Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaka armatura do łazienki będzie najlepsza?

Jaka armatura do łazienki będzie najlepsza?

Armatura łazienkowa to niezbędny element każdego domu. Powoduje ona, że łazienka jest w pełni funkcjonalna, ale również doskonale się prezentuje. Wybór baterii powinieneś więc dokładnie przemyśleć. Jakie modele są najlepszą opcją? Sprawdź jak dobrać armaturę do stylu Twojej łazienki!

Co to jest armatura łazienkowa?

Zanim zaczniesz się zastanawiać jaka armatura łazienkowa będzie najlepsza, powinieneś mieć pewność, że wiesz, co to dokładnie jest.

Armatura łazienkowa to ogólne określenie na elementy wodno-kanalizacyjne montowane w łazience, niezbędne w każdym projekcie domu. Pośród elementów, które zaliczają się do grupy armatury łazienkowej, da się wyróżnić: wannę, baterię, umywalkę oraz toaletę.

Armatura spełnia podstawowe funkcje praktyczne i trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez jej wykorzystania. Z drugiej strony ma jednak wymiar estetyczny i wpływa na sposób wykończenia Twojej łazienki. Na rynku bez trudu znajdziesz armaturę do nowoczesnych czy klasycznych wnętrz, wykonaną z różnych materiałów.

Jakie są najpopularniejsze rodzaje armatury łazienkowej?

Ciężko powiedzieć, jaka jest najlepsza armatura łazienkowa, ponieważ pod tym hasłem kryją się rożne typy armatury. Do szerokiej grupy, jaką jest armatura łazienkowa, zalicza się tak naprawdę podstawowe wyposażenie łazienki, które jest dostępne w każdym domu. Niektórzy, mówiąc o armaturze łazienkowej, mają jednak na myśli jedynie różnego rodzaju baterie.

Wśród tych najbardziej popularnych są:

  • baterie umywalkowe;
  • baterie bidetowe;
  • baterie wannowo-natryskowe;
  • baterie natryskowe.

Baterie umywalkowe

Baterie umywalkowe to najczęściej jednouchwytowe modele, które mieszają wodę ciepłą i zimną. Zdarza się, że w łazienkach w stylu retro wciąż montuje się modele z dwoma kurkami.

Baterie bidetowe

Od modeli umywalkowych odróżnia je głównie to, że mają perlator umocowany na przegubie, dzięki czemu można łatwo i w dowolnym kierunku ustawić strumień wody.

Baterie wannowo – natryskowe

Ten typ baterii zwykle ma dużo różnorodnych funkcji. Dołączony może być termostat, zmienna głowica, możliwość regulacji strumienia lub blokowania zbyt wysokiej temperatury. W zależności od potrzeb mogą to być baterie połączone w jedną – do prysznica i wanny – oraz mogą być one rozdzielone.

Przeczytaj: Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze armatury łazienkowej?

Aranżując łazienkę, często zwracamy szczególną uwagę na jej finalny wygląd. Zależy nam, aby była utrzymana w konkretnych kolorach czy też nawiązywała stylistyką do reszty pomieszczeń w domu. Bez wątpienia design jest niezwykle istotny, jednak warto wziąć pod uwagę jeszcze jedną kwestię: a mianowicie wytrzymałość.

Z całą pewnością nie planujesz ponownego remontu łazienki za 2 lub 3 lata, dlatego warto skupić się przede wszystkim na właściwościach wybranej armatury.

Najlepsza armatura łazienkowa to taka, która spełni oczekiwania Twoje oraz pozostałych domowników. Może być wyposażona w najnowsze technologie, dzięki czemu oszczędzanie wody stanie się niesamowicie łatwe i przyjemne, ale też nie wyróżniać się niczym szczególnym.

Zanim udasz się do sklepu warto, abyś przemyślał kilka kwestii, które mogą ułatwić Ci wybór.

Bardzo ważny jest:

  • sposób montażu – podtynkowy czy natynkowy;
  • ilość miejsca w łazience – w niewielkim pomieszczeniu nie będzie miejsca np. na montaż baterii podłogowej czy wanny wolnostojącej;
  • indywidualne upodobania – np. czy jesteś zwolennikiem deszczownic, czy tradycyjnej słuchawki prysznicowej;
  • kto będzie z danej łazienki korzystał – dla seniorów lub osób niepełnosprawnych lepszym rozwiązaniem będzie prysznic niż wanna.

Armatura łazienkowa – co wybrać? Szeroki wybór sklepów oraz hurtowni z armaturą z całą pewnością nie pomaga w podjęciu ostatecznej decyzji. Pamiętaj, aby w tym wypadku postawić na jakość oraz łatwość czyszczenia, wybierając np. armaturę wykonaną z materiałów nierdzewnych.

Możesz też zainwestować w baterie zabezpieczone dodatkowymi powłokami np. z chromu, dzięki czemu będą one odporne na zarysowania oraz utratę połysku. Wybierając armaturę do swojej łazienki, zwróć uwagę na jakość wykończenia oraz użyte materiały, ponieważ pomoże Ci to uniknąć awarii oraz potencjalnych uszkodzeń.

Warto wiedzieć: Wanna z prysznicem – czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Ile kosztuje armatura do łazienki?

Cena armatury łazienkowej jest bardzo szeroka. W sklepach bez trudu znajdziesz wolnostojące wanny, które kosztują 2 lub 3 tys. złotych, ale też te tradycyjne, prostokątne za kilkaset złotych.

Tania armatura łazienkowa wcale nie musi być złej jakości, ponieważ w tym wypadku na finalny koszt ma wpływ, chociażby popularność producenta czy kolor armatury (ta biała lub srebrna jest zdecydowanie tańsza).

Poniżej zamieściliśmy ceny przykładowych elementów armatury łazienkowej dostępnych w każdym popularnym sklepie budowlanym.

  • Bateria umywalkowa, kolor: chromowany, głębokość wylewki: 15 cm – 95 zł
  • Bateria umywalkowa, kolor: czarny, głębokość wylewki: 18,7 cm – 299 zł
  • Bateria wannowa, kolor: chromowany, głębokość wylewki: 18 cm, bez termostatu – 155 zł
  • Bateria wannowa, kolor: czarny, głębokość wylewki: 18 cm – 329 zł
  • Bateria bidetowa, kolor: brąz, głębokość wylewki: 22 cm – 248 zł.

Jaki kolor armatury łazienkowej wybrać?

Kolorowa armatura łazienkowa jest popularnym elementem dekoracyjnym łazienkach. Wśród topowych kolorów możemy wyróżnić: biel, złoto, brąz oraz czerń. Tradycyjne chromowane baterie umywalkowe mają więc sporą konkurencję, jednak warto pamiętać o tym, że wciąż w wielu przypadkach cenowo wygrywają one z barwnymi rywalkami. Jak więc dobrać odpowiedni kolor armatury łazienki?

Czarna armatura łazienkowa to stały element wielu nowoczesnych łazienek. Doskonale dopasowuje się do wnętrza urządzonego w stylu industrialnym, ale też z powodzeniem sprawdzi się w minimalistycznych łazienkach. Armatura łazienkowa czarna doceniana jest za elegancję oraz niepowtarzalny styl, który wprowadza do wnętrza. Ciekawie komponuje się w zestawieniu z drewnem oraz betonem. Jej minusem jest to, że dość mocno widać na niej zabrudzenia.

Najbardziej popularnym wyborem jest wciąż biała armatura łazienkowa, która stanowi doskonałe dopełnienie wnętrz urządzonych w stylu minimalistycznym czy łazienek w stylu skandynawskim. Jednak kolor ten jest na tyle bazowy i transparentny, że z całą pewnością dopasuje się nawet do łazienek urządzonych w stylu buduarowym. To uniwersalny, najbardziej klasyczny wybór.

Mniej spotykanym, ale równie ciekawym rozwiązaniem jest złota armatura łazienkowa, tworząca w pomieszczeniu klimat glamour oraz retro. Do wyboru masz wersje matowe oraz te wykonane z postarzanego czy błyszczącego złota. Wielbiciele złotawych tonów mogą też pomyśleć o miedzianej armaturze łazienkowej, która będzie współgrać z wieloma stylami, zwłaszcza ze stylem loftowym.

Dowiedz się więcej: Biała łazienka – pomysły i wskazówki na aranżację białej łazienki w domu

Jak dopasować armaturę do aranżacji łazienki?

Nowoczesna armatura łazienkowa doskonale podkreśla charakter wnętrza, stanowiąc jej doskonałą ozdobę. Aktualnie, wybór kranu czy umywalki, to nie jedynie funkcyjna powinność, ale też sposób na budowanie wnętrzarskiej stylizacji. Wybór armatury powinien więc uwzględniać stylistykę łazienki.

Łazienka nowoczesna

W minimalistycznych lub industrialnych łazienkach bez wątpienia sprawdzi się armatura w kolorze czarnym, lub miedzianym, o prostym wykończeniu bez żadnych zdobień. Taka forma, bez zaokrąglonych kształtów zdecydowanie ułatwi utrzymanie jej w czystości.

Łazienka w stylu skandynawskim

A jak dobrać armaturę łazienkową do pomieszczenia, w którym materiałem dominującym jest drewno? Tutaj w zależności od pozostałych kolorów mogą sprawdzić się czarne lub białe wykończenia. Całkiem dobrze będą prezentować się również tradycyjne baterie w chromowanym kolorze.

Czytaj dalej: Łazienka w drewnie – czy warto wykorzystać drewno w łazience?

Łazienka w stylu retro

Do łask wraca też stylistyka wzorowana na latach 70. i 80. Oprócz meblościanek, kredensów czy słynnych foteli vintage, coraz chętniej wprowadzamy do naszych łazienek styl retro. Armatura łazienkowa w takim pomieszczeniu może być koloru złotego czy też białego, koniecznie z charakterystycznymi pokrętłami.

Łazienka w stylu industrialnym

W łazience w stylu industrialnym bardzo dobrze prezentuje się armatura miedziana lub pozłacana. Często stawia się na modele, które z wyglądu przypominają elementy instalacji wodnej. Mogą przypominać rury, rurki i zawory. Inspirowane są one przemysłowymi elementami.

Sprawdź też: Łazienka w stylu loftowym – czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?

Jak przebiega instalacja armatury łazienkowej?

Instalacja armatury łazienkowej określana jest jako biały montaż. To określenie wzięło się od koloru mocowanych elementów. W ramach niego zwrócić uwagę trzeba nie tylko na samo mocowanie elementów, ale również na sposób odprowadzania wody oraz konkretne zabezpieczenie przed przenikaniem wilgoci.

Biały montaż wykonuje się dopiero kiedy już położone są wszystkie instalacje. Zwykle również położona jest już podłoga.

Warto wiedzieć! W przypadku montażu zestawu podtynkowego wraz z misą lub umywalką glazurę kładzie się dopiero po jego kompleksowej instalacji.

Instalację armatury do łazienki najlepiej powierzyć doświadczonym fachowcom. Montaż baterii i jej poprawne podłączenie wymaga dużej wiedzy również z zakresu hydrauliki. Podczas instalowania armatury, warto pamiętać o takich szczegółach jak: dopasowanie idealnej wysokości, na której ma znajdować się bateria, czy zachowanie bezpiecznych odległości np. od kontaktów.

Zanim zamontujesz kran, sprawdź, czy będziesz mógł go dobrze obsłużyć oraz czy woda nie będzie chlapać na różne strony (dzieje się tak w sytuacji, gdy kran zamontowany jest za wysoko). Montując instalację, warto zastanowić się nad tym, kto będzie korzystał z łazienki: jeśli w szczególności dzieci, to pamiętaj, aby wysokość armatury była dopasowana do wzrostu pociech.

To może Cię zainteresować: Panel prysznicowy – jak wybrać najlepszy rodzaj panelu prysznicowego?

Jak i czym czyścić armaturę łazienkową?

Samo wybranie dobrej armatury to nie wszystko. Chcąc zachować jej wygląd i funkcjonalność na dłużej, warto zastanowić się nad tym, jak odpowiednio o nią dbać.

Jak czyścić armaturę łazienkową? Dużym problemem jest twarda woda i tworzący się osad. Kluczem do skutecznej walki z tym przeciwnikiem jest regularność. Częste przecieranie najbardziej narażonych na odkładanie się osadu miejsc przeciwdziała kumulowaniu się zawiesiny. Zaniedbanie tych działań spowoduje, że pozbycie się kamienia będzie niezwykle trudne.

Mocne szorowanie powierzchni lub pozostawianie na niej detergentów na dłuższy czas wraz z osadem usuwa również tworzywo, z którego wykonana jest armatura. Lepiej więc nie dopuszczać do sytuacji, w której takie gruntowne czyszczenie będzie konieczne.

Czy da się coś zrobić, żeby Twoja armatura łazienkowa wyglądała lepiej? Kluczowy jest odpowiedni dobór środków czyszczących w zależności od rodzaju tworzywa oraz korzystanie z miękkich ściereczek. Przy regularnym sprzątaniu powinny wystarczyć bezpieczne dla zdrowia domowe sposoby czyszczenia. Z pomocą może przyjść roztwór wody z octem lub sodą oczyszczoną.

Nie przegap: Umywalka nablatowa – czy to dobre rozwiązanie w łazience? Jaką umywalkę nablatową wybrać?

Czy dobrze dobrana armatura łazienkowa wpływa na oszczędność wody w domu?

Armatura ma wpływ nie tylko na wygląd łazienki, ale również na wysokość rachunków za wodę, a co za tym idzie, na stan środowiska. Dobrze dobrana armatura może ograniczyć rachunki nawet o połowę.

  • System napowietrzania strumienia wody – przepływ wody przez rączkę 6,2l/min;
  • Standardowy natrysk – przepływ wody przez rączkę – 12l/min;
  • Baterie bezdotykowe – przepływ wody przez rączkę - 5l/min.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij