Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wykonać ocieplenie domu wełną lub styropianem krok po kroku?

Ocieplenie domu

Należyte ocieplenie budynku zapewni odpowiedni komfort termiczny we wszystkich pomieszczeniach w domu. Dodatkowo znacząco zmniejszy nakłady związane z ogrzewaniem i eksploatacją całej nieruchomości. Sprawdź jak w takim razie prawidłowo ocieplić dom, aby wewnątrz panowała przyjemna temperatura, a domownicy czuli się w nim komfortowo. Podpowiemy też, kiedy należy zaplanować ocieplenie oraz jaki materiał izolacyjny wybrać.

Odpowiednie ocieplenie domu w budowie pozwala nie tylko zachować komfort termiczny w pomieszczeniach, ale także zmniejszyć nakłady związane z ogrzewaniem i eksploatacją nieruchomości. Jak ocieplić budynek, żeby wewnątrz panowała przyjemna temperatura, a domownicy czuli się komfortowo? Kiedy należy zaplanować sposób ocieplenia budynku?

Ocieplenie domu – na czym polega?

Nieocieplony budynek wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na energię cieplną, co w znaczący sposób przekłada się na wyższe rachunki. Jednocześnie jest narażony na skraplania się pary wodnej i powstawanie pleśni. Nie ulega więc wątpliwości, że ocieplenie niesie ze sobą wiele korzyści – zwiększa komfort domowników i pozostawia więcej pieniędzy w ich portfelu. Na czym jednak dokładnie polega?

Na ocieplenie domu składa się ogół prac, które pozwalają zmniejszyć ilość paliwa, jakie zużywane jest do zasilania domowych instalacji. Najczęściej zalicza się do nich uszczelnienie okien i drzwi, a także montaż systemu ocieplenia ścian oraz pozostałych przegród.

Dom ocieplony może zostać m.in. styropianem, wełną czy pianką PUR. W zależności od wybranej metody, warstwy materiału układa się na powierzchni ścian i w większej ilości w miejscach szczególnie wrażliwych na utratę ciepła, np. przy oknach.

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Termomodernizacja budynku mieszkalnego to poważna inwestycja, która pochłania dużo środków. Ile kosztuje ocieplenie domu jednorodzinnego? Ceny zależą od wielu czynników – rodzaju wybranego materiału oraz regionu kraju.

Najtańsze ocieplenie domu to z reguły styropian, który jednocześnie jest w Polsce stosowany bardzo często. Jaka jest cena ocieplenia domu styropianem? Koszt ocieplenia domu 100 m2 styropianem może oscylować w przedziale 15-217 tys. złotych. A co z wełną mineralną przy ociepleniu domu? Koszt w tym przypadku jest wyższy – średnio od 20 do 22 tys. złotych. 

Ile kosztuje ocieplenie domu styropianem?

Cena za 1 m2 ocieplenia domu styropianem wynosi 50-70 zł/m2. Wiele zależy od grubości arkuszy. Montaż arkuszy o grubości 10 cm to koszt mniej więcej 50-55 zł/m2. W przypadku arkusza o grubości 20 cm, cena ocieplenia domu styropianem za 1 m2 wzrasta do 70 zł.

Ile kosztuje ocieplenie domu wełną?

Wełna na ocieplenie domu to wybór, który cieszy się coraz większą popularnością. A ile kosztuje takie rozwiązanie? Ocieplenie domu wełną skalną jest nawet 2 razy droższe niż w przypadku styropianu i wynosi średnio 130-140 zł/m2.

Przeczytaj: Ile kosztuje ocieplenie domu 200 m2? Kosztorys prac i materiałów niezbędnych przy ociepleniu domu w 2022!

Kiedy warto zdecydować się na ocieplenie domu?

Kiedy mamy do czynienia z nowym budynkiem, warto poczekać z jego ociepleniem, aż wyschną wszystkie elementy konstrukcyjne ścian. Jeśli zdecydujemy się na wykonanie izolacji cieplej tuż po wybudowaniu domu, to wilgoć ze ścian będzie wolniej odparowywać, co może niekorzystnie wpłynąć na parametry izolacyjne budynku.

A co z domem, który został wybudowany wiele lat temu i wymaga termomodernizacji? Żeby opracować projekt domu wraz z ociepleniem budynku, warto w pierwszej kolejności wykonać audyt energetyczny uwzględniający badanie termowizyjne nieruchomości. Jego wyniki wskażą miejsca, przez które ucieka najwięcej ciepła.

Ocieplenie starego domu może wymagać także ocieplenia od środka. Chociaż z reguły zaleca się wykonywanie termomodernizacji z zewnątrz, to bywają sytuacje, w których możliwe jest jedynie ocieplenie mieszkania od wewnątrz. Dzieje się tak wtedy, gdy inwestorowi zależy na zachowaniu elewacji, np. wykonanej z cegły czy drewnianych.

Kolejną sytuacją może być ocieplanie domu, który jest zabytkowy, a konserwator zabytków nie godzi się na zakrycie elewacji. Najczęściej dotyczy to ocieplenia domu drewnianego.

Ocieplenie domu

ofe-5847238-966 w-966-testAB\p>

Zgłoszenie ocieplenia domu – to konieczne? 

Wielu inwestorów zastanawia się, jakich formalności należy dopełnić, decydując się na ocieplenie domu. Pozwolenie na budowę nie zawsze jest wymagane. Kwestię tę reguluje ustawa Prawo budowlane, zgodnie z którą wykonywanie robót budowlanych polegających na dociepleniu budynków o wysokości do 25 m nie wymaga pozwolenia na budowę.

Trzeba jednak mieć na uwadze, że docieplenie budynków o wysokości powyżej 12 m i nie wyższych niż 25 m powinno być zgłoszone organowi administracji architektoniczno-budowlanej, np. staroście.

Czytaj dalej: Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2? Porównanie kosztów i cen na rok 2022

Jak przygotować podłoże do ocieplenia? 

To etap, który ma znaczny wpływ na trwałość wykonanego ocieplenia. Powierzchnia ścian powinna być równa i sucha – ułatwi to mocowanie płyt izolacyjnych i sprawi, że będą się dobrze trzymać. W przypadku, gdy widoczne są zanieczyszczenia lub podłoże jest zakurzone, należy oczyścić ściany przy użyciu sprężonego powietrza, myjki ciśnieniowej lub miękkiej szczotki. Dotyczy to nie tylko wszelkich zabrudzeń, ale również zaschniętych fragmentów zapraw – czasem konieczne jest ich skucie.

Kolejnymi aspektami, które powinny zwrócić uwagę inwestora przed rozpoczęciem prac nad ociepleniem budynku, są wszelkiego rodzaju grzyby, pleśnie czy porastający mury mech. To z pewnością coś, czego należy się pozbyć przed przyklejeniem pierwszej płyty termoizolacyjnej. Tak oczyszczone podłoże należy zagruntować. Jest to etap pozwalający na stworzenie optymalnych warunków pod zastosowanie zapraw klejących każdego rodzaju.

ofe-5847238-72404 w-72404

Styropian czy wełna mineralna – czym ocieplić dom?

Jak dobrać odpowiedni materiał na ocieplenie domu? Zewnętrzne ocieplenie ścian w głównej mierze opiera się na styropianie oraz wełnie mineralnej. To dwa sprawdzone rozwiązania, które możemy stosować zamiennie, tak by ogólne właściwości spełniały nasze oczekiwania. Należy pamiętać, że dowolność w wyborze materiału może zostać ograniczona specyfikacjami technicznymi projektu.

Ocieplenie ścian wełną mineralną pozwala na uzyskanie wysokiego współczynnika paroprzepuszczalności, dzięki czemu wewnątrz budynku można uzyskać optymalną wilgotność powietrza, a jej poziom będzie się samoregulował. Wełna mineralna jest też ognioodporna i stanowi skuteczną zaporę w razie pożaru.

Niestety wełna jest wrażliwa na wilgoć, dlatego w czasie wykonywania termomodernizacji nie można doprowadzić do jej zmoczenia. Kolejną cechą tego materiału dociepleniowego jest duża waga, przez co wełna wymaga solidniejszego mocowania do podłoża. Jednocześnie jest elastyczna, co pozwala na docieplenie np. półokrągłych ścian.

Ocieplenie domu styropianem to kolejny, równie popularny sposób termomodernizacji. Styropian charakteryzuje się niskim poziomem paroprzepuszczalności, ma także niską nasiąkliwość, dzięki czemu nie jest wrażliwy na wilgoć. Jest lekki, dzięki czemu nie wymaga tak mocnego mocowania, jak wełna.

Zarówno styropian, jak i wełna mają zatem swoje zalety oraz wady. Który materiał więc wybrać? Aby pomóc Ci w podjęciu decyzji o wyborze nowoczesnego ocieplenie domu, przygotowaliśmy tabelkę z porównaniem parametrów każdego z obu tych materiałów.

Wełna mineralna Styropian
Izolacyjność cieplna od 0,045 do 0,032 W/ (m*K) od 0,031 W/(m*K)
Zastosowanie Idealnie sprawdza się przy ocieplaniu wewnętrznych ścian szkieletowych, sufitów podwieszanych oraz konstrukcji drewnianych i stalowych. Jest materiałem uniwersalnym, ale w szczególności wykorzystywany jest do izolacji podłóg, ocieplenia ścian fundamentowych, piwnic, balkonów czy tarasów.
Nasiąkliwość Duża Mała
Odkształcalność Materiał sprężysty, odporny na odkształcenie. Niska sprężystość, łatwo go odkształcić.
Palność Materiał niepalny — wysoka odporność na ogień. Materiał samogasnący, jednak podczas topienia wydziela dym.

Niezależnie od tego, który materiał wybierzesz, pamiętaj, aby z ociepleniem poczekać do momentu, aż wyschną wszystkie elementy konstrukcyjne ścian. Jeśli zdecydujesz się na wykonanie izolacji tuż po wybudowaniu domu, to wilgoć ze ścian będzie wolniej odparowywać, co może niekorzystnie wpłynąć na parametry izolacyjne budynku.

A ile trwa ocieplenie domu? Ocieplenie przeciętnego domu jednorodzinnego trwa ok. 2-3 tygodni, jest to zatem proces dość czasochłonny. Szybkie ocieplenie domu nie zawsze jest więc możliwe.

Warto wiedzieć: Ocieplenie stropu – co daje, ile kosztuje i jaki materiał wybrać na ocieplenie stropu?

Jak ocieplić dom styropianem?

Styropian jest materiałem uważanym za najbardziej uniwersalny, dlatego świetnie nada się do ocieplenia wszystkich fragmentów domu od fundamentów, aż po sam dach.

Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu będzie wystarczająca? Wymiary płyt oraz ich grubość mają spore znaczenie przy zakładaniu termoizolacji, jednak nie tak znaczne, jak omawiany wcześniej współczynnik przewodzenia ciepła lambda.

W sklepach budowlanych najczęściej znaleźć można tradycyjny, biały styropian na ocieplenie domu o szerokość 30 cm, który nie posiada specjalnej domieszki, ułatwiającej termoizolację. Wybierając więc ten o standardowych parametrach, powinniśmy znaleźć grubsze płyty, aby zapewniły taką samą izolację jak np. szary styropian z domieszką grafitu.

Jak wykonać termoizolację domu za pomocą styropianu? Poniżej zamieściliśmy krótki instruktaż.

Krok 1. Zamontuj listę startową, która osłoni dolną część izolacji oraz powstrzyma gryzonie przed przedostaniem się do środka.

Krok 2. Nanieś specjalny klej na płyty styropianowe — dobierając klej, sprawdź, czy jest on przeznaczony do styropianu białego, czy grafitowego.

Krok 3. Przyklej płyty do ścian, nie zachowując przy tym żadnego odstępu.

Krok 4. Osadź narożniki, które ochronią budynek przed uszkodzeniami mechanicznymi

Krok 5. Przytwierdź przyklejone płyty do ściany budynku za pomocą specjalnych kołków.

Krok 6. Zeszlifuj powierzchnię płyt za pomocą pacy oraz papieru ściernego.

Krok 7. Wykończ narożniki przy oknach.

Krok 8. Wykonaj warstwę zbrojną z siatki.

Krok 9. Zagruntuj podłoże — gruntowanie możesz wykonać dwukrotnie, raz przed przyklejeniem płyt, a drugi raz przed nałożeniem tynku.

Krok 10. Nałóż tynk cienkowarstwowy.

Sprawdź: Ocieplanie fundamentów – co warto wiedzieć o ocieplaniu fundamentów domu?

Jak ocieplić dom wełną mineralną?

Ocieplenie domu wełną oprócz zminimalizowania ryzyka utraty ciepła zapewnia też doskonałą izolację akustyczną. Wełna, jak już wcześniej wspominaliśmy, jest niesamowicie odporna na odkształcenia oraz działanie czynników chemicznych w tym materiałów budowlanych, a dodatkowo jej instalacja jest wyjątkowo szybka i łatwa.

Ocieplenie domu wełną mineralną można wykonać zarówno w przypadku wypełnienia przestrzeni konstrukcyjnych, jak i w sytuacji, gdy chcemy wygłuszyć sufity podwieszane.

Sprawdź, jak wykonać ocieplenie domu wełną mineralną krok po kroku.

Krok 1. Zamontuj listwę cokołową.

Krok 2. Przyklej płyty wełny mineralnej do powierzchni budynku.

Krok 3. Zeszlifuj powierzchnię płyt.

Krok 4. Zamontuj siatkę przy narożu okiennym.

Krok 5. Nałóż zaprawę zbrojącą.

Krok 6. Zatop siatkę.

Krok 7. Zagruntuj oraz otynkuj ścianę budynku.

Ocieplenie domu

Ocieplenie metodą lekka-mokra 

Jak powinno przebiegać ocieplenie domu krok po kroku? Istnieją dwie metody mocowania płyt izolacyjnych do ściany. Pierwsza z nich, zwana metodą lekką-mokrą polega na przyklejeniu styropianu bądź systemowo przygotowanych płyt z wełny mineralnej do ocieplanej powierzchni. Kolejny krok to pokrycie warstwy izolacyjnej tynkiem cienkowarstwowym po uprzednim zabezpieczeniu pokrywanej powierzchni siatką tynkarską.

Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest duża skuteczność w niwelowaniu mostków termicznych, jednak należy zdawać sobie sprawę z faktu, że jest to wymagająca technika, więc bardzo łatwo o błędy, które mogą być kosztowne w naprawie. Ocieplenie metodą lekką-mokrą należy wykonywać w temperaturze od 5 do 25 stopni Celsjusza.

Ocieplenie metodą lekka-sucha

Kolejna metoda lekka-sucha opiera się na mocowaniu płyt przy użyciu wkrętów czy plastikowych kołków. Materiał ocieplający układa się pomiędzy listwami wcześniej zamocowanego rusztu konstrukcyjnego, do którego przytwierdza się dowolną warstwę elewacyjną, np. siding winylowy. Należy pamiętać, by kolejne rzędy płyt izolacyjnych były przesunięte względem siebie. Zmniejsza to prawdopodobieństwo wystąpienia mostków termicznych.

Zobacz także: Jak budować na cienką spoinę bez mostków termicznych?

Inne sposoby na ocieplenie domu

Chociaż opisaliśmy dwa najbardziej popularne sposoby do ocieplenia budynku, na rynku istnieją też inne materiały izolacyjne. Co się do nich zalicza? Będzie to:

  • pianka poliuretanowa – ocieplenie domu pianką jest zdecydowanie najszybszą i najłatwiejszą metodą do samodzielnego wykonania. Prawidłowo nałożona niesamowicie dokładnie wypełnia wszelkie ubytki w ścianach, dzięki temu, że rozkurcza się dwukrotnie. Materiał wyróżnia się też ogromną trwałością, co pozwoli Ci uniknąć potrzeby wykonywania ponownej termoizolacji przez najbliższe lata. Ocieplenie domu pianką poliuretanową to metoda, którą nierzadko wybierają też alergicy.
  • wełna owcza – niektórzy inwestorzy decydują się też na jeden z kilku sposobów na ekologiczne ocieplenie domu, dzięki czemu mają pozytywny wpływ na ochronę środowiska. Jedną z możliwości jest ocieplenie budynku za pomocą wełny owczej. Ten materiał zapewnia wysoki poziom izolacji termicznej, a dodatkowo absorbuje wilgoć, dzięki czemu nie istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej w warstwie ocieplającej.
  • bawełniana włóknina – powstaje z recyklingu starych ubrań czy resztek produkcyjnych. Niestety, zastosowanie włókniny do ocieplenia domu, chociaż jest niezwykle ekologiczną metodą, może być też zdecydowanie najdroższą
  • celuloza – z recyklingu powstaje też izolacja celulozowa, która wytwarzana jest z zużytego papieru, w tym np. ze starych gazet. Celuloza jest stosunkowo niedroga, a dodatkowo nie kondensuje pary wodnej w naszym domu.
  • pianka icynene – mniej znanym sposobem jest pianka icynene. Ten materiał świetnie niweluje hałas, a po nałożeniu na powierzchnię rozszerza się stukrotnie.
  • pustak żużlowy – ostatnią znaną metodą na ekologiczną termoizolację jest ocieplenie domu z pustaka żużlowego. Niemal w 90% składa się on z powietrza i dzięki nanoskopowym bąbelkom wyróżnia się doskonałymi właściwościami termoizolacyjnymi. 

Ocieplenie domu – najczęściej popełniane błędy

Zarówno w metodzie suchej, jak i mokrej można popełnić mnóstwo błędów. Jednym z nich jest wspomniane wyżej przygotowanie podłoża. Pominięcie tego etapu lub wykonanie pracy bez odpowiedniej dokładności może przynieść wiele negatywnych skutków.

Inwestorzy nie zdają sobie sprawy jak ważna jest staranność wykonywania prac, co często skutkuje niedostateczną wytrzymałością warstw wiążących, ponieważ użyto zbyt małej ilości kleju. Pominięcie wykorzystania listwy startowej i wywinięcia siatki zbrojeniowej na styropian zwiększy podatność na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i prawdopodobieństwo uszkodzenia materiału przez gryzonie czy ptaki.

Częstym błędem jest również brak projektu termomodernizacji. Jeśli nie ustalimy miejsc szczególnie wrażliwych na ucieczkę ciepła, to nie będziemy w stanie skutecznie zaizolować budynku. Wielu inwestorów, którzy zastanawiają się, jak samemu ocieplić dom, ze względu na brak doświadczenia wykonuje prace w złej kolejności – np. najpierw nakłada siatkę, a dopiero potem klej.

Kolejnym błędem jest zbyt słabe mocowanie izolacji, np. używanie materiałów o niedostatecznych parametrach.

Dowiedz się więcej: Ocieplenie poddasza – jak i czym ocieplić poddasze?

Dotacje na ocieplenie domu 2022

Inwestorzy planujący termomodernizację budynku powinni pamiętać o tym, że przysługuje im dofinansowanie na ocieplenie domu w ramach programu Czyste Powietrze, który zakłada zwrot części kosztów poniesionych w związku z wybranymi pracami remontowymi. Dotacja na ocieplenie domu w 2021 roku szybko się wyczerpała przez dużą ilość wniosków. Jeśli więc liczysz na dotację na ocieplenie domu w 2022 roku to pora zacząć już działać.

Coraz częściej pojawia się także pytanie, czy ocieplenie domu można odliczyć od podatku. Odpowiedź jest twierdząca. Mowa bowiem o tzw. uldze termomodernizacyjnej

Jaka jest zależność między ociepleniem domu a ulgą termomodernizacyjną? Otóż ocieplenie budynku wchodzi w zakres termomodernizacji. Limit ulgi wynosi 53.000 zł.

Jak uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu i komu przysługuje?

Dotacje na ocieplenie domu mogą uzyskać osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Obowiązują też kryteria dochodowe – dofinansowanie przysługuje osobom o dochodzie rocznym do 100 000 zł lub osobom, którym miesięczne zarobki w przeliczeniu na osobę nie przekraczają:

  • 1564 zł – w przypadku osób mieszkających z kimś;
  • 2189 – w przypadku osób mieszkających samemu.

Maksymalna kwota dotacji wynosi 32 tys. złotych. Wnioski o dofinansowanie na ocieplenie domu 2022 można składać przez internet. Dotację można łączyć z termomodernizacyjną ulgą podatkową, która polega na odliczeniu wydatków związanych z termomodernizacją nieruchomości do kwoty 53 tysięcy złotych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Ocieplenie i izolacja
Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz
29.06.2023 r. Jan Susmaga

Ocieplenie garażu blaszanego od wewnątrz i od zewnątrz. Czego użyć?

Garaż blaszany to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które chcą sk...

Ocieplenie i izolacja
Wiatroizolacja
25.05.2022 r. Diana Sulyma

Na czym polega wiatroizolacja budynku i gdzie najczęściej jest stosowana?

Wiatroizolacja stosowana jest głównie do ochrony dachu, poddasza oraz ścian z...

Ocieplenie i izolacja
Wibroizolacja
25.05.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest wibroizolacja domu i jak prawidłowo ją wykonać?

Wibroizolacja pozwala na tłumienie różnego rodzaju drgań. Stosowana jest w zakładach pracy do eliminowania hałasu emitowan...

REKLAMA
Zamknij