Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności
jakie parametry musi spełniać dom
według miejscowego planu zagospodarowania lub warunków zabudowy (np. kąt nachylenia i typ dachu, liczba kondygnacji itp.
jakie inne projekty pasują na Twoją działkę
– znajdziemy je dla Ciebie!
Informacje szczegółowe
Powierzchnia i wymiary
Energooszczędność
Technologia
Powierzchnia użytkowa
149,90 m²
Cena przy zakupie z projektem
Suma powierzchni wszystkich pomieszczeń mieszkalnych, pomniejszona o pow. garażu, kotłowni, strychu, piwnicy. Jest liczona w 100% dla pomieszczeń o wysokości powyżej 2,2 m, w 50% dla pomieszczeń o wys. 2,2-1,4 m i niewliczana dla niższych niż 1,4 m.
Powierzchnia zabudowy
136,90 m²
Cena przy zakupie z projektem
Powierzchnia zajmowana przez część na- oraz nadziemną budynku liczona, jako rzut pionowy budynku na działkę.
Kubatura netto
494,30 m³
Cena przy zakupie z projektem
Zazwyczaj jest to suma kubatur (objętości) pomieszczeń budynku, bez strychu, liczonych po zewnętrznym obrysie murów (z ociepleniem).
Powierzchnia dachu
212,10 m²
Cena przy zakupie z projektem
Kąt nachylenia dachu
40°
Cena przy zakupie z projektem
Nachylenie połaci dachu głównego podawane w stopniach. Uwaga! W niektórych projektach występuje więcej niż jedno nachylenie dachu.
Wysokość budynku
8,50 m
Cena przy zakupie z projektem
Wysokość liczona od części budynku położonej najniżej przy powierzchni terenu do najwyższego punktu dachu (kalenicy) z wyłączeniem kominów.
Min. szerokość działki
19,99 m
Cena przy zakupie z projektem
Najmniejsza możliwa szerokość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z szerokości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
Min. długość działki
20,19 m
Cena przy zakupie z projektem
Najmniejsza możliwa długość działki niezbędna do wybudowania wybranego domu. Składa się z długości elewacji domu powiększonej z obu stron o 3 m dla ściany bez otworów drzwiowych/okiennych lub 4 m, dla ściany z otworami.
Ogrzewanie
gazowe
Wentylacja
grawitacyjna
Warunki techniczne
WT 2017 lub WT 2021
Cena przy zakupie z projektem
Warunki techniczne (WT) określają maksymalne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną (Ep) potrzebną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. Dodatkowo określają maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych, dachu/stropów, podłogi, okien i drzwi.
Parametr
WT 2017
WT 2021
Energia pierwotna (Ep)
do 90 kWh/(m2rok)
do 70 kWh/(m2rok)
Ściany zewnętrzne
maks. 0,23 W/m2K
maks. 0,20 W/m2K
Dach/stropodachy
maks. 0,18 W/m2K
maks. 0,15 W/m2K
Podłogi na gruncie
maks. 0,30 W/m2K
maks. 0,30 W/m2K
Okna i drzwi balkonowe
maks. 1,10 W/m2K
maks. 0,90 W/m2K
Okna dachowe(połaciowe)
maks. 1,30 W/m2K
maks. 1,10 W/m2K
Drzwi i bramy
maks. 1,50 W/m2K
maks. 1,30 W/m2K
Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego posadowione na betonowych fundamentach. Ściany wewnętrzne z bloczków wapienno-piaskowych. Strop gęstożebrowy oraz w części żelbetowy, monolityczny. Elewacje pokryte tynkiem strukturalnym w systemie ociepleń Termo Organika. Pokrycie dachu - dachówka ceramiczna lub cementowa.
Nowy aktualny
Szacunkowy koszt budowy
Stan surowy zamknięty
Koszt aktualny na I kwartał 2022
269 000 zł netto
Prace ziemne i fundamenty
41 000 zł
Kompletna konstrukcja, strop oraz dach
189 000 zł
Stolarka okienna i drzwiowa
39 000 zł
Projekt nawet za 1 zł
Weź kredyt hipoteczny z NOTUS Finanse i odbierz zwrot
Na pewno znasz przynajmniej jedną osobę, która budowała dom latami, bo w trakcie budowy zabrakło jej pieniędzy. My chcemy, byś w swoim domu zamieszkał jak najszybciej. Dlatego podajemy Ci realne koszty.
Czy da się je obniżyć? Jasne. Wystarczy np. śledzić promocje na materiały budowlane.
Wolimy jednak pokazać Ci kosztorys uwzględniający ceny standardowe i zawsze aktualne, żebyś w trakcie budowy unikał stresu związanego z nieprzewidzianymi wydatkami.
Dodatki możesz zamówić w koszyku lub telefonicznie u naszego Doradcy.
Bestseller
100% rabatu na Dedykowany Projekt ogrzewania podczerwienią
750 zł
0 zł
Cena przy zakupie z projektem
Opis projektu
Jednorodzinny Proton I jest średniej wielkości parterowym domem z użytkowym poddaszem i lekko wysuniętym przed elewację frontową garażem na jedno stanowisko. Średnie gabaryty zapewnią komfort 4-ro a nawet 6-ścio osobowej rodzinie. Spójna, tradycyjna bryła kryta jest jednym dwuspadowym dachem z lukarnami w obu połaciach. Wyodrębniono w niej jedynie wspomniany garaż oraz zwieńczony balkonem wykusz biegnący przez środek tylnej ściany. Do niemal całej tylnej elewacji przylega duży taras. Obiekt nadaje się na średniej wielkości działki.
Dużą, otwierającą się na ogród część dzienną tworzą połączony z jadalnią pokój dzienny i oddzielona od niego kominkiem narożna kuchnia. Przestronne wnętrze powiększone jest z jednej strony o wykusz, a z drugiej o nieodgrodzony hall z centralnymi, otwartymi schodami. Kominek z przewodem obok wydziela wąski korytarz po stronie kuchni - mamy z niego dostęp do spiżarni i drobnej łazienki. Utworzyła się za nim wnęka na regał lub pułki. Po przeciwnej stronie, przy ścianie graniczącej z garażem, zaproponowano bardziej kameralny fragment pokoju dziennego. Parter uzupełniają pomieszczenia zlokalizowane wzdłuż ściany frontowej: nieduży gabinet (można urządzić w nim sypialnię/pokój gościnny), wiatrołap oraz połączone z nim, pomieszczenie gospodarcze (zaopatrzone w piec grzewczy) i oddzielny garaż. Otwarty hall zwęża się nieco w strefie wejściowej - w tym miejscu zaprojektowano wnękę na szafę. Wygodne, otwarte schody zabiegowe z duszą stanowią serce domu, wokół którego zorganizowano centralny hall na poddaszu. Z niego dostępne są wszystkie pomieszczenia strefy nocnej. Dwa średniej wielkości pokoje posiadają własne balkony w lukarnach. Przy ścianie szczytowej znalazła się duża, połączona z pralnią łazienka. Po przeciwnej stronie, nad garażem, zlokalizowany jest największy pokój z prywatną garderobą. Wszystkie te pomieszczenia są świetnie doświetlone dzięki oknom ściennym i dachowym.
Program funkcjonalny Protonu I jest optymalny dla średniej wielkości rodziny. Duża część wspólna połączona z olbrzymim tarasem pozwala bez problemu organizować większe uroczystości i imprezy (zarówno wewnątrz jak i na dworze). Zasugerowanie w obrębie tej przestrzeni różnych obszarów, pozwoli wielu osobom na raz swobodnie z niej korzystać. Wykusz, okna w narożu kuchni i drzwi balkonowe świetnie doświetlają wnętrze. Rozkładowe, obszerne poddasze sprawi, że domownicy będą mogli skryć się w komfortowych, prywatnych azylach. Dużym plusem projektu jest zlokalizowana za łazienką spora pralnia, w której można od razu urządzić suszarnię. Harmonijna, kryta jednolitym dachem forma dobrze zaprezentuje się na każdym osiedlu domów wolnostojących - zarówno wśród miejskiej jak i wiejskiej zabudowy.
Dołącz do społeczności osób, które budują ten dom lub są zainteresowane jego budową. Zadawaj pytania, wymieniaj się informacjami, oglądaj zdjęcia z różnych etapów budowy.
Przejdź na stronę społeczności tego projektu
Zdjęcia użytkowników domu Proton I
Dodał: Magda S.
Dodał: wal125
Dodał: Ania Proton
Dodał: Magda S.
Dodał: grudi
Dodał: superj
Dodał: superj
Dodał: A&R
Dodał: A&R
Dodał: mk7
Buduje mój Extradom
Wymieniaj doświadczenia z innymi inwestorami
oglądaj zdjęcia z budowy
wymieniaj się radami, pomysłami
szukaj inspiracji
Opinie o projekcie domu Proton I
Ten projekt nie ma jeszcze opinii, bądź pierwszy!
Dodaj opinię
Tekst opinii nie powinien zawierać niecenzuralnych treści, dlatego zostanie dodany po weryfikacji. W pierwszej kolejności pojawią się opinie osób, które budują wybrany projekt.
Dziękujemy za Twoją opinię.
Po weryfikacji jej treść pojawi się na stronie projektu.
Wywiady mieszkańców domu Proton I
kasia_robert
Razem z żoną wybraliśmy projekt domu Proton I WRP1066, ponieważ przedstawia on standardowy dom bez żadnych udziwnień. Biorąc pod uwagę ilość pomieszczeń tam przewidzianych, to projekt idealnie pasował do naszej czteroosobowej rodziny. W zasadzie nie mieliśmy większych problemów związanych z budową, chociaż wiadomo, że wszystko (a przynajmniej większość) zależy od wykonawcy. Na szczęście z projektem nie mieliśmy żadnych problemów i już od dwóch lat mieszkamy w nowym domu. Budynek powstał z pustaków typu MAX 25cm i obłożony jest 15cm styropianem, oprócz tego mamy 25cm wełny mineralnej w dachu. Zainwestowaliśmy w wysokiej jakości kondensacyjny piec gazowy oraz mamy także kominek w salonie, który przy “lekkich” zimach prawie sam jest w stanie ogrzać cały dom. Także z kosztów eksploatacyjnych jestem zadowolony. Układ pomieszczeń w projekcie domu Proton I WRP1066 oceniam bardzo dobrze - po czasie jednak wydaje się, że spiżarnia mogłaby być większa. Idealnie odpowiada potrzebom naszej rodziny. Zdecydowaliśmy się jednak podnieść ściankę kolankową o 30 cm, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu. I tak, nasza czwórka ma tam sypialnie. Na dole mamy dodatkowo mały pokój dla gości. Zrobiliśmy także przejście między garażem a kotłownią, aby zwiększyć praktyczność tego rozwiązania. Teraz zamykając samochód i wyjmując zakupy nie trzeba wychodzić na zewnątrz (i marznąć na przykład w zimę). Na górze zlikwidowaliśmy garderobę na koszt większej sypialni. W domu jest bardzo jasno. Wykusz ustawiony na południe pięknie doświetla otwartą przestrzeń na dole. A nawet likwidując wszystkie okna dachowe, pokoje na górze są całkiem widne. Z wyboru projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym i garażem Proton I WRP1066 jestem zadowolony. Na tą chwilę dom odpowiada nam w prawie 100%. Polecam i pozdrawiam.
Mniodek
Wybór projektu domu Proton I WRP1066 był decyzją mojej żony - ja go tylko zaakceptowałem. Jednak już podczas budowy okazało się, że jest to bardzo ciekawy wybór o niezłych rozwiązaniach. Taki budynek pasował też idealnie do naszej siedmioarowej działki oraz do planu zagospodarowania przestrzennego. Na całym parterze (oprócz gabinetu) zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, na górze mamy już grzejniki - chociaż i tak rzadko z nich korzystamy, bo uważamy, że w sypialniach powinno jednak być ciut chłodniej niż w reszcie domu. Świetnym rozwiązaniem projektowym jest centralnie i blisko klatki schodowej umieszczony kominek (ja wybrałem taki z górnej półki) - ciepło błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym domu. Poza tym, mamy piec gazowy i standardową termoizolacje. To wszystko sprawia, że koszty eksploatacji nie są wysokie, co oczywiście cieszy. To mój pierwszy dom, więc może nie mam porównania, ale układ pomieszczeń w Proton I WRP1066 jest dobrze przemyślany i bardzo nam odpowiada. Podoba mi się się zwłaszcza otwarta na salon kuchnia i duży salon. Na dole mamy jeszcze gabinet, który może być także wykorzystany jako pokój dla gości. Ogólnie znajomi, którzy nas odwiedzają chwalą wszystkie rozwiązania i wykończenie. Ustawiony dom mamy salonem od wschodu, dzięki temu całymi dniami słońce pięknie doświetla nasze wnętrze. Na stałe w domu mieszkają cztery osoby i zdecydowanie każdy odnajduje w nim swój kąt. W projekcie domu Proton I WRP1066 wprowadziliśmy naprawdę niewiele zmian. Podnieśliśmy ściankę kolankową, dzięki czemu przestrzeń na poddaszu nabrała jakby mniej klaustrofobicznego nastroju. Wstawiliśmy drzwi między kotłownią a garażem. I dodatkowo przeprojektowaliśmy taras - jest on teraz dłuższy i prostokątny. Wybór projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym i garażem Proton I WRP1066 to była bardzo dobra decyzja. Na razie nic bym w nim nie zmieniał. Sam projekt nie zawiera też błędów, więc przy sprawnej ekipie budowlanej realizacja nie powinna generować problemów i zastojów. Jako ciekawostkę dodam tylko, że sąsiad miał budować dokładnie taki sam dom, ale zreflektował się i zdecydował na zmianę. Pozdrawiam.
pkgrover
Zdecydowaliśmy się na projekt domu Proton I WRP1066, ponieważ spełniał wymagania, na których nam zależało: był to między innymi dwuspadowy dach oraz rozkład pomieszczeń na parterze. Na to zwracaliśmy szczególną uwagę. W trakcie budowy nie mieliśmy żadnych problemów, pojawiły się one dopiero na etapie wykańczania wnętrz. Stolarz, który robił nam schody, okazał się bardzo nierzetelny, jednak jakoś rozwiązaliśmy ten problem. Sam projekt domu Proton I WRP1066 był bardzo przejrzysty i czytelny, żaden z fachowców nam się nie skarżył. Początkowo korzystaliśmy z ogrzewania gazowego i kominka, który rozprowadzał ciepło na pozostałe części domu. Niestety nie byliśmy zadowoleni z tego rozwiązania i w tym roku założyliśmy uniwersalny piec (na węgiel i drewno). To rozwiązanie okazało się najrozsądniejsze i jesteśmy nim zachwyceni. Koszty teraz są nieporównywalnie niższe i inaczej też odczuwa się ciepło. Przy ogrzewaniu gazowym, gdy włączamy piec i mamy ustawioną temperaturę, grzejniki nagrzeją się do tych stopni i piec wyłącza się. Następnie ponownie się uruchomi i cała ta procedura zaczyna się od początku. Myślę, że ogrzewanie gazowe jest bardzo nieekonomiczne. Piec tradycyjny daje większy komfort ciepła, zdecydowanie lepszy. Wprowadziliśmy kilka modyfikacji. Zlikwidowaliśmy okno w garderobie, ponieważ jak wiadomo światło słoneczne źle wpływa na kolor ubrań. Drugą zmianą było dołożenia okna, a właściwie zmiana okna w pokoju nad garażem- zrobiliśmy duże balkonowe, aby docierało więcej światła do wnętrza. Kolejną dość istotną zmianą było zwiększenie o 25cm ścianki kolankowej. Sądzę że to takie minimum, aby pokoje na poddaszu były bardziej ustawne. Przy dołożeniu takiej ilości centymetrów cała bryła nie traci swojego uroku, zależało nam na tym, gdyż wygląd zewnętrzny na wizualizacji bardzo nas urzekł i chcieliśmy, aby taki pozostał. Można by było oczywiście jeszcze ją podnieść o kolejne 25cm, z pewnością byłoby to na korzyść pokoi, jednak budynek zmieniłby swój kształt. Wybierając ten projekt najpierw chciałem zobaczyć go na żywo, udało mi się to. Jednakże Pan, u którego byłem, podniósł ściankę kolankową o 50 cm i dom znacznie się zmienił. Wtedy już wiedziałem, że nie chcę do tego dopuścić. Nasza ostatnia modyfikacja dotyczyła parteru. Obok kuchni znajdowała się niewielka spiżarnia i dość niepraktyczny korytarz (ciemny i ciasny), dlatego my powiększyliśmy ją o tą przestrzeń. Teraz nasza spiżarnia ma dwa metry, żona jest bardziej zadowolona i nie mamy strat miejsca. Przy realizacji projektu warto zwrócić uwagę na okna dachowe w sypialni, gdyż ucieka przez nie bardzo dużo ciepła (można z jednego zrezygnować). Układ pomieszczeń jest dla nas bardzo dobry, jednak dwa pomieszczenia nie do końca spełniają nasze oczekiwania. Dwie sypialnie na poddaszu są bardzo długie, wąskie i mało ustawne. Nie udało nam się nic wymyślić, aby to zmienić. Może ktoś inny wpadnie na pomysł? Po za tym z każdego innego rozwiązania jesteśmy bardzo zadowoleni, a dodając do tego nasze pomysły i modyfikacje dom jest wręcz idealny. Moja rodzina liczy cztery osoby, a mieszka z nami teraz jeszcze kuzyn, więc razem pięć osób. Dom przy tej ilości osób jest bardzo komfortowy, spokojnie jeszcze jedna lub dwie osoby mogłyby mieszkać. Najbardziej jestem zadowolony z kominka i schodów. Kominek dodaje wnętrzu niepowtarzalny i przytulny charakter, a nasze schody wyszły pięknie, mimo początkowych zawirowań z nimi. Część dzienna domu jest dosyć duża, więc imprezy rodzinne i święta nam nie straszne. Już odbywały się u nas większe imprezy, mamy duży stół, przy którym mieści się nawet 30 osób, a przy tym mają swobodę ruchu. Dom jest usytuowany w stronach północ-południe, dzięki temu w pomieszczeniach mamy zawsze jasno. Absolutnie jestem zadowolony z wyboru projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Proton I WRP1066. Polecam i pozdrawiam.
kasia_robert
Razem z żoną wybraliśmy projekt domu Proton I WRP1066, ponieważ przedstawia on standardowy dom bez żadnych udziwnień. Biorąc pod uwagę ilość pomieszczeń tam przewidzianych, to projekt idealnie pasował do naszej czteroosobowej rodziny. W zasadzie nie mieliśmy większych problemów związanych z budową, chociaż wiadomo, że wszystko (a przynajmniej większość) zależy od wykonawcy. Na szczęście z projektem nie mieliśmy żadnych problemów i już od dwóch lat mieszkamy w nowym domu. Budynek powstał z pustaków typu MAX 25cm i obłożony jest 15cm styropianem, oprócz tego mamy 25cm wełny mineralnej w dachu. Zainwestowaliśmy w wysokiej jakości kondensacyjny piec gazowy oraz mamy także kominek w salonie, który przy “lekkich” zimach prawie sam jest w stanie ogrzać cały dom. Także z kosztów eksploatacyjnych jestem zadowolony. Układ pomieszczeń w projekcie domu Proton I WRP1066 oceniam bardzo dobrze - po czasie jednak wydaje się, że spiżarnia mogłaby być większa. Idealnie odpowiada potrzebom naszej rodziny. Zdecydowaliśmy się jednak podnieść ściankę kolankową o 30 cm, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń na poddaszu. I tak, nasza czwórka ma tam sypialnie. Na dole mamy dodatkowo mały pokój dla gości. Zrobiliśmy także przejście między garażem a kotłownią, aby zwiększyć praktyczność tego rozwiązania. Teraz zamykając samochód i wyjmując zakupy nie trzeba wychodzić na zewnątrz (i marznąć na przykład w zimę). Na górze zlikwidowaliśmy garderobę na koszt większej sypialni. W domu jest bardzo jasno. Wykusz ustawiony na południe pięknie doświetla otwartą przestrzeń na dole. A nawet likwidując wszystkie okna dachowe, pokoje na górze są całkiem widne. Z wyboru projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym i garażem Proton I WRP1066 jestem zadowolony. Na tą chwilę dom odpowiada nam w prawie 100%. Polecam i pozdrawiam.
Mniodek
Wybór projektu domu Proton I WRP1066 był decyzją mojej żony - ja go tylko zaakceptowałem. Jednak już podczas budowy okazało się, że jest to bardzo ciekawy wybór o niezłych rozwiązaniach. Taki budynek pasował też idealnie do naszej siedmioarowej działki oraz do planu zagospodarowania przestrzennego. Na całym parterze (oprócz gabinetu) zdecydowaliśmy się na ogrzewanie podłogowe, na górze mamy już grzejniki - chociaż i tak rzadko z nich korzystamy, bo uważamy, że w sypialniach powinno jednak być ciut chłodniej niż w reszcie domu. Świetnym rozwiązaniem projektowym jest centralnie i blisko klatki schodowej umieszczony kominek (ja wybrałem taki z górnej półki) - ciepło błyskawicznie rozprzestrzenia się po całym domu. Poza tym, mamy piec gazowy i standardową termoizolacje. To wszystko sprawia, że koszty eksploatacji nie są wysokie, co oczywiście cieszy. To mój pierwszy dom, więc może nie mam porównania, ale układ pomieszczeń w Proton I WRP1066 jest dobrze przemyślany i bardzo nam odpowiada. Podoba mi się się zwłaszcza otwarta na salon kuchnia i duży salon. Na dole mamy jeszcze gabinet, który może być także wykorzystany jako pokój dla gości. Ogólnie znajomi, którzy nas odwiedzają chwalą wszystkie rozwiązania i wykończenie. Ustawiony dom mamy salonem od wschodu, dzięki temu całymi dniami słońce pięknie doświetla nasze wnętrze. Na stałe w domu mieszkają cztery osoby i zdecydowanie każdy odnajduje w nim swój kąt. W projekcie domu Proton I WRP1066 wprowadziliśmy naprawdę niewiele zmian. Podnieśliśmy ściankę kolankową, dzięki czemu przestrzeń na poddaszu nabrała jakby mniej klaustrofobicznego nastroju. Wstawiliśmy drzwi między kotłownią a garażem. I dodatkowo przeprojektowaliśmy taras - jest on teraz dłuższy i prostokątny. Wybór projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym i garażem Proton I WRP1066 to była bardzo dobra decyzja. Na razie nic bym w nim nie zmieniał. Sam projekt nie zawiera też błędów, więc przy sprawnej ekipie budowlanej realizacja nie powinna generować problemów i zastojów. Jako ciekawostkę dodam tylko, że sąsiad miał budować dokładnie taki sam dom, ale zreflektował się i zdecydował na zmianę. Pozdrawiam.
pkgrover
Zdecydowaliśmy się na projekt domu Proton I WRP1066, ponieważ spełniał wymagania, na których nam zależało: był to między innymi dwuspadowy dach oraz rozkład pomieszczeń na parterze. Na to zwracaliśmy szczególną uwagę. W trakcie budowy nie mieliśmy żadnych problemów, pojawiły się one dopiero na etapie wykańczania wnętrz. Stolarz, który robił nam schody, okazał się bardzo nierzetelny, jednak jakoś rozwiązaliśmy ten problem. Sam projekt domu Proton I WRP1066 był bardzo przejrzysty i czytelny, żaden z fachowców nam się nie skarżył. Początkowo korzystaliśmy z ogrzewania gazowego i kominka, który rozprowadzał ciepło na pozostałe części domu. Niestety nie byliśmy zadowoleni z tego rozwiązania i w tym roku założyliśmy uniwersalny piec (na węgiel i drewno). To rozwiązanie okazało się najrozsądniejsze i jesteśmy nim zachwyceni. Koszty teraz są nieporównywalnie niższe i inaczej też odczuwa się ciepło. Przy ogrzewaniu gazowym, gdy włączamy piec i mamy ustawioną temperaturę, grzejniki nagrzeją się do tych stopni i piec wyłącza się. Następnie ponownie się uruchomi i cała ta procedura zaczyna się od początku. Myślę, że ogrzewanie gazowe jest bardzo nieekonomiczne. Piec tradycyjny daje większy komfort ciepła, zdecydowanie lepszy. Wprowadziliśmy kilka modyfikacji. Zlikwidowaliśmy okno w garderobie, ponieważ jak wiadomo światło słoneczne źle wpływa na kolor ubrań. Drugą zmianą było dołożenia okna, a właściwie zmiana okna w pokoju nad garażem- zrobiliśmy duże balkonowe, aby docierało więcej światła do wnętrza. Kolejną dość istotną zmianą było zwiększenie o 25cm ścianki kolankowej. Sądzę że to takie minimum, aby pokoje na poddaszu były bardziej ustawne. Przy dołożeniu takiej ilości centymetrów cała bryła nie traci swojego uroku, zależało nam na tym, gdyż wygląd zewnętrzny na wizualizacji bardzo nas urzekł i chcieliśmy, aby taki pozostał. Można by było oczywiście jeszcze ją podnieść o kolejne 25cm, z pewnością byłoby to na korzyść pokoi, jednak budynek zmieniłby swój kształt. Wybierając ten projekt najpierw chciałem zobaczyć go na żywo, udało mi się to. Jednakże Pan, u którego byłem, podniósł ściankę kolankową o 50 cm i dom znacznie się zmienił. Wtedy już wiedziałem, że nie chcę do tego dopuścić. Nasza ostatnia modyfikacja dotyczyła parteru. Obok kuchni znajdowała się niewielka spiżarnia i dość niepraktyczny korytarz (ciemny i ciasny), dlatego my powiększyliśmy ją o tą przestrzeń. Teraz nasza spiżarnia ma dwa metry, żona jest bardziej zadowolona i nie mamy strat miejsca. Przy realizacji projektu warto zwrócić uwagę na okna dachowe w sypialni, gdyż ucieka przez nie bardzo dużo ciepła (można z jednego zrezygnować). Układ pomieszczeń jest dla nas bardzo dobry, jednak dwa pomieszczenia nie do końca spełniają nasze oczekiwania. Dwie sypialnie na poddaszu są bardzo długie, wąskie i mało ustawne. Nie udało nam się nic wymyślić, aby to zmienić. Może ktoś inny wpadnie na pomysł? Po za tym z każdego innego rozwiązania jesteśmy bardzo zadowoleni, a dodając do tego nasze pomysły i modyfikacje dom jest wręcz idealny. Moja rodzina liczy cztery osoby, a mieszka z nami teraz jeszcze kuzyn, więc razem pięć osób. Dom przy tej ilości osób jest bardzo komfortowy, spokojnie jeszcze jedna lub dwie osoby mogłyby mieszkać. Najbardziej jestem zadowolony z kominka i schodów. Kominek dodaje wnętrzu niepowtarzalny i przytulny charakter, a nasze schody wyszły pięknie, mimo początkowych zawirowań z nimi. Część dzienna domu jest dosyć duża, więc imprezy rodzinne i święta nam nie straszne. Już odbywały się u nas większe imprezy, mamy duży stół, przy którym mieści się nawet 30 osób, a przy tym mają swobodę ruchu. Dom jest usytuowany w stronach północ-południe, dzięki temu w pomieszczeniach mamy zawsze jasno. Absolutnie jestem zadowolony z wyboru projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Proton I WRP1066. Polecam i pozdrawiam.
Prezentacja projektów specjalnie dla Ciebie
Potrzebujesz rekomendacji specjalnie dla Ciebie? Zamów prezentację z portfolio projektów, dopasowanych do Twoich potrzeb
Zamów bezpłatnie
Ups, wystąpił problem
Wystąpił nieoczekiwany problem. Spróbuj ponownie.
ODKRYJ NOWE
Konto Extradom
Zapisuj ulubione projekty na każdym urządzeniu
Oglądaj zdjęcia i wymieniaj się doświadczeniami ze społecznością
Korzystaj z bezpłatnych narzędzi: Kreator 3D, Mapa budowy, Analiza działki