Ocieplanie fundamentów

(Extradom)

Fundamenty to kluczowy element konstrukcji, podstawa każdego budynku, to na nich opiera się ciężar całej konstrukcji. Dzięki nim, dom stoi stabilnie i jest bezpieczny. Niestety nieocieplone mogą przysporzyć domowników o spore wydatki, ponieważ przenoszą na grunt nie tylko całe obciążenie ale i ciepło nagromadzone wewnątrz domu.

 

Korzyści z ocieplania fundamentów

Ocieplenie fundamentów niesie za sobą spore korzyści. Zapobiega dużym utratom ciepła, a więc energii zużytej na ogrzewanie, co przekłada się na oszczędności finansowe. Wpływa to również na komfort domowników w porze zimowej, ponieważ w domu łatwiej będzie utrzymać odpowiednią temperaturę. Dodatkowo zaasekuruje hydroizolację chroniącą fundamenty przed działaniem wilgoci z gruntu.

 

Czym ocieplać?

Należy mieć na względzie, że materiały użyte do ocieplenia fundamentów muszą być odporne na nacisk wywierany przez napierający grunt oraz wilgoć. Najczęściej wybiera się styropian, który jest tańszym i najłatwiejszym rozwiązaniem. Nie jest on jednak wskazany przy gruntach mocno zawilgoconych lub nieprzepuszczalnych. W takiej sytuacji powinno się zastosować polistyren ekstrudowany, który jest droższy i trudniejszy w montażu ale przede wszystkim bardziej wytrzymały.

 

Jak ocieplać?

Najlepszym momentem do ocieplenia fundamentów będzie etap po ukończonej hydroizolacji - dzięki temu zostanie ona ochroniona przed szkodliwymi działaniami gruntu, a ściana będzie mogła oddychać. Do mocowania należy używać kleju bez rozpuszczalników organicznych, ponieważ styropian i polistyren ekstrudowany źle znoszą ich obecność. Wszelkie szpary i luki należy wypełnić pianką poliuretanową lub masą hydroizolacyjną, również bez rozpuszczalników organicznych. Zaleca się docieplenie gruntu perlitem lub impregnowanym kruszywem keramzytowym, które korzystnie wpływają na właściwości termiczne gruntu oraz odprowadzanie wody. Trzeba pamiętać, że w przypadku zewnętrznych ścian jedno lub dwuwarstwowych izolacja cieplna musi zostać wyprowadzona ponad grunt.

0

Artykuły podobne

Domy z drewna to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chce się oszczędzić na rachunkach za zużycie energii wykorzystanej na ogrzewanie. Drewno dzięki swoim właściwościom świetnie izoluje i pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, jednak aby mieć stuprocentowy komfort warto zadbać o jego odpowiednie ocieplenie.

2

i podoba się to.

Co zrobić by nasz dom był ciepły i suchy? To pytanie intryguje każdego Inwestora już od dnia zakupu projektu domu. Decyzja o tym, jakie wykonać ocieplenie oraz wylewki na podłodze jest niełatwa i często przysparza wielu dylematów. Obie warstwy - papa i folia - będą doskonałym rozwiązaniem do zabezpieczenia naszego domu przed wilgocią pochodzącą z gruntu. Aby zapewnić dodatkową ochronę, warto zastosować podkład ociepleniowy ze styropianu. Zaleca się także stosowanie podwójnej warstwy każdego z materiałów tj. 2 x papa lub 2 x folia, odradza się natomiast używanie obydwu tych rozwiązań równocześnie.

0

Rozpoczęcie roku 2018 oznacza wcielenie nowych prawnych warunków technicznych. Do kodeksu urbanistyczno-budowlanego zapisy zostały wprowadzone już w poprzednim roku, z modyfikacją zasad zapoznała się także oficjalna Komisja Europejska. Nowe warunki mają zacząć obowiązywać od stycznia bieżącego i wchodzić stopniowo w nasze życie. Dzięki nim Inwestor zyska kilka dodatkowych udogodnień przed budową, w takcie, jak i po.

2

i podoba się to.