ArkadiaNieruchomości

40

Zdjęcie użytkownika

16
13
0

Udostępnij

3

Tematy
Osoby i firmy

Świadectwo energetyczne kiedy? zapamiętaj przy odbiorze budynku obowiązkowo. www.arkadiaestate.pl zapraszam :-)

Ostatnia aktywność

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia użytkownikowi ArkadiaNieruchomości Zaloguj się lub Zarejestruj

  0   30 kwietnia 2010

do: :

25 marca 2010

Danuś trzymaj emocje, na czas kiedy ściany zaczną pnąć się..dużo radości jeszcze przed Tobą 😃

0

do: :

25 marca 2010

GRATULUJĘ, bardzo się cieszę ....jupiiiiiii 😃

0

do: :

23 lutego 2010

dzięki rybko Marysiu, oj potrzeby jest nam choć jeden łyczek szampana :-))) pozdrawiam, Wiola

0

23 lutego 2010

brawo Anuś :-))) niedługo zamieszkasz :-)) pozdrawiam Wiola

0

11 lutego 2010

Od 1 stycznia 2009 r. świadectwa charakterystyki są obowiązkowe

Od 1 stycznia 2009 r. świadectwa charakterystyki są obowiązkowe dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającemu zbyciu lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna. Świadectwo charakterystyki energetycznej sporządza się raz na 10 lat.

0

do: :

4 lutego 2010

Chetnie skorzystam.

0

  0   3 lutego 2010

2 lutego 2010

Rośnie nielegalny handel certyfikatami energetycznymi w internecie

Certyfikat energetyczny można kupić w internecie nawet za kilkaset złotych. Nowelizacja prawa budowlanego wprowadza dla osób sporządzających certyfikaty surowszą odpowiedzialność.

 

ANALIZA

 

Nabywcy i najemcy nieruchomości z rynku wtórnego rzadko są zainteresowani certyfikatami energetycznymi. Dzieje się tak dlatego, że jakość tych dokumentów jest niska i nie spełniają swojego zadania. Zgodnie z przepisami świadectwa miały pokazywać zużycie energii w budynku czy mieszkaniu, a tym samym koszty ich ogrzewania. W internecie bez trudu można znaleźć ogłoszenia o sporządzeniu certyfikatu za niewielką opłatą (już od kilkudziesięciu do kilkuset złotych) oraz bez zbędnych formalności. Zainteresowany musi przez internet wypełnić jedynie ankietę, podając w niej rodzaj budynku, jego wiek, powierzchnię użytkową, rodzaj ogrzewania, liczbę okien oraz położenie budynku. Już po kilkunastu dniach od wysłania ankiety i uregulowania należności otrzymuje się pocztą gotowy certyfikat.

Nierzetelne informacje

 

- Wartość takich certyfikatów jest minimalna. Przekazanie danych umożliwia podstawienie ich do wzorów i wyliczenie wartości, na podstawie których można sporządzić certyfikat. Jednak osoba, która nie widziała budynku, nie ma pewności, że dane są prawdziwe. Jest wiele podmiotów, którym może zależeć na przesłaniu nieprawdziwych informacji, gdyż np. chcą mieć lepszą jakość energetyczną sprzedawanego lokalu - uważa Tomasz Lebiedź, pośrednik nieruchomości.

 

To tak, jakby rzeczoznawca majątkowy miał oszacować wartość nieruchomości, której nie widział - dodaje.

 

Konkurencyjne ceny

 

Pomimo małej wiarygodności certyfikatów sporządzanych na odległość nie brakuje na nie chętnych. Ich ceny są konkurencyjne wobec cen certyfikatów sporządzanych uczciwie. Nie przekraczają 500 zł np. za dom jednorodzinny. Dzwoniąc do reklamujących się certyfikatorów, trafiliśmy też na ofertę świadectwa dla 25-metrowej kawalerki za 90 zł plus koszty przesyłki.

 

ARTYKUŁ Z GAZETY PRAWNEJ 2009 rok

0

2 lutego 2010

Obrót nieruchomościami

Obowiązujące od 1 stycznia tego roku nowe przepisy prawa budowlanego zwiększyły grupę budynków, które muszą posiadać świadectwa energetyczne. Zgodnie z tymi przepisami wszystkie osoby sprzedające lub wynajmujące mieszkania powinny sporządzić dla nich świadectwo energetyczne.

 

Obrót nieruchomościami

 

Przy podpisywaniu umowy sprzedaży lub najmu świadectwo energetyczne powinno być przedstawione nabywcy lub najemcy. Nie ma przy tym znaczenia, czy nieruchomość wprowadzana jest do obrotu na rynku wtórnym, czy pierwotnym. Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego występuje bowiem w obu przypadkach.

 

Właściciele mieszkań i domów nie powinni być jednak zaniepokojeni. Nowe przepisy nie oznaczają bowiem, że wszyscy oni muszą zamówić sporządzenie świadectw energetycznych dla swoich nieruchomości. Obowiązek ten ciąży jedynie na tych właścicielach, którzy zamierzają sprzedać lub wynająć swoją nieruchomość. Jeżeli zatem ktoś mieszka w swoim domu lub mieszkaniu i nie zamierza go zbyć, to tak jak do tej pory świadectwa nie będzie musiał posiadać.

0

17 stycznia 2010

zapraszam na blog. zapraszam do dyskusji.

0

17 stycznia 2010

Dokument potwierdzający uprawnienia

0

  0   ·  3 lutego 2010

gratuluję Wiolu, na pewno do Ciebie pierwszej się odezwę jak będę już potrzebować:) pozdrawiam:)

17 stycznia 2010

Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC powstaje od 1 stycznia 2010 r.

Ponadto na osoby sporządzające świadectwa charakterystyki energetycznej budynków nałożono obowiązki związane z ich działalnością oraz udostępnianiem, sporządzaniem i przechowywaniem świadectw, a także wprowadzono obowiązek ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku ze sporządzaniem świadectwa charakterystyki energetycznej. Obowiązek zawarcia ubezpieczenia OC powstaje od 1 stycznia 2010 r.

0

17 stycznia 2010

Kiedy zainteresować się świadectwem?

Inwestor jest obowiązany dołączyć świadectwo charakterystyki energetycznej budynku do zawiadomienia o zakończeniu budowy lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. W przypadku gdy budynek lub lokal mieszkalny podlega zbyciu lub wynajmowi, nabywcy lub najemcy powinno być udostępnione świadectwo charakterystyki energetycznej. Brak świadectwa nie uniemożliwia dokonania transakcji i nie stanowi formalnej przeszkody w jej zawarciu.

0

17 stycznia 2010

Dla budynku oddawanego do użytkowania oraz dla budynku, lokalu mieszkalnego...

Dla budynku oddawanego do użytkowania oraz dla budynku, lokalu mieszkalnego, a także części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, dokonuje się oceny charakterystyki energetycznej w formie świadectwa charakterystyki energetycznej zawierającego określenie wielkości energii w kWh/(m2*rok) niezbędnej do zaspokojenia różnych potrzeb związanych z użytkowaniem budynku, a także wskazanie możliwych do realizacji robót budowlanych, mogących poprawić pod względem opłacalności ich charakterystykę energetyczną. Świadectwo charakterystyki energetycznej ważne jest 10 lat.

0

17 stycznia 2010

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego...

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową wynika z prawa europejskiego. Zobowiązania państw członkowskich Unii Europejskiej zapisane w dyrektywie 2002/91/WE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków zostały wprowadzone do polskiego prawa przez nowelizację ustawy Prawo budowlane. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budownictwie. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik będzie mógł określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię.

0

16 stycznia 2010

W dobie nieustannie rosnących cen energii cieplnej........

W dobie nieustannie rosnących cen energii cieplnej odpowiednie zdiagnozowanie budynku jest nader istotnym elementem, nie tylko koniecznym z racji przystosowania polskiego prawa budowlanego do wymogów Unii Europejskiej, ale także dlatego, że świadectwa energetyczne pozwalają na lepsze gospodarowanie energią. Przez co Nasze domy i mieszkania mogą stać się bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

0