Samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu

(Extradom)

Ościeżnice zwyczajowo nazywane są futrynami, w których umieszcza się drzwi. Montowane są bezpośrednio na ścianę lub w otwór drzwiowy. Rama powinna tworzyć spójny zestaw kolorystyczny i estetyczny z drzwiami oraz nadawać dopełnienia całemu wystrojowi.

Pomiar drzwi

Montaż ościeżnic najlepiej przeprowadzić na gotowych podłogach — ułatwi to utrzymanie odpowiedniego poziomu. Ponadto przed zakupem należy sprawdzić dokładne wymiary otworu, w którym znajdą się drzwi. Ważne są wartości pomiędzy obiema krawędziami, a także szerokość na górze i na dole. Wartości powinny być takie same, jeśli jednak Inwestor zauważy nieznaczne nieścisłości — powinno się przyjąć mniejsze. Warto pamiętać również o grubości ścian oraz długości przekątnych — te dane będą znaczące podczas doboru rozmiaru ościeżnic.

Rodzaj ościeżnicy

Przed zakupem należy się zdecydować na odpowiedni rodzaj ościeżnicy — stałą bądź regulowaną. Każda z nich dedykowana jest dla różnych przegród. Ościeżnicę stałą montuje się dla przegrody o standardowej grubości. Do samodzielnego montażu Inwestor dostaje kilka elementów - belki boczne oraz belkę poprzeczną. Ościeżnica regulowana montowana jest w przegrodach działowych o grubości 11,5-20 cm oraz 20-32 cm. Specjalny system pozwala na indywidualne dopasowanie elementów do otworu drzwiowego.

Narzędzia do pracy

Przed rozpoczęciem montażu należy się wyposażyć w zestaw narzędzi tj. wiertarka z udarem, wiertło widłowe, kliny drewniane, wkrętak krzyżowy, poziomica, przymiar kątowy, pianka montażowa - niskoprężna, mini gwoździe lub silikon, piłka ręczna. Ponadto dobrze jest mieć odpowiednio wcześniej przygotowany otwór drzwiowy - w przypadku większych ubytków oraz szczelin warto je uzupełnić i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Standardowy wymiar drzwi do pomieszczeń sypialnianych powinien mieć min. 80 cm szerokości. W przypadku drzwi do łazienek i WC należy uwzględnić w dolnej części kratkę wentylacyjną bądź otwór, który zapewni cyrkulację powietrza.

Montaż ościeżnicy stałej

Rozpoczynając składanie elementów warto zadbać o czystość i porządek wokół miejsca pracy. Pierwszym etapem jest przykręcenie zawiasów do belki bocznej. Następnie należy połączyć zespół dwóch belek bocznych i jednej poprzecznej. Szczególną uwagę należy zwrócić na zachowanie odpowiednich kątów prostych pomiędzy belkami, a także wypoziomowanie. Zaniechanie tej czynności może prowadzić do kolejnych poprawek. Dodatkowo ważne jest, aby pozostawić odrobinę odstępu pomiędzy ścianą a belkami ościeżnicy — ok. 2 cm oraz ok. 1,5 cm luzu nad częścią nadprożową. Całość zabezpiecza się przy pomocy uchwytów montażowych oraz klinów drewnianych.

W następnym etapie Inwestor powinien we wcześniej wykonane otwory przywiercić kołki rozporowe i wkręcić śruby do momentu wyczuwalnego lekkiego oporu. Całość dokręca się dopiero po wyschnięciu pianki montażowej. Na sam koniec należy dostosować odległość bocznych belek futryny w stosunku do wysokości. Całość powinno się zabezpieczyć taśmą ochronną, a szczeliny pomiędzy ościeżnicą a ścianą dokładnie wypełnić pianką. Dzięki temu zyskuje się pewność stabilnej konstrukcji.

1

podoba się to.

4 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  1   ·  19 marca 2018

Świetny pomysł! Dziękujemy za zdjęcie poglądowe

podoba się to.

  0   ·  19 marca 2018

Jesli mogę, to chciałabym zapytać o rozmiar drzwi (wysokość i szerokość), firmę i cenę?

  0   ·  19 marca 2018

Szerokosc 160cm, wysokosc 200cm. Firma B.Napieralski Wijewo/wielkopolska

Artykuły podobne

2

i podoba się to.

Coraz częściej możemy zobaczyć nowoczesne budynki z drewnianymi fasadami. Takie akcenty pozwalają na optyczne modelowanie konstrukcji - w zależności od ułożenia, dom może nabrać lekkości, wydawać się bardziej rozłożysty lub nieco niższy. Dodatkowo, takie rozwiązanie poprawia izolację cieplną i akustyczną - rozwiązanie nie tylko estetyczne ale i praktyczne.

5

, , i 2 innym podoba się to.

Jest to element konstrukcyjny w formie belki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, który umieszcza się nad otworami w ścianie, gdzie później pojawią się okna i drzwi. Zadaniem nadproży jest absorbowanie ciężaru konstrukcji i przenoszenie go na obie strony otworu aby obciążenia rozchodziły się prawidłowo i równomiernie. Dzięki temu konstrukcja jest solidna, stabilna i nie powoduje zagrożeń.

2

i podoba się to.