Ciecierski Instalacje

10

Zdjęcie użytkownika

31
1
1

Buduję

  • Projekt indywidualny
  • Stan deweloperski

Ciecierski Instalacje

  • ul Złota 9
  • 66-415 Kłodawa
  • 782305575

Udostępnij

17

Tematy
Osoby i firmy

Zaprojektujemy, dostarczymy rozwiązanie najlepsze i dopasowane do twoich oczekiwań, wykonamy całość zadania, zabezpieczymy serwis i utrzymanie instalacji. Pomagamy w załatwianiu formalności związanych z pozyskaniem dofinansowania do instalacji ekologicznych.

Ostatnia aktywność

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia użytkownikowi Ciecierski Instalacje Zaloguj się lub Zarejestruj

(Ciecierski Instalacje)

22 lipca 2015

SunLight 40

Opis zestawu:

Zestaw SunLight 40 przeznaczony jest do wytworzenia energii elektrycznej, jej zmagazynowania oraz do sterowania pracą 12V odbiorników. W ciągu dnia pracować może fontanna a w nocy oświetlenie domu, ogrodu, idealne na campingu. 

 

Przewiduje się zastosowanie paneli fotowoltaicznych o mocy do 60Wp, standardowo montowany jest o mocy 40 Wp. Urządzenie zostało wyposażone w układ nadążny , którego zadaniem jest ustawienie powierzchni czynnej panelu w pozycji gwarantującej uzyskanie jak najlepszych warunków ekspozycji. 

 

Dodatkowo w sytuacji gorszego nasłonecznienia układ logiczny sterownika umożliwia „wyszukiwanie” jaśniejszych miejsc na niebie. Rozwiązanie tego typu pozwala na zwiększenie uzysku nawet do 30-40% w porównaniu z stacjonarnie zamontowanym panelem fotowoltaicznym.

Po zachodzie słońca ustawiany jest w pozycji startowej – kierunek wschodni. W skład zestawu wchodzą następujące elementy:

Panel fotowoltaiczny 40Wp

Konstrukcja wsporcza maszt 0,5 m

Obrotnica ze sterownikiem horyzontalnym i czujnikiem nasłonecznienia

Układ sterujący oświetlenia, zespół zabezpieczeń, zespół przełączający oświetlenie/ inne odbiorniki np. fontanna

Regulator ładowania akumulatora

Przewody, instrukcja montażu i obsługi

0

  0   22 lipca 2015

  0   22 lipca 2015

  0   22 lipca 2015

  0   22 lipca 2015

  0   22 lipca 2015

(Ciecierski Instalacje)

26 stycznia 2015

Garść informacji nt. ogrzewania podłogowego

Pompa ciepła i mity o ogrzewaniu podłogowym

 

Początkowo planowaliśmy, że zamontujemy w nowym domu kocioł na paliwo stałe – mówi Marzena. - Wydawało mi się, że najlepszy będzie kocioł na ekogroszek z podajnikiem. W garażu przygotowane zostało zatem właściwe dla takiego urządzenia stanowisko, pojawił się odpowiedni komin... Wszystko wskazywało na to, iż w naszym domu pojawi się tradycyjne źródło ciepła. I wówczas zupełnie niespodziewanie, mąż przedstawił mi inny pomysł. Pomysłem tym była pompa ciepła, o której usłyszał od swojego znajomego . Mówiąc szczerze nie byłam zachwycona. Cała idea wydawała mi się zbyt piękna, aby mogła być prawdziwa.

- Powiem szczerze, o ile ja dałem przekonać się dosyć szybko, to z żoną sprawa nie była łatwa – dodaje ze śmiechem Bronisław. - Powiedziałem nawet autoryzowanemu przedstawicielowi firmy HYDRO-TECH, że wprawdzie ja jestem na tak, ale żona, to się na pewno nie zgodzi. Nie da się przekonać. W odpowiedzi przedstawiciel  poprosił tylko o krótkie spotkanie z Marzeną i... Udało mu się dokonać tego, co mnie wydawało się niemożliwe!

- Powiem szczerze, z początku podchodziłam do całej idei bardzo nieufnie – stwierdza pani domu. - Wszyscy moi znajomi budowali oraz wyposażali swoje domy w sposób tradycyjny. Do ogrzewania służył kocioł na paliwo stałe w pokojach wisiały grzejniki... Tymczasem, nie dość, że zaproponowano nam niezwykłe, niemal kosmiczne urządzenie grzewcze, to jeszcze na dodatek dowiedziałam się, iż do współpracy z pompą ciepła polecane jest przede wszystkim ogrzewanie podłogowe, gdyż jest to niskotemperaturowa pompa ciepła. Tymczasem ja uważałam, że podłogówka jest jedną z poważniejszych wad zaproponowanego rozwiązania. Nieraz słyszałam przecież opinie, że od ogrzewania podłogowego boli głowa, puchną nogi, a montowanie go w sypialniach to już niemal samobójstwo oraz igranie z własnym zdrowiem. Dzisiaj przyznaję... byłam ofiarą mitów na temat ogrzewania podłogowego, które narosły przez lata.

Jak to jest z tą podłogówką?

Warto wspomnieć w tym miejscu, skąd wzięły się owe, wymienione wcześniej mity oraz definitywnie je obalić.

- Kiedy Polacy zaczęli masowo wyjeżdżać na Zachód na przełomie lat 80. i 90., a potem stamtąd wracać, to wraz z nimi przybywały do kraju nowe idee oraz nowe technologie. Ogrzewanie podłogowe to był jeden z tych wynalazków, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Niestety budynki w Polsce były wówczas wykonane z materiałów niezbyt dobrej jakości, a poza tym niedostosowane do energooszczędności. Kiedyś zapotrzebowanie na ciepło określano na poziomie 100 – 120 W/m2. Polska norma przewiduje, że w strefach stałego przebywania ludzi podłoga z ogrzewaniem może mieć maksymalnie 26 st. C. To dobre i zdrowe zalecenie. Załóżmy, że chcemy, aby w pomieszczeniu panowała temperatura 21 st. C. Określając oddawanie ciepła przez podłogę, należy współczynnik przekazywania ciepła, którego wartość przyjmuje się na poziomie 11,1 W/m2K, pomnożyć przez różnicę temperatur powietrza i podłogi. Przy założeniach, jakie przyjęliśmy otrzymamy wynik na poziomie 55W/m2. Jeżeli zatem ogrzewanie podłogowe było układane w domu który miał zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 100 – 120 W/m2, to utrzymanie temperatury powietrza na poziomie 21 st. C wymagało podniesienia temperatury powierzchni podłogi do 31 – 32 st. C. A taka temperatura oznacza już kłopoty w postaci między innymi puchnących nóg. I w ten właśnie sposób energożerne domy epoki socjalizmu przyczyniły się do powstania mitu o szkodliwości podłogówki. Jeśli nowy budynek ma niskie zapotrzebowanie na ciepło [w przypadku domu Marzeny i Bronisława jest to około 40 W/m2 – przyp. red.] to problem przestaje istnieć.

Innym mitem, który jest niezwykle popularny na forach internetowych, jest mit kurzu

. Podobno ogrzewanie podłogowe powoduje unoszenie się zanieczyszczeń w powietrzu. To już zupełne nieporozumienie. Przecież to właśnie grzejniki, które mają znacznie wyższą temperaturę od podłogówki, wywołują ruch konwekcyjny ciepłego powietrza i w rezultacie unoszenie się kurzu. W przypadku ogrzewania podłogowego ciepło jest przekazywane głównie poprzez promieniowanie.

Unoszenie kurzu praktycznie nie występuje!

Dom na Żuławach

Marzena i Bronisław zbudowali swój dom w miejscowości Suchy Dąb w pobliżu Pruszcza Gdańskiego według projektu typowego - Agawa L w wersji odwróconej. Ma on powierzchnię 114 m2 (parter oraz poddasze użytkowe bez garażu). Budynek został wzniesiony na płycie fundamentowej dobrze zaizolowanej styropianem. Ściany wymurowano z Porothermu (24 cm) czyli tzw. cegły dziurawki z dociepleniem styropianowym grubości 15 cm. Dach zaizolowany jest wełną mineralną grubości 30 cm i pokryty dachówką ceramiczną firmy Röben. W całym budynku zamontowano stolarkę okienną z PVC.

W domu ułożone jest ogrzewanie podłogowe (rozstaw rurek co 15 cm). Dodatkowym źródłem ciepła jest kominek umiejscowiony w salonie. Na piętro wyprowadzone są od niego kanały, którymi do pomieszczeń na poddaszu może docierać ciepłe powietrze. System ten nie jest jednak wyposażony w wentylator, a zatem działa nieco wolniej od klasycznej DGP (dystrybucji gorącego powietrza).

- Kominek przydaje się najczęściej w tak zwanych okresach przejściowych, wiosną oraz jesienią, kiedy różnice temperatur w kolejnych dniach bywają naprawdę spore – mówi Bronisław. - Czasami kiedy zdarza się jakiś naprawdę brzydki majowy dzień i w domu zaczyna być chłodno, napalenie w kominku jest najlepszym wyjściem. Ponowny start pompy ciepła uśpionej po sezonie grzewczym jest nieopłacalny. Ogrzewanie podłogowe ma dużą bezwładność, a temperatura krążącej w nim wody grzewczej jest stosunkowo niewysoka... w okolicach 30 st. C, więc zanim domownicy odczuliby efekty działania pompy ciepła musiałoby minąć kilka lub nawet kilkanaście godzin. Kominek działa szybciej i jest lepszym rozwiązaniem na chwilowe załamanie pogody poza sezonem grzewczym. Przez cały czas pamiętam również o wydarzeniach w zachodniopomorskim oraz w okolicach Częstochowy, gdzie w wyniku niekorzystnych warunków pogodowych, niektóre miejscowości były pozbawione prądu przez wiele dni, a nawet tygodni. Poza tym pompa ciepła jest tworem ludzkich rąk i jak każde urządzenie może się po prostu zepsuć. Kominek w salonie jest więc, przede wszystkim, rozsądnym zabezpieczeniem, które przedstawiciel szczerze nam polecał.

W całym domu ułożone jest ogrzewanie podłogowe (zarówno pod płytkami ceramicznymi, jak i pod panelami podłogowymi specjalnego rodzaju). Awaryjnym źródłem ciepła jest kominek w salonie.

Pompa ciepła

W domu Marzeny i Bronisława zainstalowana została niskotemperaturowa pompa ciepła o mocy 8 kW z zasobnikiem c.w.u. ze stali nierdzewnej o pojemności 300 litrów. - Pompa ciepła w naszym domu została zainstalowana w 2011 roku. Działa już więc od dwóch sezonów grzewczych - mówi Bronisław. - Nasz roczny rachunek za całą zużyta energię elektryczną opiewa na sumę 6,2 tysiąca złotych. Tylko część przypada na urządzenie grzewcze. Myślę, że z tej sumy około dwóch tysięcy to zużycie przypadające na inne odbiorniki elektryczne w domu. Jestem przekonany, że spalając ekogroszek wydałbym znacznie więcej pieniędzy. Sąsiedzi zużywają w ciągu sezonu przeważnie około sześciu ton tego paliwa. Jeśli przemnożyć to przez ceny rynkowe... Najbardziej cieszy nas jednak brak jakiejkolwiek pracy przy obsłudze ogrzewania. Pompa ciepła to urządzenie naprawdę bezobsługowe. Jedyna moja praca polega na tym, aby przypilnować na początku sezonu właściwego poziomu wody w instalacji. W największe mrozy temperatura wody w układzie wynosiła 35 st. C. Zapewniało to utrzymanie w pomieszczeniach zaprogramowanej temperatury 22 st. C..

- Poprzednio mieszkaliśmy w bloku. Kiedy podjęliśmy decyzję o budowie własnego domu, jedna rzecz była dla nas jasna, skończą się czasy wygodnego życia i beztroskich powrotów do domu – wspomina Marzena. - Mieliśmy świadomość, że z punktu widzenia lokatora mieszkającego w bloku, kaloryfery grzeją same. Natomiast mieszkaniec domu musi sam zadbać o ciepło w budynku. Rozpalanie, dorzucanie opału, czyszczenie... Wydawało nam się, że tak musi być.

- Tymczasem okazało się, że mamy nawet bardziej komfortowo niż w bloku – stwierdza Bronisław. - Tam o rozpoczęciu sezonu grzewczego decyduje spółdzielnia i zdarza się, że robi to zbyt późno, kiedy już mieszkańcy zdążą dobrze wymarznąć. W naszym przypadku sami decydujemy, że już czas zacząć grzanie. Co więcej, ponieważ ogrzewanie podłogowe składa się z wielu tak zwanych pętli, które obsługują poszczególne pomieszczenia, istnieje możliwość regulacji temperatury w poszczególnych częściach domu poprzez regulację przepływu wody grzewczej na rozdzielaczu.

- Dziwi nas trochę, że pompy ciepła nie są objęte takim programem jaki w swoim czasie wprowadzono w przypadku instalacji solarnych do podgrzewu ciepłej wody – mówi Marzena. - Zdarzają się wprawdzie wyjątki, gdyż w województwie pomorskim wprowadzono podobny program w miastach. Wymieniając kocioł ekogroszkowy na pompę ciepła można było uzyskać około 50 procent dofinansowania. Niestety nie jest to działanie w skali kraju.

 

0

(Ciecierski Instalacje)

26 stycznia 2015

Ustawa OZE

Historyczny dzień dla polskich prosumentów. Poprawki posła Bramory przyjęte przez Sejm!

 http://gramwzielone.pl/trendy/14268/historyczny-dzien-dla-polskich-prosumentow-poprawki-posla-bramory-przyjete-przez-sejm  

 

Dzisiaj Sejm przegłosował ustawę o odnawialnych źródłach energii. Wbrew stanowisku rządu i PO, posłowie sensacyjnie zagłosowali za większym wsparciem dla prosumentów w ramach systemu taryf gwarantowanych, którego przyjęcie jako wniosek mniejszości zgłosił poseł PSL Artur Bramora.

Wcześniej poprawki posła Bramory negatywnie zaopiniowała procedująca ustawę o OZE komisja ds. energetyki i surowców energetycznych.

Dzisiaj Sejm uchwalił długooczekiwaną ustawę o odnawialnych źródłach energii. Za głosowało 238 posłów, przeciwko 167, a 36 wstrzymało się od głosu.

Podczas dzisiejszego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli jednak – wbrew stanowisku rządu oraz Platformy Obywatelskiej – poprawkę do ustawy o OZE przygotowaną przez posła PSL Artura Bramorę, dającą szansę na rozwój obywatelskiej energetyki i zwiększającą zyski z produkcji energii w małych, domowych elektrowniach OZE. 

W dzisiejszym głosowaniu prosumencką poprawkę posła Bramory poparło 220 posłów, przeciw było 218, jeden poseł wstrzymał się od głosu.

Przegłosowanie poprawki prosumenckiej było możliwe, ponieważ za jej przyjęciem zagłosowała większa część klubu PSL - wbrew swojemu szefowi Januszowi Piechocińskiemu. Szef PSL stoi na czele resortu, który przygotowując projekt ustawy o OZE, konsekwentnie sprzeciwiał się przyznaniu większego wsparcia dla energetyki prosumenckiej. Przyjęcie lepszych warunków dla prosumentów forsował natomiast drugi z liderów PSL Waldemar Pawlak.

Poprawki posła Bramory mają na celu wprowadzenie dla mikroinstalacji OZE o mocy odpowiednio do 3 i do 10 kW tzw. taryf gwarantowanych za sprzedaż do sieci produkowanej w nich energii. Stałe stawki w ramach polskiego systemu taryf gwarantowanych mają obowiązywać dla każdej instalacji przez 15 lat od momentu jej uruchomienia.

Poprawka prosumencka autorstwa posła PSL wprowadza obowiązek zakupu energii od wytwórcy energii z mikroinstalacji o mocy do 3 kW wykorzystującej różne odnawialne źródła energii po określonej, stałej w okresie 15 lat, cenie (tylko dla pierwszych 300 MW):

hydroenergia – 0,75 zł za 1 kWh;

energia wiatru – 0,75 zł za 1 kWh;

energia promieniowania słonecznego – 0,75 zł za 1 kWh.

Dla mikroinstalacji o mocy powyżej 3 kW do 10 kW przewidziano natomiast następujące taryfy gwarantowane (tylko dla pierwszych 500 MW): 

biogaz rolniczy - 0, 70 zł za 1 kWh.;

biogaz pozyskany z surowców pochodzących ze składowisk odpadów – 0,55 zł za 1 kWh;

biogaz pozyskany z surowców pochodzących z oczyszczalni ścieków 0,45 zł za 1 kWh;

hydroenergia – 0,65 zł za 1 kWh;

energia wiatru - 0,65 zł za 1 kWh;

energia promieniowania słonecznego – 0,65 zł za 1 kWh

Po otrzymaniu ustawy o OZE uchwalonej dzisiaj przez Sejm Marszałek Senatu skieruje ją do odpowiednich komisji, które mają w terminie nie dłuższym niż 18 dni przeanalizować ją i opracować projekt stanowiska Senatu w sprawie ustawy.

Następnie, na posiedzeniu Senatu odbędzie się głosowanie, a w jego efekcie Senat podejmie uchwałę. Może ona zawierać wniosek o przyjęcie ustawy bez zmian i wtedy jest przekazywana Prezydentowi do podpisu, albo też wniosek o jej odrzucenie w całości lub wprowadzenie poprawek. Wówczas ustawa jest przekazywana ponownie do Sejmu.

Senat ma na przyjęcie uchwały 30 dni. Jeśli w tym terminie nie zdecyduje o ewentualnych poprawkach, bądź o odrzuceniu ustawy, uznaje się ją za przyjętą w treści proponowanej przez Sejm.

Natomiast w przypadku poprawek Senatu Sejm może je odrzucić bezwzględną większością głosów (liczba głosów „za” jest większa niż suma „przeciw” i „wstrzymujących się”), w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Jeżeli nie będzie takiej większości, ostateczny tekst ustawy będzie zawierał treść uwzględniającą poprawki Senatu. 

Prezydent RP podpisuje ustawę w ciągu 21 dni. Ustawa wejdzie w życie po publikacji w Dzienniku Ustaw i po upłynięciu okresu vacatio legis. 

Zgodnie z projektem, ustawa ma wejść w życie 30 dni od ogłoszenia. Jednak niektóre przepisy mogą zacząć obowiązywać w kwietniu i październiku 2015 r. oraz od 1 stycznia 2016 r. 

 

0

(Ciecierski Instalacje)

16 lipca 2014

Typowa wydajność systemu fotowoltaicznego

Wydajność systemu PV zależy od promieniowania słonecznego podającego na zestaw modułów. Typowe, małe systemy wiejskie mają roczne współczynniki sprawności pomiędzy 30% a 60% (odpowiednik przeciętnych wydajności rzędu 300 – 1000 kWh/kWp na rok). Wolnostojące systemy profesjonalne mają zwykle niskie wydajności, pomiędzy 20% a 30% (odpowiednik przeciętnych wydajności rzędu 200 – 550 kWh/kWp na rok), ponieważ pracują prawie przy stałym obciążeniu przez cały rok i ich zestawy modułów muszą być wystarczająco duże aby zapewnić dostateczną ilość energii w zimie, co powoduje, że część energii elektrycznej produkowanej w lecie jest bezużyteczna. 

Hybrydowe systemy fotowoltaiczne mają zazwyczaj wyższe współczynniki sprawności, w zakresie 50% do 70% (odpowiednik przeciętnych wydajności w granicach 500 – 1250 kWh/kWp na rok), niż systemy wolnostojące, ponieważ zestaw modułów może być dopasowany tak, aby zapewnić obciążeniu dostateczną ilość energii w lecie i być wsparty przez generator w zimie lub w czasie złej pogody. Generatory fotowoltaiczne podłączone do sieci mają największy potencjał uzyskiwania wysokich współczynników sprawności i wydajności, ponieważ cała energia którą wytwarzają może być zużyta albo na miejscu, albo przekazana sieci. Dobrze kontrolowany system podłączony do sieci, który współpracuje z falownikiem o wysokiej sprawności, może osiągnąć współczynniki przetwarzania wyższe niż 80% (równowartość wydajności powyżej 800 – 1400 kWh/kWp na rok).

0

  0   ·  16 lipca 2014

😃

(Ciecierski Instalacje)

16 lipca 2014

Koszt systemu fotowoltaicznego

Tak jak w przypadku większości technologii odnawialnych źródeł energii, użycie systemów fotowoltaicznych wymaga dużych inwestycji, ale późniejsze koszty eksploatacji są bardzo niskie. Na cenę zakupu systemu fotowoltaicznego składają się zazwyczaj cztery podstawowe koszty: zestawu modułów fotowoltaicznych, elementów systemu (akumulator, falownik, kontroler, okablowanie itp.), transportu i instalacji oraz projektowania i kierowania projektem. Relatywny udział tych kosztów w całkowitej cenie zainstalowanego systemu zależy od zastosowania, wielkości systemu i jego położenia. W ogólności koszt zestawu modułów determinuje cenę dużych systemów podłączonych do sieci, ale stanowią tylko jedną trzecią ceny zakupu małych, wolnostojących systemów w zastosowaniach przy elektryfikacji wsi. W tych systemach, zazwyczaj przeważa koszt akumulatora.Efektywny koszt modułów obniżany jest również poprzez stosowanie modułów, które mogą spełniać kilka zadań. Na przykład, wytwarzane są moduły do integracji z fasadami lub dachami budynków. Moduły są również używane do innych zastosowań architektonicznych, włączając w to półprzeźroczyste szklenie i bariery pochłaniające dźwięk na autostradach. Takie wielofunkcyjne zastosowania mogą w znacznej mierze obniżyć efektywne koszty generatorów fotowoltaicznych i dlatego też spodziewany jest dalszy ich rozwój w przyszłości. W systemach podłączonych do sieci główne koszty systemu związane są z falownikiem i podłączeniem do sieci elektrycznej.

 

0

  0   ·  16 lipca 2014

😃

(Ciecierski Instalacje)

17 czerwca 2014

DOM I OGRÓD ZASILANY ENERGIĄ SŁONECZNĄ

Słońce jest w stanie dostarczyć Ziemi tyle energii w ciągu ośmiu minut, ile nasza Planeta zużywa w ciągu jednego roku. Energia ta jest całkowicie darmowa, jednak aby móc ją wykorzystywać - należy zainwestować w zakup i montaż baterii słonecznych.

 

więcej »

0

(Ciecierski Instalacje)

17 czerwca 2014

Konfiguracje systemów fotowoltaicznych

Wyróżnia się trzy podstawowe konfiguracje systemów fotowoltaicznych: wolnostojące, hybrydowe i dołączone do sieci. Systemy wolnostojące korzystają jedynie z energii produkowanej w ogniwach fotowoltaicznych. System taki składa się z panelu fotowoltaicznego, akumulatora oraz urządzenia kontrolującego stopień naładowania akumulatora. Akumulatory muszą mieć więc wystarczająco dużą pojemność, aby zapewnić dostarczanie energii w nocy oraz w okresach złej pogody. Systemy hybrydowe są kombinacją panelu fotowoltaicznego i innego systemu wytwarzania energii takiego, jak np. generator spalinowy, gazowy lub wiatrowy. Dla zapewnienia efektywnego wykorzystania różnych sposobów wytwarzania energii systemy hybrydowe mają zazwyczaj bardziej skomplikowane elementy kontrolne niż systemy wolnostojące.Systemy dołączone do sieci mogą mieć postać małych elektrowni z dużą ilością paneli fotowoltaicznych oddających energię do sieci. Innym wykorzystaniem takich systemów może być zasilanie budynków dołączonych do sieci, gdzie energię z sieci pobiera się tylko wtedy, gdy zapotrzebowanie na nią przewyższa jej produkcję w ogniwach fotowoltaicznych. 

 

0

(Ciecierski Instalacje)

13 czerwca 2014

ZASOBNIKI C.W.U. W POMPACH CIEPŁA

Zasobniki zabudowywane w kompaktowych powietrznych pompach ciepła najczęściej mają pojemność w granicach 200-300 l.  Zastosowanie wbudowanej wężownicy (jednej lub nawet dwóch) w zbiorniku ciepłej wody pozwala na pełną integrację pomp ciepła z istniejącymi już instalacjami grzewczymi. Tak więc taka pompa ciepła może współpracować np. z instalacją solarną, ale najczęściej podłącza się do niej kotły (gazowe, węglowe czy na biomasę), które w najchłodniejszych okresach roku poprzez wężownicę po prostu dogrzewają c.w.u. w zasobniku.

 

Producenci wyposażają swoje pompy ciepła w dodatkową grzałkę elektryczną najczęściej mocy 1,5-2 kW. Grzałka ta umożliwia też osiągnięcie temperatury przegrzewu od +60°C do +65°C, co zapobiega rozwojowi bakterii.

 

W porównaniu do kolektorów słonecznych pompy ciepła do produkcji c.w.u. całorocznie zapewniają ciepłą wodę użytkową bez względu na pogodę i porę roku.

 

0

(Ciecierski Instalacje)

11 czerwca 2014

RÓŻNE POMPY CIEPŁA, A WIĘC O MOŻLIWOŚCIACH “PODŁĄCZENIA” POWIETRZA

Ze względu na sposób doprowadzenia powietrza możemy wyróżnić:

- pompy ciepła na powietrze obiegowe (powietrze z pomieszczenia, w którym znajduje się pompa ciepła),

- pompy ciepła z kanałami doprowadzającymi powietrze usuwane z pomieszczeń tzw. „mokrych” w budynku lub powietrze zewnętrzne.

 

więcej »

0

(Ciecierski Instalacje)

10 czerwca 2014

PRZEGLĄD INSTALACJI SOLARNEJ

Kiedy powinno się wykonać przegląd instalacji solarnej – przed, czy po zimie?  Jakie właściwości płynu solarnego się sprawdza i jak te badania przeprowadzić ?

 

Instalacja solarna pracuje w znacznym zakresie temperatury i ciśnienia, zdecydowanie większym niż typowa instalacja grzewcza budynku. Temperatura pracy w instalacji solarnej sięga od wartości ujemnych (rzędu -20°C) do wysokich ok. 160÷180°C dla kolektorów płaskich i powyżej 200°C dla kolektorów próżniowych (w stanach stagnacji). Prawidłowo dobrana instalacji solarna, pracuje w praktyce bezobsługowo, a ewentualne przegrzewy (stagnacje) powodujące parowanie czynnika grzewczego w kolektorach słonecznych nie zagrażają elementom instalacji. W przypadku jednak częstych przegrzewów (np. przewymiarowana powierzchnia kolektorów słonecznych, instalacja na wspomaganie ogrzewania budynku, długie okresy przestoju – braki w odbiorze ciepła z instalacji solarnej), istnieje zagrożenie dla trwałości czynnika grzejnego, którym najczęściej są glikole propylenowe.

Glikol propylenowy stosowany w  instalacjach solarnych jest odporny na zamarzanie do -28°C. Jednak po wpływem częstych przegrzewów powyżej 170°C, jako organiczny związek, ulega on rozpadowi. Molekuły glikolu rozczepiają się i łączą z innymi obecnymi wewnątrz instalacji. W ten sposób tracone są własności antykorozyjne glikolu. Dodatkowo też tworzą się osady, w skrajnych przypadkach blokując przepływ w instalacji solarnej. Pierwszą widoczną oznaką degradacji glikolu jest zmiana jego koloru z jasnego na ciemny.

 

Czy instalacja solarna może zamarznąć? 

Zdarzają się znane takie przypadki, ale jedynie w sytuacji, gdy glikol uległ degradacji. Dlatego też przegląd instalacji solarnej powinien być wykonywany każdego roku po okresie letnim. W ten sposób eliminuje się ryzyko zamarznięcia uszkodzonego, „rozwarstwionego” glikolu.

 

Badanie właściwości glikolu polega na sprawdzeniu odczynu kwasowego pH.

 

Drugim badaniem, jest określenie odporności glikolu na zamarzanie. Sprawdza się ją refraktometrem. Refrakcja, czyli załamanie światła, pozwala na stwierdzenie zawartości wody w czynniku grzejnym. Ocena odporności na zamarzanie jest ułatwiona, gdy do refraktometru przeznaczonego dla badania glikolu w instalacji solarnej, dołączony jest wykres zależności temperatury zamarzania od zmierzonego współczynnika załamania światła. W ten sposób można łatwo określić temperaturę zamarzania glikolu i gdy odbiega ona znacznie od początkowej (-28°C), należy dokonać jego wymiany na nowy.

 

więcej »

0

(Ciecierski Instalacje)

10 czerwca 2014

BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA INSTALACJI SOLARNEJ

Słoneczna instalacja grzewcza służy do zamiany energii promieniowania słonecznego w ciepło użyteczne i składa się z czterech podstawowych elementów:

1. kolektora słonecznego,   

2. zasobnika na wodę, lub wymiennika ciepła,   

3. układu pompowego,     

4. elementów zabezpieczających.

 

ZASADA DZIAŁANIA

Kolektor zamienia promieniowanie słoneczne w ciepło, które jest następnie transportowane za pomocą płynu solarnego do wymiennika. Element sterujący instalacji solarnej mierzy temperaturę płynu w kolektorach słonecznych i wody użytkowej w dolnej części podgrzewacza. Jeżeli  różnica temperatur osiągnie odpowiednią wartość, regulator uruchamia pompę i następuje ogrzewanie wody użytkowej przez kolektory. W sytuacji, gdy kolektory słoneczne nie dostarczają wystarczającej ilości energii a woda w zasobniku ma za niską temperaturę, następuje  ogrzewanie wody przez kocioł c.o.

 

więcej »

0

4 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  27 sierpnia 2014

Instalacja solarna składająca się z 4 kolektorów płaskich, zasobnika na c.w.u. 400L z dwoma wężownicami, grupy pompowej i sterownika oraz elementów połączeniowych i płynu solarnego razem z Dostawą ,montażem i podłączeniem do instalacji rozbioru wody- będzie kosztować 16500pLN/brutto. Sprawność i wydajność zależą od lokalizacji.

  0   ·  27 sierpnia 2014

Witam, przybliżony koszt instalacji kolektorów słonecznych dla 5 osób to około 8-9 tyś z montażem w przypadku kolektorów o nieco lepszych parametrach- 12-13 tyś zł z montażem, przy  zastosowaniu kolektorów próżniowych 15-16 tyś zł (charakteryzują się one minimalnie lepszymi uzyskami w okresie zimowym).

  0   ·  29 sierpnia 2014

aby uczciwie określić koszt takiego zadania niezbędna jest wizyta instalatora na miejscu, z doświadczenia wiem że klient przyjmuje do wiadomości szacunkową kwotę jako wiążącą co skutkuje krytyką po złożeniu dedykowanej oferty , przynajmniej staram się o uzyskanie odpowiedzi na postawione pytania

  1   30 maja 2014

  0   30 maja 2014

  0   30 maja 2014

  0   20 maja 2014

  0   20 maja 2014

  0   20 maja 2014

  0   20 maja 2014

  0   20 maja 2014

  0   5 maja 2014

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Ciecierski Instalacje