(ETG-SYSTEM)

28 lipca 2014

Kotły pulsacyjne

Kotły pulsacyjne

Wśród kondensacyjnych kotłów gazowych to właśnie kotły pulsacyjne stanowią ich najbardziej zaawansowaną wersję. Występujący tradycyjnie w kotle gazowym palnik został zastąpiony komorą spalania, która jest jednocześnie silnikiem pulsacyjnym. Jego działanie opiera się za zasadzie spalania gazu, którą wykorzystywano na początku w silniku lotniczym. 

Zasada działania 

Mieszanka powietrza i gazu dostaje się do komory spalania poprzez otwartą klapkę zaworową. Za jej zapalenie odpowiada świeca zapłonowa. Powstały płomień wpływa na wzrost ciśnienia, co z kolei powoduje domknięcie się klapki. W ten sposób spaliny przedostają się do wymiennika ciepła. Jest to proces bardzo gwałtowny. Wywołuje on podciśnienie w komorze spalania, dzięki któremu klapka zaworowa otwiera się ponownie pobierając przy tym kolejną porcję mieszanki. Rozgrzana świeca zapłonowa wpływa na powstanie kolejnych zapłonów, bez obecności iskry. Cały cykl obejmuje 115 powtórzeń na sekundę. 

 

Atuty

Podstawową korzyścią jaka płynie z użytkowania kotłów pulsacyjnych jest odzysk energii ze spalin. Ich dodatkowymi zaletami są:

- Eliminacja ciągłej obecności płomienia, która została uzyskana dzięki spalaniu pulsacyjnemu. Jest to najbardziej istotna z cech konstrukcyjnych kotła. W trakcie jednej sekundy pracy urządzenia dochodzi do 115 mikrowybuchów, z których każdy odznacza się posiadaniem takiej samej wydajności energetycznej. Wartość mocy grzewczej zależna jest od czasu pracy kotła. Kocioł o mocy 20 kW daje teoretycznie moc na poziomie 1-20 kW. Nie ma tu ograniczeń, które by wynikały z możliwości modulacyjnych palnika! Ponadto zostało także całkowicie wyeliminowane ryzyko związane z przewymiarowaniem kotła w instalacji grzewczej.

- Wysoka sprawność urządzenia. Komora spalania i wymiennik ciepła są całkowicie zanurzone w wodzie. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwoliło uzyskać dużą powierzchnię wymiany ciepła.

- Bogate wyposażenie. Kocioł pulsacyjny został wyposażony w czujnik temperatury wewnętrznej z możliwością jej dodatkowej korekty, zewnętrzny czujnik pogodowy, system uniemożliwiający powstanie i rozwój bakterii Legionelli, a także w sterowniki dla trzech niezależnych obiektów grzewczych. Nadzorowanie przez kocioł pulsacyjny każdego obiegu pozwala uzyskać komfortową pracę oraz oszczędności.

- Sprawność na stałym poziomie. Wymiennik ciepła może pomieścić w jednym momencie nawet do 2000 impulsów cieplnych. Zakłócony przepływ spalin sprawia, że wewnętrzna powierzchnia wymiennika jest wolna od jakichkolwiek osadów, które mogłyby ograniczyć wymianę ciepła. Dzięki temu, przez cały czas kocioł będzie charakteryzował się stałą sprawnością oraz utrzyma zużycie gazu na niezmienionym niskim poziomie.

- Eliminacja potrzeby regulacji i czyszczenia. Kocioł pulsacyjny został zaprojektowany w taki sposób, aby nie wymagał on żadnych czynności regulacyjnych oraz zabiegów pielęgnacyjnych usuwających zanieczyszczenia. Dzięki temu, każdy sezon grzewczy pozwoli osiągnąć znaczne oszczędności.

- Zmniejszenie kosztów instalacji. Zastosowanie niedrogiego przewodu wydechowego z materiału PCV pozwala uzyskać dodatkowe oszczędności. Przewód ten jest doskonałą alternatywą dla drogich rur koncentrycznych czy też wkładów kominowych wykonanych z kwasoodpornych tworzyw.

- Doskonała jakość. Kocioł pulsacyjny charakteryzuje się bardzo prostą budową. Jego funkcjonalność wynika z zastosowania najwyższej klasy materiałów.

- Ekologia. Wśród wszystkich dostępnych kotłów kondensacyjnych to właśnie kocioł pulsacyjny jest najbardziej ekologicznym urządzeniem gazowym. Kocioł o mocy 20kW emituje 10mg NOx/kWh. Ma on możliwość współpracowania z alternatywnymi źródłami ciepła, a jego zasilenie może stanowić zarówno gaz ziemny, jak i propan.

 

Bezpieczeństwo. Charakterystyczne dla kotłów pulsacyjnych mikrowybuchy mieszanki gazowej nie powodują żadnego zagrożenia. Ciśnienie, które powstaje w trakcie procesu spalania jest znikome. Co istotne, wartość temperatury w komorze spalania jest znacznie niższa w porównaniu z kotłami kondensacyjnymi z palnikami.

0