Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaki okap kuchenny wybrać? Sprawdź, co warto wiedzieć przed zakupem okapu kuchennego!

Jaki okap kuchenny wybrać?

Okap kuchenny to jeden podstawowych elementów w każdej kuchni. Dzięki niemu możesz pozbyć się nieprzyjemnych zapachów lub zanieczyszczeń, które wydostają się wraz z parą wodną. Wybór okapu nie jest jednak tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Ogromna liczba modeli dostępnych w sklepie, różnorodne funkcje, kilka rodzajów montażu – wszystko to powoduje, że łatwo się zniechęcić do przeglądania kolejnych ofert. Co w takim razie powinieneś wiedzieć, żeby zamocować odpowiedni sprzęt? Podpowiadamy, jaki okap kuchenny wybrać!

Okap kuchenny – do czego jest nam potrzebny? 

Okap kuchenny to funkcjonalny element w każdej funkcjonalnej kuchni, który ma za zadanie odprowadzać parę wodną, która ulatnia się podczas gotowania. Dzięki niemu tłuszcz zbiera się na filtrze, zamiast roznosić się po całej kuchni. Okap chroni więc meble przed zabrudzeniem, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach otwartych na salon. To nie jedyna jego funkcja.

Okap, pochłania także powstającą wilgoć, dzięki czemu zabezpiecza przed pojawieniem się grzybów lub pleśni na ścianach. Zapobiega też rozwarstwianiu się drewnianych mebli kuchennych. Urządzenie pochłania ponadto nieprzyjemne zapachy oraz odprowadza dwutlenek węgla z powietrza. Sam w sobie może być przy tym ciekawym elementem dekoracyjnym mieszkania, zwłaszcza że obecnie nie brakuje ciekawych propozycji okapów kuchennych.

Jakie są rodzaje okapów kuchennych? 

Na rynku znajdziesz szereg modeli okapów kuchennych z filtrem, wśród nich przeważają przede wszystkim okapy kuchenne z filtrem węglowym. Jeśli wybierasz to urządzenie po raz pierwszy, możesz mieć problem z podjęciem decyzji. Na samym początku zwróć uwagę na to, jakie rodzaje okapów są dostępne na rynku.

Okap kuchenny kominowy

Okap kuchenny kominowy to typ okapu mocowany przy samej ścianie, wyposażony rurę do szybu wentylacyjnego. Ten rodzaj okapu może działać w obiegu otwartym. Poza tym, że w rurze znajduje się filtr, spełnia ona również funkcję dekoracyjną.

Okap kuchenny podszafkowy

Okap kuchenny podszafkowy nazywany bywa także okapem teleskopowym. Jak łatwo się domyślić, montuje się go w szafce, tuż nad kuchenką, dzięki czemu jest praktycznie niewidoczny. Zaletą tego rozwiązania jest oszczędność miejsca oraz brak wpływu na aranżację przestrzeni. To dobry wybór szczególnie do mniejszych kuchni, w których ważny jest każdy centymetr.

Okap kuchenny wyspowy

Okap kuchenny wyspowy sprawdzi się w dużej kuchni, w której wydzielona jest wyspa. Montuje się go nad nią w centralnej części kuchni. Okap kuchenny nad wyspę jest niezwykle atrakcyjny wizualnie. Jednocześnie jego wybór okaże się bardzo praktyczny. To jednocześnie jeden z droższych wyborów.

Okap kuchenny przyścienny

Okap kuchenny przyścienny montuje się bezpośrednio przy ścianie. Zazwyczaj działa jako pochłaniacz kuchenny, może jednak także pracować jako wyciąg z podłączeniem do komina. Ten rodzaj okapu polecany jest zwłaszcza do mniejszych kuchni, a także aneksu kuchennego.

Okap kuchenny sufitowy

Okap kuchenny sufitowy najczęściej zastępuje okap wyspowy. Montuje się go w suficie. Jest dość płaski, dlatego nieznacznie wystaje. Można go również zamocować w suficie podwieszanym, wówczas będzie praktycznie niedostrzegalny

Okap kuchenny blatowy

Okap kuchenny blatowy to jedno z najbardziej nowoczesnych rozwiązań, jakie dostępne jest na rynku. Montuje się go w blacie kuchennym tuż przy płycie grzewczej. Przeważnie kolorem dostosowany jest do blatu i jedynie nieznacznie wystaje. Okap kuchenny wysuwany z blatu charakteryzuje wysoka cena, na poziomie ok. 2500-3500 złotych w zależności od jego designu.

To może Cię zainteresować: Jak zaaranżować białą kuchnię z drewnianym blatem?

Okap kuchenny narożny

Okap kuchenny narożny montuje się w rogu, dzięki czemu dobrze pozwala zagospodarować posiadaną przestrzeń. Wyróżnia go spory rozmiar i prosta budowa. Cena także należy do wyższych.

Okap kuchenny

Jaki rozmiar może mieć okap kuchenny? 

Rodzaj okapu kuchennego to podstawa. Nie możesz jednak zdecydować się na pierwszy z brzegu, liczy się jeszcze rozmiar, a ten najczęściej uzależniony jest od powierzchni kuchni i miejsca, które ma być przeznaczone do gotowania.

Okap kuchenny dostępny jest w wielu rozmiarach, dlatego bez problemu dobierzesz odpowiedni do swojej kuchni. Najpopularniejszy jest okap kuchenny 50 lub okap kuchenny 60. Te standardowe rozmiary sprawdzą się, gdy posiadasz dość wąską płytę, a taka zazwyczaj znajduje się w mieszkaniach w bloku. Dobrze spełni swoją funkcję, a przy tym nie będzie rzucał się w oczy.

Kiedy warto zdecydować się na okap kuchenny 90 cm? Sięgnij po niego, gdy masz płytę o szerokości ok. 75 cm. W sklepach znajdziesz również okapy kuchenne, których szerokość wynosi nawet do 150 cm. Dobrze prezentują się one w dużych, loftowych wnętrzach. Z jednej strony odpowiednio pochłaniają nieprzyjemne zapachy, a z drugiej mogą być bardzo ciekawym elementem wizualnym w mieszkaniu.

Warto wiedzieć: Nowoczesna kuchnia – jak modnie urządzić nowoczesną kuchnię?

Jak zamontować okap kuchenny? Krok po kroku

Wybrałeś już okap kuchenny? Pora więc przejść do jego zamocowania. Jak zamontować okap kuchenny? Podstawowa kwestia to odpowiedź na pytanie: na jakiej wysokości okap kuchenny ma się znaleźć. Powinna to wynikać z projektu kuchni. Najczęściej umieszcza się go nad kuchenką elektryczną w odległości 40-50 cm.

Zanim przejdziesz do montażu kuchni, przygotuj niezbędne narzędzia. Potrzebna będzie przede wszystkim wkrętarko – wiertarka. Z jej pomocą wykręcisz odpowiednie otwory pod szafką, a następnie w tych miejscach zamocujesz wkręty. Do tego zadania wybierz wiertło do drewna oraz małe wkręty do drewna. W dalszych krokach postępuj zgodnie z instrukcją, która dołączona jest do okapu.

A jak zamontować okap kuchenny w obiegu zamkniętym? Najpierw musisz zdjąć filtry tłuszczowe okapu i wyciągnąć blokadę. W ten sposób otworzysz obieg i zamontujesz filtr. Teraz wystarczy już tylko zakleić otwór za pomocą specjalnej naklejki, która powinna znajdować się w zestawie od producenta.

Jak zabudować okap kuchenny?

Okap kuchenny zabudowany to częsty wybór w polskich domach. Nie każdy chce, aby ten element rzucał się w oczy, tym bardziej że tańsze modele nie zawsze cechują się ciekawą stylistykę. Jak zabudować okap kuchenny, aby uzyskać pożądany efekt i nie stracić jego funkcji?

Okap kuchenny do zabudowy najczęściej ukryty jest za ścianą szafek. Z zewnątrz okap jest właściwie niewidoczny, a mimo to działa w sposób prawidłowy. Tylko jak właściwie wybrać okap kuchenny pod zabudowę? Czy masz pod tym względem jakieś ograniczenia?

Wybierając zabudowę okapu, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim stylistykę wnętrza. Najczęściej szafki takie wykonywane są na zamówienie, więc możesz dowolnie wybierać to, co Ci się podoba. Okapy nie wymuszają wyglądu zewnętrznego zabudowy, co z pewnością stanowi dobrą informację.

Okap kuchenny

Jaki okap kuchenny wybrać?

Jak wybrać okap kuchenny spośród tak wielu propozycji? To jaki okap do kuchni będzie najlepszy, zależy od bardzo wielu czynników. Najważniejsze cechy, na które powinieneś zwrócić uwagę to:

  • Zastosowane filtry – mogą to być filtry metalowe, węglowe, fizelinowe, a także przeciw tłuszczowe. Te ostatnie zatrzymują cząsteczki tłuszczu i chronią okap przed zabrudzeniem. Z kolei okap kuchenny z filtrem węglowym jest niezbędny, kiedy urządzenie pracuje jako pochłaniacz, a przefiltrowane powietrze wraca do pomieszczenia;
  • Wydajność maksymalna okapu – zwróć szczególnie dużą uwagę na to, jaka jest wydajność okapu. To ważne, jeśli zależy Ci, aby uniknąć roznoszenia się zapachów po całym Twoim domu. Skuteczny okap powinien mieć parametry, które pozwolą mu przefiltrować powietrze sześć razy w ciągu jednej godziny.
  • Głośność pracy – podawana jest ona w decybelach. Im jest niższa, tym oczywiście korzystanie z okapu bardziej komfortowe. Okap kuchenny cichy nie przekracza 50 dB na najniższym biegu.
  • Rodzaj sterowania – najbardziej podstawowym jest oczywiście sterowanie manualne. Dużo wygodniejsze będzie jednak sterowanie automatyczne. Dzięki niemu możesz włączać i wyłączać urządzenie oraz ustawiać jego położenie za pomocą pilota lub z wykorzystaniem wyświetlacza dotykowego. Nowoczesne okapy kuchenny to już niemal zawsze okapy sterowanie automatycznie.

Dowiedz się więcej: Kuchnia w stylu skandynawskim – jak ją zaaranżować?

Jak wygląda podłączenie okapu kuchennego? 

Zamocowałeś okap kuchenny? W takim razie pozostaje jeszcze podłączyć go do prądu. Jak podłączyć okap kuchenny? W pobliże okapu powinieneś doprowadzić instalację z gniazdem elektrycznym. W przypadku okapów zabudowanych takie podłączenie umieszcza się w szafkach wiszących. W przypadku modeli wyspowych podłączenie do instalacji powinno mieć miejsce bezpośrednio nad okapem. Zwykle okapy wymagają zasilania prądem o napięciu 230V.

Poza tym, że musisz wiedzieć, jak podłączyć okap kuchenny do prądu, istotne jest także, jak podłączyć okap do komina lub do wentylacji. Jeśli warunki zabudowy na to pozwalają, najlepszym wyborem będzie połączenie okapu z kominem. Urządzenie pracuje wtedy dużo wydajniej oraz ciszej. Do wykonania połączenia niezbędna jest rura odprowadzająca. Warto wybrać możliwie najkrótszą rurę, aby nie powstawały niepotrzebne zakręty i załamania.

Najlepiej zdecydować się na rurę okrągłą o średnicy 12 lub 15 cm, ale dopuszczalna jest także rura wentylacyjna płaska. Jeden jej koniec podłącza się do otworu wyjściowego w okapie, a drugi do kanału wentylacyjnego. W następnym kroku mocujemy maskownicę, która zakryje rurę wentylacyjną.

Okap kuchenny

Jak podłączyć okap kuchenny?

Wiesz już, jak podłączyć okap kuchenny do prądu. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, jak podłączyć okap kuchenny do wentylacji. Najlepiej, aby w kuchni znajdowały się dwa kanały. Do jednego możesz wtedy podłączyć okap, a drugi może działać grawitacyjnie. Jeżeli masz jeden kanał, do wyboru będziesz mieć dwie opcje.

Pierwsza z nich to podłączenie okapu do jednego kanału z zastosowaniem podwójnej kartki. W takim rozwiązaniu powietrze nie napływa z powrotem do pomieszczenia, a kratka wywiewna działa nawet wtedy, gdy okap nie pracuje.

Druga możliwość to podłączenie wyciągu do kanału wyprowadzanego przez ścianę na zewnątrz. W takim modelu wylot powinien być wyprowadzony przez ścianę zewnętrzną i zakończony klapą zwrotną.

Nie przegap: Kratka wentylacyjna – rodzaje i zasada działania kratki wentylacyjnej

Ile kosztuje okap kuchenny?

Okap kuchenny może kosztować zaledwie 200-300 złotych, ale również kilkukrotnie więcej. Wiele zależy od Twoich potrzeb, ale i budżetu. Znaczenie będzie mieć także miejsce, w którym chcesz go zamontować.

Tani okap kuchenny sprawdzi się głównie w małej kuchni. Mniej standardowe rozmiary będą zazwyczaj droższe. Przeciętnie za okap kominowy zapłacisz ok. 600-700 złotych. Droższe będą modele zabudowane. Ich cena wynosi 1500-2000 złotych. Najdroższe są zaś okapy kuchenne montowanie w blacie. Cena okapu kuchennego w tej wersji to nawet 2500-3000 złotych.

Jak dopasować okap kuchenny do aranżacji kuchni? 

Kiedy wybierasz okap, pamiętaj o tym, że ma być on nie tylko funkcjonalny, ale również dobrze wyglądać. To szczególnie istotne, jeśli masz kuchnię otwartą na salon. Wśród najchętniej wybieranych przez klientów są:

  • okap kuchenny czarny – może być ciekawym elementem wyróżniającym w jasnej aranżacji; szczególnie dobrze wygląda w modernistycznych wnętrzach;
  • okap kuchenny retro – jasny model stylizowany na starsze modele typu vintage;
  • okap kuchenny biały – uniwersalny model, który wpisuje się szczególnie łatwo w aranżacje skandynawskie;
  • okap kuchenny rustykalny – najczęściej dostępny w jasnych barwach z elementami drewna. Sprawdzi się w pomieszczeniach utrzymanych w tradycyjnej stylistyce;
  • okap kuchenny skośny – również uniwersalny model, który dobrze prezentuje się nie tylko w nowoczesnych wnętrzach;
  • okap kuchenny industrialny – okap kuchenny loftowy przeważnie jest metalowy i niczym niezabudowany.

Przeczytaj: Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Okap kuchenny – o czym jeszcze warto wiedzieć? 

Kiedy już wiesz, jaki okap chcesz, warto zastanowić się jeszcze nad kilkoma pytaniami.

Jak wyczyścić okap kuchenny?

Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali nierdzewnej? Najlepiej czyścić okap regularnie. Dzięki temu czyszczenie nie powinno sprawić Ci wiele problemów. Najbardziej uniwersalnym środkiem czyszczącym będzie mieszanka wody z octem 50/50. Spryskaj nim wcześniej zdemontowaną kratkę i zostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie wyszoruj element gąbką lub ścierką.

Jak wyciszyć okap kuchenny?

Jeśli zależy Ci na tym, żeby okap działał szczególnie cicho, możesz dodatkowo wygłuszyć rury. Najlepiej zrobić to za pomocą wełny mineralnej. Już podczas kupowania urządzenia powinieneś jednak zwrócić uwagę na głośność pracy. Najlepiej, aby okap na biegu początkowym pracował z głośnością poniżej 50 dB.

Jak naprawić okap kuchenny?

Naprawę okapu najlepiej jest zlecić specjalistom. Część usterek możesz jednak rozwiązać samodzielnie. W pierwszej kolejności musisz zorientować się, jaka jest przyczyna tego, że okap nie działa. Wśród najczęstszych usterek znajdują się:

  • okap nie chce się włączyć;
  • nie da się zmienić ustawień w okapie;
  • okap przestaje wciągać parę.

W pierwszym przypadku najlepiej upewnić się, czy gniazdko, do którego podłączony jest okap, działa poprawnie. W drugim wystarczający może okazać się zresetowanie urządzenia. W ostatnim natomiast warto przeczyścić filtry, a jeśli to nic nie da, zadzwonić do specjalisty.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

Kuchnia
Pracownik montujący kuchnię na wymiar
08.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje kuchnia na wymiar? Aktualne ceny za metr bieżący

Kuchnia na wymiar uznawana jest za najlepszy i jednocześnie najdroższy sposób...

Kuchnia
Okleina meblowa
23.09.2021 r. Diana Sulyma

Okleina meblowa – co warto wiedzieć o okleinie na meble?

Okleina meblowa pozwala na efektowne wykończenie szaf, komód, stołów oraz innych sprzętów używanych w domach. To tańsza al...

Kuchnia
Kuchnia rustykalna
24.08.2021 r. Diana Sulyma

Kuchnia rustykalna – jak urządzić kuchnię w stylu rustykalnym?

Kuchnia rustykalna jest jednym z trendów w aranżacji wnętrz w domach i mieszk...

Kuchnia
Okap kuchenny kominowy
26.07.2021 r. Jan Susmaga

Okap kuchenny kominowy – jaki wybrać i jak zamontować okap kuchenny kominowy?

Okap kuchenny kominowy pełni tę samą funkcję, co jego tradycyjny odpowiednik....

REKLAMA
Zamknij