Okna sprawnie pracujące

(VEKA Polska Sp. z o.o.)

Jakość okien PVC zależy nie tylko od profili i szyb, ale i od okuć. To one przede wszystkim odpowiadają za sprawną pracę okien, a tym samym za nasz komfort. Warto wiedzieć, że okna są składane z profili, szyb i okuć.

Jeżeli producent wykorzystuje najwyższej jakości profile, takie jak VEKA, oraz bardzo dobre okucia, to okno jako produkt końcowy będzie również dobrej jakości. Oczywiście jest jeszcze kwestia montażu, będącego przysłowiową kropką na I. Źle przeprowadzony montaż może zdyskwalifikować okna, a na pewno pogorszy sprawność ich działania i parametry użytkowe – pojawią się straty cieplne, nieszczelność, będzie gorsza izolacyjność akustyczna.

Zakładając, że okno jest dobrze zamontowane, okucia powinny zapewniać płynną i bezawaryjną obsługę okien przez wiele lat. Nowoczesne okna mają okucia tzw. obwiedniowe, dzięki którym skrzydła mogą mieć funkcje, takie jak rozwieranie okna, uchylanie, przesuwanie, mikrowentylacja. Jednym ruchem klamki otwieramy okno, uchylamy, rozszczelniamy, czy nawet nim obracamy. Okucia uchylno-rozwierane są nieco droższe od tych rozwieranych. Każde skrzydło okna powinno mieć też możliwość tzw. rozszczelnienia, czyli przy odpowiednim ustawieniu klamki (dzięki okuciom obwiedniowym) okno jest zamknięte w położeniu mikrowentylacji – skrzydło jest uchylone na ok. 3-5 mm.

Jeżeli chcemy, by okucia pracowały niezawodnie jak najdłużej, trzeba o nie dbać. Myć najlepiej delikatnym detergentem rozcieńczonym wodą. Ważne, by preparaty nie uszkodziły powłoki antykorozyjnej okuć, a więc nie mogą to być środki żrące, proszki ścierające i preparaty odkamieniające. Po umyciu ruchome części okuć powinno się naoliwić. VEKA poleca używać do tego np. płynny olejek do konserwacji maszyn do szycia. Takie preparaty oferują także producenci okuć.

Więcej informacji na: https://poradnik.veka.pl/ 

0

Artykuły podobne

Jest to element konstrukcyjny w formie belki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, który umieszcza się nad otworami w ścianie, gdzie później pojawią się okna i drzwi. Zadaniem nadproży jest absorbowanie ciężaru konstrukcji i przenoszenie go na obie strony otworu aby obciążenia rozchodziły się prawidłowo i równomiernie. Dzięki temu konstrukcja jest solidna, stabilna i nie powoduje zagrożeń.

2

i podoba się to.

W polskim klimacie okna PVC powinny spełniać tak zwane wymagania statyczne – nie mogą ulegać nadmiernym wygięciom nawet podczas silnej burzy. Muszą też być odporne na wysoką temperaturę, ale i na siarczyste mrozy.

0

Jeśli chcemy kupić solidne okna, powinniśmy spytać sprzedawcę o podstawowe parametry.

0