Projekty domów w stylu willi - czy warto zainwestować w luksusową willę?
Projekty domów w stylu willi nie tracą na popularności. Wciąż są one postrzegane jako idealne miejsce do życia dla rodziny oraz osób, które cenią sobie luksus i wygodę. Uniwersalne rozwiązania oraz duże metraże pozwalają na uwzględnienie nawet najbardziej nieoczywistych potrzeb inwestorów. Koszty wybudowania oraz utrzymania takiego domu mogą jednak znacząco obciążać budżet domowy. Czy warto więc decydować się na tak dużą inwestycję? Poznaj jej wady i zalety!
Czym charakteryzuje się dom w stylu willi?
Dom willa to styl architektoniczny, który od lat widoczny jest na terenach Polski oraz innych krajów rozwiniętych. Uniwersalny model w niewielkim stopniu ewoluuje pod wpływem aktualnie obowiązującej mody. Pozostaje ponadczasowy i odporny na zmieniające się trendy w budownictwie, dlatego raz wybudowany, będzie służyć Ci nawet przez całe życie.
Nowoczesna willa ma bardzo wiele zalet, które powodują, że warto w nią zainwestować. Czym się wyróżnia spośród innych projektów:
- stosunkowo duże metraże,
- uwzględnienie miejsca na samochód,
- zastosowanie nowoczesnych technologii zmniejszających koszty,
- przemyślane zagospodarowanie ogrodu,
- udogodnienia takie jak basen, domowa siłowania, sauna, sala bilardowa czy kominkowa,
- znaczna ilość pomieszczeń, dopasowana do wielkości rodziny,
- zastosowanie funkcjonalnych tarasów,
- dostępność w wielu stylistykach.
Dom w stylu willi - pochodzenie i tradycja
Tradycja wznoszenia willi wywodzi się jeszcze od starożytnego Rzymu. W zależności od lokalizacji zamożni Rzymianie budowali w tamtym okresie wille miejskie (villa urbana), wille wiejskie (villa rustica, lub villa suburbana) i wille nadmorskie (villa martima). W czasach nowożytnych budynki tego typu wznoszono na terenie Italii w XIII wieku i w okolicach Florencji w wieku XIV. Wille okresu odrodzenia nawiązywały do form antycznych, barokowe natomiast były znacznie większe i bogato dekorowane. W XIX wieku ich estetykę zachowano w stylu neogotyckim. Na początku XX wieku wille nawiązywały do idei modernistycznych, były proste i funkcjonalne.
Współcześnie mówiąc o willi mamy na myśli głównie większe domy jednorodzinne z dość dużym ogrodem. Mogą mieć bardziej tradycyjne oraz bardziej nowoczesne kształty, w zależności od preferencji inwestora. Nie ma jednoznacznych wytycznych czy mówimy o domu parterowym czy piętrowym, czy też o konkretnym metrażu. Współczesne wille nie czerpią też aż tak wiele z tradycyjnych wzorów.
Czy luksusowy dom w stylu willi jest dla każdego?
Luksusowe wille to zdecydowanie nie domy dla każdego. Wymagają one znacznych nakładów finansowych zarówno na etapie budowy, jak i w późniejszym utrzymaniu. Ze względu na rozmiar takiej nieruchomości raczej nie są to domy dla par bez dzieci. Chętnie wybierają je natomiast młodzi rodzice lub osoby, które preferują bardzo wysoki komfort życia oraz mają środki, aby go realizować.
Bardzo rozbudowane wille z wieloma pokojami to dobry wybór dla osób, które chcą mieszkać poza miastem lub na jego obrzeżach oraz potrzebują znaczną ilość przestrzeni. Sprawdzą się, jeśli potrzebujesz gabinetu do pracy w domu, masz wielodzietną rodzinę lub bardzo często przyjmujesz gości. Decydują się na nie osoby, które chcą mieć w domu prywatną siłownię, basen czy salę bilardową.
Luksusowa willa nie jest natomiast najlepszym wyborem dla osób o niższych zarobkach oraz tych, którzy nie potrzebują znacznych przestrzeni. Nie będzie odpowiednia dla Ciebie, jeśli spędzasz bardzo wiele czasu za domem, podróżujesz lub lubisz życie miejskie. Daje ona natomiast dużo prywatności oraz poczucie wygodnego, ustatkowanego życia.
Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu w stylu willi?
Dlaczego warto rozważyć dom w stylu willi? Projekty takie to świetna inwestycja, jeśli cenisz sobie spokój oraz chcesz na długo związać się z jednym miejscem. Do wyboru masz bardzo wiele rozwiązań architektonicznych, które pozwolą Ci zbudować dom zgodny z Twoimi wymaganiami estetycznymi oraz funkcjonalnymi. Taki dam da Ci poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu.
Do wyboru masz wille bardzo nowoczesne z prostą bryłą, dużymi oknami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami, które zmniejszą koszty utrzymania domu oraz będą pozytywnie wpływać na środowisko. Możesz też postawić na bardziej tradycyjne projekty inspirowane stylem śródziemnomorskim: ze spadzistym dachem, dopracowaną w szczegółach elewacją oraz dużymi tarasami.
Dużą zaletą willi jest możliwość dobudowania do niej garażu. W funkcjonalnych projektach garaż taki może być podstawą dla dużego tarasu. Patio takie można dowolnie zagospodarować. Zmieszczą się na nim wszelkie akcesoria do grillowania oraz kącik do odpoczynku. Willa o dużej powierzchni daje też szansę na wykonanie wymarzonej garderoby, która zastąpi tradycyjną szafę oraz luksusowego pokoju kąpielowego z wanną z widokiem na ogród. Taka inwestycja pozwala zrealizować najbardziej nietypowe zachcianki związane z pomieszczeniami w domu.
Ile kosztuje wybudowanie willi?
Koszty wybudowania domu w dużej powierzchni wraz z zagospodarowaniem jego otoczenia nie należą do najniższych. Podwyższają się jeszcze bardziej, jeśli poza samą budową musisz zainwestować w działkę. Ceny samych działek zależą od bardzo wielu czynników: ich rodzaju, położenia, wielkości oraz sąsiedztwa. Koszt rośnie również wraz z kolejnymi piętrami domu oraz jego podpiwniczeniem.
Willa generuje również duże koszty użytkowania. Ogrzanie oraz utrzymanie w czystości znacznej powierzchni potrafi pochłaniać znaczące środki. Pojawia się również wiele usterek, które wymagają opłacenia specjalistów. Do tego wszystkiego dodać musisz jeszcze koszt utrzymania ogrodu oraz basenu.
Możesz jednak postawić również na mniejszą willę, która nie będzie generować aż tak dużych kosztów, ale również wygląda luksusowo. Nowoczesne wille mają prostsze kształty oraz mniejszą powierzchnię. Są więc dużo tańsze w utrzymaniu oraz pozwalają zaoszczędzić czas i pieniądze na inne cele życiowe.
Dlaczego warto zdecydować się na projekt domu w stylu willi?
Projekt domu w stylu willi to wciąż jeden z chętniej wybieranych przez Polaków typów nieruchomości. Uniwersalna bryła nadaje projektowi ponadczasowy charakter, a duża powierzchnia wpisuje się w model wielodzietnej rodziny. Takie rozwiązanie ma jednak swoje wady i zalety.
Projekty domów w stylu willi - wady i zalety
Projekty nowoczesnych willi nie są dla każdego, dlatego, zanim zaczniesz przeglądać projekty willi, powinieneś poznać wady i zalety takiego budownictwa.
Zalety |
Wady |
|
|
Wiesz już, czy chcesz inwestować w tego typu projekty domów? Willa z pewnością nie jest dla każdego, ale masz szansę dopasować projekt do swoich potrzeb.
Mały dom czy willa - jaki projekt domu wybrać?
Małe domy to wciąż mniej popularne rozwiązanie architektoniczne w Polsce. Wiele osób marzy o dużych domach z pokojami gościnnymi, gabinetem czy nawet wille z basenem. Prawdopodobnie jednak z roku na rok takich domów będziemy budować mniej. Zmienia się bowiem typowy model rodziny oraz potrzeby Polaków. Częściej chcemy stawiać domy na obrzeżach miast, a trudniej jest znaleźć działki odpowiedniej wielkości w granicach aglomeracji. Mniejszy dom to również oszczędności.
Jeśli jednak możesz pozwolić sobie na budowę willi i marzy Ci się duży dom z ogrodem oraz basenem, willa będzie dla Ciebie dobrą opcją. Możesz zdecydować się na gotowy projekt, zamówić projekt indywidualny lub też przerobić pod siebie jeden z dostępnych projektów. Możliwości wyboru jest bardzo wiele, dlatego z pewnością znajdziesz odpowiedni model dla siebie.
Zobacz przykłady projektów domów w stylu willi
Domy w stylu willi mogą mieć bardzo różne odmiany. Dlatego też w naszym katalogu gotowych rozwiązań znajdziesz zarówno projekty willi nowoczesnych, jak i bardziej tradycyjne domy. Udostępniamy wizje domów parterowych oraz dużych domów w amerykańskim stylu. Spośród nich na pewno wybierzesz ten najlepszy dla Ciebie.
Projekty willi z basenem – bardzo duże domy dla wymagających
W naszej wyszukiwarce znajdziesz również projekty bardzo dużych willi z basenem dla najbardziej wymagających. Dostępny między innymi jest projekt willi z basenem o wielkości 415 metrów kwadratowych z sześcioma pokojami, czterema łazienkami oraz trzema miejscami garażowymi. Koszt realizacji takiego projektu to 494 739 złotych. Ten projekt to dobry wybór dla osób ceniących sobie luksus oraz przestrzeń.
Projekty willi parterowych – nowoczesne i funkcjonalne
Projekty willi parterowych mogą mieć sporo ponad sto metrów. Doskonale sprawdzą się dla rodzin lub partnerów, ceniących sobie komfort. W tej kategorii dostępny jest na przykład projekt willi parterowej o powierzchni prawie 136 metrów kwadratowych z salonem, czterema pokojami, trzema łazienkami i dwoma stanowiskami garażowymi. Koszt budowy takiego projektu to 276 965 złotych.
Projekty willi w stylu amerykańskim – stylowe i eleganckie
Wille w stylu amerykańskim to dobry wybór dla miłośników eleganckich oraz stylowych projektów architektonicznych. Jeśli Cię takie interesują, sprawdź projekt willi parkowej, który ma ponad 207 metrów kwadratowych. W projekcie ujęty jest salon, cztery pokoje, trzy łazienki oraz dwa stanowiska garażowe. Koszt budowy tej willi to 368 051 złotych.
Projekty willi podmiejskich – alternatywa dla dużego mieszkania
Jeśli nie straszne Ci dojazdy, z powodzeniem możesz postawić dom pod miastem, zamiast inwestować w duże mieszkanie. Ze względu na ograniczony metraż działki warto postawić na prostszą bryłę oraz mniejszy metraż. Przykładowy projekt, który świetnie sprawdzi się jako dom podmiejski to projekt Noelia BIS 2M. Uwzględnia on garaż na dwa samochody, salon, cztery pokoje oraz dwie łazienki. Powierzchnia domu to niewiele ponad 130 metrów kwadratowych. Koszt jego wybudowania to 246 882 złote.
Projekty willi tradycyjnych – dla miłośników sprawdzonych rozwiązań
Jeśli preferujesz bardziej tradycyjne luksusowe wille, projekty niektórych domów mogą nie przypaść Ci do gustu. W naszej bazie znajdziesz jednak również sprawdzone modele willi. Sprawdź na przykład projekt Dzierlatka III styl z garażem na dwa samochody. To dom z salonem, sześcioma pokojami oraz trzema łazienkami o powierzchni użytkowej około ponad 186 metrów kwadratowych. Jego budowa to koszt 371 910 złotych.
Dodano: 13.07.2020 | Zaktualizowano: 20.07.2020
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora