Drewniana podłoga a ogrzewanie podłogowe

(Extradom)

Z pewnością wielu z Was planując zastosowanie ogrzewania podłogowego zastanawiało się nad połączeniem go z drewnianym podłożem. Jedną z najczęstszych obaw, z którą spotykamy się podczas podejmowania tej decyzji, jest rozsychanie się parkietu.

Materiały

Wybierając drewnianą podłogę pamiętajmy, że nie każde drewno jest odpowiednie do połączenia z ogrzewaniem podłogowym. Najlepszy gatunek to taki, którego współczynnik skurczu i pęcznienia jest niewielki, więc warto zdecydować się na:

  • dąb,
  • bambus skręcany,
  • merbau,
  • iroko,
  • akacja

Unikajmy natomiast:

  • jesionu,
  • buku,
  • brzozy,
  • klonu,
  • wenge

Należy pamiętać także, że deski nie mogą być zbyt grube, ponieważ zmniejsza to skuteczność ogrzewania - parametr ten w głównej mierze decyduje o przenikalności ciepła. Maksymalna ich grubość to 1,5 cm. 

Najlepszym wyborem na podłogę z drewna wydaje się być deska barlinecka, czyli aż trzy warstwy drewna ułożone metodą krzyżową. Wierzchnią warstwę wybieramy sami - możemy zdecydować czy ma ono być europejskie, czy może egzotyczne. Warstwa środkowa i spodnia wykonana jest z drewna iglastego. Na koniec wszystko pokryte zostaje lakierem bądź olejem. Deskę można montować w systemie pływającym lub klejąc ją do podłoża. System pływający to nic innego jak układanie desek w oparciu o nowoczesne złącza typu wpust i pióro. Metoda ta pozwala na samodzielnie ułożenie podłogi. Jest ona przygotowana z najlepszych materiałów, dlatego już po ułożeniu można ją użytkować. 

Czynniki wpływające

Ważnym czynnikiem wpływającym na jakość późniejszego użytkowania jest odpowiednie przygotowanie podkładu podłogowego. Najlepszym wyborem będzie jastrych cementowy - mrozoodporny, wodoodporny, o wysokiej wytrzymałości, który pozwoli cieszyć się solidną podłogą przez długie lata. Pamiętajmy także, że przed położeniem desek, należy odpowiednio wygrzać podłoże, aż do 26°C, a następnie utrzymywać stałą temperaturę przez 14 dni. Czynności te nie należą do najprostszych, więc aby zostały przeprowadzone prawidłowo, najlepiej zlecić je wykwalifikowanym fachowcom. 

Podsumowanie

Podsumowując, jeśli wymarzyliście sobie ogrzewanie podłogowe i chcielibyście połączyć je z drewnianym parkietem, to nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj drewna i zastosować się do kilku niezbędnych wskazówek. Na rynku jest duży wybór materiałów, więc z pewnością każdy znajdzie coś właściwego dla siebie. Jeżeli jednak, nie chcecie podejmować się takiego wyzwania, warto zatrudnić kompetentnych fachowców, z pomocą których podłoże zyska gwarancję solidności, a Wy będziecie się cieszyć jego wyglądem i trwałością przez długie lata.

1

podoba się to.

Artykuły podobne

Co zrobić by nasz dom był ciepły i suchy? To pytanie intryguje każdego Inwestora już od dnia zakupu projektu domu. Decyzja o tym, jakie wykonać ocieplenie oraz wylewki na podłodze jest niełatwa i często przysparza wielu dylematów. Obie warstwy - papa i folia - będą doskonałym rozwiązaniem do zabezpieczenia naszego domu przed wilgocią pochodzącą z gruntu. Aby zapewnić dodatkową ochronę, warto zastosować podkład ociepleniowy ze styropianu. Zaleca się także stosowanie podwójnej warstwy każdego z materiałów tj. 2 x papa lub 2 x folia, odradza się natomiast używanie obydwu tych rozwiązań równocześnie.

0

Prace budowlane zazwyczaj są rozciągnięte w czasie i rzadko kończą się w trakcie jednego sezonu. Każdy etap budowy warto zabezpieczyć przed znacznymi spadkami temperatur - uchroni to konstrukcję przed możliwymi uszkodzeniami materiałów oraz nie wygeneruje dodatkowych kosztów powstałych po zimie.

0

Szalunek to istotny element podczas prac geodezyjnych i ziemnych. Betonową konstrukcję wylewa się we wcześniej przygotowaną konstrukcję i rozprowadza po całości. Dodatkowo można ją wzbogacić zbrojeniem, przez co staje się odporniejsza. Szalowanie do tymczasowej zabudowy można wykonać z kilku rodzajów materiału jakim jest drewno, metal lub wodoodporne płyty ze sklejki - dzięki nim jesteśmy w stanie wykonać fundamenty, stropy żelbetowe, betonowe cokoły i nadproża.

1

podoba się to.