(Extradom) do: (Extradom):

26 listopada 2015

Kominek wentylacyjny

 

Drodzy Extradomowicze!

 

Kominki wentylacyjne, które często można zobaczyć na zdjęciach z Waszych realizacji, służą wyłącznie do wentylacji pomieszczeń. Nie można, sugerując się jedynie nazwą, powiązać ich z murowanym kominem połączonym z naszym systemem grzewczym. 

Rozwiązaniem, które może nasunąć się inwestorowi na etapie planowania systemu wentylacji jest rezygnacja ze standardowej opcji, znajdującej się w jego projekcie, właśnie na rzecz kominków dachowych. Jednak czy to naprawdę ma sens?

 

Zdjęcie z galerii  

 

Szukając opinii użytkowników kominków wentylacyjnych, za ich zastosowaniem przemawia jedynie różnica zainwestowanych pieniędzy. Kwota będzie nieporównywalnie niższa, niż w przypadku budowy standardowego komina. Jednak najtańsza opcja służy jedynie do wentylacji przestrzeni pod pokryciem dachu - są to nieocieplone systemy, w których skrapla się para wodna, a następnie ścieka do środka pomieszczenia. 

Wadą, na którą należy zwrócić uwagę jest niestabilny ciąg, który będzie zależny od siły wiatru. Może występować także ciąg wsteczny. 

W droższych kominkach dachowych dysponujemy możliwością regulacji kąta nachylenia oraz ocieplenie całego systemu, co powinno rozwiązać problem skraplającej się pary.

 

Bez wątpienia kominki dachowe sprawdzą się do wyprowadzenia kanałów wentylacyjnych ponad połać dachu, jednak czy całkowite zastąpienie nimi kominowego systemu wentylacji, nawet w jednym pomieszczeniu to dobry pomysł? 

Jeśli takie rozwiązanie prawidłowo funkcjonuje w Waszych domach, czekamy na komentarze oraz zdjęcia!

 

Pozdrawiam, Extradomski

0

  0   ·  26 listopada 2015

no my mamy właśnie kominki wentylacyjne (zgodnie z projektem) i bardzo mnie takie rozwiązanie dziwiło. Teraz kratki wentylacyjne mam w suficie.. nasze rury które prowadza do kominków owinięte są jaką specjąlną izolacją aby właśnie uniknąć skraplania..  zobaczymy jak to będzie. Ktoś w końcu to jednak projektuje i oddaje do użytku także chyba nie powinno być aż tak źle.

  0   ·  26 listopada 2015

Ja mam trzy kominki dachowkowe, ale kazdy jest podlaczony do wczesniej wmurowanego systemu wentylacji i kratki sa jak trzeba na scianie i ze skraplaniem nie ma problemu, ale wszystko poprawione na etapie murowania i adaptacji

  0   ·  26 listopada 2015

... bo 5  czy 7 kominow na dachu to tez nie za dobre wyjscie jesli ktos ch e miec dobra wentylacje w domu, nie koniecznie rekuperator...