(Extradom) do: (Extradom):

5 stycznia 2016

Kalendarz ogrodnika - styczeń

 

Drodzy Extradomowicze!

 

Zima to czas, gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury, a cały świat przykryty jest białym puchem. Ale jak doskonale widzicie za oknem, w tym roku w niewielu miejscach Polski ogrody wyglądają właśnie w taki sposób. 

 

Taka pogoda sprawia, że nasze prace w ogrodzie są ograniczone - śnieg nie obciąża gałęzi krzewów i drzew, a rośliny mają wystarczający zasób wody po grudniowych opadach. Jak wszystkim jednak wiadomo, pogoda jest zmienna, pamiętajcie więc o kilku ważnych czynnościach jakie trzeba wykonywać, kiedy nasze rośliny pokryją się śniegiem, a temperatura spadnie poniżej zera. 

 

Zdjęcie z galerii  

 

Po pierwsze zabezpieczenie roślin przed mrozem. W tym celu możecie użyć włóknin, mat słomianych czy tkanin cieniujących. Sprawdzajcie także czy okrycia nie zostały zniszczone przez wiatr, śnieg czy zwierzęta - jeśli tak to jak najszybciej je naprawcie. Jeżeli pojawi się mokry śnieg, obwiążcie sznurkiem krzewy iglaste, by w ten sposób uniknąć połamania ich gałęzi. 

 

Rośliny te oraz inne zimozielone wymagają podlewania, szczególnie kiedy zostały na zewnątrz w doniczkach. Także rośliny, które schowaliście do pomieszczeń wymagają regularnego podlewania. Posiadacze oczek wodnych muszą pamiętać o zrobieniu w nich np. przerębli, żeby zapewnić dopływ tlenu także rybom. 

 

Kiedy za oknem panują ujemne temperatury nie można dopuścić do powstania na trawniku lodowej skorupy, ponieważ pozbawiona tlenu trawa zacznie gnić. 

Pamiętajcie też o Waszych wiosennych i letnich pomocnikach - ptakach. To one przyczyniają się do zwalczania szkodników, dlatego zadbajcie o ich pożywienie w tym zimowym czasie.

 

Zima to najlepszy moment, by rozplanować prace ogrodnicze, które będziecie wykonywali wiosną i latem. A także, by odpocząć i nabrać sił do obowiązków jakie czekają w cieplejszych miesiącach. 

 

Pozdrawiam Extradomski 😃 

0