(Extradom) do: (Extradom):

1 grudnia 2015

Kalendarz ogrodniczy - grudzień

 

Drodzy Extradomowicze!

 

Grudniowy ogród wbrew pozorom także wymaga naszej uwagi, co prawda mniejszej niż w pozostałych miesiącach, ale nie można zapomnieć o jego pielęgnacji. 

 

Jedną z ważniejszych czynności jest zabezpieczenie roślin przed mrozem. Jeżeli nie zrobiliście tego wcześniej, koniecznie nadróbcie tę zaległość. Przy pniach drzew i wokół krzewów należy wykonać kopczyki z ziemi, a wyższe rośliny okryć matą z tekstury, słomy czy białą agrowłókniną. Zabezpieczenia wymagają także rośliny w pojemnikach, te bardzo delikatne schowajcie w domu, a te odporniejsze otulcie ochronną warstwą i zostawicie w ogrodzie. 

Aby ochronić krzewy iglaste przed deformacją i łamaniem pod wpływem śniegu, powinno się je owinąć sznurkiem lub elastyczną siatką. Odmiany, które nie lubią mrozów najlepiej owinąć agrowłókniną, grubym papierem lub słomą.

 

Zdjęcie z galerii  

 

Jeżeli spadnie śniegu trzeba odgarnąć go tak, by jego większe ilości znajdowały się przy drzewach i krzewach oraz przy bylinach, dzięki czemu rośliny będą miały odpowiedni poziom nawodnienia. Kiedy śnieg jest mokry i ciężki koniecznie strzepnijcie go z gałęzi, ponieważ takie obciążenie grozi ich złamaniem. Co jakiś czas należy sprawdzić zabezpieczenia roślin, ponieważ mogły one zostać uszkodzone m.in. przez czynniki pogodowe czy zwierzęta. W takich przypadkach trzeba jak najszybciej naprawić naruszone miejsca. 

 

Pamiętajcie o dokarmianiu ptaków, które są Waszym sprzymierzeńcem w walce z insektami w innych porach roku. Jeżeli przechowujecie owoce, warzywa albo cebulki kwiatowe, sprawdźcie ich stan. Zobaczcie czy nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki, jeżeli tak to koniecznie się ich pozbądźcie, zanim zniszczą wszystkie Wasze zbiory i cebulki. 

 

Zdjęcie z galerii  

 

Koniec grudnia to moment na bielenie drzewek owocowych - zabezpiecza to ich korę przed pękaniem na skutek niskich temperatur. Starajcie się także nie chodzić po zmrożonym i ośnieżonym trawniku, ponieważ doprowadzicie do powstawania na nim brunatnych plam, w których miejsce będzie trzeba dosiewać później trawę. A jeżeli na powierzchni trawy utworzy się lodowa skorupka, koniecznie ją rozbijcie, ponieważ sprzyja to powstawaniu pleśni. 

 

W trakcie odwilży możecie wykonać pielęgnacyjne cięcia drzew i podciąć odrosty drzew owocowych - jabłoń, śliwa, grusza. Początek grudnia to czas na zimowe szczepienie czereśni, brzoskwini, moreli i grusz. Możecie także uzyskać sadzonki z jednorocznych pędów porzeczek, winorośli czy wiciokrzewu japońskiego. 

 

Powyżej przedstawiłem kilka czynności jakie trzeba wykonywać w zimowym ogrodzie, by cieszyć się jego pięknym wyglądem teraz i w późniejszym czasie.

 

A Wy jakie prace ogrodowe wykonujecie w grudniu? Na co Waszym zadaniem trzeba zwrócić szczególną uwagę? Czekam na Wasze komentarze!

 

Pozdrawiam Extradomski 😃 

0