System gospodarczy

(Extradom)

Co zrobić gdy marzy się jednorodzinny dom, jednak ograniczony budżet nie pozwala na podjęcie takiej decyzji? Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu realizacja projektu nie musi pozostać w sferze marzeń - budowa systemem gospodarczym.

Budowa systemem gospodarczym

Podejmując się tej metody, jest się odpowiedzialnym za cały przebieg budowy. Wiele prac można wykonać samodzielnie, bez specjalnych kwalifikacji, wraz z bliskimi chętnymi do pomocy. Prostsze działania wykonuje się samemu, a specjalistów zatrudnia do poszczególnych zadań wymagających specjalistycznej wiedzy. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić nawet do 20% kosztów budowy.

Materiały

Na barki Inwestora spada również odpowiedzialność za sprowadzenie potrzebnych materiałów, a to zazwyczaj wiąże się z mniejszymi kosztami zakupu (transakcja bez pośredników). Warto poświęcić czas i poszukać najlepszych ofert. Często opłacają się kompleksowe zakupy - w takim wypadku wiele hurtowni daje rabat. Zdarzy się jednak, że bardziej opłacalne może okazać się zamawianie materiałów z różnych miejsc - wyjątek od reguły.

Ocenić możliwości

Bardzo ważnym, a właściwie najważniejszym krokiem, który powinno się podjąć na początku, jest przestudiowanie swoich możliwości. Trzeba dokładnie przeanalizować swoje umiejętności, czego trzeba się jeszcze nauczyć, a co będzie sprawiało trudności. Na szczęście istnieje pewne zabezpieczenie, chroniące od błędów. Nad poczynaniami Inwestora będzie czuwał kierownik budowy, który będzie musiał zatwierdzać kolejne etapy budowy. Aby faktycznie zaoszczędzić, trzeba być pewnym swoich zdolności, ponieważ im dłuższy okres budowy tym większe koszta.

Robocizna

To tutaj można zaoszczędzić najwięcej. Prostsze zadania, takie jak murowanie, kopanie ław fundamentowych, prace wykończeniowe (regipsy, płytki, panele, gładzie), a nawet kanalizacja mogą zostać wykonane przez Inwestora. Tych prac można się podjąć, oczywiście wcześniej zapoznając się ze specyfiką tego typu działań. Niektórych czynności, jak np. budowa dachu lub wykonanie niektórych instalacji, nie będziemy jednak w stanie wykonać sami. Nie warto w tym przypadku oszczędzać, ponieważ niska cena może zwiastować niewielkie umiejętności i doświadczenie fachowca. Trzeba być pewnym doboru ekipy wykonującej, ponieważ zmiany mogą być bardzo kosztowne.

Warto czerpać wiedzę z portali specjalistycznych lub stref poradnikowych producentów.

0

  0   ·  20 lipca 2018

dobre dobre

Artykuły podobne

Domy z drewna to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chce się oszczędzić na rachunkach za zużycie energii wykorzystanej na ogrzewanie. Drewno dzięki swoim właściwościom świetnie izoluje i pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, jednak aby mieć stuprocentowy komfort warto zadbać o jego odpowiednie ocieplenie.

2

i podoba się to.

Wybierasz swój wymarzony projekt, w którym chcesz stworzyć niezwykły dom dla siebie i swojej rodziny? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji i ciężko się zdecydować. Aby mieć lepsze wyobrażenie tego jak prezentuje się dom najlepiej byłoby obejrzeć go od wewnątrz. Nowa funkcja jaką przygotowała firma Extradom daje taką niepowtarzalną możliwość.

4

, i 2 innym podoba się to.

2

i podoba się to.