Nadproże

(Extradom)

Jest to element konstrukcyjny w formie belki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, który umieszcza się nad otworami w ścianie, gdzie później pojawią się okna i drzwi. Zadaniem nadproży jest absorbowanie ciężaru konstrukcji i przenoszenie go na obie strony otworu aby obciążenia rozchodziły się prawidłowo i równomiernie. Dzięki temu konstrukcja jest solidna, stabilna i nie powoduje zagrożeń.

Rodzaje nadproży i jak je zamontować

Wspólną zasadą montażu któregokolwiek z nadproży będzie wcześniejsze zaplanowanie odpowiedniej warstwy termicznej w celu uniknięcia tworzenia się mostków cieplnych. Nadproża na ścianach opiera się na zaprawie, pamiętając przy tym aby pozostawić zapas zależny od rozpiętości projektowanego otworu.

  • Nadproża żelbetowe - przygotowywane z mieszanki betonowej oraz metalowego zbrojenia, których klasę wytyczył projektant domu. Do utworzenia takiego nadproża niezbędna będzie forma, przyszykowana z desek, sklejki lub wodoodpornych płyt osb. Przygotowuje się je na bieżąco na budowie, najczęściej z betonu klasy B20, B25 i B30 oraz stali AIII lub ST3S. Jeśli rozpiętość belki wynosi od 6 do 8 m, stosuje się tzw. podciągi - belki nośne. 
  • Nadproża prefabrykowane - fabrycznie zbrojone przyjeżdżają na budowę, gotowe do montażu. W tym przypadku pojawia się wybór - betonowe belki, lub lżejsze z keramzytobetonu. Nie mają ocieplenia, przez co nadają się jedynie do ścian dwu i trzy-warstwowych. Należy mieć na uwadze, że gotowe nadproża są ciężkie i do ich przenoszenia może się przydać mały dźwig na podeście. Montując prefabrykowane belki, puste miejsca wypełnia się od zewnątrz izolacją termiczną. 
  • Belki nadprożowe z drewna - prosta forma litej, drewnianej belki o przekroju prostokąta lub kwadratu. W przypadku produktów z drewna można jeszcze skorzystać z drewna klejonego, drewnianych belek dwuteownikowych lub drewnianych kratownic. Przy montażu stosuje się podwójne słupki montowane po bokach, na wewnętrznych (słupkach ościeża) opiera się nadproże.
  • Nadproża systemowe - głównym elementem są kształtki, do których wyprodukowania użyto ceramikę, sylikaty, beton, beton komórkowy czy keramzyt. Takie rozwiązanie zapewnia lepszą ochronę przed utratą ciepła - środek wypełnia się wkładem termoizolacyjnym. Nadproża systemowe są najczęściej przygotowywane jako półprodukt przystosowany do budowy domów w wybranej technologii. 

2

i podoba się to.

  0   ·  2 lipca 2018

Ja zastosowałem nadproża systemowe Porotherm, te najdłuższe są strunobetonowe.

Artykuły podobne

Domy z drewna to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chce się oszczędzić na rachunkach za zużycie energii wykorzystanej na ogrzewanie. Drewno dzięki swoim właściwościom świetnie izoluje i pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, jednak aby mieć stuprocentowy komfort warto zadbać o jego odpowiednie ocieplenie.

2

i podoba się to.

Wybierasz swój wymarzony projekt, w którym chcesz stworzyć niezwykły dom dla siebie i swojej rodziny? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji i ciężko się zdecydować. Aby mieć lepsze wyobrażenie tego jak prezentuje się dom najlepiej byłoby obejrzeć go od wewnątrz. Nowa funkcja jaką przygotowała firma Extradom daje taką niepowtarzalną możliwość.

4

, i 2 innym podoba się to.

2

i podoba się to.