Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak powinna wyglądać budowa domu w zimie i czy warto się na to zdecydować?

Budowa domu zimą

Budowa domu zimą wydaje się dużym wyzwaniem ze względu na niekorzystne warunki pogodowe. Mimo to o tej porze roku nie trzeba całkowicie wstrzymywać prac na placu budowy, ponieważ możliwe jest wykonanie wielu prac. Z niektórymi należy jednak zaczekać do wiosny.

Czy można budować dom w zimie?

Jeszcze kilkanaście lat temu na pytanie, czy można budować dom w zimie, niemal każdy budowlaniec odpowiedziałby, że nie jest to najlepszy pomysł. Dzisiaj budowa domu o tej porze roku jest jednak możliwa z dwóch powodów: zimy w Polsce są ostatnio bardzo łagodne, a ponadto dostępne są nowoczesne materiały odporne na negatywne warunki pogodowe, które to ułatwiają.

Nie oznacza to jednak, że wszystkie prace można wykonywać o tej porze roku. O ile bowiem znajdziemy materiały odporne na mróz np. zaprawy mrozoodporne, o tyle trudno będzie realizować prace zewnętrze podczas silnych opadów śniegu, które mogą pojawić się w każdym momencie. Ogólną zasadą jest zatem, że zimą nie przeprowadza się prac zewnętrznych, a jedynie wewnętrzne wykończeniowe.

Budowa domu zimą zależy jednak w dużej mierze od sposobu wznoszenia budynku. W przypadku metody tradycyjnej nie powinno się zimą wykonywać wszelkich prac mokrych, a więc związanych np. z murowaniem. Możliwa jest natomiast zimą budowa domu szkieletowego, a nawet budowa domu drewnianego z bali, przy których prace mokre są ograniczone do minimum.

Podobnie jest w przypadku budowy gotowych domów modułowych lub z prefabrykatów, która polega na montażu dużych elementów konstrukcyjnych na działce.

W jakich temperaturach można budować dom zimą?

Budowa domu zimą zależy od warunków pogodowych, a przede wszystkim od temperatury. Wszystkie prace murarskie i betoniarskie powinny być bowiem wykonywane przy temperaturze minimum +5oC. Jeśli jest ona niższa, nie powinno się realizować prac mokrych, chyba że z wykorzystaniem specjalnych zapraw murarskich – np. tych mrozoodpornych, które zapewniają wiązanie nawet przy temperaturze dochodzącej nawet do -10 stopni.

Również przy pracach wykończeniowych niezbędne jest utrzymanie wewnątrz obiektu odpowiedniej temperatury – optymalna powinna wynosić około 15-20oC. Tylko w takich warunkach będą mogły wyschnąć tynki, zaprawy, farby i kleje.

Budowa domu: jakie prace budowlane można wykonać zimą?

Już wiemy, że budowa domu w zimie jest możliwa, jednak nie w pełnym zakresie. Jakie prace budowlane można wykonywać zimą? Głównie te wewnętrzne, a więc gdy budynek jest już doprowadzony do stanu surowego zamkniętego. Przy sprzyjających warunkach można jednak wykonać także niektóre prace zewnętrzne.

Możliwe są zatem do wykonania następujące prace budowlane zimą:

  • prace murarskie i wykończeniowe wewnątrz budynku,
  • montaż instalacji,
  • ocieplanie i tynkowanie elewacji.

Należy pamiętać, że wszelkie prace zimowe wewnątrz budynku, zwłaszcza prace mokre, wymagają zapewnienia odpowiednich warunków w pomieszczeniach, co szerzej wyjaśnimy niżej.

Od czego zacząć budowę domu? Etapy budowy krok po kroku

Ocieplanie i tynkowanie elewacji w zimie

Ocieplanie i tynkowanie elewacji zimą nie jest zalecane, choć jest możliwe. Producenci materiałów budowlanych dostarczają dzisiaj ich wersje zimowe np. zaprawy z dodatkami przyśpieszającymi wysychanie, czy też mrozoodporne kleje do styropianu. Jednak i w tym przypadku są pewne ograniczenia.

Ocieplenie budynku metodą lekką mokrą możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy temperatura powietrza utrzymuje się powyżej 5 stopni Celsjusza. W listopadzie, a nawet na początku grudnia można więc wykonać takie ocieplenie, ale w styczniu i lutym lepiej nie podejmować się takich prac. Podczas mrozów można natomiast ocieplać budynek metodą lekką suchą, przy której okładzina elewacyjna przyczepiana jest mechanicznie np. na zaczepy i gwoździe.

Jeśli chodzi o tynkowanie elewacji zimą, można je przeprowadzić wyłącznie wtedy, gdy temperatura na zewnątrz wynosi minimum 5 stopni Celsjusza. Niższa temperatura może doprowadzić do przemrożenia tynku, co skutkuje potem przebarwieniami i nierównościami wymagającymi napraw. Malowanie zimą przygotowanego latem tynku jest już mniej ryzykowne (o ile wykonuje się je przy plusowej temperaturze) – wystarczy w tym celu użyć farb ze specjalnymi dodatkami przyśpieszającymi schnięcie.

Zimowe prace budowlane wewnątrz domu

Wznoszenie budynku metodą tradycyjną trwa zwykle minimum 2 sezony, dlatego większość inwestorów rozpoczyna prace wiosną, by przed zimą doprowadzić budowę do co najmniej stanu surowego zamkniętego.

Wówczas budowa domu zimą może sprowadzić się do wykonania prac wykończeniowych wewnątrz obiektu np.:

Wszystkie te prace powinny być wykonywane w odpowiednich warunkach. Zaleca się, by temperatura wewnątrz budynku utrzymywała się na poziomie minimum 15°C – taki poziom ciepła zapewnia bowiem prawidłowe wiązanie i wysychanie materiałów.

Budowa domu w rok – jak zbudować dom w 12 miesięcy?

Jakie prace budowlane trzeba zakończyć jeszcze przed zimą?

Specjaliści zalecają, by niektóre prace budowlane koniecznie zakończyć przed zimą. Przykładem są prace ziemne, które powinno się wykonać przed pierwszymi przymrozkami. Zrobienie wykopów przy zamarzniętym gruncie będzie bowiem bardzo trudne.

Niewskazana jest również budowa fundamentów zimą, jeśli temperatura spada poniżej zera. Jeśli budowa domu przed zimą zatrzyma się na tym etapie, należy pamiętać, by odpowiednio zabezpieczyć na okres zimowy zarówno wykopy, jak i fundamenty (szerzej wyjaśnimy to niżej).

Przed zimą warto też zakończyć prace murarskie, ponieważ murowanie przy ujemnych temperaturach jest niewskazane ze względu na wspomniany wyżej problem z wiązaniem się zaprawy.

Również budowa dachu zimą nie jest zalecana, ponieważ niekorzystne warunki pogodowe bardzo utrudniają prace dekarskie. Dlatego do jesieni warto przynajmniej dokończyć stropy i więźbę, a następnie zabezpieczyć całą konstrukcję przed opadami.

Jeśli jesienią wykonamy ocieplenie budynku, warto zadbać także o położenie na nim tynku, ponieważ w przeciwnym razie warstwa izolacyjna podczas zimy może zawilgotnieć i przez to utracić swoje właściwości.

Jakie prace budowlane lepiej odłożyć do wiosny?

Do wiosny najlepiej odłożyć prace ziemne i budowę fundamentów, a także wznoszenie murów oraz budowę dachu. Jeśli więc nie zdążymy z tymi pracami jesienią, lepiej wstrzymać się z ich wykonywaniem aż do pojawienia się korzystnych warunków atmosferycznych.

Czy fotowoltaika boi się zimy?

Jakie materiały budowlane najlepiej stosować zimą?

Budowa domu zimą wymaga zastosowania specjalnych materiałów. Chodzi tu głównie o specjalne zaprawy, tynki i kleje wykorzystywane do prac mokrych. Powinny być to materiały o podwyższonej odporności na niskie temperatury oraz które chłoną mniej wilgoci, a więc także szybciej wysychają.

Warto na przykład zwrócić uwagę na odpowiedni wybór zaprawy – do wykonywania prac budowlanych zimą lepsza będzie zaprawa cementowo-wapienna o większej zawartości cementu, natomiast niewskazane jest używanie zapraw wapiennych, które zawierają dużą ilość wody.

Jak ogrzać budowę zima?

Budowa domu w zimie zazwyczaj sprowadza się do wykonania prac wykończeniowych wewnątrz i co do zasady powinny być one realizowane w ogrzewanych pomieszczeniach. Chodzi tu nie tylko o zapewnienie komfortowych warunków pracy wykonawcom. Odpowiedniej temperatury wymagają bowiem także materiały budowlane, szczególnie zaprawy, które nie zwiążą się prawidłowo, jeśli temperatura w pomieszczeniach będzie niższa niż 15 stopni.

Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy w budynku jest już wykonana instalacja grzewcza. Jeśli jej nie ma, wnętrza można dogrzewać grzejnikami konwektorowymi lub olejowymi, albo nagrzewnicami powietrza. Przy stosowaniu takich urządzeń znacznie ma także wentylacja, która powinna działać prawidłowo, aby skutecznie odprowadzać ciepłe i wilgotne powietrze z budynku.

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Jak zapewnić komfortowe warunki pracy ekipie budowlanej podczas okresu chłodu?

Prace wykończeniowe wewnątrz budynku w czasie zimy można wykonywać w cieple dzięki wspomnianym wyżej nagrzewnicom i grzejnikom. Większym wyzwaniem jest zapewnienie komfortowych warunków ekipie budowlanej pracującej na zewnątrz.

Aby budowa domu zimą była dla jak najmniej uciążliwa dla wykonawców np. przy murowaniu ścian, stosuje się tzw. cieplaki. Jest to nic innego jak prowizoryczne pomieszczenie umożliwiające prowadzenie prac w zimie, które jest najczęściej wykonywane z desek, słomianych mat lub brezentu. Wnętrze takiego cieplaka musi być dogrzewane np. za pomocą promiennika ciepła.

Na placu budowy zimą konieczne jest udostępnienie pracownikom także ogrzewanego pomieszczenia, w którym będą mogli się ogrzać i przebrać, a także spożyć posiłek lub schronić przed padającym śniegiem. Z pewnością warto też zadbać o dostarczanie im gorących napojów, a nawet ciepłych posiłków. Na zewnątrz można także ustawić koksownik, przy którym budowlańcy będą mogli się ogrzać.

Jak zabezpieczyć budowę na zimę?

Rozpoczęta budowa domu powinna być odpowiednio zabezpieczona przed zimą. Przede wszystkim zabezpieczyć należy wykop ziemny, fundamenty lub piwnicę, nad którą nie został wykonany strop. Takie elementy należy przykryć słomianymi matami lub styropianem, na które trzeba następnie położyć folię budowlaną, a całość przykryć cegłami lub kamieniami, które uchronią taką konstrukcję przed silnym wiatrem. Same fundamenty często pokrywa się także warstwą ziemi, którą należy usunąć wiosną.

Jeśli budowa domu zimą zatrzymała się na etapie stanu surowego otwartego, należy zabezpieczyć wnętrze budynku przed chłodem i wilgocią poprzez zabicie deskami pustych otworów okiennych i drzwiowych. A czy można zostawić dom bez dachu na zimę? Można, ale konieczne jest zabezpieczenie więźby specjalną folią oraz deskowaniem.

Można natomiast pozostawić tynki na zimę bez ogrzewania. Nic się z nimi nie stanie, jednak niezwykle ważne jest, aby je porządnie wysuszyć przed nadejściem pierwszych mrozów. Jeśli tego nie dopilnujemy, tynki mogą popękać, a na ścianach może się pojawić pleśń lub grzyb.

Co to jest stan zero? Jaki jest czas i koszt doprowadzenia budynku do stanu zerowego?

Jak zabezpieczyć materiały budowlane na zimę?

Równie ważne jest zabezpieczenie materiałów budowlanych zgromadzonych na placu budowy. Należy zadbać przede wszystkim o odpowiednie ogrodzenie posesji (powinno mieć minimum 1,5 metra wysokości) – jest ono wymagane przepisami, a przy okazji chroni miejsce budowy przed intruzami i złodziejami.

Materiały budowlane muszą być zabezpieczone nie tylko przed kradzieżą, ale także przed wilgocią i mrozem. Najlepiej więc przenieść je do miejsca suchego i ogrzewanego np. wnętrza domu lub szczelnego i dobrze zaizolowanego kontenera. Cegły czy pustaki można zostawić na placu pod warunkiem ich dokładnego zabezpieczenia przed wilgocią np. za pomocą folii budowlanej.

Czy warto przeprowadzać prace budowlane w zimie?

Przy sprzyjającej pogodzie i z zastosowaniem specjalnym materiałów budowlanych możliwa jest dzisiaj budowa domu zimą, ale porady ekspertów nie pozostawiają wątpliwości – niektóre prace lepiej przełożyć na wiosnę, szczególnie te zewnętrzne. Wszystko dlatego, że pogoda zimą jest dość nieprzewidywalna. W każdej chwili może pojawić się silny mróz lub śnieżyce, które uniemożliwią kontynuowanie już rozpoczętych prac lub narażą na uszkodzenie już wykonanych elementów.

Wykonywanie robót podczas nieodpowiednich warunków może także doprowadzić do poważnych uchybień i uszkodzeń, które będą wymagały kosztownych prac naprawczych. Należy jednak pamiętać, że kosztowne może się okazać także niewłaściwe zabezpieczenie budynku i placu budowy na okres zimowy.

Na koniec polecamy także: Ile trwa budowa domu i jak szybko możemy wprowadzić się do nowego domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

Ogrzewanie
Energooszczędny dom jednorodzinny w trakcie budowy
03.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Jakie zmiany w budownictwie przyniesie wprowadzenie EPDB – dyrektywy budynkowej?

Polska, tak jak cała Unia Europejska, wkracza w drugi etap transformacji ener...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Dach
panele słoneczne na dom z płaskim dachem
02.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Montaż fotowoltaiki na płaskim dachu - możliwości i wyzwania

Dach płaski, ze względu na swą zazwyczaj dosyć sporą powierzchnię, daje duże możliwości, by zamontować na nim panele fotow...

REKLAMA
Zamknij