Jak kotwić elewacje murowane?

(Extradom)

Elewacja narażona jest na trudne warunki atmosferyczne oraz siły pochodzące z naporu wiatru. Powinna stanowić odporną barierę przeciw wszelkim uszkodzeniom. Dekoracyjne wykończenie najlepiej zakotwić w ścianie nośnej, która przejmie chociaż część obciążeń na siebie.

Przez wzgląd na zróżnicowany klimat w miejscu zamieszkania, warto zainwestować z umocnienie elewacji murowanej. Proste i drobne elementy wydają się mieć niewielkie znaczenie dla konstrukcji, jednak ich rola jest bardzo ważna. Ściana elewacyjna potrzebuje dodatkowego wzmocnienia, aby pozostać w stanie nienaruszonym przez czynniki zewnętrzne.

Kotwienie ceglanej elewacji

Ceglaną elewację należy zakotwić w ścianie nośnej. Do stabilizacji fasady budynku najlepszym rozwiązaniem jest użycie kotew wykonanych ze szlachetnej stali kwasoodpornej lub stali ocynkowanej. Pręty ze zwykłej stali mogą być przyczyną rdzawych wykwitów. Materiał musi być odporny na korozję oraz charakteryzować się podniesioną wytrzymałością. Taki zabieg zapewnia umocnienie frontu i nadanie cech elastyczności. W przeciwnym wypadku, zbyt sztywny materiał może spowodować spękania. Nagrzana pod wpływem temperatury elewacja, musi się swobodnie przemieszczać i dopasowywać względem ściany. Dodatkowo kotwy nie mogą być zbyt grube - odpowiednia średnica wynosi 4 mm. Część Inwestorów wykorzystuje do osiągnięcia odpowiedniego wzmocnienia ogólno dostępnych kawałków drutu - jednak takie rozwiązanie nie daje dostatecznie dobrych wyników.

Rodzaje i liczba kotew

Wyróżnia się główne dwie grupy kotew - wkładane w spoiny oraz do późniejszego montażu. Dla ścianek wykonanych z betonu komórkowego in. gazobetonu przeznaczone są specjalne kotwy o grubości 0,7 mm. Rodzaj zaprawy to materiał wiążący, który decyduje o konkretnym rodzaju stosowanych kotew - mogą to być kotwy do zapraw tradycyjnych (typ NL) lub do cienkich spoin (typ PRIK). Oba warianty przystosowane są do szybkiego i prostego montażu. Elementy oznaczone typem PK, czyli z płaską końcówką pozwalają na umiejscowienie kotwy w cienkiej spoinie pomiędzy bloczkami. Umocowane fragmenty w ścianie podnoszą jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. Krążki dociskowe mają za zadanie przeciwstawiać się powstawaniu korozji, zatrzymywać skropliny oraz nie dopuścić do interakcji z izolacją termiczną. Kotwy do późniejszego montażu mocowane są na już istniejącej ścianie. Używane są do montażu na przykład na ścianach żelbetowych oraz wszędzie tam, gdzie typ NL i PRIK nie może zostać zastosowany.

0

  0   ·  26 lutego 2018

aps242 pomorskie

Artykuły podobne

Wybierasz swój wymarzony projekt, w którym chcesz stworzyć niezwykły dom dla siebie i swojej rodziny? Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych propozycji i ciężko się zdecydować. Aby mieć lepsze wyobrażenie tego jak prezentuje się dom najlepiej byłoby obejrzeć go od wewnątrz. Nowa funkcja jaką przygotowała firma Extradom daje taką niepowtarzalną możliwość.

4

, i 2 innym podoba się to.

Coraz częściej możemy zobaczyć nowoczesne budynki z drewnianymi fasadami. Takie akcenty pozwalają na optyczne modelowanie konstrukcji - w zależności od ułożenia, dom może nabrać lekkości, wydawać się bardziej rozłożysty lub nieco niższy. Dodatkowo, takie rozwiązanie poprawia izolację cieplną i akustyczną - rozwiązanie nie tylko estetyczne ale i praktyczne.

5

, , i 2 innym podoba się to.

Elewacja narażona jest na trudne warunki atmosferyczne oraz siły pochodzące z naporu wiatru. Powinna stanowić odporną barierę przeciw wszelkim uszkodzeniom. Dekoracyjne wykończenie najlepiej zakotwić w ścianie nośnej, która przejmie chociaż część obciążeń na siebie.

0