Odwodnienie dachu płaskiego

(Extradom)

Jak zadbać o elewację i uchronić ją przed niszczycielskim działaniem wilgoci mieszkając w domu z płaskim dachem? Odwodnienie dachu nie kończy się na samej instalacji rynnowej, ponieważ jakoś trzeba jeszcze doprowadzić do niej wodę, co nie jest takie proste przy konstrukcji bez skosów. Najlepszym rozwiązaniem do odprowadzenia wody z dachu płaskiego są systemy wewnętrzne, dzielące się na dwa systemy, których podstawowym elementem są wpusty dachowe.

 

Odwodnienie podciśnieniowe

Taki system odwadniania nie wymaga spadków, ponieważ przegroda powietrzna znajdująca się we wpuście wymusza ruch wody i powoduje szybszy przepływ deszczówki czy też topniejącego śniegu. Mechanizm ten zamyka dopływ powietrza przy dużej ilości wody, co powoduje wypełnienie rury jedynie płynem i znacząco wzmaga ciśnienie przyśpieszając jej nurt. Dzięki temu rynny w większości przypadków czyszczą się samoistnie, przez co można zaoszczędzić na kosztach konserwacji. Brak spadków znacznie ułatwia rozmieszczenie rur w przestrzeni, która znajduje się pod stropem.

 

Odwodnienie grawitacyjne

Mniej skomplikowane niż system podciśnieniowy, jednak wymaga ułożenia rur ze spadkiem, oraz uformowania spadków na dachu, które będą doprowadzać deszczówkę i topniejący śnieg do wpustów. Woda w tym przypadku jest odprowadzana siłami grawitacyjnymi, słabszymi niż w przypadku ciśnienia, przez co rury muszą mieć większą średnicę. Jest to bardzo ważne, ponieważ wolniej spływająca woda nie wymywa wszystkich osadów oraz może ulec zapowietrzeniu, co może uniemożliwić jej swobodny odpływ.

 

Najczęstsze błędy w odwadnianiu dachów płaskich, o czym warto pamiętać?

  • Uwaga na nieuczciwe firmy, którym zdarza się zawyżać ilość wody, możliwej do odprowadzenia przez ich instalację. Nie można bagatelizować i zaniżać średniej opadów występujących w danym miejscu. Może to skutkować wodą wylewającą się z rynny, a co za tym idzie - niszczeniem elewacji.

  • Ważnym jest aby nie przesadzić z wielkością wpustów, ponieważ każdy ma swoją wytyczoną wartość, która osiągnięta zostaje po zalaniu wpustu do pewnej wysokości. Zbyt duży wpust może niebezpiecznie obciążyć konstrukcję dachu, ponieważ przez zbyt małą ilość deszczówki mechanizmy nie zadziałają tak jak należy, a woda nie zostanie należycie odprowadzona.

  • Nie można zapomnieć o odpowiedniej paroizolacji. Nie warto oszczędzać w tym przypadku i korzystać z tańszych rozwiązań. Zdarza się, że firmy w celu uszczuplenia wydatków oferują instalacje bez warstwy paroizolacyjnej lub takiej, która ma niewystarczające parametry szczelności. Jednorazowe i chwilowe oszczędności mogą się przerodzić w duże wydatki, ponieważ zwilgotniała izolacja może ulec zagrzybieniu i szybszej degradacji. Dodatkowo, wszelkie nieszczelności doprowadzą do większego zużycia energii związanej z ogrzewaniem domu.

0

Artykuły podobne

Wybierasz swój wymarzony projekt, w którym chcesz stworzyć niezwykły dom dla siebie i swojej rodziny? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji i ciężko się zdecydować. Aby mieć lepsze wyobrażenie tego jak prezentuje się dom najlepiej byłoby obejrzeć go od wewnątrz. Nowa funkcja jaką przygotowała firma Extradom daje taką niepowtarzalną możliwość.

4

, i 2 innym podoba się to.

 

0

QUADRO Innowacja i nowoczesność na dachu

1

podoba się to.