projekty ogrodów

17

Zdjęcie użytkownika

15
22
8

Udostępnij

4

indywidualne projekty ogrodów

Ostatnia aktywność

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia użytkownikowi projekty ogrodów Zaloguj się lub Zarejestruj

do: :

13 maja 2011

ogród jest na prawdę piękny 😃 pozdrawiam

0

23 marca 2011

Nawierzchnie w ogrodzie

W każdym ogrodzie na pewnym etapie tworzenia należny podjąć decyzję co do nawierzchni jakie znajdą się w naszym ogrodzie. Powierzchnia działki, jaka pozostaje po budowie domu zostanie podzielona na określone funkcje i ustalimy proporcję pomiędzy częścią wypoczynkową, dekoracyjną, gospodarczą - użytkową. Najczęściej występujące typy nawierzchni w ogrodzie to: nawierzchnia utwardzona, trawnik, nawierzchnia rabat.

Warto uświadomić sobie fakt, że proporcje pomiędzy wszystkimi elementami nawierzchni mają dość duży wpływ na nasze samopoczucie i "odbiór" ogrodu.

Z pewnością należy ostrożnie używać nawierzchni utwardzonych tak, aby nasz ogród nie przypominał betonowego placu. W takiej nawierzchni warto zastosować chociaż niewielkie urozmaicenie w postaci rabaty np. pas zieleni pomiędzy podjazdem, a ścieżką łączącą furtkę i drzwi wejściowe lub niewielki pas zieleni pomiędzy podjazdem, a ogrodzeniem itp. Dobór kolorystyki i materiału jest również istotny. W zależności od celu jaki chcemy osiągnąć właściwym kształtem i kolorystyką ścieżek i podjazdu możemy wpływać na styl naszego ogrodu.

Nawierzchnia znajdująca się na rabatach możne zostać wykonana z różnych materiałów, najczęściej jest to żwir lub kora. Zastosowanie takich materiałów jest korzystne ze względów pielęgnacyjnych. Kora jest materiałem stosowanym w takich ogrodach jak: wiejski - naturalny, a żwir często występuje w ogrodach nowoczesnych.

Trawnik można założyć samemu lub zlecić jego wykonanie np. z rolki. Warto zastanowić się też nad jego kształtem i oddzieleniem jego powierzchni od rabat np. murkiem kamiennym lub drewniana palisadą. Prosty kształt trawnika, łagodne obrzeże i nie planowanie roślin na jego powierzchni, znaczenie ułatwią jego pielęgnację w przyszłości.

0

19 stycznia 2011

Ogród w dobrym stylu

Planując wykonanie ogrodu na swojej działce, warto zastanowić się, czy nie tworzyć zielonej enklawy w oparciu o jakiś najbliższy naszym upodobaniom styl. Takie działanie ma wiele zalet, ale z pewnością wymaga przemyślenia kilku znaczących kwestii.

 

Czerpiąc inspirację z konkretnego stylu, znając jego wytyczne, dekoracje i roślinność w nim funkcjonujące unikamy wrażenia chaosu i braku "porządku", a czasem błędów jakie mogą mieć wpływ na dalsze funkcjonowanie ogrodu.

 

Przy wyborze stylu jaki będzie dominujący w naszym ogrodzie warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak: wielkość ogrodu, ukształtowanie terenu, styl i charakter zabudowy - domu, warunki klimatyczne, lokalny krajobraz i roślinność. Oczywiście równie ważne, a może i najważniejsze są nasze indywidualne upodobania, to przecież my mamy się czuć dobrze w naszym zielonym azylu 😃 Do wybory mamy wiele stylów w jakich może zostać wykonana aranżacja naszego ogrodu, nic nie stoi również na przeszkodzie, aby pewne style umiejętnie ze sobą mieszać lub jedynie czerpać z nich inspiracje. Oczywiste jest, że roślinność naturalnie występująca w naszym kraju lub taka, która będąc na naszych terenach od wielu lat zadomowiła się na stałe różni się od gatunków ogrodów śródziemnomorskich czy orientalnych. W nadaniu ogrodu wybranego stylu nie tyle istotne jest użycie konkretnych często egzotycznych roślin, lecz zastosowanie właściwego układu kompozycji - wzajemnego przenikania się rabat, trawnika czy komunikacji oraz elementów dekoracyjnych, małej architektury i materiałów.

 

Ogrody często powstają latami zmieniają się i rosną pod czujnym okiem właścicieli. W tworzeniu ogrodu w stylu ważna jest zatem konsekwencja działania: właściwa pielęgnacja i utrzymanie konwencji stylu zaprocentuje z pewnością w przyszłości.

0

17 stycznia 2011

Dobór gatunkowy roślin

Wykonując projekt ogrodu, jednym z etapów jest stworzenie (choćby w głowie) listy zastosowanej roślinności. Dobierając rośliny dla konkretnych rabat należy wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak: rodzaj podłoża - gleba, nasłonecznienie, warunki klimatyczne, roślinność lokalna oraz indywidualne upodobania.

 

Uwagę należy również zwrócić na styl jaki planujemy zastosować w ogrodzie. Inne rośliny wybierzemy do ogrodu w stylu wiejskim, inne dla założenia inspirowanego ogrodami klimatu śródziemnego.

 

Kolejną grupą czynników jakie należy uwzględnić są indywidualne cechy grupy roślin tj. pokrój, wysokość, szerokość, barwa liści lub igieł oraz fakt czy jest to roślina zimozielona. Równie istotne jest np. czy roślina nie ma trujących owoców czy ostrych cierni, kolców.

 

Ważną kwestią w właściwym doborze roślin jest wzajemny układ i wpływ roślin posadzonych obok siebie. Należy zwrócić uwagę jakiej wysokości rośliny będą zestawione obok siebie i czy nie będą się wzajemnie przesłaniać.

 

Roślinność w rabatach powinna być dopasowana tak, aby o każdej porze roku zestawienie wyglądało ciekawie i ogród mógł cieszyć się dekoracyjnym wyglądem przez wszystkie sezony. Dobór gatunkowy roślin powinien być wykonywany nie tyle w oparciu o literaturę i encyklopedie roślin dostępne na rynku, a rzeczywistą ofertę szkółek roślin i sklepów ogrodniczych w naszej okolicy.

0

13 stycznia 2011

Oświetlenie w ogrodzie

Ważnym aspektem każdego założenia ogrodowego jest oświetlenie. Spełnia ono zarówno funkcje użytkowe jak i dekoracyjne. Już na etapie tworzenia projektu ogrodu warto rozplanować układ punktów świetlnych, tak, aby podczas wykonywania ogrodu właściwie rozmieścić instalacje elektryczną oraz przyłącza i uniknąć w ten sposób robienia wykopów ziemnych na zagospodarowanych już częściach działki.

 

Warto zwrócić uwagę, by styl opraw oświetleniowych pasował do przyjętego charakteru ogrodu. Do wyboru mamy zarówno różnego rodzaju wzornictwo jak i materiał, z którego wykonane są oprawy np. drewno, metal, plastik, kamień i szkło.

 

Jedną z podstawowych funkcji oświetlania w ogrodzie jest zapewnienie bezpiecznej komunikacji na działce po zmroku. Do oświetlenia ciągów pieszych i jezdnych służą zarówno oprawy do gruntowe: słupki i oprawy najazdowe, jak i lampy naścienne – kinkiety.

 

Priorytetem powinno być właściwe oświetlenie podjazdu i ścieżki głównej prowadzącej do domu. W dalszej kolejności projektujemy oświetlenie komunikacje innych części, takich jak np. ścieżka z tarasu do altany itp.

 

Oświetlenie może mieć jedynie funkcje dekoracyjne i służyć do ukazania cennych walorów oświetlanego przedmiotu lub rośliny. Stosuje się wiele technik iluminacji, aby osiągnąć zamierzony efekt: oświetlenie z góry, od dołu, z przodu i z tyłu itd. Z pewnością ważna jest w tym przypadku też barwa światła, moc oraz kąt oświetlenia.

 

Innym aspektem jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze opraw oświetleniowych są parametry techniczne, ze względu na fakt iż lampy podłączone będą na zewnątrz i nie bez znaczenia na ich wygląd i działanie będą miały warunki atmosferyczne. Najważniejszym parametrem jest IP, czyli stopień ochrony przedostawania się do wnętrza oprawy ciał obcych i wody. W dużym uproszczeniu, im oznaczenie jest wyższe tym lepiej chroniona jest lampa.

0

11 stycznia 2011

Budowa domu, a przyszły ogród

Przyczyn budowy własnego domu jest z pewnością bez liku, ale z pewnością jednym z ważnych argumentów jest posiadanie własnego zielonego zakątka – ogrodu. W zależności od potrzeb rodziny ogród będzie miał różne funkcje użytkowe, będzie oczywiście służyć do wypoczynku i rekreacji, ale często jednocześnie będzie spełniał cele dekoracyjne, będąc wizytówką właścicieli posesji.

 

Już na etapie wyboru działki świadomie bierzemy pod uwagę jej otoczenie, powierzchnie, a także istniejące zagospodarowanie – roślinność. Dla przyszłego ogrodu równie istotne są takie czynniki jak lokalny klimat, ukształtowanie terenu, typ gleby. W planowaniu ogrodu niezwykle ważne jest również układ instalacji podziemnych. Ich przebieg znacząco wpłynie na układ posadzonych roślin o głębokim systemem korzeniowym.

 

Budowa domu jest procesem rozłożonym w czasie, warto podczas jej trwania mieć na uwadze przyszły ogród. Zabezpieczyć pnie drzew istniejących, tak aby nie zostały uszkodzone podczas prac budowlanych. Rośliny o cennych walorach np. dekoracyjnych, znające się w pobliżu planowanego budynku, w przypadku których istnieje ryzyko ich zniszczenia, można spróbować przesadzić w bezpieczniejsze dla nich miejsce.

 

Podczas okresu budowy można również zadbać o właściwości gleby na pozostałej części trenu, nie będącej w bezpośrednim otoczeniu budynku. Istnieją gatunki roślin, które posiadają właściwości nawozu i jeśli wysiejemy je choćby na jeden sezon wegetacyjny wzbogacą glebę w naturalne składniki organiczne.

 

Warto wcześniej pomyśleć o zaplanowaniu miejsca dla ziemi jaką otrzymamy z wykopu pod fundament. Dużą zaleta ogrodu jest ciekawe ukształtowanie terenu. Ziemię budowlaną możemy wykorzystać do wykonania efektownej skarpy na skraju działki lub stworzenia kilku poziomów na terenie ogrodu, zabezpieczonych przed osuwaniem ziemi murkami oporowymi wykonanymi np. z kamienia.

0

  0   16 grudnia 2010

  0   15 października 2010

  0   15 października 2010

15 stycznia 2009

Staw kąpielowy - ekobasen

Domy autonomiczne - pasywne, funkcjonują nie wspomagane zewnętrzną infrastrukturą. Ta sama idea w ogrodzie przyświeca stawą kąpielowym, tak mało w Polsce znany i stosowany. Tak w skrócie, staw kąpielowy to duży, uszczelniony zbiornik, w którym woda uzdatniana jest za pomocą biologicznych i mechanicznych procesów samooczyszczenia. Nie jest to jednak zwykłe oczko wodne z roślinami na brzegu. To skomplikowana inżyniersko konstrukcja przypominająca oczyszczalnię ścieków, ekologiczna alternatywa dla basenów, w których chemią likwiduje się całe organiczne życie wody. W ekobasenie wodę filtrują złoża mineralno-roślinne, których parametry projektowane są dla konkretnego akwenu. Cena budowy 1 m2 stawu kąpielowego zależy od jego infrastruktury i waha się obecnie w granicach 350-650 zł. Co sądzicie na ten temat, czy ktoś z budujących zdecydował się na takie rozwiązanie w swoim ogrodzie??

0

9 stycznia 2009

gospodarowanie wodą deszczową

Jakie jest wasze zdanie na temat powtórnego wykorzystania wody deszczowej w gospodarstwie domowym. Nie chodzi mi o beczkę podstawioną do rynny, ale o zintegrowany system dzięki któremu można zmniejszyć wykorzystanie wody wodociągowej, ponieważ woda do nawadniania, mycia samochodu, spłukiwania toalet itd. pobierana jest z podziemnego zbiornika "deszczówki"

0

9 stycznia 2009

Wolnoć Tomku w swoim domku vs warunki zabudowy vs krajobraz lokalny vs dobry gust vs możliwości

Kiedyś w polskim krajobrazie królowały domy według kilku obowiązujących projektów, dziś w dobie tysięcy gotowych projektów i możliwości projektów indywidualnych teoretycznie inwestor może postawić na swojej działce co sobie tylko wymarzy, jedyne co studzi jego zapały to lokalne warunki zabudowy. Niestety coraz częściej obserwujemy, że wolność wyboru negatywnie odbija się na lokalnym krajobrazie w całym kraju widoczne są różne architektoniczne dziwadła, chociażby na polskim wybrzeżu. Mam w związku z tym pytanie, co jest ważniejsze: wizja inwestora, koloryt i tradycja lokalnej zabudowy, jak znaleźć ten złoty środek, aby nie doprowadzić do skrajności: monotonni zabudowy lub totalnego chaosu.

0

9 stycznia 2009

Zmiana w projekcie

Projekt bardzo mi się podoba, zastanawiam się nad możliwością zlikwidowania części ściany w sypialni nad ogrodem zimowym, tak aby doświetlić pokój, myślę że efekt mógłby być ciekawy. Co o tym sądzicie?

0

9 stycznia 2009

Powierzchnia pomieszczeń - jadalnia

Bardzo podoba mi się projekt, jest nie tylko piękny w swej prostocie :-), ale wydaje się być bardzo funkcjonalny. Zastanawia mnie tylko powierzchnia kuchni i jadalni, czy aby nie jest za ciasna i czy można w niej umieścić duży stół z krzesłami, tak aby komunikacja z tarasem i salonem nie była utrudniona. Być może ktoś z budujących się wypowie?

0

9 stycznia 2009

Tkanina obiciowa - sofy

Jaka jest możliwość zmiany obicia (kolor, rodzaj tkaniny) sofy z danej kolekcji? Jaki ma to wpływ na cenę i jaki jest okres realizacji zamówienia na sofę w niestandardowym obiciu? Z góry dziękuje za odpowiedz

0

26 listopada 2008

marzy mi się taki własny 😃

8

, , i 5 innym podoba się to.

4 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  26 listopada 2008

Rewelacja ja tez marze o takim.....

  0   ·  26 listopada 2008

mam nadzieje ze na moim tarasie choć namiastkę czegoś podobnego uda mi się stworzyć, oczywiście z stolikiem na kawę i nie tylko 😃 kominkiem, leżakami i ogromnym parasolem...

  0   ·  25 marca 2009

Kwintesencja smaku i dobrego gustu:)

6 listopada 2008

Jak urządzić przedogródek

Porady, propozycje, przykłady aranżacji. Po prostu wszystko co niezbędne, aby ogród frontowy był imponujący.

0

do: :

4 listopada 2008

ładny domek

0

do: :

29 października 2008

piękny dom i jego aranżacja oświetleniem, pozazdrościć 😃

0

29 października 2008

Układ pomieszczeń

Bardzo podoba mi się ten projekt,choć na własny dom muszę jeszcze poczekać. Mam pytanie do budujących ten dom. Jakich zmian dokonaliście w układzie pomieszczeń na poddaszu, nie do końca przemawia do mnie pokój numer 2, a brakuję mi garderoby w pokoju rodziców. Jakich zmian dokonaliście w projekcie??

0