— (Extradom)
Domy z drewna to zdecydowanie najlepszy wybór, jeśli chce się oszczędzić na rachunkach za zużycie energii wykorzystanej na ogrzewanie. Drewno dzięki swoim właściwościom świetnie izoluje i pozwala na zatrzymanie ciepła w domu, jednak aby mieć stuprocentowy komfort warto zadbać o jego odpowiednie ocieplenie.
Co i dlaczego warto wybrać do ocieplenia domu z drewna?
Fachowcy są zgodni co do materiału, który ma posłużyć ociepleniu drewnianej konstrukcji. Jednogłośnie zalecają użycie wełny mineralnej, ponieważ charakteryzuje się podobnymi parametrami paroprzepuszczalności co drewno, a więc nie powinny wystąpić problemy ze swobodnym przepływem pary wodnej przez ściany. Dodatkowym i jakże ważnym atutem wełny mineralnej jest jej niepalność, co jest niesamowicie ważną cechą dla drewnianych konstrukcji.
Odradza się używanie styropianu, który jest tańszym materiałem. Głównym powodem, dla którego specjaliści nie zalecają jego użycia jest niekorzystny wskaźnik przepuszczalności pary wodnej - grozi to zawilgoceniem ścian. Decydując się na styropian trzeba dokonać dokładnych obliczeń oraz umożliwić przedostawanie się wilgoci na zewnątrz i uniemożliwić jej przenikanie do wewnątrz. Styropian może również stwarzać zagrożenie pożarowe.
Montaż ocieplenia (wełna mineralna) - systemem suchym i mokrym
System suchy: prostszy w wykonaniu, przy odpowiednim przygotowaniu można spróbować własnych sił i podjąć się takiego montażu.
W takim przypadku należy dokładnie oczyścić ocieplaną powierzchnię ze wszystkich zanieczyszczeń, grzybów i pleśni - w innym razie degradacja ścian i izolacji będzie postępowała w znacznie szybciej. Następnie należy zabezpieczyć drewno, zanim położy się na nim pierwsze warstwy wełny i je zaimpregnować.
Montaż powinien przebiegać w następującej kolejności:
- pierwszą warstwę (5 cm grubości) mocuje się tuż przy ścianie za pomocą impregnowanych, drewnianych listew;
- listwy przytwierdza się poziomo, tak aby umożliwić naturalną pracę drewna;
- następnie można nałożyć folię paroizolacyjną (nie powinno się jej montować tuż przy ścianie, aby zapewnić odpowiednią ilość powietrza);
- kolejny krok to montaż pionowego stelażu, gdzie umieszcza się następną warstwę wełny,
- o grubości niezbędnej do należytego ocieplenia domu;
- na ostatnią warstwę wełny nakłada się folię wiatroizolacyjną - należy wybrać taką, która cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością;
- przedostatnim krokiem będzie wykonanie rzutu dystansowego (2-3 cm), aby zapewnić odpowiednią wentylację powietrza;
- na końcu przychodzi czas na zamontowanie elewacji
System mokry: tę metodę warto pozostawić ekspertom ze względu na duży poziom trudności. W przypadku tego sposobu stosuje się wyłącznie wełnę mineralną, którą przytwierdza się elastycznym klejem i wkrętami. Warstwa zewnętrzna składa się z tynku, który cechuje się wysoką paroprzepuszczalnością.