(Extradom) do: (Extradom):

8 stycznia 2016

Jak urządzić spiżarnię?

 

Drodzy Extradomowicze!

 

Spiżarnia to doskonałe miejsce do przechowywania przetworów, zapasów żywności czy kuchennego sprzętu. Dzięki niej zyskacie w kuchni więcej przestrzeni, pomoże ona także utrzymać porządek, który ułatwi Wam codzienne gotowanie. Najbardziej funkcjonalne rozwiązanie to rozplanowanie spiżarni przy kuchni, wtedy będziecie w pełni korzystać z jej zalet. W zależności od powierzchni jaką dysponujecie, możecie przeznaczyć na spiżarnię osobne pomieszczenie, aneks czy wydzielić jedynie odrębne miejsce w kuchni. 

 

źródło Pinterest 

 

Innym, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie spiżarni w piwnicy, pomieszczeniu gospodarczym czy we wnęce np. przy garażu. Idealna temperatura powinna wahać się od 10 do 15°C, gdyż sprzyja to przechowywaniu żywności. Jeżeli dopiero planujecie rozkład pomieszczeń w Waszym domu, warto zastanowić się nad umieszczeniem spiżarni przy północnej ścianie, ponieważ tam będzie najchłodniej. 

 

Zdjęcie z galerii  

 

Wszystkie powierzchnie w spiżarni powinny być wykonane z takich materiałów, by łatwo było utrzymać je w czystości. Na podłodze sprawdzą się płytki ceramiczne, kamień czy linoleum. Do pomalowania ścian użyjcie farb zmywalnych, dzięki nim nie będziecie musieli się obawiać zabrudzeń i plam. Jeśli zdecydujecie się na drewniane półki, pamiętajcie o ich odpowiedniej impregnacji. Na okno  zamontujcie specjalną siatkę, która ochroni Was przed owadami oraz pamiętajcie o zacienieniu otworu okiennego, by zapobiec nagrzewaniu się pomieszczenia. Jeżeli spiżarnia nie będzie miała okna, postawcie na wentylację grawitacyjną lub mechaniczną i użyjcie jej tak, by w pomieszczeniu panowała odpowiednia cyrkulacja powietrza. 

 

źródło Pinterest 

 

To co będziecie przechowywać w spiżarni zależy od jej wielkości, a także Waszych potrzeb. Tak jak już wspomniałem, możecie trzymać w niej większe zapasy żywności, jest to także dobre miejsce na przechowywanie warzyw, owoców czy win, oczywiście jeżeli Wasza spiżarnia będzie chłodna. Jeśli dysponujecie dużą przestrzenią możecie w niej umieścić dodatkową chłodziarkę lub zamrażalkę. 

 

Spiżarnie najlepiej wyposażyć w wysokie regały, które pomieszczą dużo rzeczy. Cięższe sprzęty kuchenne oraz rzadko używaną zastawę stołową możecie przechowywać na niższych półkach. Będzie to także doskonałe miejsce na produkty, które potrzebują niższych temperatur. Wyżej możecie przechowywać przetwory, żywność w puszkach, kasze czy makarony. Najlepsza głębokość półek to 30 cm, na  niższych poziomach warto zamontować jednak szersze półki tak, by pomieściły małe sprzęty AGD czy zgrzewki z napojami. Porządek na półkach pomogą Wam utrzymać wszelkiego rodzaju kosze i pudełka. Przydatne będą także szuflady na drobne przedmioty. Jeżeli jesteście miłośnikami ziół, zamontujcie np. na drzwiach spiżarki haczyki, na których będziecie suszyć zbiory z Waszych ogrodów lub przechowywać wianki z czosnku. 

 

Co przechowujecie w spiżarni? Jak rozplanowaliście jej wnętrze? Jesteście zadowoleni z tego miejsca czy uważacie je za zbędne? Czekam na Wasze opinie!

Pozdrawiam Extradomski 😃 

2

i podoba się to.

9 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  11 stycznia 2016

Wątek reklamy został już poruszony w innym poście i tak jak wspomniałem trwają już prace, żeby ją zmienić. Proszę Was o cierpliwość,  bo takie zmiany wymagają czasu.

  0   ·  14 stycznia 2016

Witam, reklama została przesunięta niżej tak, by nie zasłaniać pola Powiadomień. Sprawdziliśmy działanie nowych ustawień na różnych systemach operacyjnych, także na urządzeniach mobilnych i na każdym z nich reklama pokazuje się niżej niż poprzednio. Mam nadzieję, że ta zmian umili Wam korzystanie ze Społeczności. Pozdrawiam Extradomski

  0   ·  14 stycznia 2016

Mój post też został usunięty, chociaż tylko dawałam rady jakiego programu użyć aby pozbyć się reklam... no ale w sumie temat dotyczy spiżarni... My zrezygnowaliśmy aby powiększyć wiatrołap...