Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak prawidłowo ustawić termostat na grzejniku?

Termostat grzejnikowy

Termostat grzejnikowy to niewielkie urządzenie, dzięki któremu możemy regulować temperaturę w pomieszczeniu. Odpowiednie ustawienie termostatu na grzejniku pozwala nie tylko podnieść komfort cieplny w mieszkaniu, ale też oszczędzić zużycie energii. Sprawdź, jak wybrać odpowiedni termostat i jak prawidłowo go wyregulować, by obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Istnieje wiele sposobów, które pomogą zmniejszyć Twoje rachunki za ogrzewanie. Jeden z nich to odpowiednia izolacja termiczna budynku. Jeśli masz w domu tradycyjne ogrzewanie, pomyśl także o instalacji termostatów na grzejnikach. Obniżając za ich pomocą temperaturę w domu tylko o 1°C, nie pogorszysz swojego komfortu cieplnego, a wygenerujesz oszczędności na ogrzewaniu rzędu nawet 6%.

Czym jest termostat grzejnikowy?

Co to jest termostat grzejnikowy? Termostatyczny zawór grzejnikowy to niewielkie urządzenie regulujące ogrzewanie w grzejnikach. Montując termostat do kaloryfera, zyskujemy więc możliwość ustawiania mocy jego grzania w taki sposób, aby osiągnąć pożądaną temperaturę powietrza w danym pomieszczeniu.

Niemal każdy termostat na grzejnik ma podobną i dość prostą budowę. To niewielkie urządzenie składa się bowiem z kilku elementów takich jak:

  • głowica termostatyczna,
  • czujnik (wypełniony cieczą),
  • wznoszące się wrzeciono,
  • pierścień zabezpieczający,
  • metalowa cewka.

Ostateczna budowa urządzenia może się nieco różnić w zależności od jego rodzaju. Na rynku dostępne są termostaty mechaniczne, jak również nieco bardziej nowoczesne, elektryczne. W każdym przypadku jednak kluczowe znaczenie ma właściwe zamontowanie oraz potem ustawienia termostatu grzejnika.

Jak właściwie ustalić krzywą grzewczą dla grzejników?

ofe-5847238-71730 w-71730

Jak działa termostat grzejnikowy?

Podobnie jak budowa, także zasada działania termostatu grzejnikowego jest dość prosta. Kluczową rolę odgrywa tutaj głowica termostatyczna, która otwiera lub zamyka zawór grzejnikowy i przez to zmniejsza lub zwiększa ilość ciepłej wody docierającej do kaloryfera.

O tym, ile wody przepływa przez zawór, jak również do samego grzejnika, decyduje odległość między gniazdem zaworu a tzw. grzybkiem zaworu. Grzybek zaworu jest obsługiwany przez termostat, który wyczuwa zmianę temperatury w pomieszczeniu. Umożliwia to siłownik wypełniony gazem lub cieczą wewnątrz termostatu.

Ciecz rozszerza się lub kurczy w zależności od temperatury otoczenia. Kiedy w pomieszczeniu jest gorąco, objętość cieczy wzrasta. Czujnik rozszerza się i naciska na trzpień. Ciśnienie porusza sprężynę, zamykając zawór. W rezultacie zmniejsza się przepływ cieczy wewnątrz instalacji, powodując wychłodzenie nagrzewnicy.

Z drugiej strony, gdy temperatura w pomieszczeniu spada, objętość cieczy zmniejsza się. Ciśnienie działające na wężownicę spada, a zawór odblokowuje przepływ czynnika grzewczego. W konsekwencji nagrzewnica nagrzewa się.

A na czym polega w praktyce działanie termostatu grzejnikowego z punktu widzenia użytkownika? Jeśli zamontujesz termostat do grzejnika, możesz za jego pomocą wybrać żądaną temperaturę w pomieszczeniu. W tym celu należy jedynie obrócić uchwyt w taki sposób, aby żądane położenie znalazło się przy znaku odniesienia, co szerzej wyjaśnimy niżej.

Czy wiesz, jak ważne jest odpowiednie ustawienie zaworu trójdrożnego?

regulacja elektronicznego termostatu

Jakie są rodzaje termostatów grzejnikowych?

Istnieją dwa podstawowe rodzaje termostatycznych zaworów grzejnikowych, które różnią się w zależności od sposobu ich instalacji. Pod tym względem wyróżnia się termostat grzejnikowy:

  • pionowy – wzmocniony, z podniesionym czujnikiem. Taki zawór może być przykryty lub narażony na przeciągi. Jego głowica została zaprojektowana specjalnie w celu zapobiegania kradzieży i dostępowi osób trzecich, dlatego ten typ nadaje się do przestrzeni publicznych.
  • poziomy – właśnie takie są najczęściej spotykane na grzejnikach domowych.

W sklepach dostępne są także termostaty mechaniczne, jak również elektroniczne. Które okażą się lepszym wyborem? To zależy od oczekiwań.

  • Termostaty mechaniczne są tańsze, co wynika w głównej mierze z ich prostszej budowy. Ustawienia zmienia się ręcznie, przekręcając po prostu jego pokrętło w odpowiednią stronę. Takie termostaty należy zamontować jednak do każdego grzejnika, a więc każdy musi być regulowany osobno, co może być dość uciążliwe przy dużej liczbie pomieszczeń i kaloryferów.
  • Termostat elektroniczny jest bardziej zaawansowany, ponieważ wyposażony jest układ elektroniczny mierzący temperaturę w pomieszczeniu i jest sterowany małym silnikiem otwierającym lub zamykającym zawór. Jego niewątpliwą zaletą jest możliwość dowolnego programowania.

Co więcej, nowoczesny termostat do grzejnika elektryczny może być wyposażony w Wi-Fi, dzięki czemu ustawianie termostatu możliwe jest w sposób zdalny np. z poziomu smartfona (w sprzedaży jest także termostat grzejnikowy bluetooth). Można go także podłączyć do systemu inteligentnego domu.

Bezprzewodowy termostat grzejnikowy okazuje się niezwykle wygodny. Możesz nim bowiem sterować z poziomu kanapy lub nawet będąc poza domem, czyli np. ustawić wyższą temperaturę w pomieszczeniu podczas powrotu z pracy, aby wejść do przyjemnie ogrzanego mieszkania.

Jak optymalnie ustawić histerezę na kotle i CWU?

mylead-YFvm_Q6ky_3M08_6MI8EgS1

Jak zamontować termostat grzejnikowy?

Jeśli chcesz skutecznie regulować temperaturę w pomieszczeniach, musisz wiedzieć gdzie warto zamontować termostat oraz jak prawidłowo to zrobić.

Zacznijmy od tego, jak zamontować termostat grzejnikowy. Przede wszystkim należy go odpowiedni dobrać do kaloryfera, dlatego podczas zakupów zwróć uwagę na wielkość urządzenia oraz rodzaj przyłączy. Znaczenie ma głównie rodzaj gwintu oraz zaworu. Prawidłowo dobrane termostaty grzejnikowe są łatwe do zamocowania na grzejnikach. Jeśli podłączenia termostatu nie pasują do grzejnika, można użyć specjalnego adaptera.

Zanim zamontujesz termostat należy go odblokować. Wystarczy, że wyjmiesz kawałek plastiku, który włożony jest w zębatkę, zazwyczaj jest on w kolorze czarnym.

Jak założyć termostat grzejnikowy? To proste! W tym celu należy przykręcić go w miejscu zaworu grzejnika, możesz użyć kombinerek. Co ważne, montaż termostatu w grzejniku nie wymaga spuszczania wody z instalacji.

Pamiętaj, że istotne jest prawidłowe ustawienie termostatu w grzejniku – urządzenie powinno być bowiem zamontowane w pozycji poziomej, a głowica termostatyczna musi znajdować się na rurze zasilającej. Termostaty nie mogą być również zasłonięte np. zasłonami okiennym lub meblami, a także powinny być oddalone od innych źródeł ciepła np. kominka.

A gdzie warto zamontować termostat grzejnikowy? Tak naprawdę sprawdzi się on w każdym pomieszczeniu w domu, ponieważ dzięki temu będziesz mógł regulować temperaturę w każdym z nich i tym samym efektywniej zarządzać zużyciem energii potrzebnej do ogrzewania mieszkania.

Czy podłoga drewniana i ogrzewanie podłogowe to dobrany duet?

Jak wyregulować termostat na grzejnikach?

Jak wyregulować termostat grzejnikowy? Najpierw warto zadbać o regulację wstępną. Sprowadza się ona do wykonania tzw. kryzowania, czyli ujednolicenia przepływu wody w grzejnikach. Uzyskuje się to najczęściej poprzez zmniejszanie przepływu wody w najcieplejszych grzejnikach. Dzięki termostatowi grzejnikowemu nie musisz jednak tego robić samodzielnie. Wystarczy zamontować termostat, a następnie nastąpi automatyczna kalibracja zaworu.

A jak regulować termostat grzejnika, by w pomieszczeniu była pożądana przez nas temperatura? Możesz zrobić to ręcznie bądź przy użyciu aplikacji, jeśli posiadasz termostat grzejnikowy bezprzewodowy.

Zacznijmy od wyjaśnienia, jak ustawić termostat na grzejniku tradycyjnym, czyli podpiętym np. do kotła kondensacyjnego. Takie urządzenie zazwyczaj ma formę pokrętła, na którym narysowana jest skala od 1-5. Cyfry te odpowiadają konkretnej temperaturze powietrza:

  • 1 - od 12°C do 14°C
  • 2 - od 15°C do 17°C
  • 3 - od 18°C do 20°C
  • 4 - od 21°C do 24°C
  • 5 - od 25°C do 28°C

Ustawiając termostat grzejnikowy na odpowiedniej cyfrze, zaprogramujesz go zatem na określoną temperaturę. Na termostatach analogowych często znajduje się także dodatkowy znak śnieżynki lub cyfra 0. Pamiętaj, że ustawiając urządzenie na tym znaczniku, nie spowodujesz całkowitego odcięcia ciepła od grzejnika. Kaloryfer będzie nadal grzał, ale tylko w takim zakresie, aby zapobiec zamarznięciu wody w systemie, w praktyce do około 6-8 °C.

A jak ustawić termostat w grzejniku elektrycznym? W tym przypadku warto zapoznać się z instrukcją obsługi urządzenia, ponieważ każde z nich może mieć nieco inny regulator temperatury.

Najnowocześniejsze grzejniki elektryczne ścienne mają go w formie elektronicznej i można na nich samodzielnie ustawić pożądaną temperaturę pomieszczenia za pomocą dedykowanego przycisku. Dość często taki panel sterowania umożliwia także włączenie różnych trybów pracy grzejnika.

W przenośnych grzejnikach elektrycznych zazwyczaj montowane są mechaniczne termostaty, a więc trzeba je regulować ręcznie za pomocą pokrętła. I w tym przypadku warto zajrzeć do instrukcji, ponieważ czasami ustawienie termostatu grzejnika wymaga po prostu wybrania określonej temperatury na skali, a czasami należy ją ustawić poprzez regulację mocy urządzenia.

panel termostatu

Ile kosztuje termostat grzejnikowy?

Na pewno chcesz wiedzieć, ile kosztuje termostat do grzejnika. Otóż cena termostatu grzejnikowego jest zależna od wyboru konkretnego modelu. Najbardziej podstawowe możesz kupić nawet za 20-30 złotych. Droższe będą za to termostaty elektryczne, których cena waha się w przedziale od 70 do nawet 250 złotych.

Termostaty grzejnikowe najlepiej kupować w zestawach – z pewnością w Twoim domu przyda się ich przynajmniej kilka. Jeśli chcesz zainwestować w modele bezprzewodowe lepszej jakości, które wykorzystasz w całym domu, to przygotuj się na wydatek rzędu 1000-1400 złotych.

Ile w skali roku wyniosą koszty ogrzewania gazowego domu o powierzchni 100 m2?

Jak sprawdzić, czy termostat jest sprawny?

Korzyści z zamontowanego termostatu odczujesz jedynie wtedy, gdy będzie on sprawnie działał. Czym grozi uszkodzony termostat? Przede wszystkim mniejszym komfortem cieplnym w pomieszczeniu oraz nieefektywnym wykorzystaniem grzejnika, co przełoży się także na wyższe koszty ogrzewania.

Warto więc wiedzieć, jakie są objawy uszkodzenia termostatu i jak sprawdzić jego działanie. Jeśli jest uszkodzony termostat, objawy problemu najczęściej są dość oczywiste, ponieważ kaloryfer po prostu nie nagrzewa się tak, jak powinien. Aby się jednak o tym przekonać, warto ustawić termostat na maksimum i odczekać około godziny. Jeśli grzejnik w tym czasie nie zrobi się gorący, może to oznaczać problem z termostatem.

Najczęściej jego przyczyną jest blokada iglicy, do której dochodzi w okresie wiosenno-letnim, gdy kaloryfery są wyłączone. Aby ją odblokować, należy zdjąć głowicę termostatyczną i kombinerkami pociągnąć wystającą iglicę, a następnie ponownie zamontować urządzenie i przeprowadzić test jego działania. Jeśli okaże się, że nie iglica była problemem, konieczna może się okazać wymiana termostatu lub szukanie przyczyny zimnego kaloryfera gdzie indziej.

Jaki jest koszt wymiany termostatu? Tak naprawdę sprowadza się on do kosztu zakupu nowego urządzenia, ponieważ jego wymianą można zająć się samodzielnie (jak już wiemy, montaż termostatu jest dziecinnie prosty).

Jakie ogrzewanie najlepiej stosować w domu energooszczędnym?

Jak prawidłowo użytkować termostaty grzejnikowe?

Dzięki termostatom grzejnikowym Twoje rachunki za ogrzewanie mogą zmniejszyć się nawet o 25%. Może się to okazać nieocenione szczególnie dzisiaj, gdy z powodu inflacji gwałtownie rosną koszty energii, gazu i opału.

Termostaty grzejnikowe odgrywają duże znaczenie zwłaszcza w domu energooszczędnym oraz domu pasywnym, gdzie zmniejszenie zużycia energii to wręcz obowiązek ze względu na parametr EUco. Jednak na zakup tych niewielkich urządzeń powinien zdecydować się każdy, kto chce efektywniej zarządzać swoim systemem grzewczym i przez to mieć lepszy komfort cieplny w mieszkaniu, a przy okazji także obniżyć rachunki.

Prawidłowe użytkowanie zaworów termostatycznych na grzejnikach polega na ich właściwym regulowaniu. W pomieszczeniach, w których przebywasz rzadziej, temperatura może być niższa. Nie ma sensu ponosić dodatkowych kosztów ogrzewania.

Szukając oszczędności na rachunkach za ogrzewanie, warto rozważyć nowocześniejsze termostaty elektryczne. Bezprzewodowe modele to możliwość zdalnej zmiany włączania/wyłączania grzejników czy też zmiany temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Pamiętaj jednak, że takie urządzenia zasilane są baterią, dlatego należy ją regularnie wymieniać.

Jaki bufor ciepła dobrać do naszego domu i na ile on wystarczy?

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: AG Grzejniki Design

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

Ogrzewanie
Położone ogrzewanie podłogowe
15.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Projekt ogrzewania podłogowego: najważniejsze aspekty i cena za wykonanie

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które cieszy się rosnącą popularnością w...

Ogrzewanie
Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?
18.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Doprowadzenie powietrza do kominka: jak je prawidłowo wykonać?

Kominek – aby działał efektywnie i poprawnie – zużywa do spalania drewna powi...

Ogrzewanie
Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce
10.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Parametry EU, EK i EP – co je łączy i co oznaczają dla nas w praktyce?

Budynki energooszczędne, pasywne i zeroemisyjne – jeszcze do niedawna te term...

Ogrzewanie
Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii
06.10.2023 r. Wojciech Rynkowski

Piec na biomasę – ekonomiczne i efektywne źródło odnawialnej energii

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak ogrzewać swój dom w sposób ekologiczny i ek...

REKLAMA
Zamknij