Drodzy Extradomowicze, postanowiliśmy zebrać doświadczenie i rady od Inwestorów, którzy budowę mają za sobą, w formie wywiadu. Tym razem, swoją wiedzą i wskazówkami podzieliła się z nami Martyna, której jesteśmy bardzo wdzięczni za poświęcony czas!

Jak długo szukaliście idealnego projektu?

  • Setki godzin, kilkadziesiąt dni przebierasz projekty i analizujesz wszystkie, by wybrać ten najbardziej zbliżony do Twojego ideału. To trudne, bardzo trudne. To chyba trudniejsza decyzja, niż wszystkie pozostałe związane z domem. Musisz zdać sobie sprawę z tego, że od tej decyzji zależeć będzie na jak głęboką wodę się rzucisz, jak będzie Ci się mieszkać, jak wysokie będą koszty budowy, a potem utrzymania domu. Niestety - im większy dom, tym większe obciążenie: dla Twojego budżetu i Ciebie - bo jednak to Ty będziesz ten dom sprzątać i o niego dbać w przyszłości.

Co było dla Was ważne kiedy szukaliście projektu?

  • Najważniejsze kwestie jakie brałam pod uwagę podczas wyboru projektu to przede wszystkim szerokość budynku dostosowana do szerokości naszej działki.Symetria i proporcjonalność domu, garaż w bryle budynku, wykusz - o którym od zawsze marzyłam, spiżarka z wejściem od kuchni, pralnia i garderoba, pomieszczenie mieszczące piec na ekogroszek, przestronna strefa dzienna domu, duży taras, dach kopertowy - chociaż obecnie wybrałabym dwuspadowy, który ma zdecydowanie mniejszy kosz.

Jaką macie radę dla ludzi, którzy szukają projektu?

  • Zanim zamówisz projekt możesz bezpłatnie sprawdzić, czy domek zmieści Ci się na działce, możesz zamówić szczegółowe rysunki budynku, a nawet zestawienie kosztów budowy! Skorzystaliśmy. Wy też możecie - by ułatwić sobie podjęcie decyzji.

Dlaczego wybraliście projekt Aureliusz WRW1073?

  • Projekt Aurieliusz to przyjemna dla oka, prosta bryła, która pasować będzie do innych zabudowań - i tych klasycznych, i nowoczesnych. Duża liczba okien wpuszczających dzienne światło, pięknie wyprofilowany dach i taras, o jakim zawsze marzyłam. Sercem domu jest przestronna strefa dzienna - otwarta kuchnia, jadalnia i salon - niby razem, a jednak podzielone na wyraźne strefy. Centralnym punktem domu okazały się schody - które wykorzystać trzeba jako atut! Duża ilość pomieszczeń na poddaszu umożliwia dostosowanie go do własnych potrzeb - co zrobiliśmy.

Jakich zmian dokonaliście w projekcie?

  • To były zdecydowanie bardziej kosmetyczne zmiany. Jedno duże 3 metrowe okno w salonie zamiast dwóch małych okien. Usunięte jedno tarasowe okno - by zyskać dodatkową pełną ścianę w salonie. Powiększyliśmy WC na parterze o przestrzeń pod schodami - wciskając tu również prysznic. Wyśrodkowaliśmy balkonowe okno z tyłu budynku - zmniejszając tym samym o metr łazienkę na rzecz sypialni. Zrezygnowaliśmy z dodatkowej łazienki na poddaszu na rzecz pralni. Powiększyliśmy pomieszczenie gospodarcze (kotłownię) kosztem garażu. Są też takie kwestie, których zmienić się nie da - np. schody w naszym wypadku czy słup, który stał w kuchni. Cóż więc masz za wyjście? Uczynić z tych "mankamentów" atut 😃

Jak Wam się udało wybudować dom w rok?

  • To jest jedno z najczęściej zadawanych pytań. Odpowiadam - mieliśmy dobry plan! Ważna kwestia: zrobić dobry kosztorys. Dwa lata przed nami dom budował brat męża - użyczyli nam swoich rozpisek (i tu super opcja: notować wydatki! - kontrolować koszty!) - wiedzieliśmy jaki koszt ponieśli na kolejnych etapach, dzieliliśmy go na ich powierzchnię domu, a potem mnożyliśmy przez swoją. Genialna sprawa! Dzięki temu łatwiej nam było oszacować wszystkie nawet najdrobniejsze koszty. Byliśmy też na bieżąco z obecnymi cenami rynkowymi. Do każdego z etapu dorzucaliśmy +10% na nieprzewidziane wydatki. Chyba nie było takiego kosztu, który nas zaskoczył - głównie dzięki temu, że nasza budowa była w zasadzie bezproblemowa.

Czy doświadczyliście jakiś niechcianych niespodzianek podczas budowy i prac wykończeniowych?

  • Działka pod nadzorem - działka, którą posiadasz na własność od co najmniej kilku lat nagle okazuje się nie być budowlaną, bo... przewidziane są na niej inne inwestycje. I tu zaczynają się schody związane z pozwoleniem na budowę powiązane ze sprawami sądowymi i oczywiście mocnymi "obsunięciami" ! I o ile my takiej sytuacji nie mieliśmy to wśród znajomych owszem. Dobrze więc sprawdzić dużo wcześniej plan zagospodarowania przestrzennego i przeznaczenia działki. Nas spotkała za to niespodzianka innego typu: nasza działka była pod nadzorem archeologa, co skutkowało kilkoma stówkami więcej przy załatwianiu pozwolenia i nadzór przy wkopywaniu szpadla w ziemię.
  • Fachowcy po znajomości - i oszczędności, których nie było. I o ile wiele ekip mieliśmy znajomych bądź z polecenia i naprawdę jesteśmy gotowi polecać ich dalej, to zaskoczył nas tylko ten, po którym najmniej się tego spodziewaliśmy... cena za małą część zrobionej hydrauliki wbiła nas w podłogę. Z ulgą dokończyliśmy współpracę z innym Panem, którego polecamy wszystkim w okolicy.
  • Cena wyrównania terenu - kto by pomyślał, że działka, która już została wyrównana pochłonie jeszcze kilka tysięcy złotych ZIEMI. Owszem, to był nasz wybór jak dużej powierzchni będzie nasz ogród, ale nie spodziewaliśmy się aż takich kosztów.
  • Wizja wnętrz - najlepiej byłoby, gdyby stawiając fundamenty była już wizja wnętrz - najlepiej projekt łazienki i kuchni. Wiedząc, gdzie znajdować się będzie wc, umywalka i w którym miejscu ma być okap - łatwiej zaplanować prace hydrauliczne. NIE MIAŁAM POJĘCIA o takich rzeczach nie widząc jeszcze nawet ścian - a na tym etapie prowadziliśmy już konsultacje z fachowcami.

1

PaulaT podoba się to.

7 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
extradomski
extradomski   0   ·  29 października 2018

Dzień dobry, zapraszam do zadawania pytań na konkretnej stronie projektu - ten wywiad nie jest powiązany z żadnym z nich. Serdecznie pozdrawiam

Pawelnataliamikolaj
Pawelnataliamikolaj   0   ·  30 października 2018

Witam czy ktoś z okolic Konina buduje dom Opałek N2G

ZOFIŚ
ZOFIŚ   0   ·  30 października 2018

Witam, czy ktoś buduje dom sielanka 100 Bez garażu?