Rabat -200 zł na wszytkie projekty domów! Tylko dla pierwszych 350 zamówień.  Sprawdź

Na co zwracać uwagę wybierając firmę budowlaną?

Wybierając firmę budowlaną Inwestor powinien dokładnie przeanalizować rynek, a decydując się na konkretną - podpisać umowę oraz sprawdzić jej doświadczenie i wiedzę. Nieudolni fachowcy potrafią przysporzyć bardzo dużo kłopotów, a wraz ze wzrostem liczby poprawek, zwiększają się koszty budowy.

Kompetencje pod lupą

Inwestor powinien wziąć pod uwagę szczegółowe kompetencje pracowników. Ważne, aby nie byli oni „fachowcami od wszystkiego”. Pracownik znający się tylko teoretycznie na układaniu płytek, elektryce oraz instalacji wodnej może nie sprostać zadaniom i stworzyć sytuacje zagrażające zdrowiu, a nawet życiu domowników w przyszłości. Firma powinna być wyspecjalizowana w jednym, konkretnym kierunku i tylko to może uczynić ją profesjonalną.

Opinie znajomych i innych klientów

Szukając opinii o fachowcach warto czerpać wiedzę z jak największej ilości źródeł - popytać znajomych i rodzinę, poprosić o informację w hurtowniach i sklepach branżowych, poszukać w internecie, skontaktować się z firmami bezpośrednio, dopytać, porównać i wyciągnąć wnioski.

W internecie krąży wiele opinii - zarówno tych dobrych, jak i złych. Zaufana firma powinna posiadać liczne referencje od Inwestorów oraz rozbudowane portfolio, który może przedstawić klientowi. Kilkuletnia działalność będzie dodatkowym atutem. Warto zasięgnąć informacji u rodziny oraz znajomych, którzy z pewnością będą mogli polecić prawdziwych profesjonalistów i odradzić tych niegodnych uwagi. Dokładnie wykonana praca staje się wizytówką firmy na długie lata. Firma budowlana godna zaufania pozwoli także na kontakt z wcześniejszymi klientami, z którymi będzie można porozmawiać i u których można zobaczyć efekty prac.

Umowa za wykonane prace

Najlepszym sposobem na to, aby nie zostać oszukanym jest podpisanie umowy z firmą jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych i dokładne, szczegółowe określenie warunków współpracy. Poprzez zaniechanie tej czynności Inwestor może pozbawić się pisemnego dowodu świadczącego o kwocie i zakresie realizowanej usługi. Sporządzenie umowy wymaga niewielkiego wkładu czasowego, a Inwestor z pewnością poczuje się pewniej mając podpisany dokument w dłoni. W takim dokumencie należy uwzględnić zapisy dot. rodzaju wykonywanej pracy, odpowiedzialności, a także skutkach i wysokości kary wynikających z niedotrzymania warunków. Jeżeli z jakiś względów firma nie chce podpisywać umowy należy czym prędzej się z nimi pożegnać i rozpocząć poszukiwania od nowa.

Dostępność i wycena za usługi

O dobrej jakościowo firmie świadczą również terminy, w których mogą rozpocząć pracę. Długi czas oczekiwania oznacza, że firma ma wiele zleceń, więc cieszy się zaufaniem klientów. W takim przypadku warto uzbroić się w cierpliwość i poczekać - to z pewnością przyczyni się w przyszłości do znacznych oszczędności finansów i nerwów.

Warto zwrócić również uwagę na cenę za oferowane usługi. Zbyt niska kwota sugerowana przez wykonawców powinna być ostrzeżeniem dla Inwestora. Rozsądna stawka nie oznacza ceny znacznie niższej niż ogólnie przyjęta na rynku i w takiej sytuacji może świadczyć o małym doświadczeniu, braku zaangażowania i poczucia odpowiedzialności, niedbalstwie bądź pobieżnej wiedzy na temat budownictwa. Nie powinno się również płacić za usługi „z góry” - wyjątek stanowi płatność za materiały.

olciamanolcia
olciamanolcia   8   ·  9 marca 2018

Przede wszystkim na to czy piją czy nie 😁😁

ocia21, hara58, Anka8448 i 5 innym podoba się to.

Kasia_m74
Kasia_m74   2   ·  9 marca 2018

czy podpiszą umowę z wyszczególnionymi etapami pracy czy będą chcieli pracować "na gębę"; czy chcą od razu zaliczki czy dopiero po robocie; czy noszą kaski na budowie; ale przede wszystkim czy mogą wskazać wcześniejsze roboty jakie wykonali

ocia21 i izka03 podoba się to.

b lania67
b lania67   1   ·  9 marca 2018

Polecam obejrzeć wcześniejsze realizacje.

fufinek podoba się to.

Artykuły podobne

Zmiany w prawie wchodzące w życie od stycznia 2018 roku

Rozpoczęcie roku 2018 oznacza wcielenie nowych prawnych warunków technicznych. Do kodeksu urbanistyczno-budowlanego zapisy zostały wprowadzone już w poprzednim roku, z modyfikacją zasad zapoznała się także oficjalna Komisja Europejska. Nowe warunki mają zacząć obowiązywać od stycznia bieżącego i wchodzić stopniowo w nasze życie. Dzięki nim Inwestor zyska kilka dodatkowych udogodnień przed budową, w takcie, jak i po.

więcej »

2

kasiakrak i Agnieszka8254 podoba się to.

Nadproże

Jest to element konstrukcyjny w formie belki o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, który umieszcza się nad otworami w ścianie, gdzie później pojawią się okna i drzwi. Zadaniem nadproży jest absorbowanie ciężaru konstrukcji i przenoszenie go na obie strony otworu aby obciążenia rozchodziły się prawidłowo i równomiernie. Dzięki temu konstrukcja jest solidna, stabilna i nie powoduje zagrożeń.

więcej »

2

meginaw i mrówka77 podoba się to.

Jak zorganizować budowę nowego przyłącza gazowego?

Instalacja nowego przyłącza gazowego wymaga spełnienia kilku warunków. Należy zadbać o zgodność projektu z przepisami prawa budowlanego i energetycznego. Ważne jest także, dokładne przygotowanie dokumentów, które pozwolą uzyskać zgodę na wprowadzenie instalacji gazowej w domu.

więcej »