Projekt domu Gracja Mała WRP1450

Cena projektu: 2 772 zł

Masz pytania? Zadzwoń
71 715 20 60

pn-pt 8-22, sb-nd 10-18

Zamów rozmowę
Pow. użytkowa
127,2 m²
Min. szer. działki
21,42 m
Wysokość budynku
8,6 m
Pow. zabudowy
127,4 m²
Kubatura
485,5 m³
Kąt nach. dachu
40°
Pow. dachu
222,4 m²
Liczba pokoi
4 (3 + 1 na parterze)
Stan. garażowe
1

Opis projektu

Gracja Mała jest średniej wielkości parterowym domem, powiększonym o użytkowe poddasze i ustawionym w linii budynku garażem z jednym stanowiskiem parkingowym. Jego ściana szczytowa przystosowana jest do połączenia w zabudowie bliźniaczej. Brak piwnicy rekompensuje duży, zlokalizowany nad garażem strych. Tradycyjna forma z dachem dwuspadowym wzbogacona jest o liczne zdobienia. Na uwagę zasługuje podział bryły na główną (mieszkalną) i krytą osobnym dachem mniejszą część gospodarczą. Przed strefą wejściową i od strony ogrodu zaprojektowano duże, ozdobne podesty. Niewielka powierzchnia umożliwia posadowienie budynku na średniej wielkości działce. Jednocześnie dzięki funkcjonalnemu rozmieszczeniu pomieszczeń na dwóch kondygnacjach, dom zamieszkiwać może nawet pięcioosobowa rodzina. Strefa nocna zlokalizowana jest na poddaszu, natomiast wszystkie pomieszczenia techniczne i wspólnego użytkowania zajmują parter. Pokój dzienny i jadalnia tworzą jedną przestrzeń z kuchnią i hallem, które optycznie oddziela zlokalizowany w centrum, wolnostojący kominek. Dzięki przeszklonemu wykuszowi i prowadzącym na obszerny taras drzwiom wnętrze jest dobrze doświetlone. Duża, jasna i otwarta kuchnia posiada spiżarnię i połączona jest bezpośrednio z hallem. Przestrzeń wspólna zajmuje niemal połowę parteru i łączy się bezpośrednio z klatką schodową oraz wygodnym pokojem gościnnym (można urządzić w nim także dodatkową sypialnię lub gabinet). W pobliżu wiatrołapu zlokalizowano niewielką toaletę i przechodnie pomieszczenie gospodarcze, przez które wchodzi się do garażu. Wygodna część nocna składa się z trzech ustawnych pokojów i dużej, wspólnej łazienki. Wszystkie sypialnie wyposażone są we własne balkony, przy czym okna każdej z nich zwrócone są w inną stronę świata. Duży strych oddzielono od pozostałych obszarów, lokalizując go na półpiętrze. Wyraźny podział na strefy zapewnia mieszkańcom Gracji poczucie komfortu. Otwarta część wspólna oddzielona jest optycznie kominkiem, dzięki czemu podział funkcji staje się jeszcze bardziej czytelny. Równie korzystne okazuje się odsunięcie największych pomieszczeń technicznych (garażu i strychu) do odrębnej części domu. Stosunkowo niewielkie gabaryty Gracji umożliwiają ulokowanie jej na średnich rozmiarów działce. Duży atut stanowi przystosowanie do zbliźniaczenia jej z drugim budynkiem. Dzięki temu dom można będzie postawić zarówno wśród obiektów wolnostojących, jak i wpisać w bardziej intensywną zabudowę.

Rysunki szczegółowe Sprawdź dokładne wymiary w projekcie
Koszty budowy Sprawdź przybliżone koszty budowy

Rzut kondygnacji projektu Gracja Mała - Rzut parteru

1 wiatrołap
4,2 m²
2 hall
3,6 m²
3 wc
2 m²
4 spiżarnia
1,5 m²
5 kuchnia
8,9 m²
6 pokój dzienny + jadalnia
32,9 m²
7 pokój
11,7 m²
8 pom. gospodarcze
4,3 m²
9 garaż jednostan.
20,3 m²
razem
89,4 m²

Rzut kondygnacji projektu Gracja Mała - Rzut poddasza

1 hall
6,5 m²
2 łazienka
5,3 m²
3 pokój
15,5 m²
4 pokój
13,3 m²
5 pokój
17,5 m²
6 strych
13,8 m²
razem
71,9 m²

Chcesz wprowadzić zmiany w tym projekcie?

Dowiedz się, jakie zmiany są możliwe na etapie adaptacji.

Bezpłatne dodatki do projektu

Wnętrza 3D w iDesigner Wnętrza do tego projektu nie są dostępne od ręki

Usytuowanie domu na działce

Usytuowanie projektu Gracja Mała na działce

Przekrój pionowy

Przekrój pionowy projektu Gracja Mała
Analiza działkiSprawdź czy możesz wybudować ten projekt na swojej działce

Koszt budowy domu

stan zerowy

stan surowy otwarty

stan surowy zamknięty

Wycena opracowana przez autora projektu:

215 000 zł - orientacyjny koszt budowy domu do stanu surowego zamkniętego bez instalacji.

Wycena stanowi wartość przybliżoną. W zależności od wykorzystanych materiałów oraz kosztów robót budowlanych może się ona różnić od rzeczywistych wydatków. Ostateczny koszt budowy domu zależy także od lokalizacji (w tym warunków lokalnych), czasu trwania budowy oraz ewentualnych zmian wprowadzonych na etapie adaptacji projektu.

Mapa budowy Sprawdź gdzie w Polsce budowany jest ten projekt

Technologia budowy domu

Ściany zewnętrzne warstwowe z bloczków wapienno-piaskowych, posadowione na betonowych fundamentach. Ściany wewnętrzne z bloczków wapienno-piaskowych. Strop gęstożebrowy oraz żelbetowy monolityczny. Elewacje pokryte tynkiem strukturalnym w systemie ociepleń Termo Organika. Pokrycie dachu - dachówka cementowa lub ceramiczna.

Rekomendowani producenci

Elewacje

Autor: Dobre Domy Flak & Abramowicz

Opinie mieszkańców domu Gracja Mała

Zdjęcie profilowe MarzenkaJarek
MarzenkaJarek
Projekt domu Gracja Mała WRP1450 przede wszystkim bardzo spodobał się nam pod względem wizualnym. Ozdobne filary zarówno z przodu jak i tyłu budynku nadają bryle wyjątkowego charakteru, a taras o ciekawej formie szczególnie przypadł nam do gustu. Zdecydowaliśmy się na realizację tego projektu również dlatego, iż od początku zależało nam na domu o właśnie takim metrażu.

Nasza budowa przebiegła dosyć szybko, gdyż postawienie oraz całościowe wykończenie budynku zajęło nam zaledwie 1,5 roku. W trakcie inwestycji nie obyło się jednak bez pewnych trudności. Fachowcy zauważyli, iż architekt nie uwzględnił w salonie słupa podtrzymującego. Łączna powierzchnia części wypoczynkowej i pokoju na parterze jest bardzo duża, więc brak podparcia w tym miejscu byłby dosyć ryzykowny, biorąc pod uwagę, iż strop wylany jest betonem. Z tego względu wykonawcy postanowili zastosować podciąg biegnący od salonu do klatki chodowej. Pewną trudność sprawiło nam również znalezienie odpowiedniej bramy garażowej, gdyż strop nad garażem znajduje się na niestandardowej wysokości. Finalnie udało nam się znaleźć firmę, która zajmuje się produkcją specjalnych bram z tylnym naciągiem, aczkolwiek jej cena była dosyć wysoka.

Budynek został wymurowany z ceramicznych pustaków marki Leier, zaś dach pokryłem blachodachówką. Postanowiłem nie oszczędzać na dobrej izolacji i do ocieplenie bryły użyłem 15 cm warstwy grafitowego styropianu cechującego się najlepszymi parametrami w kwestii przenikalności cieplnej. Uważam, iż obliczony przez architekta kosztorys został poprawnie oszacowany i można się nim sugerować. Przy użyciu zastosowanych przez nas materiałów bez problemu można zmieścić się w podanej kwocie.

Projekt Gracja Mała WRP1450 przewiduje ogrzewanie gazowe, jednak my zdecydowaliśmy się zamontowanie kotła na ekogroszek. Na szczęście, mimo niewielkich rozmiarów kotłowni udało nam się zrealizować nasz plan. Nabyliśmy piec zrobiony na zamówienie, a bojler na wodę i pompki przeniosłem do garażu. Zastosowana warstwa izolacyjna bardzo dobrze się sprawdza - w przeciągu półrocznego sezonu grzewczego zużywamy opał nabyty za kwotę 3 tysięcy.

Do oryginalnej wersji projektu wprowadziliśmy jedynie kosmetyczne zmiany. Drzwi prowadzące do spiżarni, które pierwotnie znajdowały się od strony kuchni, wstawiliśmy od strony hallu (obok drzwi do małej łazienki). Dzięki temu zyskaliśmy więcej miejsca na wstawienie szafek w kuchni, która obecnie jest w całości zabudowana. Oprócz tego, strych na półpiętrze zaaranżowaliśmy na sypialnię. Na ścianie szczytowej przy tym pokoju wykonaliśmy również nieduży balkon. Inne modyfikacje nie były nam potrzebne, aczkolwiek na chwilę obecną pomyślelibyśmy o wydłużeniu i poszerzeniu garażu.

Jesteśmy zadowoleni z wyboru projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Gracja Mała WRP1450. Nasz dom jest funkcjonalny i komfortowy w codziennym użytkowaniu, a oryginalny taras w szczególności nas satysfakcjonuje. Trzeba przyznać, że jego wykonanie nie należało do łatwych, ale było warto, gdyż ten element wyjątkowo dobrze się prezentuje. Pozdrawiam.
Zdjęcie profilowe bekpaif
bekpaif
Projekt domu Gracja Mała WRP1450 od razu przykuł naszą uwagę ze względu na zgrabną bryłę i atrakcyjny wygląd budynku. Prowadzę firmę budowlaną, więc miałem do czynienia z wieloma różnymi inwestycjami. Dzięki nabytemu doświadczeniu potrafię rozpoznać funkcjonalny układ pomieszczeń, a ten zaproponowany w projekcie Gracja Mała WRP1450 został świetnie przemyślany i przewiduje sporo praktycznych rozwiązań. Od początku wiedzieliśmy, że nie będziemy musieli wprowadzać do niego żadnych ulepszeń i obecnie z pełnym przekonaniem stwierdzam, że była to naprawdę dobra decyzja.

Jako osoba, która na co dzień zajmuje się budową domów, mogę szczerze pochwalić poprawność dokumentacji technicznej. Z racji tego, iż jestem zwolennikiem solidnych żelbetowych rozwiązań, postanowiłem jednak nieco zmodyfikować podpory więźby. Zamiast drewnianych belek stolcowych i słupów podtrzymujących zrobiłem filary ze zbrojonego pustaka szalunkowego, które następnie zalałem betonem. Takie elementy są bardziej wytrzymałe w stosunku do nawet bardzo grubych belek drewnianych, dlatego szczerze polecam to innym Inwestorom.

Cała realizacja przebiegła sprawnie i zgodnie z planem. Budowę rozpocząłem we wrześniu 2014 r. a już w grudniu 2016 r. wprowadziliśmy się do nowego, wykończonego domu. Uważam, że to naprawdę świetny czas biorąc pod uwagę, iż właściwie wszystkie prace wykonałem samodzielnie i nie korzystałem przy tym z kredytu. Z racji tego, iż mieszkamy na terenach górskich gdzie grunt jest dosyć wymagający, postanowiłem podnieść budynek na fundamentach o 150 cm. Zamiast zalecanych w projekcie bloczków z betonu komórkowego, do wymurowania ścian użyłem ceramicznych pustaków Porotherm. Strop na całej powierzchni wykonałem w żelbetowej monolitycznej konstrukcji, a dach pokryłem dachówką ceramiczną. Trudno odnieść mi się do poprawności kosztorysu, ponieważ budując własnymi siłami sporo zaoszczędziłem na robociźnie. Mimo iż podniesienie fundamentów wiązało się z dosyć dużą kwotą, koszty naszej inwestycji były o wiele niższe niż sugerowane.

Projekt domu Gracja Mała WRP1450 przewiduje kotłownię przystosowaną do ogrzewania gazowego, aczkolwiek udało mi się zamontować w niej piec Sas Slim na ekogroszek oraz 300 l zbiornik wody. Jest to całkowicie wykonalne, jednak w tym przypadku musieliśmy dokonać pewnych modyfikacji w kwestii sposobu odprowadzania spalin. Jeśli komuś zależy na większej kotłowni można pomyśleć nad wydłużeniem garażu od tylnej strony i zrobienie jej w tylnej części. Oryginalny uskok w bryle bardzo mi się jednak spodobał, dlatego uznałem że nie będę tego zmieniać. Obecnie myślę więc, że lepszym pomysłem byłoby poszerzenie garażu o 0,6 m i powiększenie kotłowni kosztem części jego powierzchni - wtedy bryła zachowa z tyłu ozdobną wnękę.

Układ pomieszczeń przewidziany w projekcie domu Gracja Mała WRP1450 od początku bardzo mi się spodobał, dlatego uznałem że wykonam go w całości zgodnie z oryginalną wersją. Postanowiłem jedynie podnieść ściankę kolankową o wysokość jednego pustaka. Budynek nie stracił na uroku, a poddasze stało się przestronniejsze, więc uważam że warto rozważyć takie rozwiązanie. Wyższa ścianka kolankowa spowodowała lekką zmianę kąta nachylenia dachu, co sprawiło iż podniosła się powierzchnia strychowa. Ostatnia kondygnacja w najwyższym miejscu ma aż 2 metry, więc swobodnie możemy po niej chodzić, a nawet w przyszłości zrobić tam dodatkowy pokój.

Wybór projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Gracja Mała WRP1450 okazał się dla nas strzałem w dziesiątkę. Architekt doskonale przemyślał uwzględnione w nim rozwiązania i tym samym nasz nowy dom jest niezwykle funkcjonalny. Pomieszczenia mają odpowiednie wymiary, zaś komunikacja między nimi jest bardzo wygodna. Wszystko znajduje się „pod ręką”, a schody są naprawdę komfortowe w użytkowaniu zarówno dla mojej żony, która aktualnie jest w ciąży, jak i naszego małego dziecka. Metraż domu jest nieduży co sprawia, iż przy pomocy pieca o mocy 14kW ogrzewamy go niewielkim kosztem. Jednocześnie powierzchnia jest w zupełności wystarczająca dla 4-osobowej rodziny, którą niedługo się staniemy. Ciekawym pomysłem było praktyczne wykorzystanie strychu nad garażem, gdyż przeznaczyłem go na zrobienie garderoby oraz pralni. Oprócz funkcjonalnego wnętrza, budynek doskonale prezentuje się z zewnątrz. Ozdobny wykusz dodaje mu sporo uroku, a cały dom wszystkim bardzo się podoba. Nasi znajomi oraz współpracujący z nami hydraulik byli pod takim wrażeniem projektu domu Gracja Mała WRP1450, że również zdecydowali się na jego realizację. Pozdrawiam.
Zdjęcie profilowe Gracja645
Gracja645
Spośród wielu oglądanych przez nas propozycji finalnie zdecydowaliśmy się na realizację projektu domu parterowego z poddaszem użytkowym Gracja Mała WRP1450. Ukazany na rysunku budynek wyjątkowo spodobał się nam pod względem wizualnym, a układ pomieszczeń uwzględniał rozwiązania, na których nam zależało. W kwestii wnętrza największy wpływ na naszą decyzję miało to, iż na dolnej kondygnacji oprócz salonu został przewidziany jeszcze jeden dodatkowy pokój.

Nasza budowa odbyła się sprawnie, a dokumentacja pod względem rozwiązań typowo konstrukcyjnych została dobrze opracowana. Współpracujący z nami wykonawcy postanowili jednak podeprzeć dodatkowo strop znajdujący się nad sporym salonem, gdyż oryginalny projekt nie przewidywał w tym miejscu słupa podtrzymującego. Oprócz tego na etapie adaptacji warto zwrócić uwagę, iż rysunki projektowe nie uwzględniają wentylacji, więc taką instalację trzeba doprojektować we własnym zakresie.

Zdajemy sobie sprawę, iż dom stawia się na lata, dlatego postanowiliśmy nie oszczędzać na budowie, a dodatkowo zdecydowaliśmy się na wykonanie podpiwniczenia. Do zrealizowania całej inwestycji zatrudniliśmy profesjonalną firmę, która kompleksowo zajęła wszystkimi etapami. Budynek został wymurowany z bloczków Ytong. Jest to materiał właściwie z najwyższej półki, jednak uznaliśmy że większy budżet włożony w budowę przełoży się w późniejszym czasie na niższe koszty eksploatacji domu. Strop wykonaliśmy systemem Teriva, a dach pokryliśmy gatunkową dachówką ceramiczną. Przy użyciu powyższych materiałów, doprojektowaniu piwnicy i współpracy z doświadczonymi fachowcami koszty naszej inwestycji były znacznie wyższe niż oszacowane. Co prawda, budując systemem gospodarczym przy użyciu tańszych produktów można obniżyć tą kwotę, aczkolwiek myślę, że lepiej postawić na wysoką jakość.

Projekt domu Gracja Mała WRP1450 nie przewidywał piwnicy, aczkolwiek my postanowiliśmy ją wykonać. Aby można było do niej zejść, musieliśmy nieco zmodyfikować konstrukcję schodów i tym samym nieco poszerzyć je kosztem znajdującego się obok pokoju. Oprócz tego zrobiliśmy przejście do piwnicy bezpośrednio z zewnątrz. Na tej kondygnacji wygospodarowaliśmy kotłownię, zaś jej oryginalną powierzchnię przyłączyliśmy do wiatrołapu, który teraz jest naprawdę przestronny. Z kolei w garażu wstawiliśmy dwa okna i przeznaczyliśmy go na zrobienie dodatkowego pokoju z łazienką.

Rozmieszczenie wnętrza zaproponowane w projekcie Gracja Mała WRP1450 jest wygodne i na chwilę obecną nie widzę w nowym domu nic, co wymagałoby zmian w kwestii układu ścianek działowych. Teraz ewentualnie zastanowiłabym się nad przesunięciem kominka, tak aby znajdował się przy ścianie. Jeśli przyszłym Inwestorom nie zależy na garażu w bryle domu, szczerze polecam zastosowane przez nas rozwiązanie. Pokój z łazienką w tej lokalizacji można wykorzystać na wiele sposobów. Może być to sypialnia gościnna, gabinet lub pomieszczenie do usług handlowych, jeśli ktoś prowadzi własną działalność, a także niezależny pokój typu „senioratka” w przypadku rodziny wielopokoleniowej. Pozdrawiam.

Recenzje projektu Gracja Mała

  – 0 głosów

Projekt domu Gracja Mała należy do kategorii

Pozostałe wersje projektu Gracja Mała

Projekt domu Gracja II

Gracja II

134,4 m²

Projekt domu Gracja Mała II

Gracja Mała II

127,2 m²

Projekt domu Gracja

Gracja

134,4 m²

Projekt domu Gracja III

Gracja III

134,5 m²

Projekt domu Gracja Mała III

Gracja Mała III

127,4 m²

Projekty podobne do Gracja Mała WRP1450

Projekt domu Ajaks Bis -200 3D iDesigner

Ajaks Bis

127,26 m²

Projekt domu Lisandra Mała -200 3D iDesigner

Lisandra Mała

115,12 m²

Projekt domu Tamarillo 6 -300 3D iDesigner

Tamarillo 6

125 m²

Projekt domu Jaskółka 2 z garażem -500 3D iDesigner

Projekt domu Jaskółka 4 z garażem -500 3D iDesigner

Projekt domu Karmelita Mała -200 3D iDesigner

Karmelita Mała

135,97 m²

Bądź na bieżąco z extra promocjami!

Zostaw nam swój adres e-mail, będziemy Ci wysyłać najlepsze okazje

Podstawowe informacje o przetwarzaniu Twoich danych osobowych