Jak zadbać o prawidłową drożność rur odpływowych w domu?

(Extradom)

Kanalizacja wymaga szczególnej uwagi i regularnej kontroli drożności. Część substancji zatyka instalacje, co skutkuje awarią systemu. W kuchni duża ilość składników użytych do przygotowania potraw znajduje swoje miejsce w rurach odpływowych. Należy zadbać o jak największą higienę w miejscu pracy oraz w łazience.

Przyczyny powstawania zatorów

Przyczyn zatorów w rurach jest wiele. Jedną z nich są błędy popełnione jeszcze na etapie projektowania oraz późniejszego wykonania. Niedopasowane średnice rur mogą być zbyt małe, ponadto zastosowanie dużej ilości kolanek w podejściach lub nieuwzględnienie spadków skutkuje zatykaniem się armatury. Niedbałość o kanalizację, a także błędy w eksploatacji potrafią zniszczyć nawet najlepiej wykonaną instalację.

Odpady wrzucone do odpływów urządzeń sanitarnych to najczęstsza przyczyna powstawania zatorów. Pojawia się przy tym charakterystyczny, nieprzyjemny zapach, który sygnalizuje o zaleganiu nieczystości,a woda o wiele wolniej spływa do odpływu. Ponadto, takie skupiska namnażają wiele bakterii przedostających się na powierzchnię.

Korzystając z kuchni podczas przygotowywania posiłków warto zwrócić uwagę na to co jest umieszczane w zlewie. Niewielkie cząstki jedzenia mogą doprowadzić do zupełnego zatkania odpływu. Warto również zwrócić uwagę na to gdzie trafiają zużyte środki higieniczne. Rzeczy takie jak zabrudzony ręcznik papierowy, pampersy oraz inne tego rodzaju przedmioty powinny znaleźć swoje miejsce w koszu na śmieci.  

Jak dbać o drożność

Istnieje wiele sposobów na usunięcie zatorów zarówno z kuchennej instalacji sanitarnej, jak i łazienkowej. Pierwszym z nich jest ograniczenie ilości odpadów trafiających do wnętrza rur. Montaż dodatkowego sitka zapewni ochronę oraz zatrzyma większość fragmentów odpadów. Dzięki temu można swobodnie czyścić warzywa i owocem nad zlewem kuchennym, a odpadki usunąć ręcznie po demontażu instalacji Na rynku można również znaleźć korki z zintegrowanymi sitkami i dodatkową uszczelką uniemożliwiającą niekontrolowanie wypływanie wody. Uniesienie gumowej zatyczki powoduje rozdzielenie elementów, dzięki czemu podnosi się wyłącznie korek, a sitko zostaje na tym samym poziomie.

Młynek do zlewu do odpadów

Młynek znajdujący się w kuchennych zlewach potocznie nazywany jest rozdrabniaczem. Młynkiem do odpadów składa się z kilku elementów, które pomagają w odprowadzaniu nieczystości w rozdrobnionej formie. Należą do nich: włącznik, część rozdrabniająca (odprowadzające resztki odpadów do kanalizacji) oraz zespół montażowy. Ponadto Inwestor do wyboru ma rozdrabniacze bezprzewodowe - uruchamiane za pomocą pilota, rozdrabniacze pneumatyczne - włączające się pod wpływem sprężonego powietrza oraz rozdrabniacze korkowe - sterowane za pośrednictwem korka (wyłącznie dla bezpieczeństwa dzieci). Głównym elementem młynka jest silnik zamocowany w obudowie ze stali lub tworzywa. Dodatkowym udogodnieniem są modele młynków z systemem zabezpieczającym go przed przeciążeniem. Ewentualne materie, które mogłyby wpaść do zlewu są chronione przed zniszczeniem.

Ręczny przepychacz

Sposobem na odetkanie rur jest użycie przepychacza. Sztuczny kielich wykorzystuje siły ssące i wypycha zalegający brud. W późniejszym czasie warto również zadbać o to, aby warstwa osadów umiejscowionych na wewnętrznych ściankach rury odpływowej była znacznie mniejsza. Pomocne w tym celu są preparaty chemiczne w postaci gęstych żelów i rozdrobnionych proszków. Substancje osadzają się na ściankach, a następnie pod naporem wody zostają przetransportowane do odpływu bez ryzyka zapchania kolejnej części.

0

Artykuły podobne

Zróżnicowanie temperatur na zewnątrz i wewnątrz domu skłania domowników do zadbania o jak najlepszy komfort cieplny. Należy pamiętać o regularnej cyrkulacji świeżego powietrza. Wymiana tlenu zapewni bezpieczeństwo dla naszego zdrowia i nie dopuści do namnażania zarazków w zamkniętych pomieszczeniach.

1

podoba się to.

Prace budowlane zazwyczaj są rozciągnięte w czasie i rzadko kończą się w trakcie jednego sezonu. Każdy etap budowy warto zabezpieczyć przed znacznymi spadkami temperatur - uchroni to konstrukcję przed możliwymi uszkodzeniami materiałów oraz nie wygeneruje dodatkowych kosztów powstałych po zimie.

0

Odpowiednia instalacja to podstawa każdego domu. Dokładny projekt i sposób wykonania instalacji wewnętrznych mają ogromny wpływ na poziom funkcjonalności oraz możliwości aranżacyjne nowego domu. Warto zadbać o jak najlepsze wykonanie instalacji, gdyż ewentualne usterki mogą w przyszłości przełożyć się na spore wydatki i niepotrzebne problemy.

0