą alternatywę dla tradycyj...

Schody
Barierka na schody
09.12.2021 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą barierkę zabezpieczającą na schody?

Barierka na schody ma do spełnienia ważne zadanie – zabezpieczyć dziecko przed samodzielnym dostępem do schodów, z których...

Schody
Schody samonośne
06.12.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Schody samonośne – definicja, cena i sposób montażu schodów samonośnych

Schody – mimo wspólnej funkcji, która łączy poszczególne modele – w istotny s...

Schody
Schody policzkowe
24.11.2021 r. Diana Sulyma

Schody policzkowe – rodzaje, konstrukcja i cena schodów policzkowych

Schody w domu pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale i dekoracyjną. Odpowie...

REKLAMA
Zamknij