(ETG-SYSTEM)

25 lipca 2014

Powietrzne pompy ciepła (pompy typu powietrze-woda)

Powietrzne pompy ciepła (pompy typu powietrze-woda)

 

Powietrzne pompy ciepła wykorzystują powietrze jako dolne źródło.

Pompy te wymagają minimalnej powierzchni wewnątrz budynku i są łatwe w instalacji. Pompy tego typu świetnie nadają się np.: do ogrzewania podłogowego, do obiektów z basenem letnim lub sezonowo zwiększonym zapotrzebowaniem na c.w.u.

Z instalacyjnego punktu widzenia najwygodniejsze w montażu. Nie wymagają wykonywania odwiertów lub rozkopywania działki co oczywiście idzie w parze z odpowiednio niższymi kosztami inwestycji. Powietrzne pompy ciepła są więc najłatwiejsze w montażu i najtańsze.

 

Powietrzna pompa ciepła również działa na bazie trzech współpracujących ze sobą obiegów, a są to: powietrze, pompa ciepła, system grzewczy. Wentylatory doprowadzają powietrze otoczenia do pompy ciepła. Powietrze oddaje swoje ciepło czynnikowi chłodniczemu obiegu pompy ciepła poprzez parownik i po schłodzeniu jest ponownie odprowadzane na zewnątrz. Czynnik chłodniczy zostaje ogrzany, wrze, paruje pod postacią gazu zasysany jest z parownika przez sprężarkę. Dochodzi do sprężenia czynnika pod dużym ciśnieniem i jeszcze silniejszego jego ogrzania. 

Ogrzany czynnik oddaje swoje ciepło w skraplaczu za pośrednictwem wymiennika ciepła do obiegu wody grzewczej w systemie grzewczym. Mający postać gazu czynnik skrapla się i przechodząc przez zawór rozprężny trafia z powrotem do parownika, zamykając w ten sposób obieg.

Nowoczesne pompy ciepła mogą wytwarzać ciepło grzewcze nawet przy temperaturze zewnętrznej –20°C. Jednak przy tak niskiej temperaturze pompa może nie pokryć całkowitego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania budynku. W mroźne dni konieczne będzie dogrzewanie wody grzewczej do wymaganej temperatury np. przez grzałkę elektryczną lub istniejący kocioł(źródło szczytowe). Kiedy temperatura obniży się jeszcze bardziej to urządzenia wspomagające może nawet całkowicie zastąpić pracę pompy.

Powietrzne pompy ciepła dzięki ogólnodostępnemu, otaczającemu nas powietrzu to urządzenia o największej dostępności, mogące znaleźć zastosowanie praktycznie wszędzie. Charakteryzują się jednak najniższą efektywnością.

 

Zalety:

-prosta instalacja

-niski koszt inwestycji

-ogólnodostępność

-niewielkie wymagania powierzchniowe

 

Wady:

-niska (w porównaniu z pompami gruntowymi) wartość współczynnika SPF

-zmienna wartość współczynnika COP

0