Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka

Ogrodzenia drewniane, nieprzemijająca klasyka

Ogrodzenie jest bardzo ważnym elementem wyglądu nieruchomości, stanowiącym jego ramę. Jednoczenie, w zależności od lokalizacji musi spełniać także kilka często różnych funkcji. Z czego je wykonać i jaki typ ogrodzenia najlepiej będzie pasował do naszej działki?

Wybierając ogrodzenie swojego domu mamy wiele możliwości. Wciąż popularne są najprostsze ogrodzenia z siatki stalowej, ich nieco bardziej nowoczesna forma, metalowe ogrodzenia panelowe zyskują również coraz więcej zwolenników.

Coraz częściej można również spotkać eleganckie ogrodzenia gabionowe, czyli kosze wykonane ze stalowej siatki, w których umieszcza się następnie kamienie, tworząc interesujące i nowocześnie wyglądające ogrodzenia domów. Niewątpliwy prym wiedzie wciąż drewno i drewniane ogrodzenie. Niezależnie, czy chodzi o ogrodzenie działki budowlanej, rekreacyjne, czy drewniane ogrodzenie tarasu.

Budując ogrodzenie, nie musimy występować o pozwolenie na budowę, należy jednak dokonać zgłoszenia budowy ogrodzenia, jeśli jego wysokość ma przekraczać 2,2 metra. Dotyczy to zarówno ogrodzenia od ulicy jak i od strony sąsiednich działek.

Najpopularniejsze typy ogrodzeń drewnianych

Przyjrzyjmy się zatem najczęściej spotykanym rozwiązaniom, które nie bez powodu cieszą się niesłabnącą popularnością.

  • Płot sztachetowy – to wciąż lubiana, popularna i często spotykana forma ogrodzenia, decyduje o tym tradycyjna stylistyka, dostępność i duży wybór sztachet. Płoty drewniane sztachetowe są najstarszym typem ogrodzenia, ale wciąż mającym wielu zwolenników.
  • Ogrodzenie typu ranczo – to poziome ogrodzenie drewniane, wykonane z desek, zwykle sosnowych, o zbliżonej szerokości, często poddanych tylko zgrubnej obróbce w tartaku, nawiązujące swoją stylistyką do dzikiego zachodu. Jego podstawową zaletą jest możliwość ogrodzenia praktycznie każdej działki, łatwość wykonania we własnym zakresie oraz niski koszt.
  • Płot lamelowy – często nazywany drewnianym ogrodzeniem panelowym, wykonany z cienkich ułożonych poziomo listew (lameli), które w całości utrzymuje solidna drewniana rama, tworząca właśnie panele. Często jest wykończona u góry ażurową konstrukcją również z listew drewnianych, nadającą całości lekkości i elegancji.

Niezależnie od tego, jakiego dokonamy wyboru, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które dotyczą każdego z ogrodzeń drewnianych, niezależenie od tego czy będzie to tradycyjny płot sztachetowy, czy zaprojektowane i wykonane specjalnie dla nas nowoczesne ogrodzenie drewniane łączy je surowiec, czyli drewno.

Z jakiego drewna najlepiej wykonać ogrodzenie?

Najlepsze do budowy ogrodzenia jest drewno liściaste, na przykład olchowe, bukowe lub jesionowe, idealnym surowcem byłaby dębina, ale jest to oczywiście drogie drewno a ze względu na swoje właściwości również trudniejsze w obróbce. Z drugiej strony takie ogrodzenie, właściwie konserwowane będzie równie trwałe jak dom. Niestety pojedyncza sztacheta będzie kosztować nawet kilkanaście złotych.

Zwykle z przyczyn ekonomicznych ogrodzenia budowane są z desek sosnowych. Są one zdecydowanie mniej trwałe niż dębina, ale za to kilkakrotnie tańsze, wykonane z nich ogrodzenie będzie jednak wymagać regularnej konserwacji co kilka lat.

Przeczytaj też: Ogrodzenie posesji - co warto wiedzieć?

Jak możemy zaoszczędzić na ogrodzeniu?

Ogrodzeniem działki często zajmujemy się pod koniec inwestycji, zwykle musimy się wtedy liczyć z każdym groszem i wszelkie oszczędności są bardzo cenne. Zanim przystąpimy do budowy domu, a nie tylko samego ogrodzenia, warto zasięgnąć informacji, czy w okolicy nie ma tartaku, w którym moglibyśmy zakupić drewno potrzebne na placu budowy.

Ceny między tym oferowanym u producenta a tym z marketów budowlanych mogą się znacząco różnić. Oczywiście wykonanie samemu ogrodzenia będzie wymagało większego nakładu pracy, ale w przypadku ogrodzeń typu ranczo może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

Praktyczne może być ogrodzenie działki na początku budowy tak zwaną „siatką leśną” rozpiętą na solidnych drewnianych słupkach, do których po zakończeniu budowy, po usunięciu siatki, przybijemy deski, które utworzą proste drewniane ogrodzenie typu ranczo.

Jak zaplanować ogrodzenie?

Planowanie każdego ogrodzenia należy rozpocząć od frontu, najlepiej od narożnika lub bramki wejściowej. Zamknięcie ogrodzenia warto zaplanować za krzewami lub ewentualnym budynkiem gospodarczym jeśli mamy taki na działce.

Klasyczne ogrodzenie ze sztachetami, czy ogrodzenie typu ranczo możemy bardzo dokładnie dopasować do wymiarów naszej działki, pewien kłopot będzie sprawiać ogrodzenie modułowe, wynika to z jego charakterystyki i korzystania z prefabrykowanych elementów o określonych wymiarach.

Nie przegap: W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

Funkcje ogrodzenia

  • oznaczenie i wydzielenie granic działki – to podstawowa funkcja każdego z ogrodzeń i wszystkie trzy wymienione rodzaje dobrze je spełnią. Należy pamiętać że jeśli ma ono przetrwać lata i stanowić rzeczywiste zabezpieczenie terenu i zaporę dla potencjalnych intruzów powinno zostać również zbudowane z solidnych materiałów, nadmierne oszczędności nie są tu wskazane.
  • zapewnienie prywatności mieszkańcom – zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tutaj ogrodzenie drewniane panelowe, trzeba jednak zwrócić uwagę, by wysokość ogrodzenia nie przekroczyła 2,2 metra, ponieważ jesteśmy wtedy zobowiązani do dokonania zgłoszenia zamiaru budowy takiego ogrodzenia.
  • ochrona przed niepożądanymi gośćmi – tu bardzo skutecznie sprawdzi się zwykłe ogrodzenie drewniane wykonane ze sztachet, przy odpowiedniej ich wysokości i ukształtowaniu końcówek zapewni dobrą ochronę naszej posiadłości. Dodatkowo jest odporne na działanie wiatru w dużo większym stopniu niż odrodzenie lamelowe. Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli chcemy się zabezpieczyć przed wizytami mieszkańców pobliskiego lasu czy parku. W takim przypadku właściwie zainstalowane ogrodzenie lamelowe będzie stanowiło skuteczniejszą zaporę dla większości z nich.
  • ochrona przed hałasem – ponownie bezkonkurencyjne okazuje się ogrodzenie lamelowe, tworząc w miarę jednolitą ścianę, znacząco ogranicza hałas, zwłaszcza ten pochodzący z jezdni. Jeśli uzupełnimy je dodatkowo nasadzeniami zieleni, będzie dość skutecznie chronić nas przed hałasem.

Lepiej malować czy impregnować ogrodzenie?

W naszych warunkach klimatycznych ważne jest zabezpieczenie drewnianego ogrodzenia przed czynnikami atmosferycznymi. Zwłaszcza drewno iglaste i drewniane ogrodzenia panelowe, wykonane z wymagają starannej konserwacji. Nowoczesne preparaty zapewniają ochronę na 4-8 lat. Warto zwrócić uwagę na to czym się różnią.

Preparaty tworzące trwałą powłokę ochronną na drewnie to lakiery i lakierobejce. Zakonserwowane nimi elementy drewniane ogrodzenia, będą przez długi czas zabezpieczone przed działaniem czynników atmosferycznych i biologicznych czy promieniowania UV. Powłoki ochronne tego typu są również najtrwalsze, zabezpieczając drewno nawet na 8 lat.

Jednak ich największa zaleta jest również największą wadą. Przy każdej renowacji trzeba usunąć nałożoną wcześniej warstwę lakieru, co znacząco ją komplikuje. Powłoka zabezpieczająca sprawia również, że pomalowanie nimi przedmioty tracą sporo z naturalnej struktury drewna, na której zwykle nam zależy.

Impregnaty i olej wnikają głęboko w strukturę drewna, pozostawiając charakterystyczną fakturę powierzchni drewna, na której nam zależy. W odróżnieniu od lakierów i lakierobejcy można ich też użyć na nieoszlifowanym drewnie. Ponieważ nie izolują jednak materiału od czynników zewnętrznych, są zwykle mniej trwałe. Od tej reguły są wyjątki, przemysłowa impregnacja ciśnieniowa lub zanurzeniowa zabezpiecza drewno na wiele lat, ale z oczywistych powodów dostępność tej metody jest ograniczona.

Sprawdź też: Impregnat do drewna – jak wybrać odpowiedni impregnat do drewna?

W ostatnich latach na rynku produktów do konserwacji drewna coraz większe uznanie zdobywają lazury, są to środki łączące zalety obu wcześniej wymienionych rozwiązań, jednocześnie tworzą powłokę ochronną i impregnują drewno, zabezpieczone nimi przedmioty mają bardziej naturalną satynową powierzchnię. Niestety one również będą wymagały szlifowania i usunięcia zewnętrznej powłoki przy kolejnej renowacji.

Wszelkie elementy drewniane, które będą wkopane w ziemię, lub zamocowane w metalowych kotwach warto zabezpieczyć wcześniej cienką warstwą masy bitumicznej, znacząco wydłuży to ich trwałość, na której nam przecież zależy.

Ogrodzenia drewniane mają bardzo wiele zalet: uniwersalność, przystępną cenę, ponadczasowy wygląd, łatwość budowy, mnogość kształtów i rodzajów. Wszystko to sprawia, że pomimo upływu czasu i pojawiających się coraz to innych form i materiałów na ogrodzenie działki, wciąż najwięcej jest ogrodzeń drewnianych. Bardzo łatwo dopasować je do naszych potrzeb i wystroju całej nieruchomości, a dobrze wykonane będą stanowiły jej eleganckie ramy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij