Jak wykonać boniowanie?

(Extradom)

Bonie to podziały powstałe w wyniku ukształtowania krawędzi elementów elewacyjnych (warstwy ociepleniowej) - są fragmentami dekoracyjnymi fasad. Aktualnie zdobienie elewacji wykonuje są za pomocą trzech metod - dwóch podstawowych oraz jednej, która nosi nazwę „pseudoboniowania”.

Tynk grubowarstwowy

Boniowanie to efekt wykończeniowy elewacji domu. Kilka lat temu, gdy większość Inwestorów stosowała jeszcze tynki grubowarstwowe, istniało kilka sposobów na wykończenie ścian fasady. Pomimo że aktualnie w branży budowlanej coraz częściej przewija się temat tynków cienkowarstwowych, tradycyjne tynki są jeszcze wykorzystywane. Zwyczajowa grubość tynku elewacyjnego (dwu- lub trójwarstwowego) to 1,5 cm. Jedną z metod uzyskania spoin jest skorzystanie z szablonu. Po nałożeniu tynków, przeciąga się wzorcem po prowadnicach zamocowanych w ścianie w taki sposób, aby uzyskać idealnie równe linie. Innym sposobem jest wykorzystanie do pracy listew drewnianych lub PCW i wypełnienie luk pomiędzy nimi zaprawą tynkarską. Po zaschnięciu elementy pomocnicze są usuwane. Kolejna technika polega na rowkowaniu, czyli wyżłobieniu rowków w elewacji za pomocą wycinarki elektrycznej. Szczeliny w późniejszym etapie zabezpiecza się siatką, klejem oraz tynkiem. Wyżej wymienione sposoby zanikają jednak w obecnych czasach, gdyż coraz częściej Inwestorzy wykorzystują przy pracach budowlanych tynk cienkowarstwowy.

Tynk cienkowarstwowy

Aktualnie spoiny formowane są w izolacji za pomocą tynku cienkowarstwowego. Do osiągnięcia efektu należy przyciąć materiał ochronny w taki sposób, aby zrobić miejsce na spoiny. Inną metodą jest stosunkowo wcześniejsze ukształtowanie miejsca na bonie w produkcie izolacyjnym i późniejsze jego przytwierdzenie. Brzegi oraz wnętrza luk powinny zostać wzmocnione, wyrównane i zabezpieczone - w przeciwnym wypadku mogą wyglądać nieestetycznie oraz znacznie różnić się od siebie w efekcie końcowym. Ważne jest, aby bruzdy nie były zbyt głębokie, ponieważ mogą doprowadzić do pogorszenia izolacyjności ściany - powstaną wtedy mostki cieplne, które w nadmiarze spowodują podwyższenie współczynnika przenikania ciepła.

Dodatkowym sposobem na uzyskanie efektu dekoracyjnego na fasadzie jest „pseudoboniowanie”, czyli tworzenie linii w strukturze tynku za pomocą taśmy malarskiej. Grubość tynku cienkowarstwowego to zaledwie kilka milimetrów, dzięki temu taka procedura wykończeniowa również będzie skuteczna. Po wyschnięciu, spoiny należy wykończyć farbą o ciemniejszym odcieniu niż zastosowaną na całej powierzchni elewacji.

Gotowe bonie do kupienia w sklepie

W sklepach budowlanych dostępne są również gotowe bonie (kształtki z twardego styropianu), które wystarczy nakleić na warstwę izolacyjną lub bezpośrednio na mur. Części przytwierdzane są za pomocą mocnego kleju. Ich grubość wynosi 3 cm, wysokość 27 cm, zaś szerokość waha się pomiędzy 50/47/35 cm. Materiał jest dodatkowo utwardzany żywicą epoksydową, dzięki czemu jest odporny na uszkodzenia mechaniczne.

2

i podoba się to.

10 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  1   ·  17 stycznia 2019

Bonie są ładne, fakt ale ...przez krótki okres czasu.

podoba się to.

  2   ·  18 stycznia 2019

Czemu krótki czas ? gładka ściana też się brudzi , trzeba dbać o elewacje . Jak podobał się nam projekt z boniami lub deskami to muszą być

i podoba się to.

  0   ·  20 stycznia 2019

archon -dom pod jarzabem 15 z dobudowanym garazem ,takie realizacje sa dostepne na stronie z garazem badz bez.

Artykuły podobne

Wybierasz swój wymarzony projekt, w którym chcesz stworzyć niezwykły dom dla siebie i swojej rodziny? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji i ciężko się zdecydować. Aby mieć lepsze wyobrażenie tego jak prezentuje się dom najlepiej byłoby obejrzeć go od wewnątrz. Nowa funkcja jaką przygotowała firma Extradom daje taką niepowtarzalną możliwość.

4

, i 2 innym podoba się to.

Coraz częściej możemy zobaczyć nowoczesne budynki z drewnianymi fasadami. Takie akcenty pozwalają na optyczne modelowanie konstrukcji - w zależności od ułożenia, dom może nabrać lekkości, wydawać się bardziej rozłożysty lub nieco niższy. Dodatkowo, takie rozwiązanie poprawia izolację cieplną i akustyczną - rozwiązanie nie tylko estetyczne ale i praktyczne.

5

, , i 2 innym podoba się to.

Elewacja narażona jest na trudne warunki atmosferyczne oraz siły pochodzące z naporu wiatru. Powinna stanowić odporną barierę przeciw wszelkim uszkodzeniom. Dekoracyjne wykończenie najlepiej zakotwić w ścianie nośnej, która przejmie chociaż część obciążeń na siebie.

0