Superdekarz

1

Zdjęcie użytkownika

115
25
8

Superdekarz

 • ul. Wschodnia 26
 • 45-449 Opole
 • 775412000

Udostępnij

76

Osoby i firmy

SUPERDEKARZ.pl to portal edukacyjny dla wszystkich, którzy budują lub wybudowali własny dom. Redakcja portalu wzięła sobie za cel dach - jeden z najbardziej spektakularnych, ale również kosztownych i strategicznych elementów domu. Jak dobierać produkty, wykonawców i jak dbać o dach? Patronem jest marka BRAAS. Ideą portalu superdekarz jest pomoc inwestorom w podejmowaniu lepszych decyzji odnośnie budowy dachu i wyboru wykonawcy, a także stworzenie społeczności dekarzy, którym zależy na podnoszeniu jakości i standardów pracy - uczestników programu branżowego "SuperDEKARZ".

Ostatnia aktywność

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia użytkownikowi Superdekarz Zaloguj się lub Zarejestruj

(Superdekarz)

20 listopada 2018

Poradnik Superdekarza: Zalety blachodachówki panelowej

 

Mimo ogromnej popularności tradycyjnych dachówek ceramicznych i betonowych, blachodachówka jako lżejszy materiał na pokrycie dachu ma niesłabnące grono nabywców. Wprowadzanie do produkcji blachodachówek nowych rozwiązań technologicznych, kształtów i kolorów sprawia, że materiał ten jest coraz wygodniejszy w montażu, a w wielu przypadkach posiada wysokie właściwości estetyczne. Jeśli twój plan budowlany zakłada położenie blachodachówki i zastanawiasz się nad wyborem tradycyjna - „na wymiar” czy nowoczesna - „panelowa”, poznaj podstawowe korzyści rozwiązań panelowych, na które uwagę zwracają wykonawcy dachów zrzeszeni w programie SUPERDEKARZ!

 

Małe - wygodne 

Wygoda związana z blachodachówką panelową dotyczy przede wszystkim wielkości. Blachodachówki panelowe są mniejsze lub nawet znacznie mniejsze od tych „wielkoformatowych”.  

 • Wielkość i wygodę blachodachówki panelowej dostrzega się już na etapie jej transportu i przenoszenia. Blachodachówkę panelową można przewieźć nawet autem osobowym: 1 paleta zawiera 100 m kwadratowych dachu i waży niecałą tonę. Dla porównania, produkt wielkoformatowy wymaga specjalnego transportu dostosowanego do dużych gabarytów.
 • Wielkoformatowa blachodachówka narażona jest na zgięcia, wygięcia i złamania, które nadwyrężają strukturę blachy lub co najmniej warstw lakierniczych. Każde z tych uszkodzeń może być widoczne na dachu jako pewna nieregularność czy inny światłocień.
 • Panel jest wygodny do przeniesienia i lekki: jedna osoba może wziąć pod pachę kilka sztuk paneli (czyli 3-4 metry kwadratowe, przy wadze ok. 3 kg / panel). Tymczasem jeden arkusz blachodachówki wielkoformatowej, tradycyjnej musi nieść co najmniej dwóch ludzi, a w przypadku najdłuższych arkuszy (6 - 8 metrów) potrzeba więcej osób (nawet 4 do 6), aby arkusz nie uległ połamaniu. 
 • Kolejna wygoda związana jest z montażem. Operowanie na dachu arkuszem mającym np. 0,5 - 1 m kwadratowego jest dużo prostsze i łatwiejsze niż wielkim gabarytem 6 czy 8 m kwadratowych. 
 • Mały format jest również bezpieczniejszy dla dekarza w obliczu podmuchów wiatru oraz dla samego produktu, który im większy, tym bardziej narażony jest na zarysowania i uszkodzenia. 

 

Podobieństwo blachodachówki wielkoformatowej i modułowej opiera się na wykonaniu ze stali. Ta zaś ma dość znaczną rozszerzalność termiczną. Blachodachówki modułowe będą na całym dachu kompensować rozszerzalność - każda rozszerzy się w upale i skurczy w chłodzie tylko nieznacznie (bo ma mały rozmiar). Tymczasem te wielkoformatowe rozszerzają się i kurczą „w całości”, a więc w pokryciu pojawiają się spore naprężenia, przed którymi nie uchroni skręcanie wkrętami farmerskimi co 35 cm.

 

Marka Braas, znana z wysokiej jakości dachówek ceramicznych i betonowych, wprowadziła w maju tego roku do swojej oferty nowość – blachodachówki panelowe, w Europie dobrze znane z asortymentu firmy Icopal. Są wśród nich model Quadro (płaski profil), model Decra Stratos, Decra Classic oraz Decra Elegance. Wraz z blachodachówkami panelowymi w ofercie pojawił się również szeroki wybór akcesoriów i elementów montażowych dostosowanych specjalnie do tego typu pokrycia. Blachodachówki Decra® i Quadro objęte są 30-letnią Gwarancją Jakości Monier Braas.

0

  0   ·  20 listopada 2018

Więcej informacji na stronie >> http://www.superdekarz.pl/ 

(Superdekarz)

 

0

(Superdekarz)

QUADRO Innowacja i nowoczesność na dachu

2

i podoba się to.

(Superdekarz)

4 października 2018

Technologie na dachu. Funkcjonalność i estetyka w tandemie!

 

 

Budownictwo jest jedną z tych dziedzin naszej rzeczywistości, w których nieustannie poszukuje się nowych funkcji produktów oraz wzbogaca się je o cechy, których oczekuje współczesny użytkownik budynków. Widać to szczególnie w przypadku designerskich hoteli czy budynków użyteczności publicznej, które zazwyczaj są doskonałym nośnikiem promocji produktów czy rozwiązań architektoniczno-budowlanych. Nowe rozwiązania proponowane dla sektora budownictwa mieszkaniowego szybko adoptowane są przez wykonawców i inwestorów, którzy zwracają uwagę na trwałość dachu, walory energooszczędne i estetyczne.

Jednym z czołowych producentów dachówek ceramicznych i betonowych w Polsce, który regularnie wprowadza na rynek nowe technologie, jest marka Braas. Zanim dachówki trafią do sprzedaży, poddawane są ścisłej kontroli jakości oraz testom na wytrzymałość. Ta pewność co do jakości produktów w połączeniu z systemem szkoleń dla wykonawców zrzeszonych w programie SUPERDEKARZ zaowocowała wieloletnimi gwarancjami producenta na poszczególne produkty. Przyjrzyjmy się flagowym innowacjom wprowadzonym przez tego producenta.

 

Gwarancja Systemowa Braas – bo liczy się całość!

Marka Braas ma bardzo kompleksowe podejście do dachu – to nie zbiór różnych elementów, lecz całość, która działa prawidłowo, jeśli wszystkie elementy pochodzą z jednej rodziny (idealne dopasowanie dachówek i akcesoriów), zostały położone przez odpowiednio przeszkolonego wykonawcę (Certyfikowany Dekarz Braas) i są przez niego serwisowane (odpowiedzialność za konstrukcję i wykończenie dachu). Od 2017 roku Braas jako pierwszy w Polsce wprowadził usługę – wieloletnią Gwarancję Systemową Braas na cały system dachowy, a nie tylko wybrane produkty. W przypadku usterki wynikającej z wady jednego produktu, który wchodzi w skład systemu, producent nie tylko wymieni uszkodzony produkt, ale również zwróci koszt jego ponownego montażu powierzając to zadanie również Certyfikowanemu Dekarzowi Braas

 

Technologia CISAR – większa wytrzymałość i połysk betonu

Cisar jest najnowocześniejszą na świecie technologią produkcji dachówek betonowych, wprowadzoną przez markę BRAAS. Technologia ta polega na zastosowaniu trzech warstw: nośnej (barwionej w masie o wysokiej wytrzymałości), wygładzającej (nasycona kolorem trwała warstwa drobnoziarnista) i warstwy uszlachetniającej (dwukrotnie nakładana powłoka akrylowa). Te trzy warstwy zapewniają wytrzymałość, gładkość powierzchni oraz wyjątkową estetykę dachówki. - To właśnie CISAR sprawia, że nasze wyobrażenie o „chropowatości” czy „matowości” dachówek betonowych przestaje mieć rację bytu. CISAR wygładza powierzchnię betonu i dodaje jej lekkiego połysku – mówi Rafał Szczepański, SUPERDEKARZ 2017, który kładzie najwięcej dachów w technologii CISAR od chwili jej wprowadzenia na rynek. (Aktualnie w technologii CISAR dostępne są dachówki betonowe Teviva, Romańska, Bałtycka i Celtycka. W tym roku model Teviva Cisar został wzbogacony o 2 modne kolory – ciemnoszary i szary kryształ.)

 

Technologia LUMINO – siła koloru i połysk

To kolejna technologia w produkcji dachówek betonowych, opracowana przez markę BRAAS na bazie komponentów polimerowo-akrylowych. Jakie są jej największe zalety? LUMINO nadaje dachówkom lekki połysk, czyni ich kolor bardziej intensywnym i trwałym oraz zwiększa odporność na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu dachówki zachowują doskonały wygląd na długie lata. (Aktualnie w technologii LUMINO dostępne są dachówki betonowe Celtycka i Romańska.)

 

Fotowoltaika – naturalna energia i estetyka

Wysoka jakość i wydajność cechuje również nowoczesne moduły fotowoltaiczne Braas: nie tylko produkują one energię elektryczną w przyjazny dla środowiska naturalnego sposób, ale również są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie. Rozwiązanie Braas PV Premium, produkt zaprojektowany dla najbardziej wymagających klientów, to panel zastępujący kilka dachówek i dający nowe, nieograniczone możliwości aranżacji. Jest doskonale dopasowany i zintegrowany z wieloma różnymi modelami dachówek Braas (m.in. Tegalit, Grecka, Bałtycka czy Turmalin). System ten jak każdy w ofercie Braas przechodzi restrykcyjne testy dotyczące pełnego bezpieczeństwa użytkowania w zakresie warunków atmosferycznych w specjalnie do tego celu przygotowanym laboratorium wykorzystującym tunel aerodynamiczny.

 

 

Technologia PROTEGON - chłodniej w upały

BRAAS opracował również technologię chroniącą dach przed promieniowaniem podczerwonym. Jakie to ma znaczenie?

Zastosowanie w produkcji tlenku tytanu (tym, który stosuje się w kremach z filtrem UV) powoduje mniejsze nagrzewanie się dachówek dzięki odbijaniu części promieniowania słońca. W upalne dni temperatura na spodzie dachówki jest nawet o 10 stopni mniejsza niż w przypadku innych dachówek. Naturalnie przekłada się to na komfort mieszkańców z uwagi na mniejsze nagrzewanie się całego dachu. (Aktualnie w tej technologii dostępna jest dachówka płaska Tegalit.)

 

Membrany dachowe DIVOROLL – trwałość i szybkość montażu

Podczas budowy dachu często dochodzi do różnego typu uszkodzeń materiału: przez ostre krawędzie dachówek, rozerwanie na gwoździu, uderzenie młotkiem lub innym narzędziem. Oznacza to, że im mocniejszy i bardziej wytrzymały produkt, tym mniejsze ryzyko rozerwania.

Większość producentów oferuje dwu lub trzywarstwowe membrany. Monier Braas, oprócz membran trzywarstwowych, proponuje klientom szeroki wybór wysokoparoprzepuszczalnych membran z czterema warstwami, a tę warstwę dodatkową stanowi zbrojenie z siatki polipropylenowej wpływającej znacząco na poprawę parametrów wytrzymałościowych.

Divoroll posiada również system pasów klejących na krawędziach membran, co zapewnia doskonałą hydroizolacyjność i wiatroszczelność oraz umożliwia łatwy i szybki montaż w miejscu łączenia membran.

 

Wakaflex 2 – szczelne i estetyczne obróbki dachowe

System Wakaflex 2 to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych obróbek z blachy. Służy do szczelnej i estetycznej obróbki kominów, ścian lukarn i innych elementów przechodzących przez połać dachu. Nowoczesność taśmy Wakaflex polega między innymi na tym, że jest odporna na promieniowanie UV oraz zmiany temperatur, na odkształcenia i zabrudzenia, jest rozciągliwa wzdłuż i wszerz i pozwala się formować (bardzo dobre dopasowanie do profilowanych dachówek) zachowując nadany jej kształt. Dodatkowo łatwo zespaja się z gładkim podłożem dzięki umieszczonym po bokach paskom najwyższej jakości kleju butylowego. Braas daje na taśmę Wakaflex aż 20 lat gwarancji. Nic dziwnego, że Wakaflex stał się ulubionym produktem profesjonalistów!

 

Nieustanne poszukiwanie rozwiązań, które ułatwiają pracę wykonawcom, wpływają na redukcję negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz przedłużają żywotność i funkcjonalność produktów, to cecha producentów dbających o własną markę długodystansowo. Zaufanie wykonawców do produktów marki Braas zaowocowało przyznaniem jej kolejny rok z rzędu tytułu Złotej Budowlanej Marki Roku 2018 w kategorii „Pokrycia Dachowe Ciężkie”. Rozglądając się za produktami do budowy domu warto zwrócić uwagę właśnie na innowacyjność producenta, a wybierając jego produkty – znaleźć wykonawcę, który doskonale zna jego materiały i z wirtuozerią ułoży dach na twoim wymarzonym domu.

0

  0   ·  4 października 2018

Najlepszych dekarzy w swoim regionie, Superdekarzy i Certyfikowanych dekarzy Braas, a także porad związanych z budową dachu szukaj na stronie SUPERDEKARZ.PL 

(Superdekarz)

25 września 2018

Blachodachówka DECRA - nieprzeciętna odporność niezależnie od pogody

 

Każdy dach powinien być przygotowany na działanie szeregu nieprzyjaznych czynników, wśród których najistotniejszymi są ekstremalne warunki pogodowe. Z myślą o inwestorach budujących się na wymagających terenach górzystych, firma Braas stworzyła wyjątkową linię blachodachówek Decra, która sprosta wymaganiom i potrzebom nawet najbardziej wymagających klientów.

 

Podstawowe wyróżniki blachodachówek Decra:

 • odporność na ekstremalne warunki pogodowe (w tym huraganowe wiatry)
 • wyjątkowe właściwości wygłuszające – tłumienie dudnienia deszczu,
 • najwyższa trwałość, bez potrzeby konserwacji,
 • szybki montaż,
 • doskonała szczelność pokrycia w zakresie pochyleń od 12° do 90°,
 • wykonanie ze specjalnych gatunków stali, chronionej stopem cynkowo-magnezowym lub alucynkiem,
 • dodatkowo powłokami poliuretanowym,
 • wysoka trwałość połączona z unikalną estetyką.

 

Technologia produkcji

Produkcja Decry w zasadniczy sposób różni się od produkcji popularnych wielkoformatowych blachodachówek. Wielkoformatowe dachówki tłoczone są z polakierowanej „na gotowo” blachy – na przykład czerwonej, brązowej czy grafitowej. W przypadku Decry proces jest odwrotny i bardziej skomplikowany. Tutaj najpierw kształtuje się panele na prasach, a dopiero potem zabezpiecza, lakieruje i pokrywa kruszywem. Zatem żadna z warstw nakładanych w procesie produkcyjnym na panel Decry nie jest odkształcana, nadwyrężana czy osłabiana. Każda warstwa panelu Decra jest najwyższej jakości.

 

Gwarancja

Wytrzymałość i jakość naszego produktu potwierdzamy 30-letnią gwarancją wraz z odpornością na korozję i odspajanie powłok.

 

Rodzaje pokryć

Elementy sytemu Decra wykonane są z najwyższych gatunków stali chronionej alucynkiem, powłokami epoksydowo-poliestrowymi i warstwami wykończeniowymi w dwóch wersjach:

 • z posypką ceramiczną zespoloną w żywicach akrylowych – Decra Classic, Decra Stratos
 • z poliestrowym lakierem proszkowym – Decra Elegance

 

Produkty:

 • Decra elegance: Lekkie pokrycia dachowe Decra® Elegance wyróżniają się nowoczesną elegancją kształtu i wykończenia z lakieru proszkowego w delikatnej satynie lub błysku.
 • Decra Classic: Lekkie pokrycia dachowe Decra® Classic nawiązują kształtem do klasycznych dachówek ceramicznych i betonowych, ale są od nich 6- 8 razy lżejsze. Zespolona z blachą, kolorowa posypka ceramiczna zapewnia dobre wytłumienie akustyczne blachy i eliminuje efekt dudnienia deszczu.
 • Decra Stratos: Metalowa dachówka gontopodobna Decra® Stratos spotkała się z powszechnym uznaniem na rynku polskim, w szczególności na Podhalu, gdzie coraz częściej zastępuje tradycyjny gont drewniany. Gonty stalowe Decra® Stratos nie wymagają konserwacji i są praktycznie bezkosztowe w eksploatacji. Pomimo że lekkie, odznaczają się doskonałymi własnościami wytrzymałościowymi na obciążenia śniegiem i odrywanie przez silne wiatry, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w regionach górskich i nadmorskich. Decra® Stratos określana potocznie gontem metalowym z posypką ceramiczną ma dobre wygłuszające własności akustyczne (nie występuje efekt dudnienia deszczu), a na pokryciu dobrze utrzymuje się śnieg, zmniejszając ryzyko uszkodzenia rynien przez osuwające się lawiny śnieżne.

0

  0   ·  25 września 2018

Katalog >> http://www.decra.braas.pl/static/PL/decra.braas.pl/Dokumenty/Monier-Braas__Blachodachowki-Panelowe-Decra__Katalog__2018-05.pdf 

(Superdekarz)

21 sierpnia 2018

 

Blachodachówka DECRA – kompromisów nie ma!

 

W maju 2018 Monier Braas wprowadził do swojej oferty blachodachówki panelowe Decra®. Na polskim rynku pokrycie to obecne jest od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wtedy importowane było z Nowej Zelandii, jednak po powstaniu Unii Europejskiej prawa do dystrybucji marki Decra® na terenie UE wykupił Icopal i otworzył w Belgii produkcję opartą na licencji nowozelandzkiej. Decra® ma renomę bardzo wysokiej jakości produktów. Przynależność Monier Braas oraz Icopal do międzynarodowego koncernu BMI Group otworzyło nowe pole do współpracy i poszerzenia oferty marki Braas o blachodachówki panelowe. Jak wygląda proces produkcji produktów Decra®? Z wizytą do Belgii wybrał się Przemysław Spych, Doradca Techniczny Monier Braas.

 

W hucie

Przemysław Spych miał okazję zwiedzić jeden z oddziałów huty Arcelor Mittal w miejscowości Flemalle w Belgii. To tu produkuje się znakomitej jakości blachę. Pierwsze ogromne wrażenie zrobiła na nim wielkość hali produkcyjnej, której długość wynosi około pół kilometra, a wysokość jest niemal równa dziesięciopiętrowemu wieżowcowi.

- Na tej ogromnej linii galwanizacyjno lakierniczej blach pracuje raptem kilka osób. Tutaj niemal wszystko jest zautomatyzowane. Nawet rozładunek ogromnych rolek blachy z TIR-ów wykonuje zrobotyzowana suwnica wyposażona w kamery. Kierowca musi tylko ustawić naczepę w odpowiednim miejscu. Proces produkcji jest ciągły. Kolejne rolki blach łączone są ze sobą automatycznie, aby nawet na chwilę wstęga w galwanizerni i lakierni nie zatrzymała się. Ogromne bufory ze zmagazynowaną na wielkich rolkach wstęgą blachy ciągnącą się kilkanaście razy w górę i w dół znajdują się na początku i na końcu linii produkcyjnej, i umożliwiają łączenie kolejnych rolek na wejściu i rozdzielanie ich na wyjściu. Ten kilkusetmetrowy zapas starcza na kilka minut nieustannego procesu galwanizacji, aby na chwilę można było zwolnić w celu połączenia kolejnych rolek blachy – na wejściu lub aby zdjąć kolejną rolkę przygotowaną dla kolejnego klienta – na wyjściu.

Jak opisuje Przemysław Spych, blacha jest wyjątkowo solidnie czyszczona i odtłuszczana, a potem, mniej więcej w połowie linii produkcyjnej zamienia się w „lustro”. Po zanurzeniu w płynnym metalu i przejściu przez pneumatyczny automat ustalający grubość metalicznej powłoki wstęga wędruje pionowo pod sam dach nabierając szklistości. - Oko traci poczucie rzeczywistości, bo wysoko, pod dachem pokryta szklistym metalem blacha działa jak lustro i odbija się w niej industrialne wyposażenie hali produkcyjnej i nie wiemy, czy patrzymy na jakiś element, czy na jego odbicie – wspomina Doradca.

Stalowa wstęga pokrywana może być różnymi metalami - cynkiem, alucynkiem czy cynkiem z magnezem, w zależności od wymogów zleceniodawcy. Po wychłodzeniu i dalszym automatycznym przygotowaniu wstęga przesuwa się przez zautomatyzowaną lakiernię, gdzie pokrywana jest specjalną organiczną powłoką malarską stanowiącą doskonały grunt. Niezmienną grubość warstwy lakierniczej kontrolują komputery.

Na końcu hali jest ciche i spokojne pomieszczenie z masą monitorów, wskaźników i lampek kontrolnych. Siedzą tam dwie osoby i nadzorują cały proces, łącznie z kontrolą jakości. Za niewielką barierką leży wstęga po galwanizacji i lakierowaniu. Dlaczego barierka jest w czarno-żółte, ostrzegawcze pasy? Bo ta pozornie nieruchoma blacha cały czas jest w ruchu, przesuwa się spod urządzeń kontrolujących grubość i jakość powłok do stanowiska nawijającego wstęgę na rolkę.

- Blacha jest tak równa, a powłoka tak gładka, że sprawia to wrażenie bezruchu. Tymczasem wstęga cały czas przesuwa się. Z tej niezwykle nowoczesnej huty, z tej zrobotyzowanej linii produkcyjnej, spod automatów pilnujących doskonałości powłok galwanicznych i lakierniczych wychodzi blacha, z której wytwarza się panele Decra® – podsumowuje Przemysław Spych.

 

Z huty Arcelor Mittal rolki blachy jadą ciężarówkami około godziny do belgijskiej fabryki BMI Group, gdzie produkowane są pokrycia dachowe Decra®.

 

Tajemnica najwyższej jakości

Rdzeniem panelu Decra® jest stalowa blacha Arcelor Mittal galwanizowana i wstępnie malowana. Produkcja Decry w zasadniczy sposób różni się od produkcji popularnych wielkoformatowych blachodachówek. Otóż wielkoformatowe dachówki tłoczone są z polakierowanej „na gotowo” blachy – na przykład czerwonej, brązowej czy grafitowej. Zatem odkształceniu podlega także powłoka lakiernicza, pełniąca funkcję ozdobną i co ważniejsze, ochronną. W przypadku Decry proces jest odwrotny i bardziej skomplikowany. Tutaj najpierw kształtuje się panele na prasach, a dopiero potem zabezpiecza, lakieruje i pokrywa kruszywem. Zatem żadna z warstw nakładanych w procesie produkcyjnym na panel Decry nie jest odkształcana, nadwyrężana czy osłabiana. Każda warstwa panelu Decra® jest najwyższej jakości.

 

- Nie ma kompromisów - w końcu to legendarna Decra®: solidny rdzeń ze stali o najwyższej jakości, powłoka cynku z magnezem o wyjątkowej grubości, wstępne malowanie poliuretanem w hucie w specjalnym procesie produkcyjnym. A po wytłoczeniu paneli nakłada się kolejne warstwy. Najpierw barwiona żywica akrylowa stanowiąca element łączący rdzeń z posypką, potem ceramizowane kruszywo, a na wierzch dodatkowo bezbarwny lakier ochronny – podsumowuje Przemysław Spych.

Zanim jednak panele zostaną zapakowane, podlegają kontroli jakości. Tutaj też, jak się okazuje, kompromisów nie ma. Brutalne traktowanie powłok na różnych stanowiskach kontrolnych i próby zdzierania ich to rutyna. Taki test albo się zdaje, albo się nie zdaje. Decra® zdaje te testy bez zarzutu. Legenda Decry pozostaje bez rysy.

- W końcu wszystkie warstwy panelu Decra® i stosowane na nie materiały są najwyższej jakości. No ale przecież to legendarna Decra®. Kompromisów nie ma – dodaje przedstawiciel Monier Braas.

0

  0   ·  21 sierpnia 2018

Źródło http://www.superdekarz.pl 

(Superdekarz)

22 maja 2018

„Marudny dekarz” to nie takie zło!

Rozmowa z Rafałem Szczepańskim, trzykrotnie nagrodzonym tytułem SUPERDEKARZ ROKU, właścicielem firmy „Ciesielstwo-Dekarstwo Szczepański” z Poddębic /woj. Łódzkie.

 

Inwestorzy biorący udział w naszym badaniu “Pod pewnym dachem” często wskazywali, że nie lubią “marudzenia” dekarzy (że dach jest trudny, że dachówka nie taka itd.). Z drugiej strony, nie lubią zbyt optymistycznych założeń co do kosztorysu i terminu zakończenia budowy dachu.  Jak Pana zdaniem znaleźć kompromis?

„Marudzenie” dekarza to bardzo ciekawe określenie. Idąc tym tropem trzeba by uznać, że klient oczekujący równego dachu, szczególnie z dachówki ceramicznej płaskiej, jest również marudny. Każdy człowiek niezależnie, jaki zawód uprawia, dąży do używania w pracy takich materiałów czy urządzeń, które maksymalnie usprawnią wykonywanie jego obowiązków. Dlaczego zatem dekarz ma nie zwracać uwagi na jakość stosowanych przez siebie materiałów? Dlaczego klient kupujący materiał „na własną rękę”, bez konsultacji z wykonawcą i otrzymujący z hurtowni „Cena Cena Cena” materiały najtańsze i najniższej jakości, ma otrzymać tyle samo gwarancji na wykonawstwo, co inwestor wybierający materiały z najwyższej półki? Kto będzie przyjeżdżał do odklejającej się taśmy kalenicowej, spękanego silikonu czy okien, na których ramie pojawi się grzyb? Zapewne nie handlowiec, który to sprzedał. Dopóki producenci będą wprowadzać na rynek substytuty dobrej jakości produktów, dopóty będą „marudni dekarze” tacy jak ja.

 

A jak to wygląda u Pana?

W moim przypadku klient czeka na mnie z zakupem materiału lub gdy ma już zakupiony materiał, wymieniamy te elementy, które według mnie są marnej jakości. Ostatecznie nie podejmuję się wykonawstwa i nie mam już tego problemu. Moim kolegom czasami jedyne, co pozostaje, to przekonać handlowców, z którymi współpracują, do sprzedaży dobrej jakości produktów dla dobra inwestora, jak i własnego, bo ataku z dwóch stron klient nie odbierze jako „marudzenie”. Inną kwestią jest zaniżanie ilości sprzedawanego materiału przez takie tanie hurtownie, bo policzą dachówkę z najmniejszego zapotrzebowania, nie mówiąc o doliczeniu materiału na docinki. I taki Inwestor ma pretensje do „Pana Boga”, że kupił tam, gdzie na końcu była najniższa kwota, nie prosząc wykonawcy o weryfikację ilości i nie zadając sobie pytania, dlaczego w innym składzie otrzymał wyliczenie na paletę dachówki więcej. 

 

Jakie technologie wprowadzone przez producentów dachówek wpłynęły znacząco na Pana pracę? Które z rozwiązań/produktów marki Braas?

Dla mnie w kontakcie z dachówką najważniejsza jest prostota, szczelne zamki i powierzchnia bez tzw. pajączków. Produkowane w ostatnich latach dachówki znacząco poprawiły swoją jakość, choć jeszcze są na rynku modele dachówek, których wolałbym nie dotykać. Kiedy tylko klient o którymś z nich wspomina, od razu dorzucam paręnaście złotych do metra dachu za wykonawstwo, bo wiem, ile dni stracę na szlifowaniu każdej dachówki, by później dach wyszedł równy i by nie musieć tłumaczyć się klientowi: „bo dachówka była krzywa”. Szczelne zamki dają mi pewność, że zimą, nawet jeśli zastosuje wyłącznie membranę, klient nie wejdzie na poddasze i nie zauważy nawiewów śniegu. Nie będę wysłuchiwał, że dach źle położony, że polecona dachówka do niczego nie podobna. Podobnie jest z dobrą powłoką. Daje ona pewność czystości i długotrwałej estetyki dachu. Zarówno Cisar, jak i glazura Topline dają mi pewność, że nawet chodząc po dachówce w trakcie budowy dachu, albo jak inwestorowi omsknie się noga i zamiast na ławie kominiarskiej stanie na dachówce, to nic się nie stanie. Nie pozostanie ślad, a najbliższy deszcz zmyje wszelkie nieczystości. Dzięki temu klient za dobrą robotę poleci mnie, a za te najważniejsze dla mnie cechy dachówki, produkt Braasa.

 

Jakie domy buduje się w okolicach Łodzi, czyli Pana regionie działania? Czy inwestorzy są tradycjonalistami, czy chętnie korzystają z nowości produktowych?

Ogólnie możemy zauważyć dwa trendy w pokryciach dachowych. Pierwszy z nich to budowa domów jednokondygnacyjnych z poddaszem nieużytkowym. Z reguły są to domy o charakterze klasycznym z dachówką holenderką płaską lub betonową tradycyjną. Drugim nurtem, jaki możemy obserwować, są domy piętrowe z dachami dwuspadowymi o poddaszu użytkowym. Na takich budynkach dominujące jest pokrycie dachowe płaskie. W przypadku dachówek sprawdza się Teviva, gdyż według opinii większości inwestorów, jej powierzchnia jest gładka o umiarkowanym stopniu połysku. Na te dwie cechy dachówki klienci liczą najbardziej. Wspomniany połysk nie jest zbyt agresywny dla osób oczekujących, że ich dach będzie miał charakter matowy, zaś dla Inwestorów poszukujących gładkości glazury - Cisar w pełni spełnia ich oczekiwania. Miłośnicy efektownych dachów zawsze oczekują dachówek w szarym krysztale glazurowanym.

 

Co uważa Pan za najtrudniejsze w prowadzeniu firmy dekarskiej?

Jak każdy przedsiębiorca powiem, że najtrudniejsze są „papierki”. Jednak w naszej branży problemy piętrzą się od momentu, kiedy zadzwoni inwestor z informacją, że chce, byśmy to właśnie my wykonywali mu dach, aż po dzień wypłaty ostatniej złotówki z wynagrodzenia. Dla mnie najtrudniejsza w prowadzeniu firmy jest dyskusja z kierownikiem budowy. Czasem temat opiera się o konstruktora, co należałoby zmienić w projekcie, by dach służył klientowi długie lata. Męczymy się z kominem w koszu, oknem dachowym pod lukarną albo wolim okiem o złych proporcjach. Nie ma projektu bez wady. Osobiście zajmuję się również konstrukcjami dachowymi, więc każdy projekt to konkurs „znajdź 10 błędów”. Najtrudniejsze jest udowadnianie, że jednak papier wszystkiego przyjmować nie powinien.

 

Czym jest dla Pana zawód dekarza?

Dekarstwo, jeszcze jak połączymy je z ciesielką dachową, to bardzo interesujący, a także - moim zdaniem - prestiżowy i wymagający zawód. Trzeba mieć ogromną wyobraźnię przestrzenną, widzieć, jak powinny się układać rzędy dachówki na dachu. Trzeba mieć wiedzę odnośnie praw fizyki, by wiedzieć, jak go odpowiednio zabezpieczyć obróbkami przed przenikaniem wody. To nie jest wbrew pozorom praca odtwórcza, gdyż każdy dach jest inny. Do każdego dachu należy od nowa opracować obróbki kominów, przeanalizować projekt, czy wszystko, co jest w nim wyrysowane, da się wykonać, a jeśli nie, to na nas spoczywa odpowiedzialność za wskazanie błędu i jednocześnie rozwiązania problemu. Dekarz to nie „brudas” układający na oślep dachówki w rządku - to specjalista od złożenia ogromnej ilości malutkich elementów wpływających na szczelny, funkcjonalny i estetyczny dach w jedną spójną całość, która będzie pełnić swoje funkcje przez dziesiątki lat. Bez dekarza, nawet z najlepszym materiałem, każdemu z nas leciałoby na głowę. Dekarz to konstruktor, architekt, doradca techniczny, psycholog i esteta w jednym, a o pieniądzach dżentelmeni nie rozmawiają.

1

podoba się to.

  0   ·  22 maja 2018

Źródło: superdekarz.pl 

(Superdekarz)

19 marca 2018

Kogo i co chcemy mieć na dachu?

Podsumowanie badania „Pod pewnym dachem 2017”

Każdy dom i każdy dach to inna historia. Dla jednych pełna dobrych wspomnień i pozytywnych emocji, dla innych kosztowna „lekcja budowania” i „szkoła cierpliwości”. Jedni mają już doświadczenie w budowaniu, inni po raz pierwszy angażują czas, serce i budżet, by stworzyć rodzinie wymarzony dom. Jedno jest jednak pewne: od domu oczekujemy, by zapewnił nam bezpieczeństwo i bezawaryjność na długie lata, a od dekarzy – profesjonalizmu i rzetelności. Co kryje się pod tymi ogólnymi hasłami i co najczęściej wybierali ankietowani w 2017? Na przełomie roku portal www.superdekarz.pl  po raz drugi przeprowadził wśród inwestorów indywidualnych badanie „Pod pewnym dachem 2017”.

Ankieta skierowana była do inwestorów, którzy wybudowali swój dom w ciągu ostatnich 5 lat. 42% ankietowanych wybudowała dom w 2017 roku, a 21% w latach 2015 2016, więc odpowiedzi dotyczące trendów można uznać za bardzo aktualne. Znalazły się w niej zarówno pytania dotyczące wybranych materiałów na dach, powodów, dla których zostały one wybrane, a także pytania o współpracę z ekipą dekarską. Oto podsumowanie.

Co wybierali ankietowani?

Choć rynek oferuje dużą różnorodność pokryć dachowych, z naszego badania wynika, że niezmiennie cenimy szlachetność dachówek – łącznie wybrało je aż 65% ankietowanych. Co ciekawe, na drugim miejscu z wynikiem 22% znalazła się blachodachówka. Od kilku lat utrzymuje się trend dotyczący ulubionego koloru pokrycia dachowego – 34% wybrało kolor grafitowy, 22% kolor czarny, a na trzecim miejscu (14%) uplasował się kolor ceglany.

Kolor był też głównym czynnikiem decydującym o wyborze danego modelu, na drugim miejscu znalazła się nowoczesna technologia i kształt dachówki. Najmniej dla ankietowanych znaczyła rekomendacja dotycząca pokrycia dachowego zawarta w projekcie domu. Te liczby niemal całkowicie pokrywają się z wynikami badania przeprowadzonego w roku 2016. 

Jest decyzja!

Zapytaliśmy również, kto wpłynął ostatecznie na wybór dachówki? W tym przypadku również bez zmian - ponad 70% uważa, że od początku podjęła decyzję samodzielnie, 14% zdecydowało się na propozycję dekarza, a nieco mniej - 9% zdecydowało się na rekomendację pracownika sklepu lub hurtowni. Decyzję podejmujemy jednak dość późno. Ponad 64% ankietowanych zdecydowało o wyborze pokrycia już po rozpoczęciu budowy, 27% na etapie wyboru projektu, a najmniej (9%) na etapie kosztorysowania budowy. Jak szukamy ekipy dekarskiej? Niezmiennie – pytamy znajomych! Aż 57% wybrało dekarza poleconego przez znajomych czy rodzinę, a w przypadku 21% wyborem zajęła się firma budująca dom. Inwestorzy szukają jednak potwierdzenia swoich decyzji w internecie. Na pytanie, „co w największym stopniu wpłynęło na wybór ekipy kładącej dach twojego domu” aż 47% potwierdziło, że właśnie zadowolenie innych znajomych z ekipy wykonawczej, w drugiej kolejności (18%) doświadczenie dekarzy w kładzeniu danego typu dachu i produktów wybranej marki, a na trzecim miejscu (16%) udane spotkanie z dekarzem - umiejętność słuchania, doświadczenie i profesjonalne odpowiadanie na pytania klienta.

Wiedza o dachu

W badaniu pojawiło się pytanie o znajomość zalet zastosowania oryginalnego systemu dachowego. Aż 34% ankietowanych dowiedziało się o nim od dekarza lub sprzedawcy i zdecydowało się na zainwestowanie w system od jednego producenta, który gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie dachu i dopasowanie wszystkich jego elementów (czego nie dają „składaki” produktów od różnych producentów). 23% osób odpowiedziało, że takie zalety nie zostały im przedstawione, ale mają ich świadomość. Niestety, aż 33% ankietowanych nie wie, czym jest system dachowy. Zaledwie 10% jest świadoma korzyści płynących z wyboru rozwiązań systemowych, ale podjęła inną decyzję z uwagi na ograniczony budżet.

Ciekawych informacji dostarczyły odpowiedzi na pytanie „czy gdyby wcześniej zaproponowano ci gwarancję na system dachowy, prawdopodobnie skorzystał(a)byś z tej opcji?”. Aż 44% osób potwierdziło, że tak, bo wolą minimalizować ryzyko kosztów ewentualnych napraw dachu w przyszłości. 38% byłoby zainteresowane poznaniem szczegółów oferty, a jedynie 18% nie podjęłoby decyzji o wyborze dachu z gwarancją, ponieważ nastawiły się na budowę domu niskobudżetowego (co świadczy o tym, że klient nie ma świadomości, iż Gwarancja Systemowa nie musi być droga – wystarczy zainwestować w dobre wykonawstwo i odpowiednio dobrać oryginalne produkty składające się na system dachowy).

Za co szanujemy dekarzy?

Wyniki badania dobrze świadczą o środowisku dekarskim. Podobnie jak w ostatnim badaniu, aż 86% ankietowanych było zadowolonych z ekipy dekarskiej i rekomendowałoby ją swoim znajomym. Ankietowani zostali zapytani o to, co najbardziej pozytywnie zaskoczyło ich w pracy dekarzy. Ci, którzy nastawieni są na spóźnienia ekip budowlanych, byli zaskoczeni szybkością i terminowością wykonania prac. Niemal każdy inwestor docenia wiedzę i kompetencje dekarza – cierpliwość w tłumaczeniu, odpowiadaniu na pytania i sugerowanie innych rozwiązań, którymi inwestor mógłby być zainteresowany. Inwestorzy zdecydowanie zwracają uwagę na czystość na budowie oraz używane przez ekipę narzędzia – nowoczesność robi wrażenie! Ankietowani doceniają też stały kontakt z wykonawcą, jego uczciwość (brak ukrytych kosztów, realizowanie umowy) i odpowiedzialność (przyznawanie się do błędów i poprawki na własne koszt). Dostrzegają, gdy ekipa szanuje zakupiony materiał i nie doprowadza do sytuacji, gdy klient musi dokupować zniszczone czy brakujące produkty.

Czego nie lubimy?

Oczekiwania inwestorów w stosunku do wykonawców w zasadzie się nie zmieniają. Oto najczęściej pojawiające się odpowiedzi dotyczące współpracy z ekipą dekarską na różnych etapach budowy.

Podczas pierwszego spotkania, zdaniem inwestorów indywidualnych:

 • Inwestor nie lubi marudzenia (trudna dachówka, trudny projekt itd.),
 • dekarz powinien najpierw wysłuchać klienta, zanim zacznie proponować mu swoje pomysły i rozwiązania,
 • niemile widziane jest narzekanie na konkurencję i przechwałki,
 • inwestor woli dostać nawet lekko zawyżoną cenę, by potem „mile się rozczarować” niż być kuszony niską ceną z wyższym rachunkiem na koniec (ukrywanie kosztów),
 • dekarz nie powinien nachalnie narzucać się z konkretną marką czy dachówką, na którą ma zniżkę.

W czasie budowy ze złym odbiorem ankietowanych najczęściej spotykają się:

 • spóźnienia i ciągłe przekładanie terminów,
 • złe planowanie, które wymaga ciągłego dokupowania materiałów i wzrost kosztu dachu,
 • bałagan na budowie i niedopałki papierosów,
 • negowanie ustaleń i decyzji podjętych przez inwestora,
 • zmiany technologii wykonania czy materiałów niekonsultowane z inwestorem.

Po zakończeniu budowy ankietowanych najbardziej irytuje:

 • unikanie odpowiedzialności za niedociągnięcia i konieczność poprawek (nieodbieranie telefonów, unikanie kontaktu),
 • brak uporządkowania miejsca budowy,
 • informowanie o dodatkowych kosztach, których klient nie był świadomy,
 • wypominania, że inwestor nie skorzystał z propozycji wykonawcy.

Podsumowanie

Dachy w ciemnym kolorze nadal są w naszym guście! Choć o wyborze pokrycia decydujemy dość późno, to mamy satysfakcję z samodzielnie podjętej decyzji. Przy wyborze wykonawców ufamy głównie znajomym i rodzinie, ale chcemy też, by wykonawca miał doświadczenie w pracy z produktami, które chcemy mieć na dachu. Zależy nam na trwałości dachu i jeśli są sposoby zminimalizowania ryzyka usterek czy kosztów przyszłych napraw (jak np. nowatorska na rynku usługa Gwarancji Systemowej Braas), to chcielibyśmy o niej wiedzieć. Jako inwestorzy, czyli partnerzy umowy z wykonawcą, oczekujemy przede wszystkim uczciwości w relacjach, odpowiedzialności za dane słowo i powierzony materiał, oraz partnerskie relacje. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły i sugestie, ale z niechęcią odbieramy natarczywość. Chcemy rozumieć kolejne etapy budowy i świadomie podejmować wybór materiałów. Nie lubimy straszenia i narzekania, a najbardziej frustruje nas ukrywanie kosztów czy informacji wpływających na ostateczną cenę budowy dachu. Mimo że potknięcia we współpracy inwestora z wykonawcą zdarzają się ciągle, firmy dekarskie coraz większą uwagę przykładają do jakości obsługi klienta na każdym etapie współpracy. Choć dla wielu dekarzy terminowość, udzielanie gwarancji wykonawczej i trzymanie się kosztorysu jest normą, muszą oni walczyć z nienajlepszą opinią o branży budowlanej. Dlatego warto sprawdzić, czy znaleziony przez Ciebie wykonawca należy do grona Certyfikowanych Dekarzy Braas. Wykonanie dachu przez Certyfikowanego Dekarza Braas jest niezbędnym warunkiem, aby Braas udzielił Gwarancji Systemową na kompletny system dachowy, a nie tylko wybrane produkty. Znajdziesz ich przez wyszukiwarkę na stronie www.superdekarz.pl  oraz: http://www.monier.pl/certyfikowani-  dekarze-braas.html

I na koniec, zapytaliśmy, z czym inwestorowi kojarzy się „życie pod pewnym dachem”. Większość odpowiedzi, choć ubrana w inne słowa, oddaje zdanie napisane przez pana Łukasza Raroka: „Właśnie żyję po takim dachem, bo zostały wybrane właściwe materiały, polecone przez dobrą firmę dekarską i wykonane przez właściwych wykonawców w bardzo solidny sposób. Więc żyję pod pewnych dachem ze spokojem, że nic go nie zerwie i mogę spać spokojnie”. I tego każdemu inwestorowi serdecznie życzymy!

0

  0   ·  19 marca 2018

Na przełomie roku portal www.superdekarz.pl  po raz drugi przeprowadził wśród inwestorów indywidualnych badanie „Pod pewnym dachem 2017”. Od domu oczekujemy, by zapewnił nam bezpieczeństwo i bezawaryjność na długie lata, a od dekarzy – profesjonalizmu i rzetelności. Co kryje się pod tymi ogólnymi hasłami i co najczęściej wybierali ankietowani w 2017? Przedstawiamy podsumowanie wyników badania.

  0   13 lutego 2018

  0   13 lutego 2018

  0   13 lutego 2018

(Superdekarz)

13 lutego 2018

Najlepsi na dachu, czyli znamy SUPERDEKARZY ROKU!

Ogólnopolski program dla wykonawców dachów SUPERDEKARZ zakończył IX edycję wyborem najlepszych dekarzy w Polsce i w poszczególnych regionach. Na uroczystą Galę SUPERDEKARZ 2017, która miała miejsce 9 lutego w Hotelu Andel`s, zaproszonych zostało 100 najlepszych dekarzy rywalizujących o ten zaszczytny tytuł przez cały ubiegły rok. Tytuł SUPERDEKARZA ROKU 2017 po raz trzeci przypadł Rafałowi Szczepańskiemu z Poddębic. Patronem i inicjatorem programu jest marka Braas.

Program SUPERDEKARZ integruje środowisko dekarskie w Polsce, a także łączy program lojalnościowy i rozrywkę po godzinach pracy. Wykonawcy cały rok rywalizują o tytuł SUPERDEKARZA ROKU i SUPERDEKARZY REGIONU. Liczy się nie tylko ilość położonych dachów, ale również m.in. umiejętność wykorzystania kompletnych systemów dachowych. Osoby, które przystąpiły do programu, biorą udział w szkoleniach i warsztatach podnoszących ich umiejętności zawodowe. Najlepsi są zapraszani do wąskiej grupy Certyfikowanych Dekarzy Braas oraz wykonawców, którzy mogą oferować klientom Gwarancję Systemową Braas. W minionym roku w programie uczestniczyło ponad ośmiuset dekarzy.

SUPERDEKARZEM ROKU 2017 został Rafał Szczepański (firma: Rafał Szczepański Ciesielstwo- Dekarstwo, Poddębice, woj. łódzkie), który po raz trzeci z rzędu pokonał rywali z całej Polski. Jerzy Orłowski (firma: Usługi Ogólnobudowlane „Orzeł” Jerzy Orłowski, Pyrzyce) oraz Daniel Czarnecki (firma: Zakład Ogólnobudowlany Czarnecki, Stargard Szczeciński) również ponownie zajęli miejsce na podium. Po raz pierwszy od wprowadzenia wiosną 2017 pionierskiej na polskim rynku usługi – Gwarancji Systemowej Braas przyznano nagrodę dla dekarza, który uzyskał najlepszy wynik w jej sprzedaży. Został nim Andrzej Bylski.

Wręczone zostały również nagrody w dwóch innych kategoriach: w ilości położonych dachówek płaskich Teviva Cisar – zwycięzcą został Łukasz Meyer, oraz w wykorzystaniu innych modeli dachówek wykonanych w nowoczesnej technologii Cisar – ta nagroda ponownie przypadła Rafałowi Szczepańskemu. Mistrzem Systemów Dachowych, czyli dekarzem, który położył najwięcej dachów w oryginalnym systemie Braas, został Michał Gac. Z kolei najbardziej aktywnym debiutantem w programie SUPERDEKARZ okazał się Marek Walaszkowski.

Nagrodzono również najlepszych dekarzy w poszczególnych regionach kraju - statuetkę SUPERDEKARZ REGIONU 2017 odebrało 15 dekarzy. To za ich sprawą w minionym roku największą popularnością cieszyły się dachówki Celtycka Lumino (822 obiekty), Bałtycka Cisar (849 obiektów) i Rubin 9V (789 obiektów).

- Po dziewięciu latach w programie SUPERDEKARZ udało nam się zgromadzić elitę dekarską naszego kraju. Mamy ogromną radość obserwować, jak przez ten czas rozwinęli swoją działalność i doskonale radzą sobie na rynku, bez względu na koniunkturę gospodarczą. Dlaczego? Ponieważ postawili na jakość, którą z każdym rokiem coraz częściej doceniają krajowi i zagraniczni zleceniodawcy – powiedział Grzegorz Barycki, Prezes Zarządu Monier Braas. – Cieszy nas, że najlepsi wykonawcy wybierają produkty marki BRAAS, którą uważają za synonim trwałości i funkcjonalności – dodaje.

Finalistom statuetki wręczył gość specjalny Krzysztof Hołowczyc, który poprzedził Galę wystąpieniem motywacyjnym dla dekarzy. Wieczorne wydarzenie poprowadził ulubieniec mediów społecznościowych, dziennikarz radiowy i telewizyjny Filip Chajzer, który też pochwalił się wybudowanym niedawno domem z dachem marki Braas. Oficjalną część wieczoru zakończył energetyczny koncert Ewy Farnej.

Podsumowanie roku 2017

Rok 2017 był okresem wzrostu rynkowego w budownictwie mieszkaniowym i w segmencie dachów skośnych. Dużą aktywnością wykazali się deweloperzy uzyskując blisko 128,5 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań i domów, czyli aż o 20% więcej niż w analogicznym okresie roku 2016. Klienci indywidualni również otrzymali znacznie więcej pozwoleń na budowę domów - o 17% i zwiększyli ilość rozpoczynanych inwestycji aż o 13%.

W mijającym roku koncern, do którego należy Monier Braas, został przejęty przez amerykańską firmę Standard Industries. W wyniku połączenia na poziomie właścicielskim powstała Grupa BMI (Braas Monier Icopal) – największa firma produkująca systemy dachowe i kominowe na świecie. Od kilku miesięcy trwa proces integracji i optymalizacji procesów biznesowych. Dla marki Braas był to wyjątkowy rok również z innych względów. Wprowadzony został na rynek innowacyjny serwis Gwarancja Systemowa Braas. Jest to pierwsza i jedyna na rynku Gwarancja, która obejmuje nie tylko poszczególne produkty, ale cały system dachowy. Pozycję marki jako lidera w branży dachowej potwierdziły również przyznane nagrody. Została ona wyróżniona tytułem „Konsumencki Lider Jakości 2017” oraz, kolejny rok z rzędu, tytułem „Złota Budowlana Marka Roku”. W 2018 firma Monier Braas będzie kontynuować strategię dostarczania wysokiej jakości rozwiązań systemowych do dachów spadzistych. Nie zabraknie też kolejnych innowacyjnych rozwiązań w ofercie.

- Rok 2018 będzie dla nas szczególny, bo obchodzimy 25-lecie funkcjonowania marki Braas na polskim rynku. W roku 1993 powstała firma Braas Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu. Przez 25 lat z małej firmy importującej dachówki z Niemiec i z Czech Braas stał się liczącym producentem i jedną z najbardziej rozpoznawalnych i innowacyjnych marek na rynku materiałów budowlanych w Polsce. Dzisiaj Braas to symbol dachówki betonowej, znacząca marka na rynku dachówki ceramicznej, a także jedyny producent kompletnych systemów dachowych na dachy spadziste – mówi Adam Ziółek, Kierownik Marketingu Monier Braas

WYNIKI PROGRAMU SUPERDEKARZ 2017

Zwycięzcy krajowi:

 • I miejsce - Rafał Szczepański - Ciesielstwo-Dekarstwo Szczepański, Poddębice.
 • II miejsce – Jerzy Orłowski - Usługi Ogólnobudowlane „Orzeł” Jerzy Orłowski, Pyrzyce
 • III miejsce – Daniel Czarnecki - Zakład Ogólnobudowlany Czarnecki, Szczecin

Zwycięzcy regionalni:

 • Grzegorz Adamczyk – Mistrz Regionu Śląskiego - Wschodniego, Allbud, Łodygowice
 • Łukasz Budzyński - Mistrz Regionu Wielkopolskiego, Zakład Blacharsko Dekarski, Gniezno, Strzyżewo Smykowe
 • Zbigniew Chulewicz – Mistrz Regionu Mazowieckiego – Zachodniego, Usługi Ogólnobudowlane Dom- Dach, Płock
 • Roman Dyduch - Mistrz Regionu Śląskiego - Zachodniego, F.U.H. Dachbud, Orzesze
 • Bogdan Frączek – Mistrz Regionu Dolnośląskiego - Południowego, Usługi Stolarsko-Ciesielskie, Nowogrodziec
 • Zbigniew Gozdur - Mistrz Regionu Świętokrzyskiego, Best-Dach, Radom
 • Bogdan Kalinowski - Mistrz Regionu Białostockiego, GD Bogdan Kalinowski, Księżyno
 • Henryk Klóska – Mistrz Regionu Podkarpackiego, Klóska Henryk Firma Remontowo-Budowlana, Rytro
 • Henryk Labisz – Mistrz Regionu Opolskiego, DACHER, Chrząstowice
 • Jerzy Łączyński - Mistrz Regionu Mazowieckiego, Domino Dach, Mińsk Mazowiecki
 • Damian Rolla – Mistrz Regionu Dolnośląskiego - Północnego, DACH-SYSTEM, Głogów
 • Michał Sieradzki – Mistrz Regionu, Mistrz Regionu Lubelskiego, FHU EURO DACH, Kraśnik
 • Franciszek Tusk - Mistrz Regionu Pomorskiego, Zakład Dekarsko-Blacharski, Gowidlino
 • Arkadiusz Tyliński – Mistrz Regionu Lubuskiego, PHB „Tyliński” Tyliński Arkadiusz Jarosław Tyliński s.j. LESZNO
 • Adrian Woźniak – Mistrz Regionu Małopolskiego, U.R.B Adrian Woźniak, Gorenice

Wyróżnienia specjalne:

1. Andrzej Bylski – Mistrz Gwarancji Systemowych 2017, Usługi Ogólnobudowlane Andrzej Bylski, Koszalin

2. Marek Walaszkowski - Debiut 2017 roku, MBud Marek Walaszkowski, Kiełpino

2. Michał Gac - Mistrz Systemów Dachowych 2017, M.Dach, Lipniak

3. Rafał Szczepański - Najlepszy wynik w dachówce CISAR w 2017 roku, Ciesielstwo-Dekarstwo Szczepański, Poddębice

4. Łukasz Meyer – Najlepszy Wynik w dachówce płaskiej Teviva Cisar 2017, PPU Naj-Bud, Strzebielino

Więcej informacji na www.superdekarz.pl .

1

podoba się to.

  0   ·  13 lutego 2018

Zapraszamy do zapoznania się z informacją!

(Superdekarz)

15 stycznia 2018

Oceń swoich dekarzy i wygraj nagrody

Jeśli wybudowałeś dom w ciągu ostatnich 5 lat, weź udział w krótkim badaniu „Pod pewnym dachem 2017” i daj sobie szansę na nagrody! Portal www.superdekarz.pl , który podjął się przeprowadzenia badania, wydłuża czas zbierania danych do 31 stycznia br. 

To już druga edycja badania. Jego celem jest m.in. sprawdzenie, jakie są konsumenckie tendencje w zakupie pokryć dachowych, kto ma wpływ na podjęcie decyzji o ich wyborze, w jaki sposób inwestorzy indywidualni szukali wykonawcy, a także to, co ostatecznie zadecydowało o ich wyborze. Część pytań poświęcona jest oczekiwaniom inwestora wobec dekarza na różnych etapach. Odpowiedzi na pytania powinny zająć kilka minut. Termin zakończenia ankiety upływa 31 stycznia 2018 r.

Na autorów odpowiedzi, które wniosą największą wartość poznawczą dla organizatora badania, czekają nagrody ufundowane przez portal oraz jego patrona, markę Braas, m.in. nagroda główna – 1 ekspres do kawy Krups Lumio oraz 5 zestawów: kalendarz Superdekarz 2018 i płyta cd (do wyboru „The Best of Ania Dąbrowska” lub „Maleńczuk gra Młynarskiego”. Partnerami badania są: portal Extradom – Projekty domów oraz wydawca dwumiesięcznika branżowego Fachowy Dekarz i Cieśla

Ankieta „Pod pewnym dachem 2017” jest częścią projektu poświęconego zbadaniu wzajemnych oczekiwań wykonawców i zleceniodawców oraz pokazaniu dobrych przykładów obsługi klienta. Wyniki ankiety posłużą również do opracowania artykułu dla branży dekarskiej, zawierającego wskazówki dla dekarzy, w jaki sposób profesjonalnie i efektywnie współpracować ze zleceniodawcą.

LINK DO ANKIETY:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfsBBDXyXWu8ugZGgZeABIrYuMCPDr2A7KLcOnFMeW8T4nQ4A/viewform 

0

  0   ·  15 stycznia 2018

Zapraszamy do udziału!

(Superdekarz)

12 grudnia 2017

Badanie “Pod pewnych dachem 2017”

Wybudowałeś dom? Oceń swoje doświadczenia z wykonawcą dachu i wygraj nagrody!

Dlaczego jedni narzekają na wykonawców dachów, a inni są zadowoleni na tyle, by polecać ich usługi znajomym i rodzinie? Jakiego typu pokrycia dachowe podobają się Polakom w ostatnich latach? Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć portal www.superdekarz.pl , którego redakcja podjęła się przeprowadzenia badania „Pod pewnym dachem 2017”.

Do udziału w badaniu portal zaprasza szczególnie osoby, które wybudowały swój dom w ciągu ostatnich 5 lat. Jego celem jest m.in. sprawdzenie, jakie są konsumenckie tendencje w zakupie pokryć dachowych, kto ma wpływ na podjęcie decyzji o ich wyborze, w jaki sposób inwestorzy indywidualni szukali wykonawcy, a także to, co ostatecznie zadecydowało o ich wyborze. Część pytań poświęcona jest oczekiwaniom inwestora wobec dekarza na różnych etapach. Odpowiedzi na pytania powinny zająć kilka minut. Termin zakończenia ankiety upływa 15 stycznia 2018 r.

Na autorów odpowiedzi, które wniosą największą wartość poznawczą dla organizatora badania, czekają nagrody ufundowane przez portal oraz jego patrona, markę Braas, m.in. nagroda główna – 1 ekspres do kawy Krups Lumio oraz 5 zestawów: kalendarz Superdekarz 2018 i płyta cd (do wyboru „The Best of Ania Dąbrowska” lub „Maleńczuk gra Młynarskiego”. Partnerami badania są: portal Extradom – Projekty domów oraz wydawca dwumiesięcznika branżowego Fachowy Dekarz i Cieśla

Ankieta „Pod pewnym dachem 2017” jest częścią projektu poświęconego zbadaniu wzajemnych oczekiwań wykonawców i zleceniodawców oraz pokazaniu dobrych przykładów obsługi klienta. Wyniki ankiety posłużą również do opracowania artykułu dla branży dekarskiej, zawierającego wskazówki dla dekarzy, w jaki sposób profesjonalnie i efektywnie współpracować ze zleceniodawcą.

Link do ankiety:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfsBBDXyXWu8ugZGgZeABIrYuMCPDr2A7KLcOnFMeW8T4nQ4A/viewform 

0

  0   ·  12 grudnia 2017

Zapraszamy do udziału!

(Superdekarz)

29 listopada 2017

Poradnik inwestora: Dach, który oddycha! Cz. 3 Trwałość i funkcjonalność membran.

Membrany dachowe to element stanowiący niewielki odsetek kosztów wykonania dachu, ale ich niewłaściwy dobór czy też montaż może skutkować koniecznością wykonania często bardzo kosztowego remontu dachu bądź większymi rachunkami za ogrzewanie. Dlatego wybierając membranę na swój dach warto wybrać produkty od znanego producenta.

Czy na membrany jest gwarancja?

Jakie skutki powoduje „spocony dach”? - Jeśli para przedostanie się do termoizolacji, to przy niskich temperaturach na zewnątrz budynku może dojść do wykroplenia się wilgoci wewnątrz ocieplenia, wówczas wzrośnie współczynnik przenikania ciepła dla przegrody, co przeniesie się na straty ciepła, czyli wyższe rachunki za ogrzewanie, a narastające zawilgocenie może spowodować zawilgocenie konstrukcji więźby dachowej – mówi Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego Monier Braas. Warto wiedzieć, że niektóre membrany posiadają gwarancję funkcjonalności. Dziś niewielu producentów ją oferuje, a stanowi ona zapewnienie, że produkt prawidłowo zamontowany będzie dobrze spełniał swoją rolę przez wiele lat. W 2016 roku Monier Braas wprowadził gwarancję funkcjonalności na membranę. Wynosi ona – w zależności od produktu – od 10 do 15 lat. Co oznacza gwarancja? To, że w okresie gwarancyjnym producent systemów dachowych zobowiązuje się do tego, że membrana dachowa – ułożona zgodnie z instrukcjami montażu pod pokryciem dachowym wykonanym z dachówki ceramicznej lub dachówki betonowej, użytkowana zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami - spełni wymogi hydroizolacyjności zgodnie z normą PL EN 13859 / PL EN 1928 (klasa W1). W przypadku, gdy membrana nie spełni wyżej wymienionych wymogów, Monier Braas wymieni produkt oraz pokryje koszty prac dekarskich poniesione w związku z demontażem i ponownym montażem membrany.

Wiedza procentuje

Czy warto znać zalecenia konstrukcyjne, zasady montażu oraz najważniejsze parametry membran? Z pewnością tak, gdyż porządkują one kryteria wyboru i ułatwiają wybór inwestorowi. Warto pamiętać, że to właśnie elementy dachu, których nie widać gołym okiem, zazwyczaj decydują o komforcie mieszkańców. W długoterminowej perspektywie również one wpływają na wartość budynku, co odzwierciedla się w cenie sprzedaży nieruchomości. Inwestując w produkty wysokiej jakości i zlecając prace zaufanemu dekarzowi (np. Certyfikowany Dekarz Braas) zminimalizujesz ryzyko wystąpienia błędów wykonawczych oraz przedłużysz żywotność dachu. Ostatecznie dla inwestora liczy się spokój i pewny dach nad głową!

0

  0   ·  29 listopada 2017

Zapraszamy do zapoznania się z ostatnim odcinkiem naszego Poradnika Inwestora, skierowanego do osób budujących dom, a poświęconego membranom dachowym (“Dach, który oddycha”).

(Superdekarz)

7 listopada 2017

Poradnik inwestora: Dach, który oddycha! Cz. 2 Parametry membran a szybkość montażu.

Podczas budowy dachu często dochodzi do różnego typu zniszczeń na materiale: przez ostre krawędzie dachówek, rozerwanie na gwoździu, uderzenie młotkiem lub innym narzędziem. Oznacza to, że im mocniejszy i bardziej wytrzymały produkt, tym mniejsze ryzyko rozerwania. Wysokiej jakości membrany to również skrócony czas montażu, większe bezpieczeństwo na dachu podczas wykonywania prac dekarskich i wiele innych zalet. Zaopatrując ekipę dekarską w materiał wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, będziesz mieć większą gwarancję, że montaż przebiegnie bezproblemowo.

Co wpływa na jakość membrany?

Wpływ na właściwości mechaniczne, czyli odporność na rozerwania wzdłużne, poprzeczne i na gwoździu, ma nie tylko jakość komponentów, z których membrana jest wykonana, ale również ilość warstw, z których się składa. Im lepsze parametry techniczne, tym czas prawidłowego funkcjonowania systemu dachowego będzie dłuższy. Większość producentów oferuje dwu lub trzywarstwowe membrany. Monier Braas, oprócz membran trzywarstwowych, proponuje klientom szeroki wybór wysokoparoprzepuszczalnych membran z czterema warstwami, z czego warstwę dodatkową stanowi zbrojenie z siatki polipropylenowej wpływającej znacząco na poprawę parametrów wytrzymałościowych.

- Wielu dekarzy jest przekonanych, że im wyższa gramatura, tym membrana jest lepsza i bardziej wytrzymała – mówi Marek Podeszwa, Kierownik Działu Doradztwa Technicznego Monier Braas. – Tymczasem kupując membranę należy wziąć pod uwagę wszystkie właściwości techniczne membrany, kąt nachylenia dachu, a także sposób montażu, np. deskowanie lub jego brak. Zatem nie sama gramatura jest wyznacznikiem parametrów wytrzymałościowych membran, a jej budowa, czyli z czego składają się poszczególne warstwy i jaka jest ich jakość. I tak np. membrana Braas Divoroll Universal +, przy niewielkiej gramaturze wynoszącej 160 g/m 2 odznacza się dużą wytrzymałością na rozerwanie, bardzo często wyższą niż membrany innych producentów o gramaturze ponad 200 g/m 2 . Ważnym elementem karty technicznej produktu jest również jego odporność na ciśnienie hydrostatyczne słupa wody oraz paroprzepuszczalność. Znajomość parametrów membrany oraz samego dachu (kąt nachylenia, typ pokrycia, warunki atmosferyczne) pozwoli dobrać odpowiednią membranę dachową do budynku.

Jakie są zasady montażu membran?

Warstwę wstępnego krycia układamy np. na krokwiach i mocujemy do nich zszywaczem (takerem). Kolejne warstwy układamy jedna nad drugą z odpowiednim zakładem zależnym od kąta nachylenia połaci. Większość membran dachowych dostępnych na rynku budowlanym posiada nadrukowane linie oznaczające wielkość zakładu poziomego, a mieszczącego się w granicach 10 do 20 cm. Pozwala to na poprawne i dokładne ułożenie membrany. Na szybkość montażu wpływa również innowacyjne rozwiązanie, jakim jest system pasów klejących na krawędziach membran Braas. Zapewnia on doskonałą hydroizolacyjność oraz umożliwia łatwy i szybki montaż w miejscu łączenia membran.

0

29 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  1   ·  9 listopada 2017

u nas jest szczelina wentylacyjna miedzy wełna a deskowaniem i mamy otwór wywiercony w deskowaniu pod kalenicą skąd wilgoć ucieka na zewnątrz tak mamy zrobione. nie wiem czy dobrze wytłumaczyłam. u nas np w mazowieckim większość domow nowych deskowanie i papa więc moze to od regionu zależy. ja uważam ze niech każdy robi takie rozwiązanie jak uważa za najlepsze:) jak ze wszystkim oby inwestor był zadowolony 😃 gdybyśmy budowali jeszcze raz zrobiliśmy tak samo:)

podoba się to.

  0   ·  9 listopada 2017

Brzulik i Brendal - w jakich regionach mieszkacie (budujecie)?

  1   ·  9 listopada 2017

Zachodniopomorskie

podoba się to.

(Superdekarz)

17 października 2017

Poradnik inwestora. Dach, który oddycha! Cz. 1 Paroprzepuszczalność membrany.

Współczesny inwestor nie powinien mieć problemów z wyborem pojedynczych produktów czy systemu przed rozpoczęciem budowy wymarzonego domu, a w szczególności dachu, który jest jednym z najważniejszych elementów bryły budynku. Należy pamiętać przy tym, że dachu nie traktujemy tylko jako konstrukcji drewnianej i pokrycia, ale jako przegrodę dachową składającą się z wielu produktów. Jednym z ważniejszych i pełniącym wiele funkcji jest warstwa wstępnego krycia.

Wysokiej jakości membrana dachowa stanowi część przegrody dachowej, zaprojektowanej przez architekta tak, aby spełniała wymogi izolacyjności cieplnej zawarte w normach budowlanych. Membrana zastosowana w przegrodzie dachowej ma kilka zadań. Od strony pokrycia dachowego odpowiada za wiatroizolacyjność, a także zabezpiecza przed wilgocią, która może dostać się pod pokrycie np. z roztopionego śniegu czy podczas ulewy i silnego wiatru. Natomiast od strony wnętrza budynku odpowiada za odprowadzenie pary wodnej do kanału wentylacyjnego rozpoczynającego się w okapie a kończącego się w kalenicy. Dzięki temu zapobiega zawilgoceniu termoizolacji oraz elementów konstrukcji więźby dachowej i w efekcie - możliwej korozji biologicznej.

Skąd pochodzi wilgoć?

Dach jest narażony na działanie wilgoci z dwóch stron. Zewnętrznym źródłem wody, mogącej dostać się pod połać, są opady deszczu i śniegu, zaś od wewnątrz (szczególnie w przypadku poddaszy użytkowych) zagrożenie stanowi para wodna. Jest ona wytwarzana ciągle w zamieszkałych budynkach. Znajduje się ona w powietrzu wydychanym przez mieszkańców, powstaje podczas takich codziennych czynności jak gotowanie, pranie czy kąpiel. W ciągu doby, szczególnie w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, powstaje jej

całkiem spora ilość. Sama w sobie nie jest zagrożeniem dla termoizolacji oraz konstrukcji dachu. Dopiero skroplona para wodna, czyli woda kondensacyjna, może zbierać się w elementach budynku i przy większych ilościach prowadzić do szkód spowodowanych zawilgoceniem. – Czasem muszę wytłumaczyć, że dach jest trochę podobny do odzieży sportowej. Pytam, czy inwestor uprawia sport i jak się czuje jeżdżąc na nartach czy biegając w zwykłej kurtce, a jak w kurtce „oddychającej”, która z jednej strony ochrania przed wilgocią z zewnątrz, z drugiej zaś oddaje wilgoć, którą wytwarza człowiek. To zwykle działa – mówi Wojciech Cichecki z firmy Zakład Ogólnobudowlany Wojciech Cichecki z Nowogardu, Certyfikowany Dekarz Braas.

Czym jest paroprzepuszczalność membran?

Paroprzepuszczalność danego materiału to nic innego jak jego zdolność do transportu pary wodnej. Właśnie ze względu na ten parametr folie dachowe dzielimy na membrany wysokoparoprzepuszczalne i folie niskoparoprzepuszczalne.

Dziś większość inwestorów decyduje się na membrany wysokoparoprzepuszczalne, które wypadają korzystniej na tle niedawnej konkurencji, zapewniając dłuższą żywotność i prawidłowe funkcjonowanie dachu. Membrany wysokoparoprzepuszczalne powinny charakteryzować się współczynnikiem Sd mniejszym niż 0,2 m. Im mniejsza wartość współczynnika Sd, tym większy jest stopień paroprzepuszczalności. Folie niskoparoprzepuszczalne obecnie są coraz rzadziej używane, czasami stosuje się je na poddaszach nieużytkowych, ponieważ posiadają dosyć niską zdolność do przepuszczania pary wodnej - nie przekraczającą 100g/m² w ciągu 24 godzin (współczynnik Sd w ich przypadku wynosi kilka, kilkanaście metrów).

0

  0   ·  17 października 2017

Rozpoczynamy 3-odcinkowy cykl Poradnika Inwestora poświęcony membranom dachowym, który ma na celu pomóc osobom budującym się w świadomym zakupie materiałów dachowych.

  0   25 września 2017

  0   25 września 2017

  0   25 września 2017

(Superdekarz)

25 września 2017

Pora wybrać dachówkę! Cz. 2 Dachówki betonowe.

Poradnik SUPERDEKARZA

Powoli, ale efektownie wyszły z cienia cenionych i osadzonych w tradycji dachówek ceramicznych, odkrywając swoje zalety i piękno nie mniejsze niż pierwowzór. Dachówka betonowa stanowi dziś kanon dekarstwa. Dlaczego warto rozważyć jej zakup? I w jakich kształtach czy technologiach możemy przebierać? Podpowiadają finaliści programu SUPERDEKARZ 2016.

Czym jest dachówka betonowa?

Wizualnie dachówki betonowe niemal nie różnią się od ceramicznych, są też podobne w montażu. Podstawową różnicą między nimi jest jednak materiał, z jakiego są wykonane. Dachówka betonowa powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanego piasku kwarcowego zmieszanego z cementem i wodą. Barwienie następuje przy pomocy bardzo trwałych pigmentów, które czynią pokrycie odpornym na działanie czynników atmosferycznych. Druga zasadnicza różnica kryje się w wielkości – o ile na 1 metr dachówki ceramicznej profilowanej przypada mniej więcej 10-13 sztuk, to w przypadku dachówki betonowej ok. 10 sztuk. Mimo większego rozmiaru, za sprawą 2 fal widocznych w dachówkach profilowanych, sprawia wrażenie drobniejszej. W efekcie dach wygląda delikatniej.

- Dachówki betonowe, inaczej zwane cementowymi, zyskują na popularności ze względu na

wyjątkową trwałość, wspieraną przez nowe osiągnięcia technologiczne, jak np. technologia CISAR – mówi Damian Rolla, finalista programu SUPERDEKARZ 2016, właściciel firmy Usługi Ogólnobudowlane Damian Rolla z Głogowa. – Dodajmy do tego duży wybór kolorów, sposobu wykończenia powierzchni oraz kształtów, i okazuje się, że ceramikę wybieramy głównie z sentymentu jako „bliższą tradycji i naturze” oraz dla prestiżu. Dla mnie dachówka betonowa to synonim funkcjonalności i trwałości, jakiej oczekuje się po nowoczesnym budownictwie – dodaje dekarz. Funkcjonalność dachówek betonowych przejawia się m.in. w tym, że nie mają poziomego zamka i przez to są wygodniejsze przy układaniu i drobnych naprawach dachu.

W czym wybierać?

Z uwagi na kształt i styl możemy przyjąć podział na dachówki PROFILOWANE (stylizowane) i PŁASKIE (nowoczesne oraz karpiówkę). Oto najpopularniejsze z nich w ofercie marki BRAAS, która została utytułowana przez Gazetę Prawną:

 •  Profilowane: „esówki”

To dachówki w formie fali, których pierwowzorem były „esówki” i „holenderki” ceramiczne. Przykładem jest dachówka Bałtycka z pochyloną falą - jej asymetryczność daje ciekawy efekt gry światła i cienia, doceniany przez polskich nabywców. Dostępna w 4 ciekawych kolorach, również w technologii CISAR. Z kolei Celtycka wyróżnia się symetryczną falą – jej profil przypomina sinusoidę. To najczęściej kupowany model BRAAS w Polsce, którego sekret tkwi w ponadczasowym designie. Dostępna w technologii Lumino oraz Cisar.

 • Profilowane: Rzymska i grecka

Dachówka Romańska marki Braas to betonowy odpowiednik dachówki ceramicznej „holenderki płaskiej”. Jest klasyczna i uniwersalna, ponieważ pięknie prezentuje się zarówno na małych budynkach, jak i okazałych willach. Dostępna w technologii LUMINO oraz CISAR oraz 5 najpopularniejszych kolorach: kasztanowym, ceglanym, brązowym, grafitowym i czarnym. Dachówka Grecka marki BRAAS przypomina nieco „nadmuchaną” dachówkę Romańską i stanowi odpowiednik ceramicznych dachówek „romańskich”. Ma wyraźniejszy rysunek i wyższy profil w porównaniu do Romańskiej. Jest też masywniejsza w formie, dlatego idealnie sprawdzi się na dachach wielkopowierzchniowych. Dostępna w 3 kolorach: brązowym, ceglanym i czarnym.

 • Płaskie: Karpiówka

Betonowa dachówka „karpiówka” to jednocześnie pewnego rodzaju ukłon w stronę tradycji i pochwała nowoczesności. Jej przykładem jest Reviva, która łudząco przypomina ceramiczną karpiówkę, choć jest lżejsza, tańsza i szybsza w układaniu od swojej ceramicznej odpowiedniczki. Właśnie swojej lekkości  zawdzięcza opinię idealnej do remontowanych dachów.

 • Płaskie: Nowoczesne

Nowoczesność to prostota formy. I taka jest Teviva – dachówka o prostej linii i czystym kształcie, dostępna w dwóch kolorach kojarzonych z nowoczesnym budownictwem: czarnym i grafitowym. Produkowana jest w technologii CISAR. Tegalit Protegon to z kolei synonim „geometrii”. Dachówka ta jest odpowiednia zarówno do nowego, jaki remontowanego domu. Tegalit jest nieco grubszy od Tevivy i daje większy światłocień pod linią uskoku dachówki. Sprawia wrażenie masywniejszego dachu, nie ujmując budynkowi elegancji i prostoty.

Obalamy mity

To nieprawda, że „tylko ceramika jest ekologiczna”. Dachówki betonowe dojrzewają w temperaturze do 60 °C, w odróżnieniu od dachówek ceramicznych, które wypalane są w temperaturze ok. 1.000 °C. Oznacza to oszczędność 70% energii i znaczną redukcję emisji CO2 . Dach o powierzchni 160 m 2 oszczędza tyle energii, ile starczyłoby do ogrzania domku jedno- lub dwurodzinnego przez rok. Dodatkowym argumentem za „ekologiczną stroną” betonu jest technologia PROTEGON - dzięki zastosowaniu w produkcji tlenku tytanu (tym, który stosuje się w kremach z filtrem UV) powoduje on mniejsze nagrzewanie się dachówek dzięki odbijaniu części promieniowania słońca. W upalne dni temperatura na spodzie dachówki jest nawet o 10 stopni mniejsza niż w przypadku innych dachówek, co przekłada się na komfort mieszkańców.

To mit, że dachówka betonowa jest mniej atrakcyjna, bo ma matowe wykończenie. Technologia CISAR, rozpowszechniona na polskim rynku przez markę BRAAS, polega na zastosowaniu trzech warstw: nośnej (barwionej w masie o wysokiej wytrzymałości), wygładzającej (nasycona kolorem trwała warstwa drobnoziarnista) i warstwy uszlachetniającej (dwukrotnie nakładana powłoka akrylowa). Te trzy warstwy zapewniają wytrzymałość, gładkość powierzchni oraz estetykę dachówki. - To właśnie CISAR sprawia, że nasze wyobrażenie o „chropowatości” czy „matowości” dachówek betonowych przestaje mieć rację bytu. CISAR wygładza powierzchnię betonu i dodaje jej połysku – mówi Rafał Szczepański, SUPERDEKARZ 2016, który położył w 2016 r. najwięcej dachów w technologii CISAR. Również technologia LUMINO nadaje dachówkom lekki połysk, czyni ich kolor bardziej intensywnym i trwałym oraz zwiększa odporność na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Dzięki temu dachówki zachowują doskonały wygląd na długie lata.

***

Wśród tak bogatej oferty z pewnością każdy, kto myśli o budowie dachu lub wymianie starego, dobierze optymalne rozwiązanie dla swojego domu. Pamiętajmy tylko, by wybór starannie przemyśleć, ponieważ materiał, na który się zdecydujemy, będzie nam służył dziesiątki lat. Warto też przyjrzeć się szczegółom gwarancji udzielanej przez producentów dachówek – nie tylko na długość, ale także warunki wystawianej gwarancji. Np. BRAAS w ramach gwarancji na dachówki betonowe, w przypadku konieczności wymiany pokrycia, sfinansuje również koszty robocizny przez cały okres obowiązywania gwarancji – czyli 30 lat. Gwarancja na produkt to nie jedyne udogodnienie dla klienta dostępne na rynku. W przypadku zakupu oryginalnych produktów Braas można uzyskać nie tylko gwarancję na dachówkę, ale także na cały system dachowy – więcej informacji można znaleźć na stronie: www.gwarancjasystemowa.pl  Jeśli szeroka oferta nie daje ci spać, najlepiej porozmawiać z doświadczonym dekarzem i obejrzeć realizacje z zastosowaniem wybranych przez ciebie dachówek. Wybór zdecydowanie stanie się prostszy!

0

  0   ·  25 września 2017

Powoli, ale efektownie wyszły z cienia cenionych i osadzonych w tradycji dachówek ceramicznych, odkrywając swoje zalety i piękno nie mniejsze niż pierwowzór. Dachówka betonowa stanowi dziś kanon dekarstwa. Dlaczego warto rozważyć jej zakup? I w jakich kształtach czy technologiach możemy przebierać? Podpowiadają finaliści programu SUPERDEKARZ 2016.

  0   23 sierpnia 2017

  0   23 sierpnia 2017

  0   23 sierpnia 2017

(Superdekarz)

23 sierpnia 2017

Pora wybrać dachówkę! Cz. 1 Ceramika. Poradnik SUPERDEKARZA

Dachówki ceramiczne i betonowe to najczęściej wybierane przez Polaków materiały na pokrycie dachu. Nic dziwnego - są jednymi z najstarszych materiałów pokryciowych. Nasi przodkowie nie potrzebowali wiele czasu, by zorientować się, że są najtrwalsze, doskonale tłumią hałasy, a za sprawą wysokich parametrów termoizolacyjnych stanowią barierę dla wysokich temperatur latem, zaś zimą przeciwdziałają stratom ciepła. Dziś na dodatek mamy duży wybór kształtów, rozmiarów i… kolorów! Na początek przyjrzyjmy się dachówkom ceramicznym z oferty Braasa – Złotej Budowlanej Marki Roku 2017 w kategorii „Pokrycia dachowe ciężkie”. Wykonawcy kolejny rok z rzędu wskazali tę markę jako najbardziej godną zaufania.

Ponadczasowa ceramika

Zostały wynalezione już ok. 450 roku p.n.e. Przez setki lat produkuje się je prawie niezmiennie, używając do wytwarzania wyłącznie rodzimych, naturalnych surowców, takich jak: iły, glina i woda. Następnie wypalane są w temperaturze ok. 1000 °C. Jeśli dachówka ma mieć inny kolor od ceglastoczerwonego wówczas poddawana jest procesowi angobowania lub glazurowania. – Oba procesy polegają na powlekaniu dachówek przed wypalaniem barwioną gliną zawierającą dodatki uszlachetniające (tzw. szlachetną glinką). Głównym celem tych zabiegów jest uzyskanie różnych kolorów dachówek, ale przy okazji powleczone takimi powłokami dachówki ceramiczne stają się gładsze i odporniejsze na zabrudzeni. W wyniku angobowania powstają dachówki matowe, a efektem glazurowania są dachówki błyszczące. Klienci w Polsce w większości wybierają dachówki błyszczące– tłumaczy Dariusz Smolis, Koordynator Produktu Dachówka, Monier Braas.

Dachówka ceramiczna to również doskonała wentylacja i bardzo skuteczne odprowadzanie wody opadowej. Warto podkreślić jej użyteczność – praktycznie nie wymaga konserwacji. Wśród modeli dachówek ceramicznych możemy wyróżnić m.in. karpiówki, holenderki, holenderki płaskie, marsylianki, romańskie, suwakowe, zabytkowe i nowoczesne. Oto najpopularniejsze z nich w naszym kraju:

 • Dachówka karpiówka

To najstarsza tradycyjna forma dachówki ceramicznej, stosowana od wieków. Do dziś karpiówka cieszy się nieprzemijającą popularnością, m.in. z uwagi na bogactwo kolorów, wykrojów oraz różnorodność w zakresie wykończenia powierzchni (dachówki naturalne, angoby, oraz nadające szczególnej elegancji glazury oraz glazury topline). Można ją układać na dwa sposoby: w koronkę lub łuskę, wówczas przypomina łuskę karpia (stąd nazwa karpiówka). Możesz wybrać tradycyjną dachówkę (Opal standard) lub żłobkowaną, typową dla budownictwa niemieckiego (Opal żłobkowany).

 • Dachówki nowoczesne

Do dachówek nowoczesnych zaliczmy te o futurystycznych kształtach, zakładkowe całkowicie płaskie lub o nietypowej optyce. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się dachówki płaskie, jak np. Smaragd w kształcie rombu, który nadaje efekt pokrycia łupkiem, czy oszczędny w formie Turmalin. Ten ostatni swoim prostym kształtem podkreśla nowoczesny charakter dachu i najlepiej komponuje się z budynkami o oszczędnej stylistyce. Aktualnie na rynek weszły dachówki Braas Signy, które łączą w sobie modny kształt z wyjątkowo dużą tolerancją nasuwania (co ułatwia prace dekarskie). Ten model dachówki od 10 lat cieszy się dużym powodzeniem we Francji oraz w krajach Beneluksu. W Polsce dostępny w najpopularniejszym na rynku kolorze – antracytowym.

 • Dachówka holenderka i rzymska

Holenderki zwane są również „esówkami” ze względu na charakterystyczny poprzeczny przekrój w kształcie litery S. Przykładem jest dachówka Achato wyraźnym profilu fali, który daje bardzo wyważony, harmonijny obraz pokrycia. Jest nowczesną dachówką wyposażoną w zamki. Z kolei dachówki holenderki płaskie, zwane także rzymskimi, charakteryzują się wypłaszczoną częścią środkową pojedynczej dachówki (dół fali jest płaski i łukiem delikatnie przechodzi w wypułość fali). Do tej rodziny zaliczają się dachówki Rubin. To najpopularniejszy typ dachówek na polskim rynku.

 • Dachówki marsylianki i romańskie

Marsylianki nazywane są często falsowymi czy też falsowymi z podwójną muldą. Swoje zastosowanie znajdują zarówno na zabytkach, jak i nowych stylizowanych domach (jak np. dachówka Granat 13V). Z kolei romańskie znane także pod nazwą śródziemnomorskie, greckie czy toskańskie, cechuje stosunkowo wąska i płaska część środkowa oraz wyraźny i dość wysoki profil fali.

Wykonawstwo

Rosnąca ilość różnych typów dachówki ceramicznej daje inwestorom ogromny wybór – poprzez kształt, wielkość dachówki, jej formę, kolor czy sposób wykończenia powierzchni możemy podkreślić indywidualny charakter naszego domu. Ostateczny efekt wizualny, a przede wszystkim trwałość i szczelność dachu wymagają również od wykonawców doskonalenia się, szkolenia i doświadczenia w pracy z różnymi produktami. Dlatego warto sprawdzić, czy wybrana przez Ciebie ekipa dekarska ma dobrą renomę od wielu lat, jest polecana przez producentów i może pochwalić się bogatym portfolio. Od 9 lat marka Braas skupia najlepszych dekarzy w Polsce w ramach programu SUPERDEKARZ, proponując im liczne szkolenia i rywalizację zawodową. Możesz również sprawdzić, czy Twój dekarz należy do elitarnego grona Certyfikowanych Dekarzy Braas. Dlaczego? Bo dodatkowym atutem będzie szansa na otrzymanie wieloletniej Gwarancji Systemowej Braas na cały system dachowy, jeśli wybierzesz do budowy dachu produkty objęte tą usługą (jedyna na polskim rynku).

Piękna dachówka z naturalnych materiałów na pewno podbije wartość Twojego domu. Spraw, by jakość wykonania podniosła ją jeszcze bardziej.

0

  0   ·  23 sierpnia 2017

Pora wybrać dachówkę! Zapraszamy do zapoznania się z artykułem. Na zdjęciu widoczna jest dachówka Rubin 13V antracytowy.

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Superdekarz